2024 Class 8-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Burr Ridge Gower
(Host Info)
|
Host: Burr Ridge Gower
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Burr Ridge Gower
,
7941 S. Madison,
Burr Ridge
|
Regional 1 |
BRACKET |
Burr Ridge Gower
Calumet Park Calumet
Country Club Hills Southwood
Dixmoor Rosa Parks
Lisle
(Host Info)
Morton Grove MCC
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Beecher
Calumet City Schrum
(Host Info)
Calumet City Wentworth
Dolton Lincoln
Glenwood Brookwood
Lansing Heritage
Sauk Village Rickover
|
|
Sectional 2
@ Morris Saratoga
(Host Info)
|
Host: Morris Saratoga
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Morris Saratoga
,
4040 N. Division St.,
Morris
|
Please Enter Door Number 16 |
Regional 3 |
BRACKET |
LaSalle Lincoln
Manlius Bureau Valley JHS
Mendota Northbrook
Peru Parkside
Princeton Logan
Rockford Barbour
Rockford Kennedy
Rockford Marshall
(Host Info)
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Braidwood Reed-Custer
Crest Hill Richland
(Host Info)
Lockport Kelvin Grove
Morris GS
Morris Saratoga
Wilmington
|
|
Sectional 3
@ Washington Middle School
(Host Info)
|
Host: Washington MS
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Washington Middle School
,
1100 N. Main St.,
Washington
|
Regional 5 |
BRACKET |
Aledo Mercer County
Avon Abingdon Avon
Kewanee Central
Monmouth United
Monmouth-Roseville JHS
Orion
Sherrard JHS
Taylor Ridge Rockridge
(Host Info)
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Chillicothe
Farmington Central
Germantown Hills
Glasford Illini Bluffs
Metamora GS
Washington Beverly Manor
Washington MS
(Host Info)
|
|
Sectional 4
@ El Paso-Gridley Middle School
(Host Info)
|
Host: El Paso-Gridley
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ El Paso-Gridley Middle School
,
303 McLean St.,
Gridley
|
Regional 7 |
BRACKET |
El Paso-Gridley
Eureka
Mackinaw Dee-Mack
Pontiac JHS
Stanford Olympia
(Host Info)
Tremont
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Clinton
Downs Tri-Valley
Heyworth
LeRoy
Maroa-Forsyth
Monticello
(Host Info)
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2024 Class 8-3A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Forrest Prairie Central
(Host Info)
|
Host: Forrest Prairie Central
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Forrest Prairie Central
,
800 N. Wood,
Forrest
|
Regional 9 |
BRACKET |
Clifton Nash
Forrest Prairie Central
Kankakee Bishop McNamara
Manteno
(Host Info)
Momence JHS
Onarga Iroquois West
Peotone
Watseka JHS
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Bismarck-Henning
Gibson City GCMS
Hoopeston Area
(Host Info)
Oakwood GS
Paxton-Buckley-Loda
St. Joseph
Westville JHS
|
|
Sectional 6
@ Lincoln JHS
(Host Info)
|
Host: Lincoln JHS
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Lincoln JHS
,
208 Broadway,
Lincoln
|
Regional 11 |
BRACKET |
Beardstown MS
New Berlin JHS
Petersburg PORTA JHS
Pittsfield Pikeland
Pleasant Plains
(Host Info)
Quincy St. Peter
(Co-op)
Rushville Schuyler Industry
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Athens
Decatur Dennis
Decatur Johns Hill
Lincoln JHS
Riverton
Warrensburg-Latham
(Host Info)
Williamsville
|
|
Sectional 7
@ Paris Mayo
(Host Info)
|
Host: Paris Mayo
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Paris Mayo
,
300 E. Wood St.,
Paris
|
Regional 13 |
BRACKET |
Arthur
(Co-op)
Georgetown Mary Miller
Paris Mayo
Shelbyville Moulton
Sullivan
Tolono Unity
Tuscola East Prairie
(Host Info)
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Bridgeport Red Hill
Lawrenceville Parkview
Marshall JHS
Newton Jasper County
Robinson Nuttall
Teutopolis
(Host Info)
Toledo Cumberland
|
|
Sectional 8
@ Macon Meridian
(Host Info)
|
Host: Macon Meridian
Monday, March 11, 2024, 6:30 PM
@ Macon Meridian
,
728 S. Wall St.,
Macon
|
We will be playing the High School Gym. Please enter through the doors on the East of the building no earlier than 5:30pm. |
Regional 15 |
BRACKET |
Auburn JHS at Divernon
Carlinville
Girard North Mac
(Host Info)
Hillsboro
Litchfield
Macon Meridian
Pana JHS
(Co-op)
Vandalia
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
East St. Louis Lincoln
Gillespie
Greenville
Piasa Southwestern
Roxana
Staunton
(Host Info)
Wood River Lewis & Clark
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|