2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Batavia Rotolo |
Lake in the Hills Marlowe (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lake in the Hills Marlowe | 25 |
|
|
|
01/23/2019
|
Barrington Station (4th Seed) | 47 |
|
Barrington Station | 26 |
01/21/2019
| |
Sandwich (5th Seed) | 28 |
Barrington Station | 23 |
|
01/24/2019
|
Batavia Rotolo (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
BATAVIA ROTOLO | 50 |
01/21/2019
| |
Barrington Prairie (7th Seed) | 7 |
Batavia Rotolo | 54 |
|
01/23/2019
|
Algonquin Heineman (3rd Seed) | 44 |
|
Algonquin Heineman | 21 |
01/21/2019
| |
Zion Central (6th Seed) | 14 |
Regional Host: Sterling Challand |
Rockford Kennedy (1st Seed) | 60 |
|
|
01/24/2019
|
Rockford RESA (8th Seed) | 26 |
Rockford Kennedy | 51 |
|
|
|
01/25/2019
|
Sterling Challand (4th Seed) | 25 |
|
Rockford Flinn | 22 |
01/24/2019
| |
Rockford Flinn (5th Seed) | 45 |
ROCKFORD KENNEDY | 47 |
|
01/26/2019
|
Rockford West (2nd Seed) | 53 |
|
|
|
Rockford West | 34 |
01/24/2019
| |
Rockford Lincoln (7th Seed) | 10 |
Rockford West | 51 |
|
01/25/2019
|
Rockford Eisenhower (3rd Seed) | 48 |
|
Rockford Eisenhower | 43 |
01/24/2019
| |
Loves Park Harlem (6th Seed) | 28 |
Regional Host: Markham Prairie-Hills |
Markham Prairie-Hills (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Markham Prairie-Hills | 45 |
|
|
|
01/23/2019
|
Harvey Brooks (4th Seed) | 38 |
|
Harvey Brooks | 12 |
01/23/2019
| |
Cicero Unity (5th Seed) | 24 |
MARKHAM PRAIRIE-HILLS | 76 |
|
01/24/2019
|
Maywood Irving (2nd Seed) |
|
|
|
Maywood Irving | 18 |
| |
BYE |
Maywood Irving | 46 |
|
01/23/2019
|
Robbins Kellar (3rd Seed) | 32 |
|
Robbins Kellar | 40 |
01/22/2019
| |
Bellwood Roosevelt (6th Seed) | 30 |
Regional Host: Bolingbrook Humphrey |
Bolingbrook Brooks (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bolingbrook Brooks | 52 |
|
|
|
01/24/2019
|
Romeoville Martinez (4th Seed) | 33 |
|
Bolingbrook Humphrey | 28 |
01/23/2019
| |
Bolingbrook Humphrey (5th Seed) | 35 |
BOLINGBROOK BROOKS | 42 |
|
01/25/2019
|
Woodridge Jefferson (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
Woodridge Jefferson | 26 |
01/23/2019
| |
Bolingbrook Jane Addams (7th Seed) | 34 |
Woodridge Jefferson | 35 |
|
01/24/2019
|
Homer Glen Homer (3rd Seed) | 48 |
|
Homer Glen Homer | 31 |
01/23/2019
| |
Romeoville Lukancic (6th Seed) | 28 |
Regional Host: Phoenix Coolidge |
Flossmoor Parker (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Flossmoor Parker | 60 |
|
|
|
01/23/2019
|
Calumet City Dolton 149 (4th Seed) | 44 |
|
Chicago Heights Washington | 32 |
01/22/2019
| |
Chicago Heights Washington (5th Seed) | 49 |
Flossmoor Parker | 39 |
|
01/24/2019
|
Phoenix Coolidge (2nd Seed) | 64 |
|
|
|
PHOENIX COOLIDGE | 53 |
01/22/2019
| |
Homewood Hart (7th Seed) | 16 |
Phoenix Coolidge | 65 |
|
01/23/2019
|
Lansing Memorial (3rd Seed) | 56 |
|
Lansing Memorial | 38 |
01/23/2019
| |
Country Club Hills Southwood (6th Seed) | 36 |
