2024 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Country Club Hills Southwood |
Lisle (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lisle | 25 | 25 | |
|
|
|
02/28/2024
|
Dixmoor Rosa Parks (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Dixmoor Rosa Parks | 17 | 19 | |
02/27/2024
| |
Calumet Park Calumet (5th Seed) | 15 | 20 | |
LISLE | 25 | 26 | |
|
02/29/2024
|
Country Club Hills Southwood (2nd Seed) |
|
|
|
Burr Ridge Gower | 22 | 24 | |
| |
BYE |
Country Club Hills Southwood | 5 | 2 | |
|
02/28/2024
|
Burr Ridge Gower (3rd Seed) |
|
Burr Ridge Gower | 25 | 25 | |
| |
BYE |
Regional Host: Beecher |
Beecher (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Beecher | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2024
|
Dolton Lincoln (4th Seed) | 25 | 22 | |
|
Sauk Village Rickover | 23 | 10 | |
02/24/2024
| |
Sauk Village Rickover (5th Seed) | 27 | 25 | |
BEECHER | 25 | 25 | |
|
02/29/2024
|
Calumet City Wentworth (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Lansing Heritage | 16 | 19 | |
02/24/2024
| |
Calumet City Schrum (7th Seed) | 5 | 7 | |
Calumet City Wentworth | 19 | 25 | 19 |
|
02/27/2024
|
Lansing Heritage (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Lansing Heritage | 25 | 11 | 25 |
02/24/2024
| |
Glenwood Brookwood (6th Seed) | 13 | 17 | |
Regional Host: Rockford Marshall |
Rockford Marshall (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rockford Marshall | 25 | 25 | |
|
|
|
02/28/2024
|
Peru Parkside (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Peru Parkside | 13 | 16 | |
02/27/2024
| |
Rockford Barbour (5th Seed) | 8 | 19 | |
Rockford Marshall | 25 | 20 | 14 |
|
02/29/2024
|
Mendota Northbrook (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
MENDOTA NORTHBROOK | 18 | 25 | 25 |
02/27/2024
| |
Rockford Kennedy (7th Seed) | 6 | 6 | |
Mendota Northbrook | 25 | 26 | |
|
02/28/2024
|
Princeton Logan (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Princeton Logan | 13 | 24 | |
02/28/2024
| |
LaSalle Lincoln (6th Seed) | 11 | 19 | |
Regional Host: Wilmington |
Morris Saratoga (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morris Saratoga | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2024
|
Crest Hill Richland (4th Seed) | 16 | 19 | |
|
Wilmington | 20 | 12 | |
02/24/2024
| |
Wilmington (5th Seed) | 25 | 25 | |
MORRIS SARATOGA | 25 | 25 | |
|
02/28/2024
|
Lockport Kelvin Grove (2nd Seed) |
|
|
|
Lockport Kelvin Grove | 19 | 18 | |
| |
BYE |
Lockport Kelvin Grove | 25 | 25 | |
|
02/26/2024
|
Morris GS (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Morris GS | 21 | 18 | |
02/24/2024
| |
Braidwood Reed-Custer (6th Seed) | 19 | 12 | |
Regional Host: Taylor Ridge Rockridge |
Sherrard JHS (1st Seed) | 25 | 25 | |
|
|
02/24/2024
|
Orion (8th Seed) | 12 | 19 | |
Sherrard JHS | 26 | 25 | |
|
|
|
02/27/2024
|
Kewanee Central (4th Seed) | 18 | 27 | 25 |
|
Kewanee Central | 24 | 10 | |
02/24/2024
| |
Avon Abingdon Avon (5th Seed) | 25 | 25 | 15 |
SHERRARD JHS | 25 | 16 | 25 |
|
02/29/2024
|
Aledo Mercer County (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Aledo Mercer County | 22 | 25 | 15 |
02/24/2024
| |
Monmouth United (7th Seed) | 8 | 18 | |
Aledo Mercer County | 24 | 25 | 25 |
|
02/27/2024
|
Taylor Ridge Rockridge (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Taylor Ridge Rockridge | 26 | 21 | 19 |
02/24/2024
| |
Monmouth-Roseville JHS (6th Seed) | 13 | 14 | |
Regional Host: Germantown Hills |
Metamora GS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Metamora GS | 23 | 25 | 25 |
|
|
|
02/26/2024
|
Germantown Hills (4th Seed) | 27 | 23 | 25 |
|
Germantown Hills | 25 | 10 | 16 |
02/24/2024
| |
