2023 Boys Basketball

2023 Class 7-1A Regional Assignments
Registered Participants: 453   -   1A/2A/3A/4A Enrollment Split: 69/130/291   -   Determining Class Split
Regional Host   |   Co-op = Co-op Host   |   Coed = Coed Approved
Sectional 1
@ St. Mary's School     (Host Info)
Host: Pontiac St. Mary's
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ St. Mary's School , 414 N. Main St., Pontiac   Map
Regional 1
Glendale Heights St. Matthew   
Lockport Taft    (Host Info)
Mazon-Verona-Kinsman   
Riverdale Patton   
Rockdale   
 
Regional 2
Cornell   
Grand Ridge    (Co-op)
Marseilles Milton Pope    (Co-op)
Odell    (Co-op)
Pontiac St. Mary's    (Host Info) (Co-op)
Ransom    (Co-op)
Streator Woodland   
 
Sectional 2
@ Annawan     (Host Info)
Host: Annawan
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ Annawan
Regional 3
Lostant    (Co-op)
Oglesby Holy Family   
Ottawa Marquette    (Host Info)
Peru Catholic   
Utica Waltham   
 
Regional 4
Annawan   
LaSalle Dimmick    (Host Info)
LaSalle Trinity Catholic   
Mendota Holy Cross   
 
Sectional 3
@ Danville Schlarman     (Host Info)
Host: Danville Schlarman
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ Danville Schlarman
Regional 5
Cissna Park    (Co-op)
Donovan   
Grant Park   
Hopkins Park Lorenzo Smith   
Kankakee Grace Christian   
Piper City Tri-Point   
Saunemin   
 
Regional 6
Danville Schlarman   
Gifford   
Potomac    (Co-op)
Rantoul St. Malachy    (Host Info)
Rossville-Alvin   
Royal Prairieview Ogden   
Thomasboro   
 
Sectional 4
@ Greenview CUSD #200     (Host Info)
Host: Greenview
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ Greenview CUSD #200 , 147 Palmer Street, Greenview   Map
Regional 7
Bloomington Cornerstone   
Bloomington St. Mary's   
Flanagan    (Co-op)
Lowpoint-Washburn   
Normal Epiphany    (Host Info)
Washington St. Patrick   
 
Regional 8
Greenview    (Host Info)
Hartsburg-Emden   
Lincoln Carroll Catholic    (Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln   
Lincoln West Lincoln-Broadwell   
Morton Blessed Sacrament   
Pekin Rankin   
South Pekin    (Co-op)
 




IESA Boys Basketball 2023 Class 7-1A Regional Assignments
Sectional 5
@ Peoria St. Jude     (Host Info)
Host: Peoria St. Jude
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ Peoria St. Jude , 10911 N Knoxville Ave, Peoria   Map
(enter parking lot off of Wilhelm Rd just west of Knoxville Ave)
Regional 9
East Peoria Robein   
Kewanee Visitation   
Peoria Academy   
Peoria Heights St. Thomas    (Host Info)
Peoria Holy Family   
Peoria St. Jude   
Woodhull AlWood   
 
Regional 10
Bartonville GS   
Bartonville Oak Grove   
Galesburg Costa   
Monmouth ICS   
Peoria Hollis   
Peoria Limestone Walters   
Peoria Pleasant Hill   
 
Sectional 6
@ Martinsville     (Host Info)
Host: Martinsville
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ Martinsville
Regional 11
Champaign Judah Christian   
Champaign Next Generation   
DeLand-Weldon   
Homer Heritage   
Hume Shiloh    (Host Info)
Philo St. Thomas   
 
Regional 12
Chrisman Scottland   
Hutsonville    (Host Info) (Co-op)
Kansas    (Co-op)
Louisville North Clay   
Martinsville   
Mattoon St. John's   
Newton St. Thomas   
 
Sectional 7
@ TBD     (Host Info)
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ TBD
Regional 13
Ashland A-C Central   
Jacksonville Our Saviour   
Springfield Christ the King   
Springfield Christian   
Virginia    (Host Info)
 
Regional 14
Augusta Southeastern   
Beardstown Christian   
Griggsville-Perry    (Host Info)
Payson Seymour   
Pleasant Hill   
 
Sectional 8
@ East St. Louis Younge     (Host Info)
Host: East St. Louis Younge
Monday, January 30, 2023,  6:30 PM
@ East St. Louis Younge
Regional 15
Decatur Lutheran   
Effingham Sacred Heart   
Findlay Okaw Valley   
Neoga   
Pana Sacred Heart    (Host Info)
Sigel St. Michael's   
Windsor   
 
Regional 16
Carrollton GS   
Carrollton St. John    (Host Info)
East St. Louis Younge   
Godfrey St. Ambrose   
Jerseyville St. Francis HG   
Lovejoy    (Co-op)
Mulberry Grove JHS   
Pocahontas   
 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined

IESA PARTNERS & SPONSORS
Human Kinetics Coach Education Center
Royal Publishing
DICK's Sporting Goods Event Pro Photography Mikasa Sports
Reinstein Quizbowl
GoFan
A&M Products Run With The Law Slammer Systems Rawlings Cubby Hole
Illinois High School Association IHSA's March Madness Experience Illinois Athletic Directors Association National Federation of State High School Associations NFHS Learning Center
Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705
PH: 309-829-0114
FAX: 309-829-0625
Contents © 1999-2022 Illinois Elementary School Association

If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.