2014 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Lockport Taft |
Lockport Taft (1st Seed) | 31 |
|
|
11/22/2014
|
Rockdale (4th Seed) | 6 |
LOCKPORT TAFT
| 30 |
|
11/25/2014
|
Joliet Laraway (2nd Seed) | 53 |
|
Joliet Laraway
| 27 |
11/22/2014
| |
Lockport Fairmont (3rd Seed) | 39 |
Host: Kankakee Aquinas |
Bourbonnais Maternity BVM (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bourbonnais Maternity BVM | 27 |
|
|
|
11/25/2014
|
Kankakee Aquinas (4th Seed) | 15 |
|
Kankakee Aquinas | 7 |
11/24/2014
| |
Donovan (5th Seed) | 13 |
Bourbonnais Maternity BVM | 20 |
|
11/26/2014
|
St. Anne (2nd Seed) |
|
|
|
ST. ANNE | 27 |
| |
BYE |
St. Anne | 36 |
|
11/25/2014
|
Bradley St. Joseph (3rd Seed) |
|
Bradley St. Joseph | 8 |
| |
BYE |
Host: Ottawa Wallace |
Marseilles Milton Pope (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Marseilles Milton Pope
| 11 |
|
11/25/2014
|
Ottawa Wallace (2nd Seed) | 24 |
|
OTTAWA WALLACE
| 26 |
11/24/2014
| |
LaSalle Trinity Catholic (3rd Seed) | 4 |
Host: Grand Ridge |
Grand Ridge (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Grand Ridge | 24 |
|
|
|
11/24/2014
|
Tonica (4th Seed) | 13 |
|
Ransom | 9 |
11/22/2014
| |
Ransom (5th Seed) | 25 |
Grand Ridge | 13 |
|
11/25/2014
|
Pontiac St. Mary's (2nd Seed) |
|
|
|
PONTIAC ST. MARY'S | 24 |
| |
BYE |
Pontiac St. Mary's | 51 |
|
11/24/2014
|
Odell (3rd Seed) | 20 |
|
Odell | 5 |
11/22/2014
| |
Henry-Senachwine (6th Seed) | 6 |
Host: Crescent City |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 17 |
|
|
|
11/24/2014
|
Rossville-Alvin (4th Seed) | 29 |
|
Rossville-Alvin | 24 |
11/22/2014
| |
Gifford (5th Seed) | 25 |
Rossville-Alvin | 11 |
|
11/25/2014
|
Crescent City (2nd Seed) |
|
|
|
CRESCENT CITY | 17 |
| |
BYE |
Crescent City | 14 |
|
11/24/2014
-
OT
|
Armstrong-Ellis (3rd Seed) |
|
Armstrong-Ellis | 13 |
| |
BYE |
Host: Chrisman Scottland |
Danville Schlarman (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Danville Schlarman | 55 |
|
|
|
11/24/2014
|
Chrisman Scottland (4th Seed) | 31 |
|
Chrisman Scottland | 19 |
11/22/2014
| |
Catlin (5th Seed) | 4 |
DANVILLE SCHLARMAN | 39 |
|
11/25/2014
|
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed) |
|
|
|
Royal Prairieview Ogden | 20 |
| |
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 31 |
|
11/24/2014
|
Hume Shiloh (3rd Seed) | 35 |
|
Hume Shiloh | 24 |
11/22/2014
| |
Sidell Jamaica (6th Seed) | 11 |
Host: Champaign Next Generation |
Champaign Next Generation (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Next Generation | 29 |
|
|
|
11/22/2014
|
Piper City Tri-Point (4th Seed) | 24 |
|
Rantoul St. Malachy | 22 |
11/22/2014
| |
Rantoul St. Malachy (5th Seed) | 28 |
CHAMPAIGN NEXT GENERATION | 21 |
|
11/25/2014
|
Champaign Judah Christian (2nd Seed) |
|
|
|
Champaign Holy Cross | 20 |
| |
BYE |
Champaign Judah Christian | 10 |
|
11/22/2014
|
Champaign Holy Cross (3rd Seed) |
|
Champaign Holy Cross | 15 |
| |
BYE |
Host: Decatur Our Lady of Lourdes |
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Our Lady of Lourdes | 40 |
|
|
|
11/25/2014
|
DeLand-Weldon (4th Seed) | 27 |
|
DeLand-Weldon | 19 |
11/22/2014
| |
Bement (5th Seed) | 8 |
DECATUR OUR LADY OF LOURDES | 34 |
|
11/26/2014
|
Decatur Lutheran (2nd Seed) |
|
|
|
Decatur Holy Family | 14 |
| |
BYE |
Decatur Lutheran | 30 |
|
11/25/2014
|
Decatur Holy Family (3rd Seed) |
|
Decatur Holy Family | 37 |
| |
BYE |
Host: Normal Epiphany |
Lexington (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lexington | 41 |
|
|
|
11/24/2014
|
Normal Calvary (4th Seed) | 26 |
|
Normal Calvary | 14 |
11/22/2014
| |
