2019 Class 8-4A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Barrington Middle School - Station Campus
|
Host: Barrington Station
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 1 |
BRACKET |
Rockford Eisenhower
Rockford Flinn
Rockford Kennedy
Rockford Lincoln
Rockford RESA
Rockford West
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Arlington Heights South
Barrington Prairie
Barrington Station
Cicero Unity
Melrose Park Stevenson
Vernon Hills Hawthorn North
Vernon Hills Hawthorn South
|
|
Sectional 2
@ Channahon Jr. High School
|
Host: Channahon
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 3 |
BRACKET |
Channahon
Coal City
Minooka
Ottawa Shepherd
Plano
Sandwich
Shorewood Troy
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Humphrey
Bolingbrook Jane Addams
Homer Glen Homer
Lockport Oak Prairie
Romeoville Lukancic
Romeoville Martinez
|
|
Sectional 3
@ Summit Hill Junior High
|
Host: Frankfort Summit Hill
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 5 |
BRACKET |
Joliet Dirksen
Joliet Gompers
Joliet Hufford
Joliet Washington
Manhattan
New Lenox Liberty
New Lenox Martino
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Bourbonnais UGC
Bradley Central
Frankfort Hickory Creek
Frankfort Summit Hill
Kankakee JHS
Manteno
Mokena
|
|
Sectional 4
@ Michelle Obama School of Technology and the Arts
|
Host: Park Forest Obama STA
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 7 |
BRACKET |
Flossmoor Parker
Homewood Hart
Markham Prairie-Hills
Matteson Huth
(Co-op)
Park Forest Obama STA
(Co-op)
Robbins Kellar
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Chicago Heights Washington
Glenwood Brookwood
Lansing Memorial
Phoenix Coolidge
Sauk Village Rickover
Steger Columbia
University Park Crete Monee
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2019 Class 8-4A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Ingersoll Middle School
|
Host: Canton Ingersoll
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 9 |
BRACKET |
Canton Ingersoll
Dunlap MS
Dunlap Valley MS
Macomb
Pekin Broadmoor
Pekin Edison
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Jacksonville MS
Quincy
Springfield Franklin
Springfield Grant
Springfield Jefferson
Springfield Lincoln
(Co-op)
Springfield Washington
(Co-op)
|
|
Sectional 6
@ Washington Central Intermediate
|
Host: Washington Central
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 11 |
BRACKET |
Bloomington Evans
Bloomington JHS
Forrest Prairie Central
Normal Chiddix
Normal Kingsley
Normal Parkside
Streator Northlawn
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Clinton
East Peoria Central
Lincoln JHS
Morton JHS
Stanford Olympia
Washington Central
|
|
Sectional 7
@ Rochester Junior High School
|
Host: Rochester
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 13 |
BRACKET |
Bethalto Trimpe
Chatham Glenwood
Edwardsville Liberty
Edwardsville Lincoln
Rochester
Taylorville JHS
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Cahokia Wirth
East St. Louis Clark
East St. Louis Lincoln
Granite City Coolidge
Jerseyville Community
Roxana
|
|
Sectional 8
@ Mattoon Middle School - Wildcat Gym
|
Host: Mattoon
Date: Monday, March 11, 2019
|
Regional 15 |
BRACKET |
Champaign Edison
Champaign Franklin
Champaign Jefferson
Danville North Ridge
Mahomet-Seymour
Rantoul Eater
Urbana MS
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Charleston
Decatur Jefferson
Decatur Stephen Decatur
Effingham JHS
Mattoon
Mt. Zion
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|