2021 Class 8-2A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Seneca Grade School
|
Host: Seneca
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 1 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Bloomington Corpus Christi
Colfax Ridgeview
Lexington
Normal Metcalf
Roanoke-Benson
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Dwight
Gardner
(Co-op)
Ottawa Wallace
Seneca
Streator Woodland
|
|
Sectional 2
@ Wethersfield Junior High
|
Host: Kewanee Wethersfield
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 3 |
BRACKET |
Brimfield
Peoria Christian
Peoria Heights GS
Peoria Norwood
Peoria St. Philomena
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Galva
Henry-Senachwine
Kewanee Wethersfield
Princeville
Sparland Midland
Toulon Stark County
|
|
Sectional 3
@ West Prairie Middle School
|
Host: Colchester West Prairie
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 5 |
BRACKET |
Bartonville Monroe
Delavan
Elmwood
Lewistown JHS
Marquette Heights Georgetowne
(Co-op)
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Bushnell-Prairie City
Colchester West Prairie
London Mills Valley
(Co-op)
Stronghurst West Central
Table Grove VIT
(Co-op)
|
|
Sectional 4
@ St. Matthew Catholic School
|
Host: Champaign St. Matthew
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 7 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Decatur Holy Family
(Co-op)
Mansfield Blue Ridge IJHS
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Champaign Judah Christian
Champaign St. Matthew
Fisher
Milford
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2021 Class 8-2A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Villa Grove Grade School
|
Host: Villa Grove
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 9 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Dieterich
Hutsonville
(Co-op)
Martinsville
Oblong
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Arcola
Oakland Lake Crest
(Co-op)
Paris Crestwood
Sidell Salt Fork
Villa Grove
|
|
Sectional 6
@ St. Anthony Grade School
|
Host: Effingham St. Anthony
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 11 |
BRACKET |
Altamont
Kinmundy South Central
Louisville North Clay
St. Elmo
(Co-op)
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Cowden-Herrick
(Co-op)
Effingham St. Anthony
Findlay Okaw Valley
Neoga
Ramsey
(Co-op)
|
|
Sectional 7
@ Mt Pulaski High School
(Host Info)
|
Host: Mt. Pulaski
Thursday, March 18, 2021, 4:30 PM
@ Mt Pulaski High School
,
206 S Spring,
Mount Pulaski
|
Please use back "gym entrance" doors |
Regional 13 |
BRACKET |
Assumption Central A & M
Nokomis JHS
(Co-op)
Pawnee
Springfield Christ the King
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Buffalo Tri-City
Illiopolis Sangamon Valley
Mason City Illini Central
Mt. Pulaski
Springfield Blessed Sacrament
|
|
Sectional 8
@ Our Saviour School
|
Host: Jacksonville Our Saviour
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 15 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
Carrollton GS
Hardin Calhoun
(Co-op)
Jerseyville St. Francis HG
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Concord Triopia
(Co-op)
Jacksonville Our Saviour
New Berlin JHS
White Hall North Greene
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2021 Class 8-2A Regional Assignments |
Sectional 9
@ Carthage Middle School
|
Host: Carthage
Date: Thursday, March 18, 2021
|
Regional 17 |
BRACKET |
Kinderhook Western
Liberty
Mendon Unity
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
Payson Seymour
|
|
Regional 18 |
BRACKET |
Carthage
Hamilton
La Harpe
(Co-op)
Nauvoo-Colusa
|
|
Sectional 10
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, March 17, 2021
@ TBD
|
|
|
Sectional 11
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, March 17, 2021
@ TBD
|
Regional 21 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Elwood GS
Grant Park
Kankakee Grace Christian
Lockport Taft
St. Anne
|
|
|
Sectional 12
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, March 17, 2021
@ TBD
|
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|