Event |
Class |
Year |
Record |
Athlete |
School |
Pole Vault
|
Boys 7-1A
|
2022
|
9-03.00
|
Bryce Niebrugge
|
Sigel St. Michael's
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
9-02.00
|
Riley Foglesong
|
Table Grove VIT
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
9-09.00
|
Owen Beyers
|
Shelbyville Moulton
|
|
|
2023
|
10-03.00
|
Jackson Wimberly
|
Vandalia
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
9-09.00
|
Finnegan Schaad
|
Geneseo MS
|
|
|
2023
|
10-09.00
|
Parker Waddell
|
Minooka
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
10-00.00
|
Riley Hogan
|
Philo St. Thomas
|
|
|
2023
|
10-09.00
|
Bryce Niebrugge
|
Sigel St. Michael's
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
15-00.00
|
Isaiah Whitaker
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
11-06.00
|
William Mercure
|
Lindenhurst Millburn MS
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
10-00.00
|
Cooper Bowman
|
Minooka
|
|
|
2023
|
11-10.00
|
Jaxson Waddell
|
Minooka
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
7-06.00
|
Ava Miller
|
Sigel St. Michael's
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
7-09.00
|
Nora Trupiano
|
Effingham St. Anthony
|
|
|
2023
|
8-03.00
|
Sophia Pauli
|
Peoria Norwood
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
9-00.00
|
Kendel Zerrusen
|
Tolono Unity
|
|
|
2023
|
9-01.00
|
Jenna Hoffman
|
Clinton
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
7-09.00
|
Addison Flannery
|
Mt. Zion
|
|
|
2023
|
8-00.00
|
Emilee Mattison
|
Minooka
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
10-06.00
|
Claudia Ifft
|
Bloomington Cornerstone
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
9-06.00
|
Kate Foltz
|
Tuscola East Prairie
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
8-03.00
|
Mackenzie Pound
|
Tolono Unity
|
|
|
2023
|
9-06.00
|
Reagan Bishop
|
Eureka
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
9-00.00
|
Jocelyn Cechowicz
|
Geneseo MS
|
|
|
2023
|
9-03.00
|
Addison Flannery
|
Mt. Zion
|
4 Kilo Shot Put
|
Boys 7-1A
|
2022
|
39-09.50
|
Jude Traub
|
Effingham Sacred Heart
|
|
|
2023
|
41-00.00
|
Andrew Haas
|
Normal Epiphany
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
43-04.00
|
Graham Meister
|
Dwight
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
43-04.75
|
Dylan DuRocher
|
Rochester
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
38-01.00
|
Jyheir Sutton
|
Kankakee JHS
|
|
|
2023
|
44-02.50
|
Jackson Frank
|
Geneseo MS
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
43-03.00
|
Lincoln Cravens
|
Danville Schlarman
|
|
|
2023
|
47-06.00
|
Jude Traub
|
Effingham Sacred Heart
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
47-08.00
|
Logan Abrams
|
Fox River Grove
|
|
|
2023
|
52-03.00
|
Colton Maltby
|
Pawnee
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
43-04.75
|
Ozzie Maddox
|
Girard North Mac
|
|
|
2023
|
51-01.00
|
Jace Lott
|
Washington MS
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
44-09.75
|
Jordan Phelan
|
Antioch
|
|
|
2023
|
48-04.00
|
Dylan DuRocher
|
Rochester
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
28-07.75
|
Mackenzie Peck
|
Cambridge JHS
|
|
|
2023
|
30-10.00
|
Aaliyah Singleton
|
Hampton
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
29-11.50
|
Sadie Sallee
|
Paris Crestwood
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
29-03.75
|
Peyton Smit
|
Rock Falls
|
|
|
2023
|
34-09.00
|
Brooklyn Peterson
|
Port Byron Riverdale
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
30-03.50
|
McKenna Mefford
|
Pekin Broadmoor
|
|
|
2023
|
35-02.00
|
Arisa Bisofa
|
Lake Zurich North
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
31-09.00
|
Addison Lucht
|
Cissna Park
|
|
|
2023
|
32-01.00
|
Ali Kollmann
|
Sigel St. Michael's
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
33-10.25
|
Addison Johnson
|
Decatur Our Lady of Lourdes
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
31-09.50
|
Reagan McGlauchlen
|
Pana JHS
|
|
|
2023
|
33-05.00
|
Lia Prairie
|
Clifton Nash
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
31-07.50
|
Ava Anderson
|
Mt. Zion
|
|
|
2023
|
34-00.00
|
Elena Fetzer
|
Algonquin Heineman
|
Discus Throw
|
Boys 7-1A
|
2022
|
124-02.00
|
Jude Traub
|
Effingham Sacred Heart
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
132-09.00
|
Gabe Howard
|
Winchester
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
131-01
|
Dylan DuRocher
|
Rochester
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
124-08
|
Christovich Mulamba
|
Jacksonville MS
|
|
|
2023
|
144-10
|
Hunter Swaggerty
|
Mt. Zion
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
116-00.00
|
Zachary Watson
|
Springfield Christian
|
|
|
2023
|
141-00
|
Jude Traub
|
Effingham Sacred Heart
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
164-10.00
|
Maddax Stine
|
Sidell Salt Fork
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
138-09
|
Tanner Jones
|
Herscher Limestone
|
|
|
2023
|
156-11
|
Hayden Tebbe
|
Teutopolis
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
138-08
|
Gunnar Thormeyer
|
Frankfort Hickory Creek
|
|
|
2023
|
155-06
|
Aidan Bennett
|
Edwardsville Lincoln
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
87-08.00
|
Aleyah Carley
|
Potomac
|
|
|
2023
|
98-02
|
Chloe McAdams
|
Carrollton St. John
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
90-03.00
|
Justyce Higgs
|
Altamont
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
85-02
|
Claire Sturgis
|
Rochelle MS
|
|
|
2023
|
85-11
|
Aniston Caputo
|
Morris GS
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
88-06
|
Elsie Williamson
|
Taylorville JHS
|
|
|
2023
|
113-05
|
Arisa Bisofa
|
Lake Zurich North
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
104-03.00
|
Kylea Seidell
|
Pekin Rankin
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
93-03.00
|
Kally Richardson
|
Green Valley Midwest Central
|
|
|
2023
|
104-10
|
Isabella Thurston
|
Normal Metcalf
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
102-06
|
Leah Burris
|
Williamsville
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
104-08
|
Joi Story
|
Edwardsville Lincoln
|
|
|
2023
|
116-10
|
Elsie Williamson
|
Taylorville JHS
|
High Jump
|
Boys 7-1A
|
2022
|
5-01.00
|
Reid Harris
|
Galva
|
|
|
2023
|
5-03.00
|
Noah Miles
|
LaSalle Dimmick
