IESA Scholastic Bowl
2010 Class AA Regional Assignments
Registered Participants: 369   -   Enrollment Split: 136   -   Determining Class Split
Host   |   Coop = Coop Host
Sectional A @ Barrington Middle School, Station Campus
Host: Barrington Station
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 1 - 4/28/2010
1 Barrington Station    (Reg Host)
Mundelein Carl Sandburg   
5 Vernon Hills Hawthorn North   
7 Vernon Hills Hawthorn South   
 
Regional 2 - 4/28/2010
Antioch   
Gurnee Viking   
2 Lincolnshire Daniel Wright    (Reg Host)
Round Lake Magee   
Round Lake MS   
Wadsworth Millburn   
 
Regional 3 - 4/28/2010
DeKalb Huntley   
Freeport   
Island Lake Matthews   
3 Lake in the Hills Marlowe    (Reg Host)
Rockford Washington   
6 Sycamore   
 
Regional 4 - 4/28/2010
8 Barrington Prairie    (Reg Host)
Buffalo Grove Aptakisic   
4 Cary   
Lake Zurich North   
Lake Zurich South   
Wauconda   
 
Sectional B @ Humphrey Middle School
Host: Bolingbrook Humphrey
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 5 - 4/28/2010
Crest Hill Richland   
1 New Lenox Liberty    (Reg Host)
New Lenox Martino   
Romeoville Lukancic   
5 Shorewood Troy   
Yorkville   
 
Regional 6 - 4/28/2010
Burbank Liberty   
8 Burr Ridge Pleasantdale    (Reg Host)
2 Lemont Old Quarry   
River Forest Roosevelt   
 
Regional 7 - 4/28/2010
3 Bolingbrook Brooks   
Bolingbrook Humphrey    (Reg Host)
Bolingbrook Jane Addams   
Joliet Hufford   
7 Willowbrook Westview Hills   
Woodridge Jefferson   
 
Regional 8 - 4/28/2010
4 Frankfort Summit Hill    (Reg Host)
Joliet Dirksen   
Joliet Gompers   
Joliet Washington   
6 Mokena   
Tinley Park Walker   
University Park Crete Monee   
 




IESA Scholastic Bowl 2010 Class AA Regional Assignments
Sectional C @ Dunlap Middle School
Host: Dunlap MS
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 9 - 4/28/2010
Chillicothe   
1 Dunlap MS    (Reg Host)
5 Dunlap Valley MS   
McNabb Putnam County   
Mossville   
Wenona Fieldcrest   
 
Regional 10 - 4/28/2010
2 East Peoria Central    (Reg Host)
Germantown Hills   
8 Morton JHS   
Washington Beverly Manor   
Washington Central   
Washington MS   
 
Regional 11 - 4/28/2010
Creve Coeur Parkview   
Eureka    (Reg Host)
Mackinaw Dee-Mack   
Metamora GS   
3 Pekin Broadmoor   
Pekin Edison   
Tremont   
 
Regional 12 - 4/28/2010
4 Dixon Reagan   
Kewanee Central    (Reg Host)
7 Peru Parkside   
6 Sterling Challand   
 
Sectional D @ Northlawn School
Host: Streator Northlawn
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 13 - 4/28/2010
Bourbonnais UGC    (Reg Host)
Bradley Central   
Herscher Limestone   
Kankakee JHS   
Momence JHS   
1 Wilmington   
 
Regional 14 - 4/28/2010
7 Minooka   
Morris Saratoga   
6 Morris Shabbona    (Reg Host)
2 Ottawa Shepherd   
 
Regional 15 - 4/28/2010
Clifton Nash   
Dwight   
El Paso-Gridley   
8 Forrest Prairie Central   
Pontiac JHS   
3 Streator Northlawn    (Reg Host)
 
Regional 16 - 4/28/2010
5 Beecher   
Braidwood Reed-Custer   
4 Channahon   
Coal City    (Reg Host)
Manteno   
Peotone   
 
Sectional E @ Macomb Junior High
Host: Macomb
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 17 - 4/28/2010
1 Joy Mercer County   
3 Macomb    (Reg Host)
Stronghurst West Central   
 
Regional 18 - 4/28/2010
7 Beardstown MS    (Reg Host)
Pittsfield Pikeland   
2 Quincy   
Rushville Schuyler Industry   
 
Regional 19 - 4/28/2010
Canton Ingersoll   
6 Farmington Central    (Reg Host)
Glasford Illini Bluffs   
Green Valley Midwest Central   
 
Regional 20 - 4/28/2010
Athens   
Havana   
5 Jacksonville Turner   
Petersburg PORTA JHS   
4 Pleasant Plains    (Reg Host)
8 Williamsville   
 
Sectional F @ Danville North Ridge
Host: Danville North Ridge
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 21 - 4/28/2010
1 Danville North Ridge    (Reg Host)
Danville Oakwood   
Danville South View   
Hoopeston Area   
 
Regional 22 - 4/28/2010
Georgetown Mary Miller   
Mahomet-Seymour   
Mansfield Blue Ridge JHS   
Rantoul Eater   
7 St. Joseph    (Reg Host)
2 Westville JHS   
 
Regional 23 - 4/28/2010
Argenta-Oreana   
3 Champaign Franklin   
5 Champaign Jefferson    (Reg Host)
Gibson City GCMS   
8 Maroa-Forsyth   
Monticello   
 
Regional 24 - 4/28/2010
6 Bloomington JHS   
Clinton   
4 Downs Tri-Valley    (Reg Host)
Heyworth   
Lincoln JHS   
Stanford Olympia   
 
Sectional G @ Rochester Junior High
Host: Rochester
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 25 - 4/28/2010
East St. Louis Clark   
East St. Louis Lincoln   
East St. Louis Younge   
1 Edwardsville Liberty   
O'Fallon Carriel   
O'Fallon Fulton   
7 St. Jacob Triad    (Reg Host)
 
Regional 26 - 4/28/2010
Carlinville   
Edwardsville Lincoln   
2 Gillespie   
6 Litchfield   
Piasa Southwestern   
Staunton    (Reg Host)
 
Regional 27 - 4/28/2010
5 Hillsboro   
Riverton   
3 Springfield Franklin   
Springfield Jefferson   
Springfield Lincoln   
Taylorville JHS    (Reg Host)
 
Regional 28 - 4/28/2010
Auburn JHS at Divernon   
8 Chatham Glenwood   
4 Rochester    (Reg Host)
Virden   
 
Sectional H @ Red Hill JHS
Host: Sumner Red Hill
Date: Monday, May 03, 2010
Regional 29 - 4/28/2010
Casey-Westfield   
1 Charleston   
Marshall JHS   
5 Mattoon    (Reg Host)
Paris Mayo   
6 Sullivan   
 
Regional 30 - 4/28/2010
2 Blue Mound Meridian    (Reg Host)
Decatur Jefferson   
4 Mt. Zion   
 
Regional 31 - 4/28/2010
Effingham JHS    (Reg Host)
Pana JHS   
Shelbyville Moulton   
8 Teutopolis   
3 Toledo Cumberland   
Vandalia   
 
Regional 32 - 4/28/2010
Flora Floyd Henson   
Lawrenceville Parkview   
Mt. Carmel   
Newton Jasper County   
Robinson Nuttall   
7 Sumner Red Hill    (Reg Host)
 

Class History

From 1989 to 1996 there was one class of Scholastic Bowl, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1997, our present classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association