Glasford Illini Bluffs (5th Seed) | 25 | 25 | 11 |
Metamora GS | 19 | 25 | 23 |
|
02/28/2024
|
Washington MS (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
CHILLICOTHE | 25 | 12 | 25 |
02/24/2024
| |
Farmington Central (7th Seed) | 8 | 9 | |
Washington MS | 12 | 7 | |
|
02/26/2024
|
Chillicothe (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Chillicothe | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Washington Beverly Manor (6th Seed) | 15 | 11 | |
Regional Host: El Paso-Gridley |
Eureka (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Eureka | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2024
|
El Paso-Gridley (4th Seed) | 17 | 25 | 30 |
|
El Paso-Gridley | 18 | 16 | |
02/26/2024
| |
Mackinaw Dee-Mack (5th Seed) | 25 | 23 | 28 |
EUREKA | 25 | 25 | |
|
02/28/2024
|
Stanford Olympia (2nd Seed) |
|
|
|
Tremont | 15 | 14 | |
| |
BYE |
Stanford Olympia | 19 | 19 | |
|
02/27/2024
|
Tremont (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Tremont | 25 | 25 | |
02/26/2024
| |
Pontiac JHS (6th Seed) | 13 | 16 | |
Regional Host: Clinton |
Downs Tri-Valley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Downs Tri-Valley | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2024
|
Clinton (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Clinton | 14 | 12 | |
02/24/2024
| |
LeRoy (5th Seed) | 21 | 21 | |
DOWNS TRI-VALLEY | 25 | 25 | |
|
02/28/2024
|
Monticello (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Heyworth | 14 | 15 | |
02/24/2024
| |
Argenta-Oreana (7th Seed) | 17 | 9 | |
Monticello | 18 | 19 | |
|
02/26/2024
|
Heyworth (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Heyworth | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Maroa-Forsyth (6th Seed) | 13 | 8 | |
Regional Host: Manteno |
Manteno (1st Seed) | 25 | 25 | |
|
|
02/24/2024
|
Onarga Iroquois West (8th Seed) | 12 | 4 | |
Manteno | 25 | 23 | 25 |
|
|
|
02/27/2024
|
Clifton Nash (4th Seed) | 23 | 25 | 25 |
|
Clifton Nash | 8 | 25 | 15 |
02/24/2024
| |
Forrest Prairie Central (5th Seed) | 25 | 16 | 23 |
Manteno | 17 | 19 | |
|
02/29/2024
|
Peotone (2nd Seed) | 25 | 12 | 25 |
|
|
|
WATSEKA JHS | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Momence JHS (7th Seed) | 12 | 25 | 12 |
Peotone | 20 | 25 | 23 |
|
02/27/2024
|
Watseka JHS (3rd Seed) | 26 | 25 | |
|
Watseka JHS | 25 | 19 | 25 |
02/24/2024
| |
Kankakee Bishop McNamara (6th Seed) | 24 | 9 | |
Regional Host: St. Joseph |
Bismarck-Henning (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bismarck-Henning | 22 | 11 | |
|
|
|
02/27/2024
|
Oakwood GS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Oakwood GS | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Hoopeston Area (5th Seed) | 14 | 17 | |
Oakwood GS | 11 | 24 | |
|
02/28/2024
|
St. Joseph (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
ST. JOSEPH | 25 | 26 | |
02/24/2024
| |
Paxton-Buckley-Loda (7th Seed) | 4 | 18 | |
St. Joseph | 25 | 25 | |
|
02/27/2024
|
Westville JHS (3rd Seed) | 16 | 18 | |
|
Gibson City GCMS | 14 | 20 | |
02/24/2024
| |
Gibson City GCMS (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Rushville Schuyler Industry |
Petersburg PORTA JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Petersburg PORTA JHS | 25 | 26 | |
|
|
|
02/26/2024
|
Quincy St. Peter (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Quincy St. Peter | 17 | 24 | |
02/24/2024
| |
Beardstown MS (5th Seed) | 15 | 11 | |
PETERSBURG PORTA JHS | 25 | 25 | |
|
02/28/2024
|
New Berlin JHS (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Pleasant Plains | 17 | 11 | |
02/24/2024
| |
Pittsfield Pikeland (7th Seed) | 14 | 9 | |
New Berlin JHS | 12 | 16 | |
|
02/26/2024
|
