2008 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Joliet Laraway |
Lockport Fairmont (1st Seed) | |
|
BYE | Lockport Fairmont | 0 | |
| |
Rockdale (4th Seed) | 35 | Rockdale | 2 |
| |
Thornton Wolcott (5th Seed) | 28 | | Rockdale | 32 |
| |
Joliet Laraway (2nd Seed) | JOLIET LARAWAY | 44 |
| |
BYE | Joliet Laraway | 51 | |
| |
Elwood GS (3rd Seed) | Elwood GS | 23 |
| |
BYE |
Host: Bourbonnais Maternity BVM |
Bourbonnais Maternity BVM (1st Seed) | |
|
BYE | Bourbonnais Maternity BVM | 54 | |
| |
Bradley St. Joseph (4th Seed) | 34 | Bradley St. Joseph | 6 |
| |
St. Anne (5th Seed) | 27 | | BOURBONNAIS MATERNITY BVM | 44 |
| |
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) | Kankakee Aquinas | 30 |
| |
BYE | Mazon-Verona-Kinsman | 35 | |
| |
Kankakee Aquinas (3rd Seed) | 2 | Kankakee Aquinas | 48 |
| |
Braceville (6th Seed) | 0 |
Host: Pontiac St. Mary's |
Cornell (1st Seed) | |
|
BYE | Cornell | 46 | |
| |
Ransom (4th Seed) | 38 | Ransom | 31 |
| |
Odell (5th Seed) | 23 | | Cornell | 21 |
| |
Flanagan (2nd Seed) | PONTIAC ST. MARY'S | 48 |
| |
BYE | Flanagan | 31 | |
| |
Pontiac St. Mary's (3rd Seed) | 45 | Pontiac St. Mary's | 40 |
| |
Saunemin (6th Seed) | 19 |
Host: Tonica |
Lowpoint-Washburn (1st Seed) | |
|
BYE | Lowpoint-Washburn | | |
| |
Mendota Holy Cross (4th Seed) | | Mendota Holy Cross | |
| |
Marseilles Milton Pope (5th Seed) | | | Mendota Holy Cross | 24 |
| |
Tonica (2nd Seed) | TONICA | 39 |
| |
BYE | Tonica | | |
| |
Streator Woodland (3rd Seed) | Streator Woodland | |
| |
BYE |
Host: Bloomington Cornerstone |
Hartsburg-Emden (1st Seed) | |
|
BYE | Hartsburg-Emden | 46 | |
| |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (4th Seed) | 45 | Lincoln West Lincoln-Broadwell | 40 |
| |
South Pekin (5th Seed) | 28 | | HARTSBURG-EMDEN | 48 |
| |
Bloomington Cornerstone (2nd Seed) | Bloomington Cornerstone | 46 |
| |
BYE | Bloomington Cornerstone | 49 | |
| |
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed) | 45 | Lincoln Carroll Catholic | 30 |
| |
Normal Calvary (6th Seed) | 30 |
Host: Peoria Limestone Walters |
Bartonville Monroe (1st Seed) | 59 | |
|
Washington St. Patrick (8th Seed) | 15 | Bartonville Monroe | 46 | |
| |
Metamora St. Mary's (4th Seed) | 36 | Williamsfield | 33 |
| |
Williamsfield (5th Seed) | 47 | | Bartonville Monroe | 41 |
| |
Peoria Limestone Walters (2nd Seed) | 51 | PEORIA LIMESTONE WALTERS | 44 |
| |
Monmouth ICS (7th Seed) | 34 | Peoria Limestone Walters | 51 | |
| |
Pekin Rankin (3rd Seed) | 45 | Pekin Rankin | 43 |
| |
East Peoria Robein (6th Seed) | 32 |
Host: Rantoul St. Malachy |
Cissna Park (1st Seed) | |
|
BYE | Cissna Park | 45 | |
| |
Gifford (4th Seed) | 32 | Crescent City | 38 |
| |
Crescent City (5th Seed) | 57 | | CISSNA PARK | 39 |
| |
Rantoul St. Malachy (2nd Seed) | Royal Prairieview Ogden | 17 |
| |
BYE | Rantoul St. Malachy | 24 | |
| |
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed) | 50 | Royal Prairieview Ogden | 46 |
| |
Ludlow (6th Seed) | 25 |
Host: Catlin |
Potomac (1st Seed) | |
|
BYE | Potomac | 40 | |
| |
Hume Shiloh (4th Seed) | 39 | Hume Shiloh | 28 |
| |
Rossville-Alvin (5th Seed) | 32 | | Potomac | 22 |
| |
Danville St. Paul (2nd Seed) | DANVILLE ST. PAUL | 38 |
| |
