2019 Regional Bracket/Results
|
Class 1A
|
Class 2A
|
Class 3A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Peru Catholic |
Peru Catholic (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peru Catholic | 11 |
|
|
|
09/23/2019
|
Grand Ridge (4th Seed) | 9 |
|
Grand Ridge | 1 |
9/18/2019
| |
Streator St. Michael (5th Seed) | 5 |
PERU CATHOLIC | 16 |
|
09/24/2019
|
Ottawa Marquette (2nd Seed) |
|
|
|
Ottawa Marquette | 2 |
| |
BYE |
Ottawa Marquette | 10 |
|
09/23/2019
|
Streator Woodland (3rd Seed) | 2 |
|
Flanagan | 0 |
9/18/2019
| |
Flanagan (6th Seed) | 4 |
Regional Host: South Wilmington |
Joliet St. Raymond (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Joliet St. Raymond | 5 |
|
|
|
9/21/2019
|
South Wilmington (4th Seed) | 16 |
|
South Wilmington | 1 |
9/18/2019
| |
Rockdale (5th Seed) | 1 |
JOLIET ST. RAYMOND | 6 |
|
9/23/2019
|
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) |
|
|
|
Mazon-Verona-Kinsman | 3 |
| |
BYE |
Mazon-Verona-Kinsman | 12 |
|
9/21/2019
|
Lockport Taft (3rd Seed) | 0 |
|
Elwood GS | 2 |
9/18/2019
| |
Elwood GS (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Williamsfield |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Limestone Walters | 7 |
|
|
|
9/21/2019
|
Bartonville Oak Grove (4th Seed) | 13 |
|
Bartonville Oak Grove | 2 |
9/18/2019
| |
Williamsfield (5th Seed) | 8 |
PEORIA LIMESTONE WALTERS | 12 |
|
9/23/2019
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) | 7 |
|
|
|
Bartonville Monroe | 2 |
9/18/2019
| |
Oneida ROWVA (7th Seed) | 2 |
Bartonville Monroe | 8 |
|
9/21/2019
|
Galva (3rd Seed) | 8 |
|
Galva | 7 |
9/18/2019
| |
Elmwood (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Roanoke-Benson |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 1 |
|
|
|
09/23/2019
|
Peoria Christian (4th Seed) | 2 |
|
Peoria Christian | 0 |
9/18/2019
| |
Metamora St. Mary's (5th Seed) | 1 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 10 |
|
09/24/2019
|
Roanoke-Benson (2nd Seed) | 7 |
|
|
|
Roanoke-Benson | 0 |
9/18/2019
| |
Lowpoint-Washburn (7th Seed) | 1 |
Roanoke-Benson | 4 |
|
09/23/2019
|
Sparland Midland (3rd Seed) | 10 |
|
Henry-Senachwine | 3 |
9/18/2019
| |
Henry-Senachwine (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Normal Metcalf |
Normal Metcalf (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Metcalf | 3 |
|
|
|
09/23/2019
|
Pontiac St. Mary's (4th Seed) | 10 |
|
Pontiac St. Mary's | 1 |
9/18/2019
| |
Colfax Ridgeview (5th Seed) | 0 |
Normal Metcalf | 2 |
|
09/25/2019
|
Normal Epiphany (2nd Seed) |
|
|
|
NORMAL EPIPHANY | 4 |
| |
BYE |
Normal Epiphany | 5 |
|
09/23/2019
|
Lexington (3rd Seed) | 11 |
|
Lexington | 4 |
9/18/2019
| |
Saunemin (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Grant Park |
Grant Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Grant Park | 15 |
|
|
|
9/21/2019
|
Kankakee Grace Christian (4th Seed) | 9 |
|
St. Anne | 5 |
9/18/2019
| |
St. Anne (5th Seed) | 13 |
GRANT PARK | 5 |
|
9/23/2019
|
Milford (2nd Seed) |
|
|
|
Milford | 2 |
| |
BYE |
Milford | 16 |
|
9/21/2019
|
Donovan (3rd Seed) |
|
Donovan | 2 |
| |
BYE |
Regional Host: La Harpe |
Carthage (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Carthage | 7 |
|
|
|
9/21/2019
|
La Harpe (4th Seed) | 5 |
|
La Harpe | 6 |
9/18/2019
| |
Colchester West Prairie (5th Seed) | 4 |
Carthage | 0 |
|
9/23/2019
|
Monmouth ICS (2nd Seed) |
|
|
|
MONMOUTH ICS | 4 |
| |
BYE |
Monmouth ICS | 4 |
|
9/21/2019
|
Augusta Southeastern (3rd Seed) | 6 |
|
Augusta Southeastern | 2 |
9/18/2019
| |
Hamilton (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Griggsville-Perry |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 3 |
|
|
|
9/21/2019
|
Liberty (4th Seed) | 12 |
|
Liberty | 1 |
9/18/2019
| |
Kinderhook Western (5th Seed) | 2 |
JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 13 |
|
9/23/2019
|
Griggsville-Perry (2nd Seed) |
|
|
|
Payson Seymour | 5 |
| |
BYE |
Griggsville-Perry | 0 |
|
9/21/2019
|
Payson Seymour (3rd Seed) |
|
Payson Seymour | 2 |
| |
BYE |
Regional Host: Pekin St. Joseph |
