IESA Cross-Country
2008 State Qualifiers
Boys Class A Qualifiers
School Name Grade
Alorton Neely Jesse Douglas 7
Arlington Heights Our Lady of the Wayside John Balas 8
Arlington Heights Our Lady of the Wayside Matt Beiswenger 7
Arlington Heights Our Lady of the Wayside Michael Cieniawa 7
Arlington Heights Our Lady of the Wayside Michael Nugent 8
Arlington Heights Our Lady of the Wayside Robert Somary 8
Arlington Heights Our Lady of the Wayside Eric Willms 8
Arlington Heights Our Lady of the Wayside Nick Winter 7
Athens Austin Williams 8
Auburn JHS at Divernon Andrew Arenz 7
Beecher Grant Nykaza 8
Bloomington Cornerstone Jacob Arnold 8
Brimfield Ryan Herridge 8
Buffalo Grove St. Mary Andy Kantor 7
Burr Ridge Gower Benjamin Kim 8
Carlinville Jake Pohlman 8
Champaign Holy Cross Sam Powers 7
Champaign St. Matthew Dominic Corso 7
Champaign St. Matthew Jacob Helgrich 8
Champaign St. Matthew Andrew Hopper 7
Champaign St. Matthew Kyle Kostell 8
Champaign St. Matthew Andy Miles 8
Champaign St. Matthew Matthew Restad 8
Champaign St. Matthew Alex Sabol 8
Chandlerville A-C Central Craig Houchin 7
Chicago St. Eugene Dimitri Kilian 8
Chillicothe Connor Bogner 8
Chrisman Scottland Lane Avenatti 5
Chrisman Scottland Wyatt Avenatti 7
Chrisman Scottland Byron Brinkley 8
Chrisman Scottland Caleb Farnsworth 8
Chrisman Scottland Kile McKee 5
Chrisman Scottland Tyler Owen 5
Chrisman Scottland David Willming 8
Clifton Nash Austin Moore 7
Clifton Nash Seth Trobaugh 7
Danville St. Paul John Leverenz 7
DeKalb St. Mary's Marc Dubrick 8
Delavan Dakota Carter 8
Downers Grove Lakeview John James 7
Dunlap MS Zach Plank 8
Dunlap Valley MS Michael Baker 8
Dunlap Valley MS Matt Ebert 8
Dunlap Valley MS Kodey Harrison 8
Dunlap Valley MS Anthony Holshoseser 7
Dunlap Valley MS Kyle Jefferson 8
Dunlap Valley MS Jason Morris 8
Dunlap Valley MS Camren Rohman 8
East St. Louis Jackson Christopher Jackson 7
East St. Louis Jackson Markus Jackson 8
Effingham St. Anthony Benton Hakman 7
Effingham St. Anthony Peter Keller 6
Elmwood Colby Brown 8
Elmwood Tyler Cox 8
Elmwood Nick Groeper 7
Elmwood Job Isbell 7
Elmwood Noah Isbell 8
Elmwood Joseph Lafollett 5
Elmwood Austin Teel 8
Eureka Brandon Grusy 8
Eureka Matt Hill 8
Eureka Alex Hunt 8
Eureka Shawn Link 8
Eureka Zach Little 8
Eureka Darrell Quast 7
Eureka Josh Schaidle 8
Geneva St. Peter Eric Anderson 8
Geneva St. Peter Colin Bielat 8
Geneva St. Peter Michael Ferguson 6
Geneva St. Peter Matthew Fredericks 7
Geneva St. Peter Matthew Humes 6
Geneva St. Peter Michael Sheehan 7
Geneva St. Peter Ethan Young 7
Germantown Hills Jake Dimmick 7
Glenwood Brookwood Deronn Hemphill 7
Green Oaks Oak Grove Max Roberts 6
Lake Zurich St. Francis deSales Michael Fuentes 8
Lake Zurich St. Francis deSales Connor Gustafson 8
Lake Zurich St. Francis deSales Joe Madura 8
Lake Zurich St. Francis deSales Collin Psenka 6
Lake Zurich St. Francis deSales Chase Rieger 8
Lake Zurich St. Francis deSales Thomas Turner 8
Lake Zurich St. Francis deSales Alex Warkenthien 8
Liberty Michael Blewett 7
Liberty Shane Brinkman 8
Liberty Brett Genenbacher 7
Liberty Lane Hanzel 8
Liberty Michael Mast 6
Liberty Chris Schenk 7
Liberty Connor Wolf 7
Macomb Jackson Cavett 8
Macomb Bryce Conrad 8
Macomb Evan Hoon 8
Macomb Owen Huff 7
Macomb William Inman 7
Macomb Tim Mooney 7
Macomb Darius Thomas 8
Manhattan Kyle Barna 7
Manhattan Ryan Champlin 7
Manhattan Jake Gmazel 8
Manhattan Tony Kestel 7
Manhattan Armando Ortega 7
Manhattan Ryan Phelan 8
Manhattan Andrew Ruswick 7
Marengo Sam Klenske 8
Mason City Illini Central Jared Entwistle 8
