2021 Regional Bracket/Results
|
Class 1A
|
Class 2A
|
Class 3A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Donovan |
Grant Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Grant Park | 9 |
|
|
|
09/11/2021
|
Bourbonnais St. George (4th Seed) | 15 |
|
Bourbonnais St. George | 0 |
09/09/2021
| |
Kankakee Grace Christian (5th Seed) | 0 |
GRANT PARK | 5 |
|
9/14/2021
|
Donovan (2nd Seed) |
|
|
|
Donovan | 4 |
| |
BYE |
Donovan | 15 |
|
09/11/2021
|
Milford (3rd Seed) |
|
Milford | 5 |
| |
BYE |
Regional Host: South Wilmington |
South Wilmington (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
South Wilmington | 15 |
|
|
|
9/11/2021
|
Rockdale (4th Seed) | 22 |
|
Rockdale | 0 |
9/8/2021
| |
Odell (5th Seed) | 12 |
South Wilmington | 2 |
|
9/14/2021
|
Dwight (2nd Seed) |
|
|
|
DWIGHT | 8 |
| |
BYE |
Dwight | 15 |
|
9/11/2021
|
Lockport Taft (3rd Seed) |
|
Lockport Taft | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Seneca |
Seneca (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Seneca | 15 |
|
|
|
09/11/2021
|
Marseilles Milton Pope (4th Seed) | 13 |
|
Waterman Indian Creek | 0 |
9/8/2021
| |
Waterman Indian Creek (5th Seed) | 14 |
Seneca | 3 |
|
9/14/2021
|
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) |
|
|
|
MAZON-VERONA-KINSMAN | 7 |
| |
BYE |
Mazon-Verona-Kinsman | 1 |
|
09/11/2021
-
FORFEIT
|
Serena (3rd Seed) |
|
Serena | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Streator St. Michael |
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
LaSalle Trinity Catholic | 14 |
|
|
|
9/11/2021
|
Streator Woodland (4th Seed) | 7 |
|
Streator Woodland | 4 |
09/09/2021
-
FORFEIT
| |
Grand Ridge (5th Seed) | 0 |
LASALLE TRINITY CATHOLIC | 6 |
|
9/14/2021
|
Peru Catholic (2nd Seed) |
|
|
|
Peru Catholic | 5 |
| |
BYE |
Peru Catholic | 7 |
|
9/11/2021
|
Streator St. Michael (3rd Seed) |
|
Streator St. Michael | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Gifford (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gifford | 8 |
|
|
|
9/11/2021
|
Rantoul St. Malachy (4th Seed) | 10 |
|
Rantoul St. Malachy | 1 |
09/09/2021
| |
Bement (5th Seed) | 0 |
GIFFORD | 12 |
|
9/14/2021
|
Champaign St. Matthew (2nd Seed) |
|
|
|
Villa Grove | 7 |
| |
BYE |
Champaign St. Matthew | 3 |
|
9/11/2021
|
Villa Grove (3rd Seed) | 17 |
|
Villa Grove | 13 |
9/8/2021
| |
Danville Schlarman (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Pontiac St. Mary's |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pontiac St. Mary's | 15 |
|
|
|
9/11/2021
|
Fisher (4th Seed) | 15 |
|
Fisher | 1 |
09/09/2021
| |
Piper City Tri-Point (5th Seed) | 0 |
Pontiac St. Mary's | 1 |
|
9/14/2021
|
Lexington (2nd Seed) |
|
|
|
LEXINGTON | 7 |
| |
BYE |
Lexington | 11 |
|
9/11/2021
|
Colfax Ridgeview (3rd Seed) |
|
Colfax Ridgeview | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Delavan |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 15 |
|
|
|
9/11/2021
|
Delavan (4th Seed) | 11 |
|
Delavan | 0 |
09/09/2021
| |
Hartsburg-Emden (5th Seed) | 4 |
BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI | 8 |
|
9/13/2021
|
Mt. Pulaski (2nd Seed) |
|
|
|
Mt. Pulaski | 3 |
| |
BYE |
Mt. Pulaski | 7 |
|
09/11/2021
|
Normal Epiphany (3rd Seed) | 17 |
|
Normal Epiphany | 2 |
09/08/2021
| |
Bloomington Cornerstone (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Metamora St. Mary's |
Flanagan (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Flanagan | 15 |
|
|
|
9/11/2021
|
East Peoria Robein (4th Seed) | 9 |
|
East Peoria Robein | 4 |
9/8/2021
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 7 |
Flanagan | 5 |
|
9/14/2021
|
Metamora St. Mary's (2nd Seed) |
|
|
|
METAMORA ST. MARY'S | 6 |
| |
BYE |
Metamora St. Mary's | 14 |
|
9/11/2021
|
Washington St. Patrick (3rd Seed) |
|
Washington St. Patrick | 4 |
| |
BYE |
Regional Host: Pekin Rankin |
Pekin Rankin (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pekin Rankin | 14 |
|
|
|
