2021 Girls Softball

2021 Regional Bracket/Results
Class 2A Regional 1
Regional Host: Beecher
Beecher (1st Seed)    
 
BYE Beecher10     
  09/11/2021  
Peotone (4th Seed)16    Peotone
9/8/2021   
Momence JHS (5th Seed) BEECHER13 
  09/13/2021  
Clifton Nash (2nd Seed)       Kankakee Bishop McNamara
  
BYE Clifton Nash
  9/11/2021  
Kankakee Bishop McNamara (3rd Seed)   Kankakee Bishop McNamara21 
  
BYE
Class 2A Regional 2
Regional Host: Morris Saratoga
Wilmington (1st Seed)    
 
BYE Wilmington13     
  09/11/2021  
Morris Saratoga (4th Seed)11    Morris Saratoga
9/8/2021   
Lockport Kelvin Grove (5th Seed) Wilmington14 
  9/14/2021  
Lisle (2nd Seed)       BRAIDWOOD REED-CUSTER15 
  
BYE Lisle
  09/11/2021  
Braidwood Reed-Custer (3rd Seed)   Braidwood Reed-Custer10 
  
BYE
Class 2A Regional 3
Regional Host: Germantown Hills
Metamora GS (1st Seed)    
 
BYE Metamora GS    
  9/11/2021  
Tremont (4th Seed)10    Tremont
09/09/2021   
Washington Beverly Manor (5th Seed) METAMORA GS
  09/13/2021  
Germantown Hills (2nd Seed)       Germantown Hills
  
BYE Germantown Hills13 
  9/11/2021  
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed)15    Mackinaw Dee-Mack
09/09/2021   
El Paso-Gridley (6th Seed)
Class 2A Regional 4
Regional Host: Ottawa Marquette
Ottawa Marquette (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Marquette10     
  9/11/2021  
Peru Parkside (4th Seed)15    Peru Parkside
09/08/2021   
Wenona Fieldcrest (5th Seed) OTTAWA MARQUETTE
  9/14/2021  
Sparland Midland (2nd Seed)       Mendota Holy Cross
  
BYE Sparland Midland
  9/11/2021  
Mendota Holy Cross (3rd Seed)12    Mendota Holy Cross16 
9/8/2021   
McNabb Putnam County (6th Seed)
Class 2A Regional 5
Regional Host: Farmington Central
Glasford Illini Bluffs (1st Seed)    
 
BYE Glasford Illini Bluffs10     
  9/11/2021  
Peoria Norwood (4th Seed)   Peoria St. Philomena
9/8/2021   
Peoria St. Philomena (5th Seed)12  GLASFORD ILLINI BLUFFS
  09/14/2021  
Farmington Central (2nd Seed)       Farmington Central
  
BYE Farmington Central10 
  9/11/2021  
Green Valley Midwest Central (3rd Seed)   Green Valley Midwest Central
  
BYE
Class 2A Regional 6
Regional Host: Williamsfield
Williamsfield (1st Seed)    
 
BYE Williamsfield    
  9/11/2021  
Manlius Bureau Valley JHS (4th Seed)11    Manlius Bureau Valley JHS
9/8/2021   
Toulon Stark County (5th Seed) Manlius Bureau Valley JHS
  9/14/2021  
Joy Mercer County (2nd Seed)       JOY MERCER COUNTY
  
BYE Joy Mercer County
  9/11/2021  
Kewanee Wethersfield (3rd Seed)   Kewanee Wethersfield
  
BYE
Class 2A Regional 7
Regional Host: Westville JHS
Westville JHS (1st Seed)    
 
BYE Westville JHS10     
  9/11/2021  
Hume Shiloh (4th Seed)   Danville Oakwood
9/8/2021   
Danville Oakwood (5th Seed)15  WESTVILLE JHS
  9/14/2021  
Bismarck-Henning (2nd Seed)24        Bismarck-Henning
9/8/2021   
Hoopeston Area (7th Seed) Bismarck-Henning24 
  9/11/2021  
Sidell Salt Fork (3rd Seed)   Georgetown Mary Miller
9/8/2021   
Georgetown Mary Miller (6th Seed)
Class 2A Regional 8
Regional Host: St. Joseph
Downs Tri-Valley (1st Seed)    
 
BYE Downs Tri-Valley11     
  09/11/2021  
Gibson City GCMS (4th Seed)11    Gibson City GCMS
9/8/2021   
Mansfield Blue Ridge IJHS (5th Seed) DOWNS TRI-VALLEY
  9/14/2021  
LeRoy (2nd Seed)       St. Joseph
  
BYE LeRoy
  09/11/2021  
St. Joseph (3rd Seed)15    St. Joseph
9/8/2021   
Paxton-Buckley-Loda (6th Seed)
Class 2A Regional 9
Regional Host: Lawrenceville Parkview
Robinson Nuttall (1st Seed)    
 
