2023 Class 8-2A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Laraway School
|
Host: Joliet Laraway
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 1 |
BRACKET |
Aurora Christian
Burr Ridge MS
Markham Obama
Morton Grove MCC
Riverdale Washington
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Ford Heights Cottage Grove UGC
Hazel Crest Jesse White
Joliet Laraway
Kankakee Bishop McNamara
Lockport Fairmont
St. Anne
|
|
Sectional 2
@ Wallace Grade School
|
Host: Ottawa Wallace
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 3 |
BRACKET |
Dwight
Elwood GS
Gardner
(Co-op)
Marseilles ES
Oglesby Washington
Ottawa Wallace
Seneca
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Henry-Senachwine
McNabb Putnam County
Peoria Quest
Roanoke-Benson
Sparland Midland
Spring Bay Riverview
(Co-op)
Wenona Fieldcrest
|
|
Sectional 3
@ Brimfield
|
Host: Brimfield
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 5 |
BRACKET |
Bartonville Monroe
Peoria Christian
Peoria Heights GS
Peoria Norwood
Peoria Pleasant Valley
Peoria St. Philomena
Peoria St. Vincent de Paul
(Co-op)
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Brimfield
Cambridge JHS
Elmwood
Galva
Kewanee Wethersfield
Oneida ROWVA
(Co-op)
Princeville
Toulon Stark County
|
|
Sectional 4
@ St. Matthew School
|
Host: Champaign St. Matthew
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 7 |
BRACKET |
Arcola
Bement
(Co-op)
Champaign International
Champaign St. Matthew
Milford
Onarga Iroquois West
Sidell Salt Fork
Villa Grove
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Bloomington Corpus Christi
Colfax Ridgeview
Fisher
LeRoy
Lexington
Mansfield Blue Ridge IJHS
Normal Metcalf
|
|
|
IESA Boys Basketball 2023 Class 8-2A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Robertson Charter School Gymnasium
|
Host: Decatur Robertson
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 9 |
BRACKET |
Decatur American Dreamer
Decatur Hope
Decatur Montessori Academy for Peace
Decatur Our Lady of Lourdes
(Co-op)
Decatur Robertson
Illiopolis Sangamon Valley
Mt. Pulaski
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Creve Coeur Parkview
Delavan
Green Valley Midwest Central
Havana
Lewistown JHS
Marquette Heights Georgetowne
Mason City Illini Central
|
|
Sectional 6
@ West Prairie High School
|
Host: Colchester West Prairie
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 11 |
BRACKET |
Bushnell-Prairie City
Colchester West Prairie
La Harpe
(Co-op)
London Mills Valley
(Co-op)
Nauvoo-Colusa
Stronghurst West Central
Table Grove VIT
(Co-op)
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Carthage
Hamilton
Kinderhook Western
Liberty
Mendon Unity
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
|
|
Sectional 7
@ Roosevelt Junior High School
|
Host: Casey-Westfield
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 13 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Dieterich
Effingham St. Anthony
Kinmundy South Central
(Co-op)
Oblong
Paris Crestwood
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Altamont
Assumption Central A & M
Cowden-Herrick
(Co-op)
Nokomis JHS
(Co-op)
Ramsey
(Co-op)
St. Elmo
(Co-op)
Stewardson-Strasburg
(Co-op)
|
|
Sectional 8
@ Waverly
|
Host: Waverly
Date: Monday, February 6, 2023
|
Regional 15 |
BRACKET |
Buffalo Tri-City
Kincaid South Fork
(Co-op)
Madison
Morrisonville JHS
(Co-op)
Mt. Olive
Pawnee
Springfield Blessed Sacrament
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
Concord Triopia
(Co-op)
Greenfield
(Co-op)
Hardin Calhoun
(Co-op)
New Berlin JHS
Waverly
(Co-op)
White Hall North Greene
Winchester
(Co-op)
|
|
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|