2020 Class A Regional Assignments
|
IF YOU ARE INTERESTED IN HOSTING A REGIONAL THAT HAS NOT BEEN ASSIGNED, PLEASE CONTACT THE IESA OFFICE AT (309) 829-0114. |
Sectional A
@ TBD
(Host Info)
|
Monday, May 4, 2020
@ TBD
|
Regional 1 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Chicago Learn Hunter Perkins
|
|
Grayslake Prairie Crossing
|
|
Hampshire St. Charles Borromeo
|
|
Markham Obama
|
|
Palatine Quest
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Palos Hills Koraes
|
|
|
Regional 2 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Marseilles ES
|
|
Marseilles Milton Pope
|
|
Millbrook
|
|
Newark Lisbon
|
|
Seneca
|
|
Serena
|
|
Yorkville Cross
|
|
|
Regional 3 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Grand Ridge
|
|
Ottawa Deer Park
|
|
Ottawa Marquette
|
|
Ottawa Rutland
|
|
Ottawa Wallace
|
|
Utica Waltham North
|
|
|
Regional 4 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Amboy
|
|
Dixon St. Mary's
|
|
LaSalle Dimmick
|
|
Mendota Holy Cross
|
|
Oglesby Holy Family
|
|
Sterling St. Mary's
(Co-op)
|
|
Tonica
|
|
|
Sectional B
@ Flanagan Grade School
(Host Info)
|
Host: Flanagan
Monday, May 4, 2020, 4:00 PM
@ Flanagan Grade School
,
202 East Falcon Hwy,
Flanagan
|
Regional 5 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Braceville
(Co-op)
|
|
Elwood GS
|
|
Grant Park
|
|
Joliet Union
|
|
Mazon-Verona-Kinsman
|
|
Morris Nettle Creek
|
|
|
Regional 6 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Dwight
|
|
Flanagan
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Odell
(Co-op)
|
|
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
|
|
Saunemin
|
|
Streator Woodland
|
|
|
Regional 7 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Cissna Park
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Crescent City
|
|
Donovan
|
|
Milford
|
|
Piper City Tri-Point
|
|
St. Anne
|
|
|
Regional 8 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Armstrong-Ellis
(Co-op)
|
|
Bismarck-Henning
|
|
Danville Schlarman
|
|
Gifford
|
|
Rossville-Alvin
|
|
Royal Prairieview Ogden
|
|
|
|
IESA Scholastic Bowl 2020 Class A Regional Assignments |
Sectional C
@ Normal Metcalf
(Host Info)
|
Host: Normal Metcalf
Monday, May 4, 2020
@ Normal Metcalf
|
Regional 9 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Bloomington Cornerstone
|
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
Bloomington Trinity Lutheran
|
|
Colfax Ridgeview
|
|
Normal Epiphany
|
|
Normal Metcalf
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
|
Regional 10 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Green Valley Midwest Central
|
|
Greenview
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Mason City Illini Central
|
|
Pekin Rankin
|
|
Pekin St. Joseph
|
|
South Pekin
|
|
|
Regional 11 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Hartsburg-Emden
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Lincoln Carroll Catholic
|
|
Lincoln Chester-East Lincoln
|
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell
|
|
Middletown New Holland-Middletown
|
|
Mt. Pulaski
|
|
|
Regional 12 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Buffalo Tri-City
|
|
Decatur Lutheran
|
|
Decatur Our Lady of Lourdes
|
|
Decatur St. Patrick
(Reg Host)
(Host Info)
(Co-op)
|
|
Illiopolis Sangamon Valley
|
|
Mt. Pulaski Zion
|
|
|
Sectional D
@ Peoria Holy Family
(Host Info)
|
Host: Peoria Holy Family
Monday, May 4, 2020
@ Peoria Holy Family
|
Regional 13 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
East Peoria Robein
|
|
Lowpoint-Washburn
|
|
Metamora St. Mary's
|
|
Morton Blessed Sacrament
|
|
Roanoke-Benson
|
|
Spring Bay Riverview
|
|
Washington St. Patrick
|
|
|
Regional 14 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Peoria Heights GS
|
|
Peoria Heights St. Thomas
|
|
Peoria Quest
|
|
Peoria St. Jude
|
|
Peoria St. Philomena
|
|
Peoria St. Vincent de Paul
|
|
|
Regional 15 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Bartonville GS
|
|
Bartonville Monroe
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Bartonville Oak Grove
|
|
Peoria Hollis
|
|
Peoria Limestone Walters
|
|
Peoria Pleasant Valley
|
|
|
Regional 16 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Creve Coeur Parkview
|
|
Marquette Heights Georgetowne
|
|
Peoria Academy
|
|
Peoria Holy Family
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Peoria Norwood
