2021 Class 7-1A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Wallace Grade School
|
Host: Ottawa Wallace
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 1 |
BRACKET |
Lockport Fairmont
Lockport Taft
Mazon-Verona-Kinsman
Riverdale Patton
Rockdale
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Grand Ridge
Marseilles Milton Pope
(Co-op)
Ottawa Marquette
Ottawa Wallace
Ransom
(Co-op)
Streator Woodland
|
|
Sectional 2
@ Waltham Elementary
|
Host: Utica Waltham
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 3 |
BRACKET |
LaSalle Dimmick
LaSalle Trinity Catholic
Mendota Holy Cross
Oglesby Holy Family
Tonica
Utica Waltham
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Annawan
Cambridge JHS
Galva
Henry-Senachwine
Kewanee Visitation
Kewanee Wethersfield
Woodhull AlWood
|
|
Sectional 3
@ St. Mary's School
|
Host: Pontiac St. Mary's
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 5 |
BRACKET |
Grant Park
Odell
(Co-op)
Piper City Tri-Point
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
St. Anne
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Armstrong-Ellis
(Co-op)
Cissna Park
(Co-op)
Donovan
Milford
Rantoul St. Malachy
Rossville-Alvin
|
|
Sectional 4
@ Lincoln West Lincoln-Broadwell
|
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 7 |
BRACKET |
Flanagan
(Co-op)
Lowpoint-Washburn
Morton Blessed Sacrament
Roanoke-Benson
Spring Bay Riverview
Washington St. Patrick
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Bloomington St. Mary's
Lincoln West Lincoln-Broadwell
Normal Calvary
Normal Epiphany
|
|
|
IESA Girls Basketball 2021 Class 7-1A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Peoria Heights St. Thomas
|
Host: Peoria Heights St. Thomas
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 9 |
BRACKET |
Monmouth ICS
Peoria Heights St. Thomas
Peoria St. Jude
Williamsfield
(Co-op)
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Bartonville Oak Grove
Pekin Rankin
Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters
South Pekin
|
|
Sectional 6
@ Prairieview Junior HIgh School
|
Host: Royal Prairieview Ogden
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 11 |
BRACKET |
Champaign Holy Cross
Champaign Next Generation
DeLand-Weldon
Philo St. Thomas
Royal Prairieview Ogden
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Chrisman Scottland
Danville Schlarman
Homer Heritage
Hume Shiloh
|
|
Sectional 7
@ St. Michael School
|
Host: Sigel St. Michael's
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 13 |
BRACKET |
Decatur Lutheran
Decatur Montessori Academy for Peace
Kincaid South Fork
(Co-op)
Pana Sacred Heart
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Effingham Sacred Heart
Martinsville
Neoga
Oakland Lake Crest
(Co-op)
Sigel St. Michael's
|
|
Sectional 8
@ St John's The Evangelist School
|
Host: Carrollton St. John
Date: Wednesday, December 1, 2021
|
Regional 15 |
BRACKET |
Ashland A-C Central
Carrollton St. John
Jerseyville St. Francis HG
Springfield Christ the King
Springfield Christian
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Mt. Olive
Mulberry Grove JHS
Pocahontas
Ramsey
(Co-op)
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|