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
5-03.00
|
Cooper McManaway
|
Altamont
|
|
|
2023
|
5-07.00
|
Nathan Young
|
Oakwood JHS
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
5-08
|
Parker Seifert
|
Rochester
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
5-06.00
|
Maddux Archibald
|
Charleston
|
|
|
2023
|
5-09.00
|
Darren Henry
|
Jacksonville MS
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
5-07.00
|
Riley Stevens
|
Ransom
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
5-08.00
|
Easton Stroh
|
Gibson City GCMS
|
|
|
2023
|
5-08.00
|
Eli Ferris
|
Forreston
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
6-03.00
|
John Nelson
|
River Forest Roosevelt
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
5-10.00
|
Joaquin Jordan
|
Homewood Hart
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
4-11.00
|
Cara Hatton
|
Sigel St. Michael's
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
5-00.00
|
Erin Harris
|
Findlay Okaw Valley
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
5-01
|
Reese Frye
|
Tolono Unity
|
|
|
2023
|
5-01.50
|
Savannah Streeter
|
Orion
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
5-00.00
|
Cailen O'Brien
|
Elgin Prairie Knolls
|
|
|
2023
|
5-02.00
|
Arionnah Evans
|
Springfield Washington
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
4-09.00
|
Katie Aitken
|
Normal Epiphany
|
|
|
2023
|
4-11.00
|
Bryn Williamson
|
Peoria Limestone Walters
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
4-10.00
|
Addison Marquardt
|
Hinckley-Big Rock MS
|
|
|
2023
|
5-01.00
|
Kenley Molton
|
Tremont
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
5-02.00
|
Madeline Kammerer
|
Dunlap MS
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
5-01.00
|
Lindsay Kane
|
Prospect Heights MacArthur
|
|
|
2023
|
5-01.00
|
Eva Lapys
|
Arlington Heights South
|
Long Jump
|
Boys 7-1A
|
2022
|
18-07.25
|
Joel Dalzon
|
Bloomington Cornerstone
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
17-09.50
|
Madox Hutchings
|
Paris Crestwood
|
|
|
2023
|
19-02.50
|
Brecken Pyles
|
Sparland Midland
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
19-05.25
|
Rylan Alvarado
|
Morrison JHS
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
18-11.25
|
Jacob Reed
|
Charleston
|
|
|
2023
|
21-05.50
|
Mykell Mueller
|
Rockton Stephen Mack
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
18-11.00
|
Dominic Sartori
|
Morris Nettle Creek
|
|
|
2023
|
19-08.50
|
Patrick Carnel
|
Palatine St. Theresa
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
19-02.00
|
Draven Zier
|
Lanark Eastland
|
|
|
2023
|
22-03.25
|
Rylan Alvarado
|
Rock Falls St. Andrew
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
19-08.00
|
Brayden Henry
|
Tolono Unity
|
|
|
2023
|
20-03.00
|
Dylan Anderson
|
Pekin Edison
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
21-01.75
|
Jacob Harvey
|
Mt. Zion
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
15-08.75
|
Aubrey Duttlinger
|
Oglesby Holy Family
|
|
|
2023
|
16-00.00
|
Victoria Falls
|
Mt. Prospect St. Raymond
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
16-06.00
|
Gabby Totten
|
Findlay Okaw Valley
|
|
|
2023
|
16-11.50
|
Reese Hoene
|
Effingham St. Anthony
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
15-10.00
|
Jaida Reed
|
El Paso-Gridley
|
|
|
2023
|
15-10.75
|
Payton White
|
Greenville
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
15-08.00
|
Emery Spicer
|
Effingham JHS
|
|
|
2023
|
16-07.00
|
La Raiya Cunningham-Duncan
|
Elgin Prairie Knolls
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
17-08.25
|
Tyra Jones
|
Annawan
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
16-04.75
|
Trixie Carroll
|
Lanark Eastland
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
16-02.50
|
Malaina Huemann
|
Johnsburg JHS
|
|
|
2023
|
17-02.25
|
Ava Bee
|
Athens
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
18-07.25
|
Rayna Raglin
|
Alton
|
100 Meter Low Hurdles - Girls
|
Girls 7-1A
|
2022
|
17.38
|
Kay'Leanna Latcham (prelim)
|
Galva
|
|
|
2023
|
16.16
|
Alena Rottinghaus
|
Springfield Christian
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
16.90
|
Madeline Ehrenberg (prelim)
|
Plainfield St. Mary
|
|
|
2023
|
16.39
|
Sophia White
|
Carthage
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
17.47
|
Madelyn Castle
|
Coal City
|
|
|
2023
|
16.30
|
Sydney Cline
|
Lockport Oak Prairie
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
15.90
|
Sophie Shapiro
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
2023
|
15.88
|
Joanna Anoke (prelim)
|
Edwardsville Liberty
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
16.91
|
Lily Bosnich (prelim)
|
LaSalle Trinity Catholic
|
|
|
2023
|
16.73
|
Aubrey Duttlinger
|
Oglesby Holy Family
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
16.81
|
Enycia Price
|
Bartonville Monroe
|
|
|
2023
|
16.29
|
Madeline Ehrenberg
|
Plainfield St. Mary
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
16.67
|
Malaina Huemann
|
Johnsburg JHS
|
|
|
2023
|
16.36
|
Alyssa Wollenzien (prelim)
|
Braidwood Reed-Custer
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
16.87
|
Peyton Strout
|
Burlington Central
|
|
|
2023
|
15.00
|
Hannah Safranek
|
Bloomington Evans
|
110 Meter Low Hurdles - Boys
|
Boys 7-1A
|
2022
|
17.87
|
Skyler Estay (prelim)
|
Cissna Park
|
|
|
2023
|
16.34
|
Garrett Ballinger
|
Neoga
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
17.96
|
Bailey Hood (prelim)
|
Buffalo Tri-City
|
|
|
2023
|
16.45
|
Kinnick Bliss
|
Carthage
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
16.47
|
Miles Hardiman
|
Robinson Nuttall
|
|
|
2023
|
16.16
|
Keenan McClinton
|
East St. Louis Lincoln
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
17.15
|
Charlie Palmer
|
Frankfort Summit Hill
|
|
|
2023
|
15.01
|
Seth Harris
|
Homewood Hart
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
15.64
|
Jerrius Atkinson (prelim)
|
Danville Schlarman
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
16.43
|
Parker Krogman
|
Lanark Eastland
|
|
|
2023
|
16.20
|
Eli Ferris
|
Forreston
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
16.52
|
Tagen Fehr
|
Forrest Prairie Central
|
|
|
2023
|
15.29
|
Parker Jacovec (prelim)
|
Coal City
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
15.42
|
Michael Mavec Jr.