Regional Host: Matteson Colin Powell |
Matteson Huth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Matteson Huth | 43 |
|
|
|
01/23/2019
|
Frankfort Hickory Creek (4th Seed) | 22 |
|
Frankfort Summit Hill | 49 |
01/19/2019
| |
Frankfort Summit Hill (5th Seed) | 44 |
FRANKFORT SUMMIT HILL | 36 |
|
01/25/2019
|
University Park Crete Monee (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
University Park Crete Monee | 32 |
01/19/2019
| |
Steger Columbia (7th Seed) | 6 |
University Park Crete Monee | 41 |
|
01/23/2019
|
Matteson Colin Powell (3rd Seed) | 48 |
|
Matteson Colin Powell | 32 |
01/19/2019
| |
Park Forest Obama STA (6th Seed) | 26 |
Regional Host: New Lenox Martino |
Mokena (1st Seed) | 51 |
|
|
01/19/2019
|
Joliet Gompers (8th Seed) | 8 |
Mokena | 40 |
|
|
|
01/23/2019
|
Joliet Dirksen (4th Seed) | 45 |
|
Joliet Dirksen | 24 |
01/19/2019
| |
Joliet Hufford (5th Seed) | 34 |
Mokena | 27 |
|
01/24/2019
|
New Lenox Martino (2nd Seed) | 39 |
|
|
|
NEW LENOX LIBERTY | 40 |
01/19/2019
| |
Joliet Washington (7th Seed) | 23 |
New Lenox Martino | 26 |
|
01/23/2019
|
New Lenox Liberty (3rd Seed) | 36 |
|
New Lenox Liberty | 39 |
01/19/2019
| |
Lockport Oak Prairie (6th Seed) | 23 |
Regional Host: Ottawa Shepherd |
Yorkville (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Yorkville | 41 |
|
|
|
01/25/2019
|
Channahon (4th Seed) | 30 |
|
Shorewood Troy | 14 |
01/24/2019
| |
Shorewood Troy (5th Seed) | 34 |
YORKVILLE | 41 |
|
01/26/2019
|
Streator Northlawn (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Streator Northlawn | 33 |
01/24/2019
| |
Plano (7th Seed) | 26 |
Streator Northlawn | 29 |
|
01/25/2019
|
Minooka (3rd Seed) | 40 |
|
Minooka | 28 |
01/24/2019
| |
Ottawa Shepherd (6th Seed) | 13 |
Regional Host: Kankakee JHS |
Kankakee JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Kankakee JHS | 54 |
|
|
|
01/24/2019
|
Manhattan (4th Seed) | 25 |
|
Coal City | 18 |
01/23/2019
-
OT
| |
Coal City (5th Seed) | 28 |
KANKAKEE JHS | 37 |
|
01/25/2019
|
Bourbonnais UGC (2nd Seed) |
|
|
|
Bourbonnais UGC | 28 |
| |
BYE |
Bourbonnais UGC | 52 |
|
01/24/2019
|
Manteno (3rd Seed) | 39 |
|
Manteno | 20 |
01/24/2019
| |
Bradley Central (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Urbana MS |
Champaign Edison (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Edison | 37 |
|
|
|
01/21/2019
|
Mahomet-Seymour (4th Seed) | 28 |
|
Mahomet-Seymour | 27 |
01/21/2019
| |
Champaign Jefferson (5th Seed) | 26 |
Champaign Edison | 34 |
|
01/23/2019
|
Champaign Franklin (2nd Seed) | 43 |
|
|
|
CHAMPAIGN FRANKLIN | 40 |
01/21/2019
| |
Rantoul Eater (7th Seed) | 20 |
Champaign Franklin | 62 |
|
01/21/2019
|
Danville North Ridge (3rd Seed) | 45 |
|
Danville North Ridge | 52 |
01/21/2019
| |
Urbana MS (6th Seed) | 38 |
Regional Host: Bloomington Evans |
Bloomington JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington JHS | 47 |
|
|
|
01/24/2019
|
Normal Kingsley (4th Seed) | 44 |
|
Normal Kingsley | 24 |
01/22/2019
| |