Bloomington St. Mary's (5th Seed) | 23 |
Lexington | 28 |
|
11/25/2014
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 32 |
11/22/2014
-
FORFEIT
| |
Bloomington Cornerstone (7th Seed) | 0 |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 44 |
|
11/24/2014
|
Morton Blessed Sacrament (3rd Seed) | 33 |
|
Morton Blessed Sacrament | 22 |
11/22/2014
| |
Normal Epiphany (6th Seed) | 12 |
Host: Lincoln Carroll Catholic |
Buffalo Tri-City (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Buffalo Tri-City | 43 |
|
|
|
11/24/2014
|
Springfield Little Flower (4th Seed) | 28 |
|
Springfield Little Flower | 11 |
11/22/2014
| |
Springfield Calvary (5th Seed) | 12 |
BUFFALO TRI-CITY | 31 |
|
11/26/2014
|
Mt. Pulaski (2nd Seed) | 28 |
|
|
|
Mt. Pulaski | 9 |
11/22/2014
| |
Lincoln Carroll Catholic (7th Seed) | 7 |
Mt. Pulaski | 38 |
|
11/24/2014
|
Springfield Christian (3rd Seed) | 30 |
|
Springfield Christian | 32 |
11/22/2014
| |
Lincoln Chester-East Lincoln (6th Seed) | 17 |
Host: Peoria St. Mark |
Peoria St. Mark (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria St. Mark | 33 |
|
|
|
11/25/2014
|
Washington St. Patrick (4th Seed) | 43 |
|
Washington St. Patrick | 28 |
11/24/2014
| |
Peoria Hollis (5th Seed) | 11 |
PEORIA ST. MARK | 17 |
|
11/26/2014
|
Peoria Holy Family (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Peoria Limestone Walters | 13 |
11/24/2014
| |
Spring Bay Riverview (7th Seed) | 23 |
Peoria Holy Family | 19 |
|
11/25/2014
|
Peoria Limestone Walters (3rd Seed) | 46 |
|
Peoria Limestone Walters | 27 |
11/24/2014
| |
Peoria Academy (6th Seed) | 20 |
Host: South Pekin |
Pekin St. Joseph (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pekin St. Joseph | 30 |
|
|
|
11/24/2014
|
Bartonville Monroe (4th Seed) | 23 |
|
Bartonville Monroe | 19 |
11/22/2014
| |
Cuba (5th Seed) | 16 |
Pekin St. Joseph | 20 |
|
11/25/2014
|
South Pekin (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
PEKIN RANKIN | 22 |
11/22/2014
| |
London Mills Valley (7th Seed) | 27 |
South Pekin | 12 |
|
11/24/2014
|
Pekin Rankin (3rd Seed) | 27 |
|
Pekin Rankin | 34 |
11/22/2014
| |
Bartonville GS (6th Seed) | 1 |
Host: Sigel St. Michael's |
Sigel St. Michael's (1st Seed) | 40 |
|
|
11/24/2014
|
Effingham Sacred Heart (4th Seed) | 12 |
SIGEL ST. MICHAEL'S
| 30 |
|
11/26/2014
|
Dieterich (2nd Seed) | 30 |
|
Dieterich
| 16 |
11/24/2014
| |
Martinsville (3rd Seed) | 20 |
Host: Ramsey |
Pana Sacred Heart (1st Seed) | 25 |
|
|
11/22/2014
|
Ramsey (4th Seed) | 7 |
Pana Sacred Heart
| 10 |
|
11/25/2014
|
Mt. Olive (2nd Seed) | 25 |
|
MT. OLIVE
| 26 |
11/22/2014
| |
Pocahontas (3rd Seed) | 18 |
Host: Virginia |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 23 |
|
|
|
11/25/2014
|
Springfield St. Aloysius (4th Seed) | 27 |
|
Springfield St. Aloysius | 3 |
11/22/2014
| |
Griggsville-Perry (5th Seed) | 5 |
ASHLAND A-C CENTRAL | 43 |
|
11/26/2014
|
Augusta Southeastern (2nd Seed) |
|
|
|
Virginia | 9 |
| |
BYE |
Augusta Southeastern | 21 |
|
11/25/2014
|
Virginia (3rd Seed) | 2 |
|
Virginia | 22 |
11/22/2014
-
FORFEIT
| |
Payson Seymour (6th Seed) | 0 |
Host: Jacksonville Our Saviour |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 50 |
|
|
|
11/25/2014
|
Hardin Calhoun (4th Seed) | 32 |
|
Hardin Calhoun | 7 |
11/24/2014
| |
Brussels (5th Seed) | 3 |
JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 43 |
|
11/26/2014
|
Greenfield (2nd Seed) |
|
|
|
Greenfield | 11 |
| |
BYE |
Greenfield | 19 |
|
11/25/2014
|
Carrollton St. John (3rd Seed) | 32 |
|
Carrollton St. John | 7 |
11/24/2014
| |
Pleasant Hill (6th Seed) | 0 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|