|
Bloomington Evans
|
|
|
2023
|
15.38
|
Peyton Carter (prelim)
|
Freeport
|
100 Meter Dash
|
Boys 7-1A
|
2022
|
12.48
|
Joel Dalzon
|
Bloomington Cornerstone
|
|
|
2023
|
12.09
|
Logan Lennon (prelim)
|
Antioch Grass Lake
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
11.86
|
Zane Hoffman (prelim)
|
Colfax Ridgeview
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
12.23
|
Dylan Anderson
|
Pekin Edison
|
|
|
2023
|
11.82
|
William Maher
|
Orion
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
12.06
|
Jonathan Nwoko
|
Frankfort Hickory Creek
|
|
|
2023
|
11.76
|
Jameer Miles (prelim)
|
Ingleside Big Hollow
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
12.11
|
Jerrius Atkinson (prelim)
|
Danville Schlarman
|
|
|
2023
|
11.88
|
Joel Dalzon
|
Bloomington Cornerstone
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
12.00
|
Christian Gaytan
|
Onarga Iroquois West
|
|
|
2023
|
10.97
|
Myson Johnson- Cook
|
Decatur Robertson
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
12.03
|
Tre Hoggard
|
Tolono Unity
|
|
|
2023
|
11.33
|
Johnny Espino (prelim)
|
Plano
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
11.74
|
Dominic White
|
Kankakee JHS
|
|
|
2023
|
11.36
|
Cody Muhlbauer
|
Normal Parkside
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
13.34
|
Madisyn Trainor (prelim)
|
Ransom
|
|
|
2023
|
13.26
|
Iye Adaramola (prelim)
|
Springfield Christian
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
13.20
|
Reese Hoene
|
Effingham St. Anthony
|
|
|
2023
|
13.12
|
Reese Hoene (prelim)
|
Effingham St. Anthony
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
13.12
|
Jaida Reed
|
El Paso-Gridley
|
|
|
2023
|
13.05
|
Kinley McMechan
|
Toledo Cumberland
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
13.15
|
Tamryn Farmer
|
University Park Crete Monee
|
|
|
2023
|
12.40
|
Kolby Ross (prelim)
|
Frankfort Hickory Creek
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
12.63
|
Ainsley Johnson (prelim)
|
Springfield Calvary
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
12.97
|
Saylor Barry
|
Mendon Unity
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
13.57
|
Molly Southall
|
Wilmington
|
|
|
2023
|
12.28
|
Jaida Reed (prelim)
|
El Paso-Gridley
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
12.65
|
Rayna Raglin (prelim)
|
Alton
|
|
|
2023
|
12.54
|
Rege Cooper/Smith (prelim)
|
North Chicago Neal
|
200 Meter Dash
|
Boys 7-1A
|
2022
|
26.10
|
Hayden McGowen
|
Greenfield
|
|
|
2023
|
24.88
|
Quincy Fulton
|
Newton St. Thomas
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
23.97
|
Zane Hoffman
|
Colfax Ridgeview
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
24.29
|
Dylan Anderson
|
Pekin Edison
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
24.94
|
Christian Gaspard
|
Palatine Winston
|
|
|
2023
|
24.46
|
Malcolm Donaldson
|
Frankfort Hickory Creek
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
24.46
|
Logan Smallwood
|
Peoria Hollis
|
|
|
2023
|
24.17
|
Tyler Gubbins
|
Gardner
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
24.27
|
Christian Gaytan
|
Onarga Iroquois West
|
|
|
2023
|
22.96
|
Myson Johnson- Cook
|
Decatur Robertson
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
24.60
|
Brady Anderson
|
Morrison JHS
|
|
|
2023
|
23.77
|
Dylan Anderson
|
Pekin Edison
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
24.08
|
Dominic White
|
Kankakee JHS
|
|
|
2023
|
23.38
|
Damir Harris
|
Normal Kingsley
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
27.42
|
Iye Adaramola
|
Springfield Christian
|
|
|
2023
|
26.88
|
Iye Adaramola
|
Springfield Christian
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
26.59
|
Reese Hoene
|
Effingham St. Anthony
|
|
|
2023
|
26.54
|
Reese Hoene
|
Effingham St. Anthony
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
27.20
|
Jaida Reed
|
El Paso-Gridley
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
27.58
|
Tamryn Farmer
|
University Park Crete Monee
|
|
|
2023
|
26.68
|
Taylor Washington
|
Normal Chiddix
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
26.04
|
Ainsley Johnson
|
Springfield Calvary
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
26.41
|
Maliyah Miller
|
Chicago Old St. Mary's
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
27.75
|
Molly Southall
|
Wilmington
|
|
|
2023
|
26.36
|
Jaida Reed
|
El Paso-Gridley
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
26.39
|
Lailah Green
|
Romeoville Martinez
|
|
|
2023
|
26.21
|
Hannah Safranek
|
Bloomington Evans
|
400 Meter Dash
|
Boys 7-1A
|
2022
|
56.00
|
Coriell Green
|
Delavan
|
|
|
2023
|
55.37
|
Landon Jacobson
|
Springfield Christian
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
55.60
|
Tyler Gubbins
|
Gardner
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
55.47
|
Dylan Anderson
|
Pekin Edison
|
|
|
2023
|
54.77
|
Colton Clark
|
Port Byron Riverdale
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
55.07
|
Keenan Smith
|
Morton JHS
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
53.64
|
Jerrius Atkinson
|
Danville Schlarman
|
|
|
2023
|
51.87
|
Coriell Green
|
Delavan
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
53.52
|
Christian Gaytan
|
Onarga Iroquois West
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
53.98
|
Sebastian Carlos
|
Mendota Northbrook
|
|
|
2023
|
52.48
|
Dylan Anderson
|
Pekin Edison
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
54.43
|
Myles Ellis
|
Flossmoor Parker
|
|
|
2023
|
51.66
|
Isaiah Willis
|
Normal Kingsley
