IESA Boys Basketball
2014 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Host: Gardner
Joliet Laraway (1st Seed)61     
02/03/2014  
Lockport Fairmont (8th Seed)15  Joliet Laraway41     
  02/06/2014  
Gardner (4th Seed)43    Gardner19 
02/03/2014   
Lockport Taft (5th Seed)28  JOLIET LARAWAY48 
  02/07/2014  
Rockdale (2nd Seed)52        Chicago Providence-St. Mel24 
02/03/2014   
Braceville (7th Seed)27  Rockdale27 
  02/06/2014  
Chicago Providence-St. Mel (3rd Seed)53    Chicago Providence-St. Mel33 
02/03/2014   
Joliet Union (6th Seed)25 
Class 8-1A Regional 2
Host: Mendota Holy Cross
Mendota Holy Cross (1st Seed)    
 
BYE Mendota Holy Cross50     
  02/04/2014  
Ottawa Marquette (4th Seed)54    Ottawa Marquette39 
02/03/2014   
Oglesby Holy Family (5th Seed)38  MENDOTA HOLY CROSS25 
  02/06/2014  
Morris Nettle Creek (2nd Seed)48        Morris Nettle Creek21 
02/03/2014   
Tonica (7th Seed)36  Morris Nettle Creek43 
  02/06/2014  
LaSalle Trinity Catholic (3rd Seed)41    LaSalle Trinity Catholic29 
02/03/2014   
Marseilles Milton Pope (6th Seed)24 
Class 8-1A Regional 3
Host: Crescent City
Cissna Park (1st Seed)    
 
BYE Cissna Park24     
  2/3/2014  
Donovan (4th Seed)20    Crescent City23 
2/1/2014   
Crescent City (5th Seed)24  CISSNA PARK30 
  2/10/2014  
Bradley St. Joseph (2nd Seed)       Bradley St. Joseph13 
  
BYE Bradley St. Joseph32 
  2/3/2014  
Kankakee Aquinas (3rd Seed)43    Kankakee Aquinas28 
2/1/2014   
Buckley St. John's (6th Seed)11 
Class 8-1A Regional 4
Host: Pontiac St. Mary's
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's43     
  02/04/2014  
Odell (4th Seed)41    Odell36 
02/03/2014   
Cornell (5th Seed)32  PONTIAC ST. MARY'S55 
  02/07/2014  
Ransom (2nd Seed)       Ransom41 
  
BYE Ransom60 
  02/04/2014  
Flanagan (3rd Seed)   Flanagan29 
  
BYE
Class 8-1A Regional 5
Host: Normal Calvary
Lincoln Chester-East Lincoln (1st Seed)    
 
BYE Lincoln Chester-East Lincoln41     
  02/08/2014  
Normal Calvary (4th Seed)32    Normal Calvary27 
02/07/2014   
Bloomington St. Mary's (5th Seed)08  LINCOLN CHESTER-EAST LINCOLN41 
  02/11/2014  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)45        Lincoln West Lincoln-Broadwell26 
02/07/2014   
Bloomington Cornerstone (7th Seed)30  Lincoln West Lincoln-Broadwell25 
  02/08/2014  
Delavan (3rd Seed)36    Delavan21 
02/07/2014   
Hartsburg-Emden (6th Seed)14 
Class 8-1A Regional 6
Host: Spring Bay Riverview
East Peoria Robein (1st Seed)    
 
BYE East Peoria Robein37     
  02/04/2014  
Morton Blessed Sacrament (4th Seed)36    Metamora St. Mary's25 
02/03/2014   
Metamora St. Mary's (5th Seed)44  EAST PEORIA ROBEIN34 
  02/06/2014  
Spring Bay Riverview (2nd Seed)       Spring Bay Riverview25 
  
BYE Spring Bay Riverview41 
  02/04/2014  
Washington St. Patrick (3rd Seed)44    Washington St. Patrick25 
02/03/2014   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)10 
Class 8-1A Regional 7
Host: Peoria Hollis
Peoria Hollis (1st Seed)    
 
BYE Peoria Hollis46     
  02/06/2014  
Pekin Rankin (4th Seed)53    Pekin Rankin39 
02/01/2014   
Pekin St. Joseph (5th Seed)37  Peoria Hollis35 
  02/07/2014  
Bartonville Monroe (2nd Seed)41        BARTONVILLE MONROE36 
02/01/2014   
Bartonville GS (7th Seed)18  Bartonville Monroe36 
  02/06/2014  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)53    Peoria Limestone Walters32 
02/01/2014   
South Pekin (6th Seed)18 
Class 8-1A Regional 8
Host: Monmouth ICS
Annawan (1st Seed)    
 
BYE Annawan61     
  02/06/2014  
Peoria St. Mark (4th Seed)51    Woodhull AlWood24 
02/01/2014   
Woodhull AlWood (5th Seed)63  ANNAWAN62 
  02/07/2014  
Monmouth ICS (2nd Seed)33        Peoria Academy28 
02/01/2014   
Peoria Academy (7th Seed)34  Peoria Academy36 
  02/06/2014  
Kickapoo St. Mary's (3rd Seed)46    Kickapoo St. Mary's35 
02/01/2014   
Williamsfield (6th Seed)31 
Class 8-1A Regional 9
Host: Hume Shiloh
Chrisman Scottland (1st Seed)    
 