9/11/2021
|
Bartonville Oak Grove (4th Seed) | 11 |
|
Bartonville Oak Grove | 0 |
9/8/2021
| |
Marquette Heights Georgetowne (5th Seed) | 4 |
PEKIN RANKIN | 16 |
|
9/14/2021
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) |
|
|
|
Bartonville Monroe | 1 |
| |
BYE |
Bartonville Monroe | 7 |
|
9/11/2021
|
Peoria Limestone Walters (3rd Seed) | 17 |
|
Peoria Limestone Walters | 6 |
9/8/2021
| |
South Pekin (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Brimfield |
Brimfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Brimfield | 15 |
|
|
|
9/11/2021
|
Galva (4th Seed) | 13 |
|
Galva | 0 |
9/8/2021
| |
Princeville (5th Seed) | 7 |
BRIMFIELD | 13 |
|
9/14/2021
|
Henry-Senachwine (2nd Seed) |
|
|
|
Henry-Senachwine | 0 |
| |
BYE |
Henry-Senachwine | 18 |
|
9/11/2021
|
Cambridge JHS (3rd Seed) | 0 |
|
Elmwood | 0 |
9/8/2021
-
FORFEIT
| |
Elmwood (6th Seed) | 7 |
Regional Host: Hutsonville |
Paris Crestwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paris Crestwood | 12 |
|
|
|
9/11/2021
|
Dieterich (4th Seed) | 11 |
|
Dieterich | 1 |
9/8/2021
| |
Neoga (5th Seed) | 1 |
PARIS CRESTWOOD | 13 |
|
9/14/2021
|
Hutsonville (2nd Seed) |
|
|
|
Hutsonville | 0 |
| |
BYE |
Hutsonville | 7 |
|
9/11/2021
|
Oblong (3rd Seed) | 14 |
|
Oblong | 5 |
9/8/2021
| |
Martinsville (6th Seed) | 0 |
Regional Host: St. Elmo |
Effingham St. Anthony (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham St. Anthony | 14 |
|
|
|
09/11/2021
|
Beecher City (4th Seed) | 1 |
|
Ramsey | 2 |
9/8/2021
| |
Ramsey (5th Seed) | 16 |
EFFINGHAM ST. ANTHONY | 18 |
|
09/15/2021
|
Assumption Central A & M (2nd Seed) |
|
|
|
Assumption Central A & M | 8 |
| |
BYE |
Assumption Central A & M | 15 |
|
09/11/2021
|
St. Elmo (3rd Seed) | 16 |
|
St. Elmo | 0 |
09/08/2021
| |
Findlay Okaw Valley (6th Seed) | 10 |
Regional Host: Mulberry Grove JHS |
Palmyra Northwestern (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Palmyra Northwestern | 3 |
|
|
|
9/11/2021
|
Nokomis JHS (4th Seed) | 15 |
|
Nokomis JHS | 7 |
9/8/2021
| |
Bunker Hill Wolf Ridge (5th Seed) | 3 |
Nokomis JHS | 2 |
|
9/14/2021
|
Mt. Olive (2nd Seed) |
|
|
|
MORRISONVILLE JHS | 7 |
| |
BYE |
Mt. Olive | 3 |
|
9/11/2021
|
Morrisonville JHS (3rd Seed) | 17 |
|
Morrisonville JHS | 11 |
9/8/2021
| |
Mulberry Grove JHS (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Pawnee |
Pawnee (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pawnee | 14 |
|
|
|
9/11/2021
|
Jacksonville Our Saviour (4th Seed) | 22 |
|
Jacksonville Our Saviour | 2 |
9/8/2021
| |
Franklin (5th Seed) | 0 |
PAWNEE | 16 |
|
9/14/2021
|
Ashland A-C Central (2nd Seed) |
|
|
|
Ashland A-C Central | 1 |
| |
BYE |
Ashland A-C Central | 11 |
|
9/11/2021
|
Edinburg (3rd Seed) |
|
Edinburg | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Carrollton St. John |
Hardin Calhoun (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hardin Calhoun | 17 |
|
|
|
9/11/2021
|
Griggsville-Perry (4th Seed) | 16 |
|
Griggsville-Perry | 2 |
9/8/2021
| |
Pleasant Hill (5th Seed) | 6 |
Hardin Calhoun | 5 |
|
9/14/2021
|
Kinderhook Western (2nd Seed) |
|
|
|
CARROLLTON ST. JOHN | 6 |
| |
BYE |
Kinderhook Western | 6 |
|
9/11/2021
|
Carrollton St. John (3rd Seed) | 19 |
|
Carrollton St. John | 7 |
09/09/2021
| |
Jerseyville St. Francis HG (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Stronghurst West Central |
Stronghurst West Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stronghurst West Central | 14 |
|
|
|
9/11/2021
|
Mt. Sterling Brown County (4th Seed) | 10 |
|
Mt. Sterling Brown County | 1 |
9/8/2021
| |
Payson Seymour (5th Seed) | 9 |
STRONGHURST WEST CENTRAL | 8 |
|
9/14/2021
|
Liberty (2nd Seed) | 15 |
|
|
|
Liberty | 1 |
9/8/2021
| |
Colchester West Prairie (7th Seed) | 0 |
Liberty | 3 |
|
9/11/2021
|
Augusta Southeastern (3rd Seed) | 5 |
|
Augusta Southeastern | 1 |
9/8/2021
| |
Carthage (6th Seed) | 0 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.