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
1:03.36
|
Dusti Smith
|
Bradford
|
|
|
2023
|
1:00.91
|
Amiya O'Neal
|
Pekin Rankin
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
1:03.25
|
Lilyan Sizemore
|
Gibson City GCMS
|
|
|
2023
|
59.60
|
Reese Hoene
|
Effingham St. Anthony
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
1:04.38
|
Millie Kaufman
|
Eureka
|
|
|
2023
|
1:02.25
|
Summer Toussaint
|
Johnsburg JHS
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
1:01.85
|
Sophie Shapiro
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
2023
|
59.10
|
Madison Kline
|
Edwardsville Liberty
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
1:00.78
|
Lila Coleman
|
Marseilles Milton Pope
|
|
|
2023
|
59.53
|
Dusti Smith
|
Bradford
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
1:01.12
|
Daniella Bumber
|
Sparland Midland
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
1:01.84
|
Camryn Driscoll
|
Princeton Logan
|
|
|
2023
|
59.66
|
Millie Kaufman
|
Eureka
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
56.98
|
Lailah Green
|
Romeoville Martinez
|
800 Meter Run
|
Boys 7-1A
|
2022
|
2:13.02
|
Coriell Green
|
Delavan
|
|
|
2023
|
2:12.57
|
Wesley Thompson
|
Pekin Rankin
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
2:16.24
|
Cooper McManaway
|
Altamont
|
|
|
2023
|
2:09.14
|
Cooper McManaway
|
Altamont
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
2:14.72
|
Zack Born
|
Metamora GS
|
|
|
2023
|
2:10.25
|
Jared Long
|
Pleasant Plains
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
2:08.72
|
Jerry Maciejewski
|
Geneseo MS
|
|
|
2023
|
2:05.88
|
Abe Martin
|
Morton JHS
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
2:14.35
|
Issac Vazquez
|
Earlville
|
|
|
2023
|
2:03.72
|
Coriell Green
|
Delavan
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
2:10.44
|
Eoin Kohn
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
2023
|
2:08.72
|
Evan Landers-Kristensen
|
Gibson City GCMS
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
2:09.72
|
Lance Retz
|
St. Joseph
|
|
|
2023
|
2:03.88
|
Zack Born
|
Metamora GS
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
2:06.08
|
Alex Krieg
|
Palatine Winston
|
|
|
2023
|
2:01.16
|
Landon Harris
|
Granite City Coolidge
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
2:31.16
|
Jana Vande Kemp
|
Cambridge JHS
|
|
|
2023
|
2:25.10
|
Amiya O'Neal
|
Pekin Rankin
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
2:23.41
|
Morgan Coker
|
Marquette Heights Georgetowne
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
2:31.55
|
Amari Vickery
|
Litchfield
|
|
|
2023
|
2:25.83
|
Klarke Goranson
|
Manteno
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
2:25.49
|
Mia Forystek
|
New Lenox Martino
|
|
|
2023
|
2:22.29
|
Nora Eitz
|
Arlington Heights Thomas
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
2:25.61
|
Monika Urbaniak
|
Palatine St. Theresa
|
|
|
2023
|
2:21.60
|
Isabella Keller
|
Effingham Sacred Heart
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
2:24.66
|
Marycait Mackie
|
Chicago Queen of All Saints
|
|
|
2023
|
2:25.40
|
Elle Sheaffer
|
Chicago Sacred Heart
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
2:20.10
|
Sophia Ramirez
|
Washington Central
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
2:25.39
|
Caprice Rodely
|
Minooka
|
|
|
2023
|
2:19.45
|
Mia Forystek
|
New Lenox Martino
|
1600 Meter Run
|
Boys 7-1A
|
2022
|
4:59.71
|
Wesley Thompson
|
Pekin Rankin
|
|
|
2023
|
4:48.29
|
Wesley Thompson
|
Pekin Rankin
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
5:15.59
|
Everett Henderson
|
Tremont
|
|
|
2023
|
4:57.09
|
Collyn Forbis
|
Kinderhook Western
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
4:58.21
|
Zack Born
|
Metamora GS
|
|
|
2023
|
4:51.09
|
Grady Smith
|
Johnsburg JHS
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
4:56.18
|
Laken Chabak
|
Chatham Glenwood
|
|
|
2023
|
4:40.36
|
Abe Martin
|
Morton JHS
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
5:00.71
|
Issac Vazquez
|
Earlville
|
|
|
2023
|
4:49.82
|
Coriell Green
|
Delavan
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
4:55.16
|
Lane Obert
|
Liberty
|
|
|
2023
|
4:51.83
|
Jacob Bauchomeyer
|
Normal Metcalf
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
4:47.77
|
Jacob Barth
|
Auburn JHS at Divernon
|
|
|
2023
|
4:35.51
|
Zack Born
|
Metamora GS
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
4:43.80
|
Caleb Mathias
|
Champaign Edison
|
|
|
2023
|
4:31.56
|
Landon Harris
|
Granite City Coolidge
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
5:41.13
|
Paityn Brady
|
Springfield St. Agnes
|
|
|
2023
|
5:24.39
|
Paityn Brady
|
Springfield St. Agnes
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
5:28.70
|
Morgan Coker
|
Marquette Heights Georgetowne
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
5:40.81
|
Paige Joachim
|
Channahon
|
|
|
2023
|
5:22.02
|
Klarke Goranson
|
Manteno
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
5:28.23
|
Mia Forystek
|
New Lenox Martino
|
|
|
2023
|
5:20.33
|
Nora Eitz
|
Arlington Heights Thomas
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
5:15.84
|
Monika Urbaniak
|
Palatine St. Theresa
|
|
|
2023
|
5:05.62
|
Isabella Keller
|
Effingham Sacred Heart
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
5:20.11
|
Marycait Mackie
|
Chicago Queen of All Saints
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
5:19.33
|
Sophia Ramirez
|
Washington Central
|
|
|
2023
|
5:18.70