BYE Chrisman Scottland30     
  02/07/2014  
Hume Shiloh (4th Seed)35    Hume Shiloh20 
02/01/2014   
Potomac (5th Seed)17  CHRISMAN SCOTTLAND43 
  02/08/2014  
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed)40        Philo St. Thomas29 
02/01/2014   
Danville Schlarman (7th Seed)26  Royal Prairieview Ogden38 
  02/07/2014  
Philo St. Thomas (3rd Seed)30    Philo St. Thomas45 
02/01/2014   
Sidell Jamaica (6th Seed)23 
Class 8-1A Regional 10
Host: Champaign Next Generation
Rantoul St. Malachy (1st Seed)    
 
BYE Rantoul St. Malachy52     
  02/03/2014  
Champaign St. John (4th Seed)38    Champaign St. John23 
02/01/2014   
Champaign Next Generation (5th Seed)32  RANTOUL ST. MALACHY44 
  02/06/2014  
Gifford (2nd Seed)41        Gifford36 
02/01/2014   
DeLand-Weldon (7th Seed) Gifford32 
  02/03/2014  
Champaign Judah Christian (3rd Seed)34    Bement27 
02/01/2014   
Bement (6th Seed)38 
Class 8-1A Regional 11
Host: Springfield Little Flower
Springfield Little Flower (1st Seed)    
 
BYE Springfield Little Flower35     
  02/07/2014  
Kincaid South Fork (4th Seed)30    Kincaid South Fork27 
02/03/2014   
Mt. Pulaski (5th Seed)25  SPRINGFIELD LITTLE FLOWER39 
  02/08/2014  
Springfield Calvary (2nd Seed)       Springfield Calvary28 
02/03/2014 - FORFEIT   
Decatur Holy Family (7th Seed) Springfield Calvary40 
  02/07/2014  
Edinburg (3rd Seed)45    Edinburg31 
02/03/2014   
Decatur Our Lady of Lourdes (6th Seed)13 
Class 8-1A Regional 12
Host: Virginia
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)56     
02/03/2014  
Jacksonville ISD (8th Seed)12  Jacksonville Our Saviour38     
  02/07/2014  
Virginia (4th Seed)36    Virginia30 
02/03/2014   
Ashland A-C Central (5th Seed)17  JACKSONVILLE OUR SAVIOUR44 
  02/10/2014  
Waverly (2nd Seed)26        Waverly20 
02/03/2014   
Concord Triopia (7th Seed)20  Waverly33 
  02/07/2014  
Franklin (3rd Seed)50    Franklin22 
02/03/2014   
Greenview (6th Seed)42 
Class 8-1A Regional 13
Host: Effingham Sacred Heart
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's28     
  02/03/2014  
Martinsville (4th Seed)41    Martinsville
02/01/2014   
Effingham Sacred Heart (5th Seed)33  SIGEL ST. MICHAEL'S29 
  02/10/2014  
Palestine (2nd Seed)       Palestine20 
  
BYE Palestine38 
  02/03/2014  
Newton St. Thomas (3rd Seed)23    Newton St. Thomas27 
02/01/2014   
Hutsonville (6th Seed)21 
Class 8-1A Regional 14
Host: Stewardson-Strasburg
Stewardson-Strasburg (1st Seed)    
 
BYE Stewardson-Strasburg49     
  02/06/2014  
Pana Sacred Heart (4th Seed)42    Pana Sacred Heart21 
02/01/2014   
Beecher City (5th Seed)21  STEWARDSON-STRASBURG51 
  02/10/2014  
Cowden-Herrick (2nd Seed)       Windsor25 
  
BYE Cowden-Herrick21 
  02/07/2014  
Windsor (3rd Seed)   Windsor24 
  
BYE
Class 8-1A Regional 15
Host: Mulberry Grove JHS
Sorento (1st Seed)    
 
BYE Sorento41     
  02/03/2014  
Lovejoy (4th Seed)42    Lovejoy53 
02/01/2014   
Pocahontas (5th Seed)23  LOVEJOY59 
  02/07/2014  
Mulberry Grove JHS (2nd Seed)       Morrisonville JHS16 
  
BYE Mulberry Grove JHS21 
  02/03/2014  
Morrisonville JHS (3rd Seed)   Morrisonville JHS26 
  
BYE
Class 8-1A Regional 16
Host: Carrollton St. John
Greenfield (1st Seed)    
 
BYE Greenfield28     
  02/06/2014  
Palmyra Northwestern (4th Seed)30    Palmyra Northwestern10 
02/03/2014   
Carrollton St. John (5th Seed)20  Greenfield22 
  02/08/2014  
Brussels (2nd Seed)       BRUSSELS29 
  
BYE Brussels35 
  02/06/2014  
Pleasant Hill (3rd Seed)   Pleasant Hill17 
  
BYE

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Citizenship   |   Administration   |   Information

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2014 Illinois Elementary School Association