IESA Cross-Country
 

Boys Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 19, 2019
@ Maxwell Park, Normal
2019 Class 1A Team Champion
Chicago Old St. Mary's
2019 Individual Champions
Top Teams
1 Chicago Old St. Mary's 82
2 La Grange St. Francis 123
3 Buffalo Grove St. Mary 137
4 Kankakee Bishop McNamara 191
5 Dixon St. Mary's 219
6 Brimfield 260
7 Chicago Queen of All Saints 272
8 Delavan 277
9 Liberty 287
10 Arlington Heights St. James 293
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Christian Provost
Kankakee Bishop McNamara
8th 10:29.7
2 Nicholas Strayer
La Grange St. Francis
8th 10:34.7
3 Andrew Nelson
Chicago Old St. Mary's
8th 10:46.3
4 Zach Ruwe
Homer Heritage
8th 10:51.4
5 Xavier Klatt
Chicago Queen of All Saints
8th 10:56.3
6 Sam Munsterman
Kankakee Bishop McNamara
8th 10:56.6
7 Alex Leonard
Chicago Old St. Mary's
8th 10:57.2
8 Matthew Chan
Buffalo Grove St. Mary
8th 10:57.8
9 Sam Springer
Delavan
8th 11:02.7
10 Parker Melick
Princeville
8th 11:03.0
 
 

Girls Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 19, 2019
@ Maxwell Park, Normal
2019 Class 1A Team Champion
Chicago Queen of All Saints
Top Teams
1 Chicago Queen of All Saints 51
2 Chicago Old St. Mary's 74
3 Chicago St. Benedict 115
4 Elmwood 215
5 La Grange St. Francis 231
6 Peoria St. Jude 245
7 Palatine St. Theresa 245
8 Delavan 248
9 Champaign St. Matthew 265
10 Brimfield 271
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Morgan Mackie
Chicago Queen of All Saints
8th 11:32.6
2 Becca Heitzig
Lincoln West Lincoln-Broadwell
8th 11:49.3
3 Libby Castelli
Palatine St. Thomas
7th 11:51.3
4 Abigail Jordan
Palatine St. Thomas
7th 11:51.5
5 Norah Belmonte
Libertyville St. Joseph
7th 12:01.4
6 Ella Hwang
Chicago Old St. Mary's
8th 12:08.2
7 Casie Bjork
Buffalo Grove St. Mary
7th 12:16.2
8 Maddie Majewski
Chicago Queen of All Saints
8th 12:16.9
9 Ellen Gundlach
Chicago Queen of All Saints
7th 12:18.5
10 Claire Blotnik
Joliet St. Raymond
8th 12:21.5
 
 

Boys Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 19, 2019
@ Maxwell Park, Normal
2019 Class 2A Team Champion
Tolono Unity
2019 Individual Champions
Top Teams
1 Tolono Unity 135
2 La Grange Gurrie 136
3 St. Joseph 166
4 Channahon 176
5 Monticello 201
6 Round Lake Park 236
7 Washington Central 243
8 El Paso-Gridley 273
9 Prospect Heights MacArthur 279
10 Eureka 294
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Isaac Crumrine
Riverton
8th 10:36.9
2 Benjamin Gibson
Chicago Latin School
7th 10:39.8
3 Trey Sato
Round Lake Park
8th 10:41.5
4 Sam Tellefson
Washington Central
8th 10:44.1
5 Tedros Berhorst
Quincy St. Peter
8th 10:50.0
6 Vince Demma
Mokena
8th 10:51.2
7 Carlo Lissuzzo
River Forest Roosevelt
8th 10:51.6
8 Haven Gronewold
Petersburg PORTA JHS
8th 10:51.7
9 Jack Willenborg
Pleasant Plains
8th 10:52.1
10 William Gelon
Crystal Lake Prairie Grove
8th 10:52.6
 
 

Girls Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 19, 2019
@ Maxwell Park, Normal
2019 Class 2A Team Champion
Tolono Unity
Top Teams
1 Tolono Unity 50
2 Chicago Latin School 130
3 Robinson Nuttall 165
4 East Peoria Central 170
5 Elmhurst Visitation 219
6 Washington Central 231
7 St. Joseph 237
8 River Forest Roosevelt 254
9 Channahon 267
10 Glenview Our Lady of Perpetual Help 268
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Bella Domier
Round Lake Park
8th 11:21.1
2 Maria Polyakov
River Forest Roosevelt
7th 11:26.0
3 Erica Woodard
Tolono Unity
8th 11:49.7
4 Raegen Stringer
Tolono Unity
8th 11:50.0
5 Sophia Flowers
Romeoville Lukancic
7th 11:52.3
6 Mia Kotler
Chicago Latin School
7th 11:54.3
7 Katelyn Jones
Robinson Nuttall
8th 11:55.4
8 Julia Mingus
East Peoria Central
7th 12:01.4
9 Kiersten White
Manhattan
7th 12:04.8
10 Emma Burke
Glenview Our Lady of Perpetual Help
8th 12:06.1
 
 

Boys Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 19, 2019
@ Maxwell Park, Normal
2019 Class 3A Team Champion
Lake in the Hills Marlowe
2019 Individual Champions
Top Teams
1 Lake in the Hills Marlowe 140
2 Morton JHS 181
3 Flossmoor Parker 216
4 Evanston Haven 246
5 Minooka 261
6 Barrington Prairie 265
7 Batavia Rotolo 275
8 Bolingbrook Jane Addams 277
9 New Lenox Martino 281
10 Taylorville JHS 305
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Josh Weeks
Morton JHS
8th 10:05.7
2 Yonas Wuthrich
Morton JHS
8th 10:11.6
3 Dayton Murphy
Crystal Lake Lundahl
8th 10:23.1
4 Habtamu Epley
Flossmoor Parker
8th 10:23.9
5 Marcellus Mines
Joliet Washington
8th 10:40.6
6 Devyn Jenkins
Aurora Herget
8th 10:46.7
7 John Hockenberry
Flossmoor Parker
8th 10:47.8
8 Mohammadhussein Almousawi
Bolingbrook Jane Addams
8th 10:49.6
9 Luke Grubbs
Lake in the Hills Marlowe
8th 10:49.9
10 Iggie Escamilla
Bolingbrook Jane Addams
7th 10:50.7
 
 

Girls Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 19, 2019
@ Maxwell Park, Normal
2019 Class 3A Team Champion
Chatham Glenwood
Top Teams
1 Chatham Glenwood 110
2 Dunlap MS 126
3 Aurora Herget 158
4 Normal Kingsley 169
5 Mt. Prospect Lincoln 200
6 Lake Forest Deer Path 215
7 Minooka 275
8 Mahomet-Seymour 298
9 Frankfort Hickory Creek 303
10 Batavia Rotolo 322
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Ali Ince
Normal Kingsley
8th 11:17.4
2 Marley Andelman
St. Charles Wredling
8th 11:29.4
3 Naima Douglas
Flossmoor Parker
8th 11:39.6
4 Lily Ginsberg
Mt. Prospect Lincoln
8th 11:40.6
5 Hadley Ferrero
Crystal Lake Bernotas
7th 11:42.8
6 Arlie Akers
Morton JHS
8th 11:48.0
7 Abby Tudeen
Dunlap MS
7th 11:54.2
8 Isabella Marsico
Lake Forest Deer Path
8th 11:54.6
9 Ava Gorrie
Chatham Glenwood
8th 11:54.6
10 Brooklynn Sweikar
Champaign Jefferson
8th 11:57.1