|
Elise Hagen
|
Chicago Latin School
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
5:19.07
|
Ally Knudson
|
Chatham Glenwood
|
|
|
2023
|
5:09.37
|
Ali Londrigan
|
Chatham Glenwood
|
4x100 Meter Relay
|
Boys 7-1A
|
2022
|
52.74
|
Avery Wolfe
|
Pekin Rankin
|
|
|
|
52.74
|
Bryson Rumler
|
Pekin Rankin
|
|
|
|
52.74
|
Isaac Wallace
|
Pekin Rankin
|
|
|
|
52.74
|
Lakin Flynn
|
Pekin Rankin
|
|
|
2023
|
52.06
|
Beau Bennett
|
Newton St. Thomas
|
|
|
|
52.06
|
Kaleb Iffert
|
Newton St. Thomas
|
|
|
|
52.06
|
Nathan Bierman
|
Newton St. Thomas
|
|
|
|
52.06
|
Quincy Fulton
|
Newton St. Thomas
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
49.79
|
Anthony Hance
|
Winchester
|
|
|
|
49.79
|
Blayne Sidwell
|
Winchester
|
|
|
|
49.79
|
Liam Melanson
|
Winchester
|
|
|
|
49.79
|
Tony Clark
|
Winchester
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
50.97
|
Edmon, Kyren
|
Bradley Central
|
|
|
|
50.97
|
Lee, Malachi
|
Bradley Central
|
|
|
|
50.97
|
Perez, Raziel
|
Bradley Central
|
|
|
|
50.97
|
Tucker, Keshawn
|
Bradley Central
|
|
|
2023
|
50.57
|
Ben Graham
|
El Paso-Gridley
|
|
|
|
50.57
|
Cha'von Maxon
|
El Paso-Gridley
|
|
|
|
50.57
|
Elliot Toth
|
El Paso-Gridley
|
|
|
|
50.57
|
Keaton Malcom
|
El Paso-Gridley
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
50.78
|
Brookins, Oliver
|
Normal Parkside
|
|
|
|
50.78
|
Muhlbauer, Cody
|
Normal Parkside
|
|
|
|
50.78
|
Price, Chase
|
Normal Parkside
|
|
|
|
50.78
|
Soria, Juan
|
Normal Parkside
|
|
|
2023
|
47.70
|
Carlito Mitchell
|
Jacksonville MS
|
|
|
|
47.70
|
Darren Henry
|
Jacksonville MS
|
|
|
|
47.70
|
Jason Brown
|
Jacksonville MS
|
|
|
|
47.70
|
Jeremiah Jackson
|
Jacksonville MS
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
50.85
|
Gino Ferrari
|
Oglesby Holy Family
|
|
|
|
50.85
|
Griffin May
|
Oglesby Holy Family
|
|
|
|
50.85
|
Gus Burr
|
Oglesby Holy Family
|
|
|
|
50.85
|
Trajan Raffety
|
Oglesby Holy Family
|
|
|
2023
|
49.27
|
Ben Dappen
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
49.27
|
Ben Meyer
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
49.27
|
Connor Chalmers
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
49.27
|
Mason Clark
|
Normal Epiphany
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
47.84
|
Eoin Kohn
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
47.84
|
Grant Hageman
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
47.84
|
Isaiah Whitaker
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
47.84
|
Nathan Parker
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
2023
|
47.56
|
Anthony Hance
|
Winchester
|
|
|
|
47.56
|
Blayne Sidwell
|
Winchester
|
|
|
|
47.56
|
Layton Albers
|
Winchester
|
|
|
|
47.56
|
Liam Melanson
|
Winchester
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
47.86
|
Deasey, Evan
|
Washington Central
|
|
|
|
47.86
|
Fabish, Braxton
|
Washington Central
|
|
|
|
47.86
|
Moehle, Jack
|
Washington Central
|
|
|
|
47.86
|
Reetz, Isaac
|
Washington Central
|
|
|
2023
|
46.51
|
Jakobe Lawrence
|
Bradley Central
|
|
|
|
46.51
|
Ky ren Edmon
|
Bradley Central
|
|
|
|
46.51
|
Malachi Lee
|
Bradley Central
|
|
|
|
46.51
|
Micah Lee
|
Bradley Central
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
47.92
|
Gaspard, Christian
|
Palatine Winston
|
|
|
|
47.92
|
Gaspard, Jaeden
|
Palatine Winston
|
|
|
|
47.92
|
Lopez, Sebastian
|
Palatine Winston
|
|
|
|
47.92
|
Zych, Norbert
|
Palatine Winston
|
|
|
2023
|
46.24
|
Dylan Bell
|
Homewood Hart
|
|
|
|
46.24
|
Eric Jacobs
|
Homewood Hart
|
|
|
|
46.24
|
Lee Watkins
|
Homewood Hart
|
|
|
|
46.24
|
William Bundy
|
Homewood Hart
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
57.53
|
Ali Kollmann
|
Sigel St. Michael's
|
|
|
|
57.53
|
Cara Hatton
|
Sigel St. Michael's
|
|
|
|
57.53
|
Kaelyn Ordner
|
Sigel St. Michael's
|
|
|
|
57.53
|
Kaylie Jordan
|
Sigel St. Michael's
|
|
|
2023
|
53.58
|
Bridget Okresik
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
53.58
|
Erin Uhren
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
53.58
|
Lauren Durako
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
53.58
|
Reagan Power
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
54.62
|
Allison Emm
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
54.62
|
Caroline Braucht
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
54.62
|
Reagan Power
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
54.62
|
Taylor Cook
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
54.60
|
Aberle, Elliana
|
Washington Central
|
|
|
|
54.60
|
Swanson, Payton
|
Washington Central
|
|
|
|
54.60
|
Vaughn, Ella
|
Washington Central
|
|
|
|
54.60
|
Williams, Julianna
|
Washington Central
|
|
|
2023
|
53.93
|
Avery Hinman
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
|
|
53.93
|
Brielle Perrault
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
|
|
53.93
|
Emily Zyluk
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
|
|
53.93
|
Jordan Patterson
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
54.45
|
Boone, Payton
|
Geneseo MS
|
|
|
|
54.45
|
Falk, Leah
|
Geneseo MS
|
|
|
|
54.45
|
Hursman, Megan
|
Geneseo MS
|
|
|
|
54.45
|
Stroh, Aya
|
Geneseo MS
|
|
|
2023
|
52.74
|
Amaya Kemp
|
DeKalb Huntley
|
|
|
|
52.74
|
Eloise Fisher
|
DeKalb Huntley
|
|
|
|
52.74
|
Madyson Rivera
|
DeKalb Huntley
|
|
|
|
52.74
|
Mariya Alexander
|
DeKalb Huntley
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
53.60
|
Alexis Wilson
|
Annawan
|
|
|
|
53.60
|
Gia Samuels
|
Annawan
|
|
|
|
53.60
|
Trinity Gradert