Mason City Illini Central Kyle Sims 8
Metamora GS Joel Anglin 7
Metamora GS Chris Chmiel 8
Metamora GS Nicholas Danner 8
Metamora GS Brett Fitzgerald 8
Metamora GS John Rego 7
Metamora GS Sean Thill 8
Metamora GS Kyle Thompson 8
Monticello Sawyer Biddle 7
Monticello Phillip Brubaker 7
Monticello John Buchanan 8
Monticello Justin Furcich 6
Monticello Andrew Hanselman 8
Monticello Ellis Hoag 7
Monticello Andrew Maltby 8
Mossville Joe Power Wayvon 8
Mt. Prospect St. Emily Ryan Bergstrom 8
Mt. Prospect St. Emily Danny Clancy 8
Mt. Prospect St. Emily Michael Lelito 5
Mt. Prospect St. Emily Jimmy Mortillaro 8
Mt. Prospect St. Emily Steven Nowotarski 7
Mt. Prospect St. Emily Joseph Paczko 6
Mt. Prospect St. Emily Thomas Paczko 8
Newton Jasper County Lucas Stone 7
Palatine Quest Thomas Russell 8
Paxton-Buckley-Loda Jay Eshleman 7
Paxton-Buckley-Loda Dustin Mercer 7
Paxton-Buckley-Loda Brock Peavler 8
Paxton-Buckley-Loda Tyler Rubarts 7
Paxton-Buckley-Loda Kirk Vesely 6
Paxton-Buckley-Loda Trent Wooten 7
Paxton-Buckley-Loda Hayden Young 8
Peoria St. Philomena Chris Fortin 7
Peotone Jacob Chisausky 6
Peotone Gabe Hartnett 7
Peotone Eric Hopkins 6
Peotone Zac Lumb 7
Peotone Danny Rossi 6
Peotone John Saliba 8
Peotone Shane Warning 8
Petersburg PORTA JHS Nick Atterberry 6
Petersburg PORTA JHS Kyle Depatis 8
Petersburg PORTA JHS Nate Hopper 7
Petersburg PORTA JHS Matt Muller 6
Petersburg PORTA JHS Mitch Muller 6
Petersburg PORTA JHS Jordan Richardson 8
Petersburg PORTA JHS Brody Shoemaker 8
Philo St. Thomas Jack Bolger 7
Philo St. Thomas Chandler Bollman 7
Philo St. Thomas Lucas Decker 8
Philo St. Thomas Justin Deters 7
Philo St. Thomas Nick Godsell 7
Philo St. Thomas Sean Kelley 8
Philo St. Thomas Max Martin 5
Pleasant Plains Daniel Plunkett 7
Rantoul Eater Paul Quick 8
Robinson Nuttall Blake Hale 8
Rock Island Jordan Catholic Ethan Adlfinger 8
Rock Island Jordan Catholic Axel Box 8
Rock Island Jordan Catholic William Graham 8
Rock Island Jordan Catholic Zach Hird 7
Rock Island Jordan Catholic Liam Otto 8
Rock Island Jordan Catholic Pete Ruggles 8
Rock Island Jordan Catholic Nate Thompson 8
Rossville-Alvin Nicholas Marx 8
Springfield Christian Chris Biddle 8
Springfield Christian Corey Conklin 8
Springfield Christian Freddy Cook 8
Springfield Christian Mitchell Johnson 7
Springfield Christian Tyler Johnson 5
Springfield Christian Grant Luebkemann 6
Springfield Christian Matt O'Shea 7
Springfield Lincoln Eli Brower 7
Springfield Lincoln Patrick Fitzgibbon 7
Springfield Lincoln Sam Funderburg 6
Springfield Lincoln Nathan Hoffman 8
Springfield Lincoln Jordan Murray 7
Springfield Lincoln David Sias 7
Springfield Lincoln Eric Wise 6
Springfield St. Agnes Jon Bluhm 7
Springfield St. Agnes Mitch Kerr 7
Springfield St. Agnes Glen McClain 8
Springfield St. Agnes Kiel Pearce 8
Springfield St. Agnes Connor Sommer 8
Springfield St. Agnes Adam White 8
Springfield St. Agnes Pierce Yu 8
St. Joseph Jeremy Baldner 8
St. Joseph Jamie Carley 8
St. Joseph Zach Carmichael 7
St. Joseph Drew Knipfer 8
St. Joseph Aric Pelafas 8
St. Joseph Nick Poff 6
St. Joseph Corey Thompsen 7
Stanford Olympia Brandon Bogue 7
Stanford Olympia Ryan Buchanan 7
Stanford Olympia Joshua Melick 6
Stanford Olympia Travis Melick 8
Stanford Olympia Connor Stine 6
Stanford Olympia Chase Thurman 7
Stanford Olympia Ryan Weseloh 8
Tremont Connor Ehnle 7
Tremont Caleb Imig 7

Class History

The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2012 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2020 Illinois Elementary School Association