BYE Robinson Nuttall    
  09/11/2021  
Paris Mayo (4th Seed)   Lawrenceville Parkview
9/8/2021   
Lawrenceville Parkview (5th Seed) ROBINSON NUTTALL
  9/14/2021  
Marshall JHS (2nd Seed)       Marshall JHS
  
BYE Marshall JHS
  09/11/2021  
Casey-Westfield (3rd Seed)   Casey-Westfield
9/8/2021 - FORFEIT   
Bridgeport Red Hill (6th Seed)
Class 2A Regional 10
Regional Host: Teutopolis
Newton Jasper County (1st Seed)    
 
BYE Newton Jasper County    
  9/11/2021  
Teutopolis (4th Seed)10    Teutopolis
9/8/2021   
Altamont (5th Seed) NEWTON JASPER COUNTY
  9/14/2021  
Kinmundy South Central (2nd Seed)10        Toledo Cumberland
9/8/2021   
Clay City (7th Seed) Kinmundy South Central
  9/11/2021  
Toledo Cumberland (3rd Seed)16    Toledo Cumberland
9/8/2021   
Vandalia (6th Seed)
Class 2A Regional 11
Regional Host: Macon Meridian
Shelbyville Moulton (1st Seed)    
 
BYE Shelbyville Moulton11     
  9/11/2021  
Sullivan (4th Seed)   Macon Meridian
9/8/2021   
Macon Meridian (5th Seed)12  SHELBYVILLE MOULTON
  9/14/2021  
Windsor (2nd Seed)       Windsor
  
BYE Windsor17 
  9/11/2021  
Pana JHS (3rd Seed)   Pana JHS
9/8/2021   
Arthur (6th Seed)
Class 2A Regional 12
Regional Host: Warrensburg-Latham
Argenta-Oreana (1st Seed)    
 
BYE Argenta-Oreana    
  9/11/2021  
Maroa-Forsyth (4th Seed)   Maroa-Forsyth13 
9/8/2021   
Decatur Lutheran (5th Seed) MAROA-FORSYTH
  9/14/2021  
Heyworth (2nd Seed)       Heyworth
  
BYE Heyworth
  9/11/2021  
Warrensburg-Latham (3rd Seed)   Warrensburg-Latham
  
BYE
Class 2A Regional 13
Regional Host: Gillespie
Gillespie (1st Seed)    
 
BYE Gillespie12     
  9/11/2021  
Staunton (4th Seed)   White Hall North Greene
9/8/2021   
White Hall North Greene (5th Seed)16  GILLESPIE
  9/14/2021 - FORFEIT  
Piasa Southwestern (2nd Seed)       Carlinville
  
BYE Piasa Southwestern
  9/11/2021  
Carlinville (3rd Seed)   Carlinville
  
BYE
Class 2A Regional 14
Regional Host: Riverton
New Berlin JHS (1st Seed)    
 
BYE New Berlin JHS16     
  9/11/2021  
Auburn JHS at Divernon (4th Seed)11    Auburn JHS at Divernon
9/8/2021   
Riverton (5th Seed) NEW BERLIN JHS17 
  9/14/2021  
Buffalo Tri-City (2nd Seed)       Girard North Mac
  
BYE Buffalo Tri-City10 
  9/11/2021  
Girard North Mac (3rd Seed)   Girard North Mac13 
  
BYE
Class 2A Regional 15
Regional Host: Athens
Pleasant Plains (1st Seed)    
 
BYE Pleasant Plains10     
  9/11/2021  
Petersburg PORTA JHS (4th Seed)17    Petersburg PORTA JHS
9/8/2021   
Mason City Illini Central (5th Seed) Pleasant Plains
  9/14/2021  
Athens (2nd Seed)       ATHENS10 
  
BYE Athens
  9/11/2021  
Havana (3rd Seed)   Havana
  
BYE
Class 2A Regional 16
Regional Host: Pittsfield Pikeland
Meredosia-Chambersburg (1st Seed)    
 
BYE Meredosia-Chambersburg    
  09/11/2021  
Camp Point Central (4th Seed)16    Camp Point Central
9/8/2021   
Winchester (5th Seed) Camp Point Central
  9/14/2021  
Rushville Schuyler Industry (2nd Seed)       RUSHVILLE SCHUYLER INDUSTRY12 
  
BYE Rushville Schuyler Industry
  09/11/2021  
Pittsfield Pikeland (3rd Seed)11    Pittsfield Pikeland
9/8/2021   
Quincy St. Peter (6th Seed)

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Dick's Sporting Goods Event Pro Photography Cubby Hole
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
Varsity.com
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2021 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.