|
Annawan
|
|
|
|
53.60
|
Tyra Jones
|
Annawan
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
53.61
|
Breanna Kelly
|
Madison
|
|
|
|
53.61
|
Kamyiah White
|
Madison
|
|
|
|
53.61
|
Montasia Travis
|
Madison
|
|
|
|
53.61
|
Sheridyn Griggs
|
Madison
|
|
|
2023
|
53.24
|
Alexa McKendry
|
Amboy
|
|
|
|
53.24
|
Aubrey Wells
|
Amboy
|
|
|
|
53.24
|
Lili Leffelman
|
Amboy
|
|
|
|
53.24
|
Maddie Althaus
|
Amboy
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
53.94
|
Ahten, Caylie
|
Washington Central
|
|
|
|
53.94
|
Freeman, Rylie
|
Washington Central
|
|
|
|
53.94
|
Ramirez, Sophia
|
Washington Central
|
|
|
|
53.94
|
Redlingshafer, Ainsley
|
Washington Central
|
|
|
2023
|
51.68
|
Diamond Jones
|
Rockford Kennedy
|
|
|
|
51.68
|
Ja'Mesha Brooks
|
Rockford Kennedy
|
|
|
|
51.68
|
Jaeda Benford
|
Rockford Kennedy
|
|
|
|
51.68
|
Kioja Sanders
|
Rockford Kennedy
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
52.77
|
Jackson, Kanai
|
Kankakee JHS
|
|
|
|
52.77
|
Noble, Trinity
|
Kankakee JHS
|
|
|
|
52.77
|
Tooles, DaMariana
|
Kankakee JHS
|
|
|
|
52.77
|
Williams, Jemya
|
Kankakee JHS
|
|
|
2023
|
51.57
|
Ciaune Bibb
|
Champaign Jefferson
|
|
|
|
51.57
|
Iy'jah Grant
|
Champaign Jefferson
|
|
|
|
51.57
|
Rita Grant
|
Champaign Jefferson
|
|
|
|
51.57
|
Vivian Alexander
|
Champaign Jefferson
|
4x200 Meter Relay
|
Boys 7-1A
|
2022
|
1:50.83
|
Caleb Schwarberg
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:50.83
|
DJ Peeler
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:50.83
|
Landon Jacobson
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:50.83
|
Noah Bergner
|
Springfield Christian
|
|
|
2023
|
1:45.30
|
Caleb Schwarberg
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:45.30
|
Graham Johnson
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:45.30
|
Kaiden Poole
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:45.30
|
Landon Jacobson
|
Springfield Christian
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
1:43.55
|
Braxton Kelly
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
1:43.55
|
Carter Hartness
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
1:43,55
|
Tanner Maupin
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
1:43.55
|
Zane Hoffman
|
Colfax Ridgeview
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
1:49.11
|
Barrett, Mason
|
Paris Mayo
|
|
|
|
1:49.11
|
Bradford, Kipton
|
Paris Mayo
|
|
|
|
1:49.11
|
Rogers, Dawson
|
Paris Mayo
|
|
|
|
1:49.11
|
Sweet, Skyler
|
Paris Mayo
|
|
|
2023
|
1:47.68
|
Adrian Ayala
|
Dunlap MS
|
|
|
|
1:47.68
|
Bennett Lightle
|
Dunlap MS
|
|
|
|
1:47.68
|
Christian Spraker
|
Dunlap MS
|
|
|
|
1:47.68
|
Tyson Horn
|
Dunlap MS
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
1:45.84
|
Beegle, Brody
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
|
1:45.84
|
Lovell, Benjamin
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
|
1:45.84
|
Shrestha, Kaveen
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
|
1:45.84
|
Williams, Dean
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
2023
|
1:41.71
|
Averion Duff
|
East St. Louis Clark
|
|
|
|
1:41.71
|
Darrion Bradley
|
East St. Louis Clark
|
|
|
|
1:41.71
|
Durand Sain
|
East St. Louis Clark
|
|
|
|
1:41.71
|
Jamez Spears
|
East St. Louis Clark
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
1:42.31
|
Demetrius Watson
|
Galesburg Costa
|
|
|
|
1:42.31
|
Leslie Kelley
|
Galesburg Costa
|
|
|
|
1:42.31
|
Praise Nwagbo
|
Galesburg Costa
|
|
|
|
1:42.31
|
Rahkim McCellan
|
Galesburg Costa
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
1:40.52
|
Braden Anderson
|
Lanark Eastland
|
|
|
|
1:40.52
|
Draven Zier
|
Lanark Eastland
|
|
|
|
1:40.52
|
Parker Krogman
|
Lanark Eastland
|
|
|
|
1:40.52
|
Zyacn Haverland
|
Lanark Eastland
|
|
|
2023
|
1:38.04
|
Braxton Kelly
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
1:38.04
|
Carter Hartness
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
1:38.04
|
Tanner Maupin
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
1:38.04
|
Zane Hoffman
|
Colfax Ridgeview
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
1:40.07
|
Eisenmenger, Dane
|
Tolono Unity
|
|
|
|
1:40.07
|
Henry, Brayden
|
Tolono Unity
|
|
|
|
1:40.07
|
Hoggard, Tre
|
Tolono Unity
|
|
|
|
1:40.07
|
O'Neill, Mason
|
Tolono Unity
|
|
|
2023
|
1:40.30
|
Drew Glatz
|
Dunlap MS
|
|
|
|
1:40.30
|
Jackson Orris
|
Dunlap MS
|
|
|
|
1:40.30
|
Nolan Brannon
|
Dunlap MS
|
|
|
|
1:40.30
|
Rushil Kandikattu
|
Dunlap MS
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
1:39.35
|
Fisher, Ethan
|
Bloomington Evans
|
|
|
|
1:39.35
|
Gattuso, Jonathan
|
Bloomington Evans
|
|
|
|
1:39.35
|
Mavec Jr., Michael
|
Bloomington Evans
|
|
|
|
1:39.35
|
Stevenson, Chase
|
Bloomington Evans
|
|
|
2023
|
1:35.73
|
Damir Harris
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:35.73
|
Isaiah Willis
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:35.73
|
Mitchell Potts
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:35.73
|
Sean Vazquez
|
Normal Kingsley
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
1:56.80
|
Alena Rottinghaus
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:56.80
|
Aubrey Romanger
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:56.80
|
Iye Adaramola
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:56.80
|
Kyra Wolters
|
Springfield Christian
|
|
|
2023
|
1:51.27
|
Alena Rottinghaus
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:51.27
|
Anna Ventress
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:51.27
