2005 Class 8AA Regional Assignments
|
Sectional 1 @ Bolingbrook Humphrey | Regional 1 |
---|
Arlington Heights South Arlington Heights Thomas Bolingbrook Jane Addams Summit Heritage
| | Regional 2 |
---|
Bolingbrook Brooks Bolingbrook Humphrey Lockport Kelvin Grove Lockport Oak Prairie Markham Prairie-Hills Romeoville Martinez
| |
Sectional 2 @ Lansing Memorial | Regional 3 |
---|
Calumet City Lincoln (Temp) Calumet City Schrum Calumet City Wentworth Dolton Lincoln Dolton Roosevelt Lansing Heritage Phoenix Coolidge
| | Regional 4 |
---|
Chicago Heights Washington (Coop) Country Club Hills Southwood Ford Heights Cottage Grove Glenwood Brookwood Lansing Memorial University Park Crete Monee
| |
Sectional 3 @ Homer Glen Homer | Regional 5 |
---|
Frankfort Summit Hill Homer Glen Homer Manhattan Mokena New Lenox Liberty New Lenox Martino
| | Regional 6 |
---|
Joliet Dirksen Joliet Gompers Joliet Hufford Joliet Washington Minooka Shorewood Troy
| |
Sectional 4 @ Channahon | Regional 7 |
---|
Braidwood Reed-Custer Channahon Coal City Morris Saratoga Morris Shabbona Wilmington Stevens
| | Regional 8 |
---|
Dwight McNabb Putnam County Ottawa Shepherd Peru Washington Seneca Streator Northlawn
| |
Sectional 5 @ Manteno | Regional 9 |
---|
Beecher Bourbonnais UGC Bradley Central Manteno Momence JHS Peotone
| | Regional 10 |
---|
Clifton Nash (Coop) Herscher JHS Herscher Limestone Kankakee JHS Onarga Iroquois West Watseka Glenn Raymond
| |
Sectional 6 @ Normal Chiddix | Regional 11 |
---|
El Paso-Gridley Forrest Prairie Central Normal Chiddix Normal Kingsley Pontiac JHS
| | Regional 12 |
---|
Bloomington JHS Clinton Downs Tri-Valley Maroa-Forsyth Normal Parkside
| |
Sectional 7 @ Washington MS | Regional 13 |
---|
Eureka Metamora GS Washington Beverly Manor Washington Central (Temp) Washington MS
| | Regional 14 |
---|
Chillicothe Dunlap MS Metamora Germantown Hills Mossville Sparland Midland
| |
Sectional 8 @ Marquette Heights Georgetowne | Regional 15 |
---|
Creve Coeur Parkview East Peoria Central Marquette Heights Georgetowne Morton JHS Peoria Heights GS
| | Regional 16 |
---|
Canton Ingersoll Farmington Central Glasford Illini Bluffs Pekin Broadmoor Pekin Edison
| |
Sectional 9 @ Bismarck-Henning | Regional 17 |
---|
Bismarck-Henning Danville North Ridge Danville Oakwood Danville South View Hoopeston Area Westville JHS
| | Regional 18 |
---|
Gibson City GCMS Mahomet-Seymour Paxton-Buckley-Loda Rantoul Eater St. Joseph Urbana MS
| |
Sectional 10 @ Green Valley Midwest Central | Regional 19 |
---|
Easton Illini Central Green Valley Midwest Central Havana Stanford Olympia Tremont
| | Regional 20 |
---|
Athens Lincoln JHS Petersburg PORTA JHS Pleasant Plains Williamsville
| |
Sectional 11 @ Pittsfield Pikeland | Regional 21 |
---|
Beardstown MS Bushnell-Prairie City Camp Point Central Macomb Rushville Schuyler County
| | Regional 22 |
---|
Bluffs (Coop) Jacksonville Turner Pittsfield Pikeland Quincy Roodhouse North Greene
| |
Sectional 12 @ TBD | Regional 23 |
---|
Champaign Edison Champaign Franklin Champaign Jefferson Monticello Tolono Unity
| | Regional 24 |
---|
Argenta-Oreana Decatur Jefferson Decatur Johns Hill (Coop) Decatur Stephen Decatur Mt. Zion Warrensburg-Latham
| |
Sectional 13 @ Riverton | Regional 25 |
---|
Riverton Rochester Springfield Grant Springfield Lincoln (Coop) Springfield Washington
| | Regional 26 |
---|
Auburn Chatham Glenwood Springfield Franklin Springfield Jefferson Virden
| |
Sectional 14 @ Newton Jasper County | Regional 27 |
---|
Casey-Westfield Charleston Marshall JHS Mattoon Paris Crestwood (Coop)
| | Regional 28 |
---|
Altamont Effingham JHS Lawrenceville Parkview Newton Jasper County Robinson Nuttall Toledo Cumberland
| |
Sectional 15 @ Assumption Central A & M | Regional 29 |
---|
Assumption Central A & M Blue Mound Meridian Shelbyville Moulton Sullivan Taylorville JHS
| | Regional 30 |
---|
Greenville Hillsboro Nokomis JHS (Coop) Pana JHS (Coop) Vandalia
| |
Sectional 16 @ Staunton | Regional 31 |
---|
Carlinville Gillespie Jerseyville Illini Litchfield Piasa Southwestern Staunton
| | Regional 32 |
---|
Cahokia Wirth East St. Louis Clark East St. Louis Lincoln East St. Louis Younge Edwardsville Liberty Edwardsville Lincoln
| |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|