BYE | Danville St. Paul | 30 | |
| |
Catlin (3rd Seed) | 47 | Catlin | 27 |
| |
Sidell Jamaica (6th Seed) | 29 |
Host: Philo St. Thomas |
Philo St. Thomas (1st Seed) | |
|
BYE | Philo St. Thomas | 53 | |
| |
Bement (4th Seed) | 20 | Bement | 14 |
| |
Champaign Next Generation (5th Seed) | 12 | | PHILO ST. THOMAS | 53 |
| |
Arthur (2nd Seed) | Arthur | 38 |
| |
BYE | Arthur | 64 | |
| |
Thomasboro (3rd Seed) | Thomasboro | 27 |
| |
BYE |
Host: Decatur Holy Family |
Decatur St. Patrick (1st Seed) | |
|
BYE | Decatur St. Patrick | 37 | |
| |
Lovington (4th Seed) | 29 | Decatur Our Lady of Lourdes | 24 |
| |
Decatur Our Lady of Lourdes (5th Seed) | 30 | | DECATUR ST. PATRICK | 45 |
| |
Decatur Holy Family (2nd Seed) | Decatur Robertson | 37 |
| |
BYE | Decatur Holy Family | 18 | |
| |
Decatur Robertson (3rd Seed) | 38 | Decatur Robertson | 28 |
| |
Decatur Garfield Montessori (6th Seed) | 30 |
Host: Jacksonville Our Saviour |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) | |
|
BYE | Jacksonville Our Saviour | 36 | |
| |
Virginia (4th Seed) | 47 | Virginia | 26 |
| |
Springfield Little Flower (5th Seed) | 43 | | JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 33 |
| |
Springfield Calvary (2nd Seed) | 58 | Concord Triopia | 24 |
| |
Jacksonville ISD (7th Seed) | 25 | Springfield Calvary | 19 | |
| |
Concord Triopia (3rd Seed) | 52 | Concord Triopia | 42 |
| |
Greenview (6th Seed) | 14 |
Host: Griggsville-Perry |
Griggsville-Perry (1st Seed) | |
|
BYE | Griggsville-Perry | 38 | |
| |
Meredosia-Chambersburg (4th Seed) | 12 | Bowen Southeastern | 27 |
| |
Bowen Southeastern (5th Seed) | 33 | | Griggsville-Perry | 20 |
| |
Bluffs (2nd Seed) | BLUFFS | 31 |
| |
BYE | Bluffs | 44 | |
| |
Pleasant Hill (3rd Seed) | Pleasant Hill | 39 |
| |
BYE |
Host: Hutsonville |
Hutsonville (1st Seed) | |
|
BYE | HUTSONVILLE | 57 |
| |
Martinsville (2nd Seed) | 35 | Newton St. Thomas | 30 |
| |
Newton St. Thomas (3rd Seed) | 38 |
Host: Effingham Sacred Heart |
Pana Sacred Heart (1st Seed) | |
|
BYE | Pana Sacred Heart | 28 | |
| |
Beecher City (4th Seed) | 26 | Beecher City | 13 |
| |
Sigel St. Michael's (5th Seed) | 25 | | PANA SACRED HEART | 47 |
| |
Brownstown (2nd Seed) | Effingham Sacred Heart | 24 |
| |
BYE | Brownstown | 37 | |
| |
Effingham Sacred Heart (3rd Seed) | 38 | Effingham Sacred Heart | 46 |
| |
Ramsey (6th Seed) | 17 |
Host: Carrollton St. John |
Franklin (1st Seed) | |
|
BYE | Franklin | 41 | |
| |
Waverly (4th Seed) | 54 | Waverly | 28 |
| |
Edinburg (5th Seed) | 32 | | FRANKLIN | 49 |
| |
Kincaid South Fork (2nd Seed) | 43 | Kincaid South Fork | 33 |
| |
Palmyra Northwestern (7th Seed) | 14 | Kincaid South Fork | 47 | |
| |
Carrollton St. John (3rd Seed) | 50 | Carrollton St. John | 36 |
| |
Morrisonville JHS (6th Seed) | 29 |
Host: Sorento |
Lovejoy (1st Seed) | |
|
BYE | Lovejoy | 54 | |
| |
Pocahontas (4th Seed) | 40 | Pocahontas | 23 |
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 34 | | LOVEJOY | 58 |
| |
Sorento (2nd Seed) | 59 | Sorento | 12 |
| |
Alorton Neely (7th Seed) | 30 | Sorento | 44 | |
| |
Edwardsville St. Boniface (3rd Seed) | 38 | East St. Louis Jackson | 39 |
| |
East St. Louis Jackson (6th Seed) | 42 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|