|
Iye Adaramola
|
Springfield Christian
|
|
|
|
1:51.27
|
Kelechi Okoro
|
Springfield Christian
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
1:53.32
|
Addie Lauritzen
|
Effingham St. Anthony
|
|
|
|
1:53.32
|
Aubrey Denning
|
Effingham St. Anthony
|
|
|
|
1:53.32
|
Emeline Wines
|
Effingham St. Anthony
|
|
|
|
1:53.32
|
Reese Hoene
|
Effingham St. Anthony
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
1:54.35
|
Blaser, Kyla
|
Joy Mercer County
|
|
|
|
1:54.35
|
Frieden, Kaitlyn
|
Joy Mercer County
|
|
|
|
1:54.35
|
McGraw, Anna
|
Joy Mercer County
|
|
|
|
1:54.35
|
Mitchell, Alayna
|
Joy Mercer County
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
1:54.51
|
Bankston, Eva
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:54.51
|
Jackson, Abigail
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:54.51
|
Malone, Keira
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:54.51
|
McIntyre, Harper
|
Normal Kingsley
|
|
|
2023
|
1:52.70
|
Elise Mavis
|
Mt. Zion
|
|
|
|
1:52.70
|
Gabby Wisher
|
Mt. Zion
|
|
|
|
1:52.70
|
Macy Hittmeier
|
Mt. Zion
|
|
|
|
1:52.70
|
Maddie Austin
|
Mt. Zion
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
1:54.97
|
Emerald De La Torre
|
LaSalle Trinity Catholic
|
|
|
|
1:54.97
|
Karmen Piano
|
LaSalle Trinity Catholic
|
|
|
|
1:54.97
|
Lily Bosnich
|
LaSalle Trinity Catholic
|
|
|
|
1:54.97
|
Maggie Arkins
|
LaSalle Trinity Catholic
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
1:54.84
|
Carly Wiggins
|
Chicago Old St. Mary's
|
|
|
|
1:54.84
|
Gabriella Duque
|
Chicago Old St. Mary's
|
|
|
|
1:54.84
|
Malia Collins
|
Chicago Old St. Mary's
|
|
|
|
1:54.84
|
Maliyah Miller
|
Chicago Old St. Mary's
|
|
|
2023
|
1:53.75
|
Addi Cortese
|
Normal Metcalf
|
|
|
|
1:53.75
|
Caty Minton
|
Normal Metcalf
|
|
|
|
1:53.75
|
Isabella Thurston
|
Normal Metcalf
|
|
|
|
1:53.75
|
Nora Romine
|
Normal Metcalf
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
1:52.61
|
Frye, Reese
|
Tolono Unity
|
|
|
|
1:52.61
|
Kaiser, Cameron
|
Tolono Unity
|
|
|
|
1:52.61
|
Meharry, Claire
|
Tolono Unity
|
|
|
|
1:52.61
|
Schlittler, Jillian
|
Tolono Unity
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
1:52.35
|
Cavanaugh, Lily
|
Normal Chiddix
|
|
|
|
1:52.35
|
Gross, Emily
|
Normal Chiddix
|
|
|
|
1:52.35
|
Stanton, Kylie
|
Normal Chiddix
|
|
|
|
1:52.35
|
Williams, Jahariah
|
Normal Chiddix
|
|
|
2023
|
1:48.85
|
Abigail Jackson
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:48.85
|
Cayla Bedeker
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:48.85
|
Harper McIntyre
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
1:48.85
|
Keira Malone
|
Normal Kingsley
|
4x400 Meter Relay
|
Boys 7-1A
|
2022
|
4:12.56
|
Ben Dappen
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
4:12.56
|
Ben Meyer
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
4:12.56
|
Mason Clark
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
4:12.56
|
Nicholas Jelinek
|
Normal Epiphany
|
|
|
2023
|
4:05.30
|
Caleb Schwarberg
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:05.30
|
Cam Hammer
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:05.30
|
Dean Gibbs
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:05.30
|
Landon Jacobson
|
Springfield Christian
|
|
Boys 7-2A
|
2022
|
3:57.91
|
Braxton Kelly
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
3:57.91
|
Carter Hartness
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
3:57.91
|
Tanner Maupin
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
3:57.91
|
Zane Hoffman
|
Colfax Ridgeview
|
|
Boys 7-3A
|
2022
|
4:05.98
|
Prieto, Derek
|
Rock Falls
|
|
|
|
4:05.98
|
Prince, Taeshawn
|
Rock Falls
|
|
|
|
4:05.98
|
Stonitsch, Trail
|
Rock Falls
|
|
|
|
4:05.98
|
Thomas, Jack
|
Rock Falls
|
|
|
2023
|
3:57.72
|
Ben Graham
|
El Paso-Gridley
|
|
|
|
3:57.72
|
Cha'von Maxon
|
El Paso-Gridley
|
|
|
|
3:57.72
|
Finn Zeller
|
El Paso-Gridley
|
|
|
|
3:57.72
|
Korben Hunsinger
|
El Paso-Gridley
|
|
Boys 7-4A
|
2022
|
4:01.46
|
Oldenettel, Kellon
|
Jacksonville MS
|
|
|
|
4:01.46
|
Schumacher, Andrew
|
Jacksonville MS
|
|
|
|
4:01.46
|
Thrasher, Evan
|
Jacksonville MS
|
|
|
|
4:01.46
|
Thrasher, Owen
|
Jacksonville MS
|
|
|
2023
|
3:50.74
|
Averion Duff
|
East St. Louis Clark
|
|
|
|
3:50.74
|
Durand Sain
|
East St. Louis Clark
|
|
|
|
3:50.74
|
Jahmori Ware
|
East St. Louis Clark
|
|
|
|
3:50.74
|
Jamez Spears
|
East St. Louis Clark
|
|
Boys 8-1A
|
2022
|
3:57.00
|
Demetrius Watson
|
Galesburg Costa
|
|
|
|
3:57.00
|
Leslie Kelley
|
Galesburg Costa
|
|
|
|
3:57.00
|
Praise Nwagbo
|
Galesburg Costa
|
|
|
|
3:57.00
|
Rahkim McCellan
|
Galesburg Costa
|
|
|
2023
|
3:53.56
|
Ben Dappen
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
3:53.56
|
Ben Meyer
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
3:53.56
|
Connor Chalmers
|
Normal Epiphany
|
|
|
|
3:53.56
|
Mason Clark
|
Normal Epiphany
|
|
Boys 8-2A
|
2022
|
3:55.14
|
Eoin Kohn
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
3:55.14
|
Isaiah Whitaker
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
3:55.14
|
Nathan Parker
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
|
3:55.14
|
Thomas Mardis
|
Bloomington Corpus Christi
|
|
|
2023
|
3:42.53
|
Braxton Kelly
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
3:42.53
|
Carter Hartness
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
3:42.53
|
Tanner Maupin
|
Colfax Ridgeview
|
|
|
|
3:42.53
|
Zane Hoffman
|
Colfax Ridgeview
|
|
Boys 8-3A
|
2022
|
3:50.38