|
|
Peoria St. Mark
|
|
|
|
IESA Scholastic Bowl 2020 Class A Regional Assignments |
Sectional E
@ Brimfield Grade School
(Host Info)
|
Host: Brimfield
Monday, May 4, 2020, 4:00 PM
@ Brimfield Grade School
,
216 East Clinton Street,
Brimfield
|
Regional 17 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Brimfield
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Henry-Senachwine
|
|
McNabb Putnam County
|
|
Princeville
|
|
Sparland Midland
|
|
Toulon Stark County
|
|
|
Regional 18 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Colona
|
|
East Moline Northeast
|
|
Galva
|
|
Hampton
|
|
Kewanee Visitation
|
|
Kewanee Wethersfield
|
|
Woodhull AlWood
|
|
|
Regional 19 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Astoria
|
|
Bushnell-Prairie City
|
|
Cuba
|
|
Elmwood
|
|
Lewistown JHS
|
|
London Mills Valley
|
|
|
Regional 20 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Carthage
|
|
Colchester West Prairie
|
|
Dallas City
(Co-op)
|
|
Monmouth ICS
|
|
Monmouth United
|
|
Stronghurst West Central
|
|
|
Sectional F
@ Chrisman Scottland
(Host Info)
|
Host: Chrisman Scottland
Monday, May 4, 2020
@ Chrisman Scottland
|
Regional 21 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Champaign Holy Cross
|
|
Champaign Next Generation
|
|
Champaign St. Matthew
|
|
Chrisman Scottland
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Homer Heritage
|
|
Rantoul St. Malachy
|
|
|
Regional 22 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Argenta-Oreana
|
|
Cerro Gordo
|
|
DeLand-Weldon
|
|
Fisher
|
|
LeRoy
|
|
Mansfield Blue Ridge IJHS
|
|
|
Regional 23 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Casey-Westfield
|
|
Martinsville
|
|
Mattoon St. John's
|
|
Neoga
|
|
Paris Crestwood
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Sigel St. Michael's
|
|
|
Regional 24 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Arthur
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Findlay Okaw Valley
|
|
Lovington
|
|
Villa Grove
|
|
Windsor
|
|
|
|
IESA Scholastic Bowl 2020 Class A Regional Assignments |
Sectional G
@ Jacksonville Our Saviour
(Host Info)
|
Host: Jacksonville Our Saviour
Monday, May 4, 2020
@ Jacksonville Our Saviour
|
Regional 25 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Springfield Blessed Sacrament
|
|
Springfield Christ the King
|
|
Springfield Christian
|
|
Springfield Little Flower
|
|
Springfield Our Savior's
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Springfield St. Agnes
|
|
|
Regional 26 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Ashland A-C Central
|
|
Franklin
|
|
Jacksonville Our Saviour
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
New Berlin JHS
|
|
Virginia
|
|
Waverly
|
|
|
Regional 27 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Augusta Southeastern
|
|
Liberty
|
|
Mendon Unity
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Payson Seymour
|
|
Pleasant Hill
|
|
Quincy St. Peter
|
|
|
Regional 28 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Bunker Hill Wolf Ridge
|
|
Carrollton GS
|
|
Carrollton St. John
|
|
Hardin Calhoun
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Pawnee
|
|
Raymond Lincolnwood
|
|
|
Sectional H
@ Effingham St. Anthony
(Host Info)
|
Host: Effingham St. Anthony
Monday, May 4, 2020
@ Effingham St. Anthony
|
Regional 29 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Assumption Central A & M
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Beecher City
(Co-op)
|
|
Nokomis JHS
|
|
Nokomis St. Louis
|
|
Ramsey
|
|
Stewardson-Strasburg
|
|
|
Regional 30 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Dieterich
|
|
Effingham Sacred Heart
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Effingham St. Anthony
|
|
Louisville North Clay
|
|
Oblong
|
|
Palestine
(Co-op)
|
|
|
Regional 31 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Altamont
|
|
Altamont Lutheran
|
|
Aviston
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Columbia ICS
|
|
Kinmundy South Central
|
|
|
Regional 32 - 4/29/2020 |
BRACKET |
|
Albion
|
|
Cisne
|
|
Fairfield Center Street
(Reg Host)
(Host Info)
|
|
Fairfield New Hope
|
|
Geff
|
|
West Salem
|
|
|
|
Class History
From 1989 to 1996 there was one class of Scholastic Bowl, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1997, our present classes.
How Class Split is Determined
|