2023 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Barrington Station |
Barrington Station (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Barrington Station | 20 | 25 | 17 |
|
|
|
03/08/2023
|
Vernon Hills Hawthorn North (4th Seed) | 25 | 16 | 25 |
|
Vernon Hills Hawthorn North | 25 | 12 | 25 |
03/07/2023
| |
Barrington Prairie (5th Seed) | 21 | 25 | 18 |
Vernon Hills Hawthorn North | 22 | 16 | |
|
03/09/2023
|
Lake Zurich North (2nd Seed) |
|
|
|
LAKE ZURICH NORTH | 25 | 25 | |
| |
BYE |
Lake Zurich North | 26 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Vernon Hills Hawthorn South (3rd Seed) | 20 | 18 | |
|
Lake Zurich South | 24 | 10 | |
03/07/2023
| |
Lake Zurich South (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Rockford Lincoln |
Rockford Eisenhower (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rockford Eisenhower | 26 | 25 | |
|
|
|
03/07/2023
|
Rockford RESA (4th Seed) | 21 | 25 | 25 |
|
Rockford RESA | 24 | 22 | |
03/06/2023
| |
Rockford Lincoln (5th Seed) | 25 | 20 | 11 |
ROCKFORD EISENHOWER | 25 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Rockford Flinn (2nd Seed) |
|
|
|
Rockford Flinn | 13 | 18 | |
| |
BYE |
Rockford Flinn | 25 | 25 | |
|
03/07/2023
|
Rockford West (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Rockford West | 9 | 11 | |
03/06/2023
-
FORFEIT
| |
Rockford Kennedy (6th Seed) | 0 | 0 | |
Regional Host: Arlington Heights South |
Arlington Heights Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Arlington Heights Thomas | 25 | 25 | |
|
|
|
03/04/2023
|
Summit Heritage (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Summit Heritage | 6 | 9 | |
03/04/2023
| |
Maywood Irving (5th Seed) | 16 | 18 | |
ARLINGTON HEIGHTS THOMAS | 26 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Arlington Heights South (2nd Seed) |
|
|
|
Arlington Heights South | 24 | 21 | |
| |
BYE |
Arlington Heights South | 25 | 25 | |
|
03/04/2023
|
Cicero Unity (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Cicero Unity | 11 | 11 | |
03/04/2023
| |
Melrose Park Stevenson (6th Seed) | 16 | 11 | |
Regional Host: Bolingbrook Brooks |
Woodridge Jefferson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Woodridge Jefferson | 25 | 25 | |
|
|
|
03/08/2023
|
Bolingbrook Brooks (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Bolingbrook Brooks | 21 | 21 | |
03/07/2023
| |
Darien Eisenhower (5th Seed) | 19 | 23 | |
WOODRIDGE JEFFERSON | 19 | 25 | 25 |
|
03/09/2023
|
Bolingbrook Jane Addams (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Lemont Old Quarry | 25 | 19 | 19 |
03/07/2023
| |
Bolingbrook Humphrey (7th Seed) | 22 | 7 | |
Bolingbrook Jane Addams | 21 | 19 | |
|
03/08/2023
|
Willowbrook Westview Hills (3rd Seed) | 21 | 19 | |
|
Lemont Old Quarry | 25 | 25 | |
03/07/2023
| |
Lemont Old Quarry (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Phoenix Coolidge |
Lansing Memorial (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lansing Memorial | 25 | 25 | |
|
|
|
03/04/2023
|
Phoenix Coolidge (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Phoenix Coolidge | 15 | 15 | |
03/04/2023
| |
Calumet City Dolton 149 (5th Seed) | 20 | 8 | |
Lansing Memorial | 16 | 23 | |
|
03/07/2023
|
Homewood Hart (2nd Seed) |
|
|
|
HOMEWOOD HART | 25 | 25 | |
| |
BYE |
Homewood Hart | 25 | 25 | |
|
03/04/2023
|
Robbins Kellar (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Robbins Kellar | 14 | 23 | |
03/04/2023
| |
Markham Prairie-Hills (6th Seed) | 11 | 10 | |
Regional Host: Mokena |
Homer Glen Homer (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Homer Glen Homer | 25 | 25 | |
|
|
|
03/08/2023
|
New Lenox Liberty (4th Seed) | 25 | 26 | |
|
New Lenox Liberty | 16 | 13 | |