|
Alvarado, Rylan
|
Morrison JHS
|
|
|
|
3:50.38
|
Anderson, Brady
|
Morrison JHS
|
|
|
|
3:50.38
|
Swaim, Koltin
|
Morrison JHS
|
|
|
|
3:50.38
|
White, Kamden
|
Morrison JHS
|
|
|
2023
|
3:48.13
|
Colin Egel
|
Dunlap MS
|
|
|
|
3:48.13
|
Jackson Orris
|
Dunlap MS
|
|
|
|
3:48.13
|
Jacob Gleason
|
Dunlap MS
|
|
|
|
3:48.13
|
Nolan Brannon
|
Dunlap MS
|
|
Boys 8-4A
|
2022
|
3:47.62
|
Dixon, Caden
|
Flossmoor Parker
|
|
|
|
3:47.62
|
Ellis, Myles
|
Flossmoor Parker
|
|
|
|
3:47.62
|
Ratliff, Jamir
|
Flossmoor Parker
|
|
|
|
3:47.62
|
Smith, Kourtney
|
Flossmoor Parker
|
|
|
2023
|
3:37.17
|
Ashton Rodgers
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
3:37.17
|
Damir Harris
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
3:37.17
|
Isaiah Willis
|
Normal Kingsley
|
|
|
|
3:37.17
|
Sean Vazquez
|
Normal Kingsley
|
|
Girls 7-1A
|
2022
|
4:29.08
|
Alena Rottinghaus
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:29.08
|
Anna Venteress
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:29.08
|
Iye Adaramola
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:29.08
|
Kyra Wolters
|
Springfield Christian
|
|
|
2023
|
4:21.97
|
Alena Rottinghaus
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:21.97
|
Anna Ventress
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:21.97
|
Iye Adaramola
|
Springfield Christian
|
|
|
|
4:21.97
|
Kelechi Okoro
|
Springfield Christian
|
|
Girls 7-2A
|
2022
|
4:28.87
|
Addi Cortese
|
Normal Metcalf
|
|
|
|
4:28.87
|
Brynn Kendall
|
Normal Metcalf
|
|
|
|
4:28.87
|
Caty Minton
|
Normal Metcalf
|
|
|
|
4:28.87
|
Nora Romine
|
Normal Metcalf
|
|
|
2023
|
4:25.52
|
Breleigh Hayton
|
Fulton River Bend
|
|
|
|
4:25.52
|
Chloe Wilkin
|
Fulton River Bend
|
|
|
|
4:25.52
|
Kerby Germann
|
Fulton River Bend
|
|
|
|
4:25.52
|
Wrenn Coffey
|
Fulton River Bend
|
|
Girls 7-3A
|
2022
|
4:28.55
|
Edwards, Ivy
|
Eureka
|
|
|
|
4:28.55
|
Kaufman, Millie
|
Eureka
|
|
|
|
4:28.55
|
Lehman, Bre
|
Eureka
|
|
|
|
4:28.55
|
Schoolcraft, Addison
|
Eureka
|
|
|
2023
|
4:24.03
|
Berrit Shure
|
Chicago St. Benedict
|
|
|
|
4:24.03
|
Ryan Greeby
|
Chicago St. Benedict
|
|
|
|
4:24.03
|
Rylee Cusick
|
Chicago St. Benedict
|
|
|
|
4:24.03
|
Zoe Lee
|
Chicago St. Benedict
|
|
Girls 7-4A
|
2022
|
4:24.64
|
Daley, Preslie
|
Chatham Glenwood
|
|
|
|
4:24.64
|
Kinkelaar, Aubrey
|
Chatham Glenwood
|
|
|
|
4:24.64
|
Rayl, Shelby
|
Chatham Glenwood
|
|
|
|
4:24.64
|
Rentmiester, Sophie
|
Chatham Glenwood
|
|
|
2023
|
4:20.81
|
Elise Mavis
|
Mt. Zion
|
|
|
|
4:20.81
|
Gabby Wisher
|
Mt. Zion
|
|
|
|
4:20.81
|
Maddie Austin
|
Mt. Zion
|
|
|
|
4:20.81
|
Ruby Baker
|
Mt. Zion
|
|
Girls 8-1A
|
2022
|
4:32.67
|
Alexa McNally
|
Serena
|
|
|
|
4:32.67
|
Aubrey Duffy
|
Serena
|
|
|
|
4:32.67
|
Kendall Whiteaker
|
Serena
|
|
|
|
4:32.67
|
Madilyn Sterchi
|
Serena
|
|
|
2023
|
4:31.28
|
Brook Gerstung
|
Fox River Grove
|
|
|
|
4:31.28
|
Isabella McMorris
|
Fox River Grove
|
|
|
|
4:31.28
|
Maggie Jablonski
|
Fox River Grove
|
|
|
|
4:31.28
|
Riley Blumer
|
Fox River Grove
|
|
Girls 8-2A
|
2022
|
4:21.03
|
Ella Heinen
|
Plainfield St. Mary
|
|
|
|
4:21.03
|
Madeline Ehrenberg
|
Plainfield St. Mary
|
|
|
|
4:21.03
|
Sophia Tischina
|
Plainfield St. Mary
|
|
|
|
4:21.03
|
Tessa Russo
|
Plainfield St. Mary
|
|
|
2023
|
4:20.49
|
Caroline Flynn
|
Orland Park St. Michael
|
|
|
|
4:20.49
|
Ella O'Brochta
|
Orland Park St. Michael
|
|
|
|
4:20.49
|
Jenna McAdams
|
Orland Park St. Michael
|
|
|
|
4:20.49
|
Rose Cosme
|
Orland Park St. Michael
|
|
Girls 8-3A
|
2022
|
4:19.13
|
Aberle, Tori
|
Washington Central
|
|
|
|
4:19.13
|
James, Maddie
|
Washington Central
|
|
|
|
4:19.13
|
Miller, Hannah
|
Washington Central
|
|
|
|
4:19.13
|
Ramirez, Sophia
|
Washington Central
|
|
Girls 8-4A
|
2022
|
4:19.70
|
Cavanaugh, Lily
|
Normal Chiddix
|
|
|
|
4:19.70
|
Gross, Emily
|
Normal Chiddix
|
|
|
|
4:19.70
|
Stanton, Kylie
|
Normal Chiddix
|
|
|
|
4:19.70
|
Temples, Jaiden
|
Normal Chiddix
|
|
|
2023
|
4:14.21
|
Kenlee Evers
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
|
4:14.21
|
Maggie Cadagin
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
|
4:14.21
|
Morgan Gestes
|
Edwardsville Liberty
|
|
|
|
4:14.21
|
Sophie Shapiro
|
Edwardsville Liberty
|
Class History
The first IESA state track meet for boys was held in Wenona in 1932 with 28 schools attending. A 24" trophy for the winning team was donated by the merchants of Wenona.
From 1932 to 1984 there were two classes of boys' track, Class A (Heavyweights) and Class B (Lightweights). Class B was based on age, weight, and height from 1932 to 1968. In 1969, the weight factor was dropped and competition was based on age and height factors. Class B was discontinued in 1985, changed to grade level play (7 and 8) and school size, our present classes.
The girls' track program, initiated in 1972 at the regional level, moved to state finals in 1974 in two divisions: Class A for grades five through eight and Class B for grades five and six only. These two classes were continued through the 1979 season. From 1980 through 1984, the Girls classes were changed to correspond with those of the boys based on age and height factors. Class B girls were measured during those years for height the same as the boys. Beginning in 1985, those classes were dropped and reorganized into four classes by school size and grade level (7A, 7AA, 8A and 8AA). It was split again in 2021 into the current classes of 7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A, and 8-4A.
How Class Split is Determined
|