2023 Class 8-4A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Hawthorn Middle School South
|
Host: Vernon Hills Hawthorn South
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 1 |
BRACKET |
Barrington Prairie
Barrington Station
Lake Zurich North
Lake Zurich South
Vernon Hills Hawthorn North
Vernon Hills Hawthorn South
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Rockford Eisenhower
Rockford Flinn
Rockford Kennedy
Rockford Lincoln
Rockford RESA
Rockford West
|
|
Sectional 2
@ Thomas Middle School
|
Host: Arlington Heights Thomas
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 3 |
BRACKET |
Arlington Heights South
Arlington Heights Thomas
Cicero Unity
Maywood Irving
Melrose Park Stevenson
Summit Heritage
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Humphrey
Bolingbrook Jane Addams
Darien Eisenhower
Lemont Old Quarry
Willowbrook Westview Hills
Woodridge Jefferson
|
|
Sectional 3
@ Homer Jr High
|
Host: Homer Glen Homer
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 5 |
BRACKET |
Calumet City Dolton 149
Homewood Hart
Lansing Memorial
Markham Prairie-Hills
Phoenix Coolidge
Robbins Kellar
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Country Club Hills Southwood
Flossmoor Parker
Homer Glen Homer
Lockport Oak Prairie
Mokena
New Lenox Liberty
New Lenox Martino
|
|
Sectional 4
@ Lukancic Middle School
|
Host: Romeoville Lukancic
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 7 |
BRACKET |
Joliet Dirksen
Joliet Gompers
Joliet Hufford
Joliet Washington
Manhattan
Romeoville Lukancic
Romeoville Martinez
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Channahon
Coal City
Minooka
Ottawa Shepherd
Plano
Shorewood Troy
Streator Northlawn
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2023 Class 8-4A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Summit Hill Junior High
|
Host: Frankfort Summit Hill
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 9 |
BRACKET |
Chicago Heights MS
Frankfort Hickory Creek
Frankfort Summit Hill
Matteson Huth
(Co-op)
Park Forest Michelle Obama STA
Sauk Village Rickover
Steger Columbia
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Bourbonnais UGC
Bradley Central
Herscher Limestone
Kankakee JHS
Manteno
University Park Crete Monee
|
|
Sectional 6
@ Dunlap Valley Middle School
|
Host: Dunlap Valley MS
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 11 |
BRACKET |
Bloomington Evans
Bloomington JHS
East Peoria Central
Morton JHS
Normal Chiddix
Normal Kingsley
Normal Parkside
Washington Central
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Canton Ingersoll
Dunlap MS
Dunlap Valley MS
Kewanee Central
Macomb
Pekin Broadmoor
Pekin Edison
|
|
Sectional 7
@ Rochester Junior High School
|
Host: Rochester
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 13 |
BRACKET |
Champaign Edison
(Co-op)
Champaign Franklin
Champaign Jefferson
Danville North Ridge
Mahomet-Seymour
Rantoul Eater
Urbana MS
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Charleston
Clinton
Decatur Stephen Decatur
Effingham JHS
Mattoon
Mt. Zion
Rochester
Taylorville JHS
|
|
Sectional 8
@ Glenwood Intermediate School
|
Host: Chatham Glenwood
Date: Monday, March 13, 2023
|
Regional 15 |
BRACKET |
Chatham Glenwood
Jacksonville MS
Quincy
Springfield Franklin
Springfield Grant
Springfield Jefferson
Springfield Lincoln
(Co-op)
Springfield Washington
(Co-op)
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Bethalto Trimpe
Cahokia Wirth
East St. Louis Clark
Edwardsville Liberty
Edwardsville Lincoln
Granite City Coolidge
Jerseyville Community
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|