2024 Boys & Girls Track and Field

2024 Class 1A Sectional Assignments
Registered Participants: 605   -   Enrollment Split: TBD   -   Determining Class Split
Sectional Host   |   Co-op = Co-op Host
Sectional 1
@ TBD
Saturday, May 4, 2024
@ TBD
Antioch Grass Lake   
Arlington Heights Our Lady of the Wayside   
Barrington St. Anne   
Buffalo Grove St. Mary   
Elgin Harvest Christian   
Geneva St. Peter   
Grayslake St. Gilbert   
Ingleside St. Bede   
Inverness Holy Family   
Mt. Prospect St. Emily   
Mt. Prospect St. Raymond   
Palatine Quest   
Palatine St. Theresa   
Palatine St. Thomas   
Prospect Heights St. Alphonsus   
 
Sectional 2
@ TBD
Saturday, May 4, 2024
@ TBD
Aurora Annunciation   
Chicago Near North   
Chicago North Park   
Chicago Queen of Angels   
Chicago St. Edward   
Chicago St. Josaphat   
Chicago St. Matthias   
Elwood GS   
Evanston Academy SJA   
Joliet St. Raymond   
Lockport Fairmont   
Lockport Taft   
Plainfield St. Mary   
River Forest St. Luke   
Rockdale   
 
Sectional 3
@ St. Bede Academy High School
Host: Tonica
Saturday, May 4, 2024,  9:00 AM
@ St. Bede Academy High School , 24 West US Hwy 6, St. Bede Lane, Peru   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 1, 2024  5:30 PM
@ Tonica Grade School , 535 N. 1981st Rd., Tonica   Map
Earlville   
Grand Ridge    (Co-op)
LaSalle Dimmick   
LaSalle Trinity Catholic   
Leland   
Marseilles Milton Pope    (Co-op)
Mazon-Verona-Kinsman   
Millbrook   
Morris Nettle Creek   
Newark Lisbon   
Oglesby Holy Family   
Ottawa Wallace   
Peru Catholic   
Tonica    (Host) (Co-op)
Utica Waltham   
 
Sectional 4
@ Hall High School
Host: Ladd
Saturday, May 4, 2024,  9:00 AM
@ Hall High School , 800 W. Erie St., Spring Valley   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 1, 2024  6:00 PM
@ Ladd Consolidated School , 232 E. Cleveland St., Ladd   Map
Annawan   
Bradford   
Cambridge JHS   
DePue   
Galva   
Hampton   
Kewanee Visitation   
La Moille Allen   
Ladd    (Host) (Co-op)
Malden   
Mendota Holy Cross   
Milledgeville Chadwick   
Neponset   
Polo Aplington   
Woodhull AlWood   
 
Sectional 5
@ Rantoul High School
Host: Rantoul St. Malachy
Saturday, May 4, 2024,  9:00 AM
@ Rantoul High School , 200 E. Sheldon, Rantoul   Map
*Discus to be conducted 5/3 @ 2:00 p.m.
Seed Meeting: Wednesday, May 1, 2024  4:00 PM
@ St. Malachy School , 340 E. Belle, Rantoul   Map
Buckley St. John's    -Girls 8 Only
Cissna Park    (Co-op)
Danville Schlarman   
Donovan   
Ford Heights Cottage Grove UGC   
Grant Park   
Homer Heritage   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Ludlow   
Milford   
Piper City Tri-Point   
Rantoul St. Malachy    (Host)
Rossville-Alvin   
Royal Prairieview Ogden   
St. Anne   
Thomasboro   
 
Sectional 6
@ TBD
Saturday, May 4, 2024
@ TBD
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Cornell   
DeLand-Weldon   
Flanagan   
Lexington   
Lowpoint-Washburn   
Mansfield Blue Ridge IJHS   
Morton Blessed Sacrament    -Girls 7, Boys 7/8
Normal Calvary   
Normal Epiphany   
Ransom    (Co-op)
Roanoke-Benson   
Saunemin    (Co-op)
Streator Woodland   
Washington St. Patrick   
 




IESA Track & Field 2024 Class 1A Sectional Assignments
Sectional 7
@ TBD
Saturday, May 4, 2024
@ TBD
Buffalo Tri-City   
Delavan   
East Peoria Robein   
Greenview   
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic   
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Middletown New Holland-Middletown   
Pekin St. Joseph   
South Pekin    (Co-op)
Springfield Calvary    (Co-op)
Springfield Christ the King   
Springfield Christian   
Springfield St. Agnes   
 
Sectional 8
@ TBD
Saturday, May 4, 2024
@ TBD
Bartonville GS   
Bartonville Monroe   
Bartonville Oak Grove   
Chillicothe St. Edward's   
Galesburg Costa   
Kickapoo St. Mary's    -Girls 7, Boys 7/8
Monmouth ICS   
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas   
Peoria Hollis   
Peoria Holy Family   
Peoria Limestone Walters   
Peoria Pleasant Hill   
Peoria St. Jude   
Spring Bay Riverview   
 
Sectional 9
@ Okaw Valley High School
Host: Findlay Okaw Valley
Saturday, May 4, 2024,  9:00 AM
@ Okaw Valley High School , 709 Saint John St., Bethany   Map
Seed Meeting: Wednesday, May 1, 2024  6:30 PM
@ Okaw Valley Middle School , 501 W. Division St., Findlay   Map
Champaign Garden Hills    -7th Only
Champaign Holy Cross   
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
Champaign St. Matthew   
Chrisman Scottland   
Effingham Sacred Heart   
Findlay Okaw Valley    (Host)
Neoga   
Newton St. Thomas   
Oblong   
Philo St. Thomas   
Sigel St. Michael's   
Stewardson-Strasburg    (Co-op)
Urbana University    -8th Only
Windsor   
 
Sectional 10
@ TBD
Saturday, May 4, 2024
@ TBD
Augusta Southeastern   
Bunker Hill Wolf Ridge   
Carrollton GS   
Carrollton St. John   
East St. Louis Younge   
Godfrey St. Ambrose   
Greenfield   
Griggsville-Perry   
Jacksonville Our Saviour   
Jerseyville St. Francis HG   
Kinderhook Western   
Meredosia-Chambersburg   
Mt. Olive   
Palmyra Northwestern   
Payson Seymour   
Pleasant Hill   
 

Class History

The first IESA state track meet for boys was held in Wenona in 1932 with 28 schools attending. A 24" trophy for the winning team was donated by the merchants of Wenona.

From 1932 to 1984 there were two classes of boys' track, Class A (Heavyweights) and Class B (Lightweights). Class B was based on age, weight, and height from 1932 to 1968. In 1969, the weight factor was dropped and competition was based on age and height factors. Class B was discontinued in 1985, changed to grade level play (7 and 8) and school size, our present classes.

The girls' track program, initiated in 1972 at the regional level, moved to state finals in 1974 in two divisions: Class A for grades five through eight and Class B for grades five and six only. These two classes were continued through the 1979 season. From 1980 through 1984, the Girls classes were changed to correspond with those of the boys based on age and height factors. Class B girls were measured during those years for height the same as the boys. Beginning in 1985, those classes were dropped and reorganized into four classes by school size and grade level (7A, 7AA, 8A and 8AA). It was split again in 2021 into the current classes of 7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A, and 8-4A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2024 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.