Rushville Schuyler Industry (3rd Seed) | 20 | 21 | |
|
Pleasant Plains | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Pleasant Plains (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Athens |
Williamsville (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Williamsville | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2024
|
Riverton (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Riverton | 13 | 11 | |
02/24/2024
| |
Lincoln JHS (5th Seed) | 15 | 13 | |
WILLIAMSVILLE | 25 | 25 | |
|
02/28/2024
|
Warrensburg-Latham (2nd Seed) |
|
|
|
Athens | 11 | 11 | |
| |
BYE |
Warrensburg-Latham | 20 | 14 | |
|
02/26/2024
|
Athens (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Athens | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Decatur Johns Hill (6th Seed) | 7 | 13 | |
Regional Host: Tuscola East Prairie |
Shelbyville Moulton (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Shelbyville Moulton | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2024
|
Sullivan (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Sullivan | 14 | 13 | |
02/24/2024
| |
Georgetown Mary Miller (5th Seed) | 10 | 13 | |
Shelbyville Moulton | 21 | 17 | |
|
02/29/2024
|
Paris Mayo (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
PARIS MAYO | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Tolono Unity (7th Seed) | 17 | 6 | |
Paris Mayo | 25 | 26 | 25 |
|
02/26/2024
|
Arthur (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Arthur | 16 | 28 | 18 |
02/24/2024
| |
Tuscola East Prairie (6th Seed) | 13 | 19 | |
Regional Host: Robinson Nuttall |
Newton Jasper County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton Jasper County | 9 | 14 | |
|
|
|
02/26/2024
|
Lawrenceville Parkview (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Lawrenceville Parkview | 25 | 25 | |
02/24/2024
| |
Bridgeport Red Hill (5th Seed) | 16 | 18 | |
Lawrenceville Parkview | 24 | 16 | |
|
02/29/2024
|
Teutopolis (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
TEUTOPOLIS | 26 | 25 | |
02/24/2024
| |
Toledo Cumberland (7th Seed) | 12 | 9 | |
Teutopolis | 25 | 25 | |
|
02/26/2024
|
Robinson Nuttall (3rd Seed) | 20 | 21 | |
|
Marshall JHS | 23 | 17 | |
02/24/2024
| |
Marshall JHS (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Auburn JHS at Divernon |
Pana JHS (1st Seed) | 22 | 26 | 25 |
|
|
02/24/2024
|
Auburn JHS at Divernon (8th Seed) | 25 | 24 | 17 |
Pana JHS | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2024
|
Girard North Mac (4th Seed) | 24 | 25 | 26 |
|
Girard North Mac | 17 | 6 | |
02/24/2024
| |
Carlinville (5th Seed) | 26 | 14 | 24 |
PANA JHS | 28 | 25 | |
|
02/28/2024
|
Macon Meridian (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Vandalia | 26 | 20 | |
02/24/2024
| |
Litchfield (7th Seed) | 13 | 8 | |
Macon Meridian | 19 | 29 | |
|
02/27/2024
|
Vandalia (3rd Seed) | 24 | 25 | 25 |
|
Vandalia | 25 | 31 | |
02/24/2024
| |
Hillsboro (6th Seed) | 26 | 23 | 23 |
Regional Host: Staunton |
Staunton (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Staunton | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2024
|
East St. Louis Lincoln (4th Seed) | 20 | 25 | 22 |
|
Piasa Southwestern | 12 | 9 | |
02/24/2024
| |
Piasa Southwestern (5th Seed) | 25 | 12 | 25 |
STAUNTON | 25 | 25 | |
|
02/28/2024
|
Gillespie (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Gillespie | 21 | 10 | |
02/24/2024
| |
Roxana (7th Seed) | 12 | 8 | |
Gillespie | 25 | 25 | |
|
02/26/2024
|
Wood River Lewis & Clark (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Wood River Lewis & Clark | 23 | 15 | |
02/24/2024
| |
Greenville (6th Seed) | 17 | 12 | |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|