03/04/2023
| |
Mokena (5th Seed) | 18 | 24 | |
HOMER GLEN HOMER | 25 | 25 | |
|
03/09/2023
|
Lockport Oak Prairie (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Lockport Oak Prairie | 13 | 21 | |
03/04/2023
| |
Country Club Hills Southwood (7th Seed) | 6 | 4 | |
Lockport Oak Prairie | 25 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Flossmoor Parker (3rd Seed) | 13 | 21 | |
|
New Lenox Martino | 15 | 19 | |
03/04/2023
| |
New Lenox Martino (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Romeoville Lukancic |
Romeoville Lukancic (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Romeoville Lukancic | 4 | 21 | |
|
|
|
03/08/2023
|
Joliet Gompers (4th Seed) | 7 | 16 | |
|
Romeoville Martinez | 25 | 25 | |
03/07/2023
| |
Romeoville Martinez (5th Seed) | 25 | 25 | |
Romeoville Martinez | 14 | 13 | |
|
03/09/2023
|
Manhattan (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
MANHATTAN | 25 | 25 | |
03/07/2023
| |
Joliet Washington (7th Seed) | 9 | 8 | |
Manhattan | 25 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Joliet Hufford (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Joliet Hufford | 13 | 14 | |
03/07/2023
| |
Joliet Dirksen (6th Seed) | 11 | 13 | |
Regional Host: Shorewood Troy |
Shorewood Troy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Shorewood Troy | 25 | 25 | |
|
|
|
03/08/2023
|
Ottawa Shepherd (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Ottawa Shepherd | 16 | 5 | |
03/07/2023
| |
Plano (5th Seed) | 9 | 12 | |
SHOREWOOD TROY | 25 | 17 | 25 |
|
03/09/2023
|
Minooka (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Minooka | 19 | 25 | 18 |
03/07/2023
| |
Streator Northlawn (7th Seed) | 5 | 10 | |
Minooka | 25 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Channahon (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Channahon | 19 | 23 | |
03/07/2023
| |
Coal City (6th Seed) | 14 | 14 | |
Regional Host: Frankfort Summit Hill |
Steger Columbia (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Steger Columbia | 25 | 25 | |
|
|
|
03/08/2023
|
Sauk Village Rickover (4th Seed) | 11 | 13 | |
|
Chicago Heights MS | 20 | 9 | |
03/07/2023
| |
Chicago Heights MS (5th Seed) | 25 | 25 | |
Steger Columbia | 12 | 6 | |
|
03/09/2023
|
Frankfort Summit Hill (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
FRANKFORT SUMMIT HILL | 25 | 25 | |
03/07/2023
| |
Park Forest Michelle Obama STA (7th Seed) | 7 | 7 | |
Frankfort Summit Hill | 25 | 25 | |
|
03/08/2023
|
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Frankfort Hickory Creek | 12 | 20 | |
03/07/2023
| |
Matteson Huth (6th Seed) | 9 | 7 | |
Regional Host: Manteno |
Manteno (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Manteno | 25 | 25 | |
|
|
|
03/07/2023
|
University Park Crete Monee (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
University Park Crete Monee | 10 | 9 | |
03/04/2023
| |
Kankakee JHS (5th Seed) | 22 | 20 | |
MANTENO | 26 | 25 | |
|
03/09/2023
|
Bourbonnais UGC (2nd Seed) |
|
|
|
Bourbonnais UGC | 24 | 22 | |
| |
BYE |
Bourbonnais UGC | 25 | 26 | 25 |
|
03/07/2023
|
Herscher Limestone (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Herscher Limestone | 20 | 28 | 21 |
03/04/2023
| |
Bradley Central (6th Seed) | 15 | 15 | |
Regional Host: Normal Kingsley |
Morton JHS (1st Seed) | 25 | 25 | |
|
|
03/04/2023
|
Bloomington JHS (8th Seed) | 15 | 3 | |
Morton JHS | 25 | 25 | |
|
|
|
03/07/2023
|
Washington Central (4th Seed) | 17 | 16 | |
|
Bloomington Evans | 11 | 16 | |
03/04/2023
| |
Bloomington Evans (5th Seed) | 25 | 25 | |
MORTON JHS | 25 | 25 | |
|
03/09/2023
|
Normal Kingsley (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Normal Kingsley | 22 | 19 | |
03/04/2023
| |
