2005 Class 7A Regional Assignments
|
Sectional 1 @ Grand Ridge | Regional 1 |
---|
Crest Hill Richland Marseilles ES Mazon-Verona-Kinsman Ottawa Wallace Ransom
| | Regional 2 |
---|
Grand Ridge LaSalle St. Patrick's (Coop) Mendota Holy Cross Streator Woodland Tonica
| |
Sectional 2 @ Cissna Park | Regional 3 |
---|
Donovan Grant Park Hopkins Park Lorenzo Smith St. Anne Thornton Wolcott
| | Regional 4 |
---|
Cissna Park Crescent City (Coop) Milford Piper City Tri-Point Rossville-Alvin
| |
Sectional 3 @ Saunemin | Regional 5 |
---|
Cornell Flanagan (Coop) Odell (Coop) Pontiac Christian Pontiac St. Mary's Saunemin
| | Regional 6 |
---|
Bloomington Cornerstone Bloomington Holy Trinity Colfax Ridgeview Lexington Normal Epiphany Normal Metcalf
| |
Sectional 4 @ Toluca Fieldcrest West | Regional 7 |
---|
Lowpoint-Washburn Roanoke-Benson Streator St. Anthony Streator St. Stephen Toluca Fieldcrest West Wenona Fieldcrest East
| | Regional 8 |
---|
East Peoria Robein Mackinaw Dee-Mack Metamora St. Mary's Spring Bay Riverview Washington St. Patrick
| |
Sectional 5 @ Peoria Limestone Walters | Regional 9 |
---|
Bartonville Monroe Bartonville Oak Grove West Delavan Pekin Rankin Peoria Hollis (Coop) South Pekin
| | Regional 10 |
---|
Brimfield Peoria Christian Peoria Limestone Walters Peoria Norwood Peoria Pleasant Valley Princeville
| |
Sectional 6 @ Colchester West Prairie | Regional 11 |
---|
Abingdon Avon Cuba Lewistown Central London Mills Valley Table Grove VIT (Coop)
| | Regional 12 |
---|
Biggsville Union Colchester West Prairie Industry Media Southern Monmouth Yorkwood Roseville
| |
Sectional 7 @ Fisher | Regional 13 |
---|
Armstrong-Ellis Gifford Potomac Rantoul St. Malachy Thomasboro
| | Regional 14 |
---|
Champaign Holy Cross Champaign Judah Christian Champaign St. Matthew Fisher Mansfield Blue Ridge JHS
| |
Sectional 8 @ Mt. Pulaski | Regional 15 |
---|
Buffalo Tri-City DeLand-Weldon Heyworth LeRoy Mt. Pulaski
| | Regional 16 |
---|
Atwood-Hammond Bement Cerro Gordo Decatur St. Patrick Illiopolis Sangamon Valley
| |
Sectional 9 @ Hartsburg-Emden | Regional 17 |
---|
Hartsburg-Emden Lincoln Carroll Catholic Lincoln Chester-East Lincoln Lincoln West Lincoln-Broadwell Lincoln Zion Lutheran
| | Regional 18 |
---|
Chandlerville A-C Central Elkhart Greenview Middletown New Holland-Middletown Springfield Calvary Springfield St. Aloysius
| |
Sectional 10 @ Bowen Southeastern | Regional 19 |
---|
Bowen Southeastern Carthage Dallas City (Coop) Hamilton La Harpe Warsaw
| | Regional 20 |
---|
Barry Kinderhook West Pike Liberty Mendon Unity Mt. Sterling Brown County (Coop) Payson Seymour
| |
Sectional 11 @ Oakland Lake Crest | Regional 21 |
---|
Catlin Danville St. Paul Homer Heritage Philo St. Thomas Royal Prairieview (Coop)
| | Regional 22 |
---|
Arcola Chrisman Scottland Hume Shiloh Oakland Lake Crest (Coop) Sidell Jamaica
| |
Sectional 12 @ Neoga | Regional 23 |
---|
Arthur Findlay Okaw Valley Lovington Neoga Stewardson-Strasburg Windsor
| | Regional 24 |
---|
Beecher City Brownstown Cowden-Herrick Ramsey St. Elmo
| |
Sectional 13 @ Pawnee | Regional 25 |
---|
Edinburg Kincaid South Fork Pawnee Springfield Blessed Sacrament Springfield Little Flower Springfield St. Agnes
| | Regional 26 |
---|
Divernon Franklin New Berlin JHS Springfield Christ the King Springfield Christian Waverly
| |
Sectional 14 @ Virginia | Regional 27 |
---|
Concord Triopia Jacksonville ISD Jacksonville Our Saviour Meredosia-Chambersburg Virginia
| | Regional 28 |
---|
Carrollton GS Greenfield Griggsville-Perry Hardin Calhoun Pleasant Hill
| |
Sectional 15 @ Effingham St. Anthony | Regional 29 |
---|
Dieterich Effingham Sacred Heart Effingham St. Anthony Hutsonville (Coop) Martinsville
| | Regional 30 |
---|
Albion Grayville Newton St. Thomas Oblong West Salem
| |
Sectional 16 @ Raymond Lincolnwood | Regional 31 |
---|
Girard Jerseyville St. Francis HG Morrisonville JHS (Coop) Palmyra Northwestern Raymond Lincolnwood
| | Regional 32 |
---|
Bunker Hill Meissner East St. Louis Jackson Mt. Olive Mulberry Grove JHS Pocahontas Sorento
| |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|