Pekin St. Joseph (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pekin St. Joseph | 3 |
|
|
|
9/21/2019
|
Pekin Rankin (4th Seed) | 11 |
|
Pekin Rankin | 1 |
09/18/2019
| |
Peoria Hollis (5th Seed) | 0 |
Pekin St. Joseph | 2 |
|
9/23/2019
|
Morton Bethel Lutheran (2nd Seed) |
|
|
|
MORTON BETHEL LUTHERAN | 12 |
| |
BYE |
Morton Bethel Lutheran | 14 |
|
9/21/2019
|
South Pekin (3rd Seed) | 2 |
|
East Peoria Robein | 4 |
9/18/2019
| |
East Peoria Robein (6th Seed) | 13 |
Regional Host: Mt. Pulaski |
Delavan (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Delavan | 10 |
|
|
|
9/21/2019
|
Lincoln Carroll Catholic (4th Seed) | 7 |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 0 |
9/18/2019
| |
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed) | 10 |
DELAVAN | 5 |
|
9/23/2019
|
Mt. Pulaski (2nd Seed) |
|
|
|
Mt. Pulaski | 4 |
| |
BYE |
Mt. Pulaski | 18 |
|
9/21/2019
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (3rd Seed) | 6 |
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 16 |
9/18/2019
| |
Hartsburg-Emden (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Gifford (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gifford | 3 |
|
|
|
9/21/2019
|
Rantoul St. Malachy (4th Seed) | 7 |
|
Rantoul St. Malachy | 5 |
9/18/2019
| |
Buckley St. John's (5th Seed) | 6 |
Rantoul St. Malachy | 1 |
|
9/23/2019
|
Potomac (2nd Seed) | 11 |
|
|
|
POTOMAC | 11 |
9/18/2019
| |
Rossville-Alvin (7th Seed) | 4 |
Potomac | 11 |
|
9/21/2019
|
Fisher (3rd Seed) | 13 |
|
Fisher | 1 |
9/18/2019
| |
Cissna Park (6th Seed) | 3 |
Regional Host: Danville Schlarman |
Champaign St. Matthew (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign St. Matthew | 14 |
|
|
|
9/21/2019
|
Champaign Holy Cross (4th Seed) | 8 |
|
Champaign Holy Cross | 1 |
9/18/2019
| |
Danville Schlarman (5th Seed) | 5 |
CHAMPAIGN ST. MATTHEW | 4 |
|
9/23/2019
|
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed) |
|
|
|
Royal Prairieview Ogden | 3 |
| |
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 10 |
|
9/21/2019
|
Paris Crestwood (3rd Seed) |
|
Paris Crestwood | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Nokomis JHS |
Pawnee (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pawnee | 11 |
|
|
|
9/21/2019
|
Springfield Christ the King (4th Seed) | 5 |
|
Springfield Christian | 0 |
9/18/2019
| |
Springfield Christian (5th Seed) | 14 |
Pawnee | 1 |
|
09/24/2019
|
Nokomis JHS (2nd Seed) | 16 |
|
|
|
SPRINGFIELD ST. AGNES | 5 |
9/18/2019
| |
Edinburg (7th Seed) | 0 |
Nokomis JHS | 4 |
|
9/21/2019
|
Springfield St. Agnes (3rd Seed) | 15 |
|
Springfield St. Agnes | 5 |
9/18/2019
| |
Taylorville VisionWay (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG |
Jerseyville St. Francis HG (1st Seed) | 9 |
|
|
9/21/2019
|
Mt. Olive (4th Seed) | 0 |
JERSEYVILLE ST. FRANCIS HG
| 9 |
|
9/23/2019
|
Hardin Calhoun (2nd Seed) | 1 |
|
Bunker Hill Wolf Ridge
| 2 |
9/21/2019
| |
Bunker Hill Wolf Ridge (3rd Seed) | 8 |
Regional Host: Sigel St. Michael's |
Sigel St. Michael's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sigel St. Michael's | 6 |
|
|
|
9/21/2019
|
Mulberry Grove JHS (4th Seed) | 1 |
|
Neoga | 0 |
9/18/2019
| |
Neoga (5th Seed) | 6 |
Sigel St. Michael's | 1 |
|
9/23/2019
|
Findlay Okaw Valley (2nd Seed) | 15 |
|
|
|
EFFINGHAM ST. ANTHONY | 4 |
9/18/2019
| |
Ramsey (7th Seed) | 0 |
Findlay Okaw Valley | 0 |
|
9/21/2019
|
Effingham St. Anthony (3rd Seed) | 16 |
|
Effingham St. Anthony | 9 |
9/18/2019
| |
Effingham Sacred Heart (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Dieterich |
Newton St. Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton St. Thomas | 14 |
|
|
|
9/21/2019
|
Oblong (4th Seed) | 16 |
|
Oblong | 4 |
9/18/2019
| |
Dieterich (5th Seed) | 6 |
Newton St. Thomas | 7 |
|
9/23/2019
|
Louisville North Clay (2nd Seed) |
|
|
|
KINMUNDY SOUTH CENTRAL | 17 |
| |
BYE |
Louisville North Clay | 1 |
|
9/21/2019
|
Kinmundy South Central (3rd Seed) | 18 |
|
Kinmundy South Central | 3 |
9/18/2019
| |
Palestine (6th Seed) | 4 |
|
Class History
The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.