2019 Class 8-2A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Burr Ridge Middle School
|
Host: Burr Ridge MS
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 1 |
BRACKET |
Bridgeview Universal
Burr Ridge MS
Ford Heights Cottage Grove UGC
Hazel Crest Jesse White
Lockport Taft
Markham Obama
Riverdale Washington
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Dwight
Gardner
(Co-op)
Grant Park
Joliet Laraway
Marseilles ES
Seneca
|
|
Sectional 2
@ Peoria Heights High School
|
Host: Peoria Heights GS
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 3 |
BRACKET |
Henry-Senachwine
McNabb Putnam County
Oglesby Washington
Peoria Heights GS
Roanoke-Benson
Sparland Midland
Spring Bay Riverview
(Co-op)
Streator Woodland
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Marquette Heights Georgetowne
Pekin St. Joseph
(Co-op)
Peoria Christian
Peoria Heights St. Thomas
Peoria St. Jude
(Co-op)
Peoria St. Philomena
Peoria St. Vincent de Paul
|
|
Sectional 3
@ Elmwood High School **New Site**
|
Host: Elmwood
Date: Thursday, February 7, 2019
|
Regional 5 |
BRACKET |
Brimfield
Galva
Kewanee Wethersfield
Oneida ROWVA
Princeville
Toulon Stark County
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Bartonville Oak Grove
Bushnell-Prairie City
Elmwood
Lewistown JHS
London Mills Valley
(Co-op)
Peoria Norwood
Peoria Pleasant Valley
Table Grove VIT
(Co-op)
|
|
Sectional 4
@ Salt Fork Jr. High
|
Host: Sidell Salt Fork
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 7 |
BRACKET |
Arcola
Bismarck-Henning
Champaign Judah Christian
Milford
Sidell Salt Fork
St. Anne
Villa Grove
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Cerro Gordo
Champaign St. Matthew
Colfax Ridgeview
Fisher
LeRoy
Lexington
Mansfield Blue Ridge IJHS
|
|
|
IESA Boys Basketball 2019 Class 8-2A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Corpus Christi Catholic School
|
Host: Bloomington Corpus Christi
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 9 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Bloomington Corpus Christi
Delavan
(Coed)
Lincoln Chester-East Lincoln
Mason City Illini Central
Normal Metcalf
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Buffalo Tri-City
Decatur Dennis
Decatur Hope
Decatur Johns Hill
Decatur Robertson
Illiopolis Sangamon Valley
Mt. Pulaski
|
|
Sectional 6
@ Brown County High School
|
Host: Mt. Sterling Brown County
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 11 |
BRACKET |
Concord Triopia
(Co-op)
Kinderhook Western
Liberty
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
Payson Seymour
White Hall North Greene
Winchester
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Carthage
Colchester West Prairie
Hamilton
Mendon Unity
Nauvoo-Colusa
Stronghurst West Central
|
|
Sectional 7
@ Casey-Westfield High School
|
Host: Casey-Westfield
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 13 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Dieterich
Hutsonville
(Co-op)
Neoga
Oblong
Paris Crestwood
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Altamont
Cowden-Herrick
(Co-op)
Effingham St. Anthony
Kinmundy South Central
Louisville North Clay
St. Elmo
(Co-op)
|
|
Sectional 8
@ Pawnee
|
Host: Pawnee
Date: Wednesday, February 6, 2019
|
Regional 15 |
BRACKET |
Assumption Central A & M
Kincaid South Fork
(Co-op)
Morrisonville JHS
(Co-op)
Nokomis JHS
(Co-op)
Pawnee
Springfield Blessed Sacrament
Springfield Christ the King
Springfield St. Agnes
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
Carrollton GS
Greenfield
(Co-op)
Hardin Calhoun
(Co-op)
Jerseyville St. Francis HG
Madison
Mt. Olive
|
|
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|