East Peoria Central (7th Seed) | 14 | 17 | |
Normal Kingsley | 21 | 25 | 27 |
|
03/07/2023
|
Normal Chiddix (3rd Seed) | 14 | 25 | 17 |
|
Normal Parkside | 25 | 17 | 25 |
03/04/2023
| |
Normal Parkside (6th Seed) | 25 | 22 | 25 |
Regional Host: Dunlap MS |
Kewanee Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Kewanee Central | 25 | 25 | |
|
|
|
03/07/2023
|
Pekin Edison (4th Seed) | 23 | 25 | |
|
Dunlap Valley MS | 18 | 14 | |
03/04/2023
| |
Dunlap Valley MS (5th Seed) | 25 | 27 | |
KEWANEE CENTRAL | 25 | 19 | 25 |
|
03/08/2023
|
Dunlap MS (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Dunlap MS | 16 | 25 | 22 |
03/04/2023
| |
Canton Ingersoll (7th Seed) | 11 | 14 | |
Dunlap MS | 25 | 25 | |
|
03/07/2023
|
Macomb (3rd Seed) | 20 | 26 | |
|
Pekin Broadmoor | 11 | 14 | |
03/04/2023
| |
Pekin Broadmoor (6th Seed) | 25 | 28 | |
Regional Host: Mahomet-Seymour |
Champaign Edison (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Edison | 25 | 25 | |
|
|
|
03/07/2023
|
Urbana MS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Urbana MS | 19 | 18 | |
03/04/2023
| |
Champaign Jefferson (5th Seed) | 10 | 20 | |
CHAMPAIGN EDISON | 25 | 22 | 25 |
|
03/08/2023
|
Mahomet-Seymour (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Mahomet-Seymour | 22 | 25 | 22 |
03/04/2023
| |
Champaign Franklin (7th Seed) | 19 | 15 | |
Mahomet-Seymour | 25 | 25 | |
|
03/07/2023
|
Danville North Ridge (3rd Seed) | 25 | 16 | 25 |
|
Danville North Ridge | 9 | 17 | |
03/04/2023
| |
Rantoul Eater (6th Seed) | 20 | 25 | 18 |
Regional Host: Mt. Zion |
Taylorville JHS (1st Seed) | 25 | 25 | |
|
|
03/04/2023
|
Decatur Stephen Decatur (8th Seed) | 10 | 6 | |
Taylorville JHS | 25 | 22 | 25 |
|
|
|
03/07/2023
|
Mt. Zion (4th Seed) | 20 | 25 | 15 |
|
Clinton | 6 | 25 | 20 |
03/04/2023
| |
Clinton (5th Seed) | 25 | 23 | 25 |
Taylorville JHS | 24 | 25 | 25 |
|
03/09/2023
|
Rochester (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
ROCHESTER | 26 | 20 | 27 |
03/04/2023
| |
Mattoon (7th Seed) | 17 | 6 | |
Rochester | 25 | 25 | |
|
03/07/2023
|
Effingham JHS (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Effingham JHS | 12 | 14 | |
03/04/2023
| |
Charleston (6th Seed) | 23 | 10 | |
Regional Host: Quincy |
Chatham Glenwood (1st Seed) | 25 | 25 | |
|
|
03/04/2023
|
Springfield Jefferson (8th Seed) | 3 | 5 | |
Chatham Glenwood | 25 | 25 | |
|
|
|
03/04/2023
|
Jacksonville MS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Jacksonville MS | 4 | 5 | |
03/04/2023
| |
Springfield Franklin (5th Seed) | 19 | 19 | |
CHATHAM GLENWOOD | 25 | 25 | |
|
03/07/2023
|
Quincy (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Quincy | 23 | 20 | |
03/04/2023
| |
Springfield Washington (7th Seed) | 9 | 4 | |
Quincy | 25 | 25 | |
|
03/04/2023
|
Springfield Lincoln (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Springfield Lincoln | 9 | 7 | |
03/04/2023
| |
Springfield Grant (6th Seed) | 18 | 15 | |
Regional Host: Jerseyville Community |
Edwardsville Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Edwardsville Lincoln | 25 | 25 | |
|
|
|
03/08/2023
|
Bethalto Trimpe (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Bethalto Trimpe | 8 | 21 | |
03/07/2023
| |
East St. Louis Clark (5th Seed) | 9 | 16 | |
EDWARDSVILLE LINCOLN | 25 | 25 | |
|
03/09/2023
|
Jerseyville Community (2nd Seed) | 25 | 21 | 25 |
|
|
|
Edwardsville Liberty | 15 | 8 | |
03/07/2023
| |
Granite City Coolidge (7th Seed) | 17 | 25 | 17 |
Jerseyville Community | 17 | 16 | |
|
03/08/2023
|
Edwardsville Liberty (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Edwardsville Liberty | 25 | 25 | |
03/07/2023
| |
Cahokia Wirth (6th Seed) | 11 | 5 | |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|