Normal Chiddix (5th Seed) | 40 |
Bloomington JHS | 44 |
|
01/25/2019
|
Bloomington Evans (2nd Seed) |
|
|
|
BLOOMINGTON EVANS | 48 |
| |
BYE |
Bloomington Evans | 43 |
|
01/24/2019
|
Clinton (3rd Seed) | 31 |
|
Clinton | 34 |
01/22/2019
| |
Normal Parkside (6th Seed) | 30 |
Regional Host: Canton Ingersoll |
Morton JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton JHS | 35 |
|
|
|
01/23/2019
|
Dunlap MS (4th Seed) | 27 |
|
Macomb | 29 |
01/21/2019
| |
Macomb (5th Seed) | 28 |
MORTON JHS | 42 |
|
01/24/2019
|
Pekin Broadmoor (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Pekin Edison | 13 |
01/21/2019
| |
Canton Ingersoll (7th Seed) | 25 |
Pekin Broadmoor | 23 |
|
01/23/2019
|
Pekin Edison (3rd Seed) | 49 |
|
Pekin Edison | 25 |
01/21/2019
| |
East Peoria Central (6th Seed) | 41 |
Regional Host: Effingham JHS |
Charleston (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Charleston | 45 |
|
|
|
01/23/2019
|
Mt. Zion (4th Seed) | 59 |
|
Mt. Zion | 42 |
01/22/2019
| |
Effingham JHS (5th Seed) | 34 |
CHARLESTON | 42 |
|
01/24/2019
|
Decatur Stephen Decatur (2nd Seed) |
|
|
|
Decatur Stephen Decatur | 41 |
| |
BYE |
Decatur Stephen Decatur | 30 |
|
01/23/2019
|
Decatur Jefferson (3rd Seed) | 40 |
|
Mattoon | 25 |
01/22/2019
| |
Mattoon (6th Seed) | 44 |
Regional Host: Taylorville JHS |
Springfield Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Lincoln | 46 |
|
|
|
01/22/2019
|
Springfield Washington (4th Seed) | 36 |
|
Springfield Washington | 32 |
01/21/2019
| |
Springfield Franklin (5th Seed) | 19 |
Springfield Lincoln | 47 |
|
01/23/2019
-
OT
|
Rochester (2nd Seed) | 46 |
|
|
|
ROCHESTER | 51 |
01/21/2019
| |
Taylorville JHS (7th Seed) | 8 |
Rochester | 38 |
|
01/22/2019
|
Springfield Grant (3rd Seed) | 2 |
|
Springfield Grant | 30 |
01/21/2019
-
FORFEIT
| |
Springfield Jefferson (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Bethalto Trimpe |
Quincy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Quincy | 30 |
|
|
|
01/24/2019
|
Bethalto Trimpe (4th Seed) | 27 |
|
Bethalto Trimpe | 19 |
01/22/2019
| |
Roxana (5th Seed) | 21 |
QUINCY | 32 |
|
01/24/2019
|
Alton (2nd Seed) | 46 |
|
|
|
Alton | 29 |
01/22/2019
| |
Jerseyville Community (7th Seed) | 10 |
Alton | 40 |
|
01/23/2019
-
2OT
|
Chatham Glenwood (3rd Seed) | 44 |
|
Chatham Glenwood | 37 |
01/22/2019
| |
Jacksonville MS (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Edwardsville Lincoln |
East St. Louis Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
East St. Louis Lincoln | 51 |
|
|
|
01/22/2019
|
Edwardsville Liberty (4th Seed) | 46 |
|
Edwardsville Liberty | 33 |
01/21/2019
| |
Cahokia Wirth (5th Seed) | 39 |
EAST ST. LOUIS LINCOLN | 29 |
|
01/24/2019
|
Edwardsville Lincoln (2nd Seed) |
|
|
|
Edwardsville Lincoln | 18 |
| |
BYE |
Edwardsville Lincoln | 35 |
|
01/22/2019
|
East St. Louis Clark (3rd Seed) | 33 |
|
Granite City Coolidge | 19 |
01/21/2019
| |
Granite City Coolidge (6th Seed) | 43 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|