IESA Track and Field
 

Boys Class 7A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2013 Class 7A Team Champion
Mason City Illini Central
Top Teams
1 Mason City Illini Central 28
2 Glasford Illini Bluffs 25
3 Arthur 24
4 Carthage 23
4 Forreston 23
6 Mendota Holy Cross 20.5
7 Walnut Bureau Valley North 20
8 Bismarck-Henning 18
9 Oneida ROWVA 17
10 Decatur Hope 16
10 Heyworth 16
Event Champions
110 Meter Hurdles
Bret Dannis
 La Moille Allen
17.16
100 Meter Dash
Trenton Harrison
 Hopkins Park Lorenzo Smith
12.83
200 Meter Dash
Camden Coleman
 Champaign Next Generation
25.34
400 Meter Dash
Ben Bokus
 Mendota Holy Cross
56.90
800 Meter Run
Emilio Rivera
 Mason City Illini Central
2:16.48
1600 Meter Run
Emilio Rivera
 Mason City Illini Central
5:02.11
4x100 Meter Relay
Forreston 49.95
4x200 Meter Relay
Round Lake Park 1:48.04
4x400 Meter Relay
Forreston 4:05.30
Pole Vault
Declan Ritzenthaler
 Prospect Heights St. Alphonsus
9-09
High Jump
Braden Cox
 Glasford Illini Bluffs
5-00
Long Jump
Bret Woodside
 Oneida ROWVA
18-01.5
Shot Put
Jackson Sheckler
 Glasford Illini Bluffs
44-08.75
Discus Throw
Cody Miller
 Bismarck-Henning
132-09
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2013 Class 8A Team Champion
Bismarck-Henning
Top Teams
1 Bismarck-Henning 40
2 Elmwood 27
3 Heyworth 26
4 Normal Epiphany 24.5
5 Seneca 22
6 Peoria Christian 21
7 New Berlin JHS 20.5
8 Rock Falls St. Andrew 20
9 Champaign St. Matthew 17
10 Ottawa Wallace 16
10 Springfield Christ the King 16
10 Stronghurst West Central 16
Event Champions
110 Meter Hurdles
Evan Gustafson
 New Berlin JHS
15.85
100 Meter Dash
Blake Reifsteck
 Bismarck-Henning
12.00
200 Meter Dash
Blake Reifsteck
 Bismarck-Henning
24.60
400 Meter Dash
Zach Vancil
 Stronghurst West Central
55.16
800 Meter Run
Chris Ahlers
 Rock Falls St. Andrew
2:12.10
1600 Meter Run
Chris Ahlers
 Rock Falls St. Andrew
4:47.06
4x100 Meter Relay
Bismarck-Henning 49.05
4x200 Meter Relay
Somonauk 1:42.46
4x400 Meter Relay
Heyworth 3:55.91
Pole Vault
Andrew McWhorter
 Sigel St. Michael's
12-09.5
High Jump
Isaiah Groeper
 Elmwood
5-08
Long Jump
Blake Reifsteck
 Bismarck-Henning
19-09.75
Shot Put
Nick Olson
 Streator Woodland
50-07.25
Discus Throw
Bryce Dillman
 Gifford
149-08
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2013 Class 7A Team Champion
Decatur Johns Hill
Top Teams
1 Decatur Johns Hill 52
2 Madison 49
3 Carthage 35
3 Champaign St. Matthew 35
5 New Berlin JHS 25
6 Annawan 18
6 Clifton Nash 18
6 Waterman Indian Creek 18
9 Lewistown Central 16
10 Monmouth ICS 14
10 Tremont 14
Event Champions
100 Meter Hurdles
Ali Bliss
 Carthage
17.39
100 Meter Dash
Tina Martin
 Decatur Johns Hill
12.55
200 Meter Dash
Tina Martin
 Decatur Johns Hill
26.53
400 Meter Dash
Bethany Wagenbach
 Tremont
1:02.44
800 Meter Run
Arielle Summitt
 Champaign St. Matthew
2:29.43
1600 Meter Run
Arielle Summitt
 Champaign St. Matthew
5:28.11
4x100 Meter Relay
Madison 53.08
4x200 Meter Relay
Bloomington Holy Trinity 1:56.19
4x400 Meter Relay
Decatur Johns Hill 4:29.56
Pole Vault
Jolene Bueker
 Sigel St. Michael's
8-00
High Jump
Hannah Lederbrand
 Pawnee
5-01
Long Jump
Erika Furbeck
 Heyworth
15-08
Shot Put
Morgan Byer
 New Berlin JHS
29-02
Discus Throw
Rachyl Anderson
 Catlin
94-01
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8A
State Track Meet
@ Eastside Centre, East Peoria
2013 Class 8A Team Champion
Rock Falls St. Andrew
Top Teams
1 Rock Falls St. Andrew 42
2 Clifton Nash 34
3 Peoria St. Philomena 24
4 Effingham St. Anthony 23.5
5 Warrensburg-Latham 22
6 Fox River Grove 19
7 Effingham Sacred Heart 18
7 Urbana University 18
9 Hinckley-Big Rock MS 17
9 Mazon-Verona-Kinsman 17
Event Champions
100 Meter Hurdles
Alyssa Vignos
 New Berlin JHS
16.19
100 Meter Dash
Courtney Sockwell
 Rockford Christian Life
13.54
200 Meter Dash
Mary Jenson
 Rock Falls St. Andrew
27.35
400 Meter Dash
Andrea Pace
 Clifton Nash
1:01.64
800 Meter Run
Annemarie Michael
 Urbana University
2:21.17
1600 Meter Run
Anna Sophia Keller
 Effingham Sacred Heart
5:03.80
4x100 Meter Relay
Fox River Grove 53.88
4x200 Meter Relay
Rock Falls St. Andrew 1:51.21
4x400 Meter Relay
Rock Falls St. Andrew 4:24.31
Pole Vault
Kristin Slaughter
 Effingham St. Anthony
10-00
High Jump
Marlana Ferrari
 Gardner
5-01
Long Jump
Emily Woods
 Mazon-Verona-Kinsman
15-09.5
Shot Put
KD Young
 Warrensburg-Latham
36-05.25
Discus Throw
KD Young
 Warrensburg-Latham
118-03
+ Class Record
* All-Time Record