2009 Class 7-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Richland Jr. High
|
Regional 1
|
BRACKET |
Calumet City Lincoln
Calumet City Schrum
Ford Heights Cottage Grove UGC
Markham Robert Frost
Riverdale Washington
South Holland McKinley
|
|
Regional 2
|
BRACKET |
Crest Hill Richland
Lockport Kelvin Grove
Morris Saratoga
Morris Shabbona
Wilmington Stevens
|
|
Sectional 2
@ PBL Junior High
|
Regional 3
|
BRACKET |
Beecher
Clifton Nash
(Coop)
Herscher Limestone
Hoopeston Area
Momence JHS
Watseka Glenn Raymond
|
|
Regional 4
|
BRACKET |
Dwight
El Paso-Gridley
Gibson City GCMS
Paxton-Buckley-Loda
Pontiac JHS
|
|
Sectional 3
@ St. Joseph Middle School
|
Regional 5
|
BRACKET |
Bismarck-Henning
Danville Oakwood
Georgetown Mary Miller
Mansfield Blue Ridge JHS
St. Joseph
Tolono Unity
Westville JHS
|
|
Regional 6
|
BRACKET |
Argenta-Oreana
Downs Tri-Valley
Heyworth
LeRoy
Maroa-Forsyth
Monticello
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional 4
@ Metamora Grade School
|
Regional 7
|
BRACKET |
Chillicothe
(Coop)
Eureka
Germantown Hills
McNabb Putnam County
Metamora GS
Peru Washington
Wenona Fieldcrest
|
|
Regional 8
|
BRACKET |
Creve Coeur Parkview
Green Valley Midwest Central
Mackinaw Dee-Mack
Tremont
Washington Beverly Manor
Washington Central
Washington MS
|
|
Sectional 5
@ Farmington Central JH
|
Regional 9
|
BRACKET |
Dunlap MS
Dunlap Valley MS
Farmington Central
Glasford Illini Bluffs
Havana
Mossville
Peoria Christian
|
|
Regional 10
|
BRACKET |
Aledo
Bushnell-Prairie City
(Coop)
Monmouth United
Monmouth-Roseville JHS
Stronghurst West Central
|
|
Sectional 6
@ Riverton Middle School
|
Regional 11
|
BRACKET |
Athens
Lincoln JHS
Mason City Illini Central
Petersburg PORTA JHS
Pleasant Plains
Riverton
Williamsville
|
|
Regional 12
|
BRACKET |
Beardstown MS
Camp Point Central
Pittsfield Pikeland
Roodhouse North Greene
Rushville Schuyler Industry
|
|
Sectional 7
@ Shelbyville High School
|
Regional 13
|
BRACKET |
Casey-Westfield
Lawrenceville Parkview
Marshall JHS
Paris Mayo
Robinson Nuttall
Sumner Red Hill
|
|
Regional 14
|
BRACKET |
Newton Jasper County
Shelbyville Moulton
Sullivan
Teutopolis
Toledo Cumberland
Tuscola East Prairie
|
|
Sectional 8
@ Vandalia
|
Regional 15
|
BRACKET |
Assumption Central A & M
Auburn JHS at Divernon
Blue Mound Meridian
Greenville
Pana JHS
Vandalia
(Coop)
|
|
Regional 16
|
BRACKET |
Carlinville
East Alton MS
Gillespie
Litchfield
Madison
Piasa Southwestern
Staunton
|
|
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|