2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Algonquin Heineman |
Algonquin Heineman (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Algonquin Heineman | 45 |
|
|
|
02/02/2019
|
Barrington Station (4th Seed) | 50 |
|
Sandwich | 40 |
01/26/2019
| |
Sandwich (5th Seed) | 52 |
ALGONQUIN HEINEMAN | 36 |
|
02/04/2019
|
Barrington Prairie (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
Batavia Rotolo | 30 |
01/26/2019
| |
Lake in the Hills Marlowe (7th Seed) | 45 |
Barrington Prairie | 17 |
|
02/02/2019
|
Batavia Rotolo (3rd Seed) | 41 |
|
Batavia Rotolo | 34 |
01/26/2019
| |
Zion Central (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Sterling Challand |
Rockford RESA (1st Seed) | 52 |
|
|
02/01/2019
|
Rockford Lincoln (8th Seed) | 29 |
Rockford RESA | 48 |
|
|
|
02/02/2019
|
Rockford Flinn (4th Seed) | 47 |
|
Rockford Flinn | 57 |
02/01/2019
| |
Loves Park Harlem (5th Seed) | 44 |
Rockford Flinn | 48 |
|
02/02/2019
|
Sterling Challand (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
ROCKFORD WEST | 58 |
02/01/2019
| |
Rockford Eisenhower (7th Seed) | 12 |
Sterling Challand | 39 |
|
02/02/2019
|
Rockford West (3rd Seed) | 63 |
|
Rockford West | 46 |
02/01/2019
| |
Rockford Kennedy (6th Seed) | 34 |
Regional Host: Markham Prairie-Hills |
Markham Prairie-Hills (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Markham Prairie-Hills | 62 |
|
|
|
02/04/2019
|
Maywood Irving (4th Seed) | 42 |
|
Maywood Irving | 41 |
01/26/2019
| |
Cicero Unity (5th Seed) | 37 |
MARKHAM PRAIRIE-HILLS | 56 |
|
02/05/2019
|
Harvey Brooks (2nd Seed) |
|
|
|
Bellwood Roosevelt | 31 |
| |
BYE |
Harvey Brooks | 35 |
|
02/04/2019
|
Bellwood Roosevelt (3rd Seed) | 40 |
|
Bellwood Roosevelt | 39 |
01/26/2019
| |
Robbins Kellar (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Bolingbrook Jane Addams |
Bolingbrook Jane Addams (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bolingbrook Jane Addams | 56 |
|
|
|
01/29/2019
|
Romeoville Martinez (4th Seed) | 33 |
|
Romeoville Martinez | 34 |
01/26/2019
-
OT
| |
Woodridge Jefferson (5th Seed) | 30 |
BOLINGBROOK JANE ADDAMS | 53 |
|
02/04/2019
|
Bolingbrook Brooks (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
Bolingbrook Brooks | 19 |
01/26/2019
| |
Homer Glen Homer (7th Seed) | 30 |
Bolingbrook Brooks | 44 |
|
01/29/2019
|
Bolingbrook Humphrey (3rd Seed) | 56 |
|
Bolingbrook Humphrey | 41 |
01/26/2019
| |
Romeoville Lukancic (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Phoenix Coolidge |
Flossmoor Parker (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Flossmoor Parker | 57 |
|
|
|
01/28/2019
|
Calumet City Dolton 149 (4th Seed) | 47 |
|
Lansing Memorial | 49 |
01/26/2019
| |
Lansing Memorial (5th Seed) | 67 |
FLOSSMOOR PARKER | 62 |
|
02/04/2019
|
Phoenix Coolidge (2nd Seed) | 76 |
|
|
|
Homewood Hart | 56 |
01/26/2019
| |
Chicago Heights Washington (7th Seed) | 53 |
Phoenix Coolidge | 47 |
|
01/28/2019
|
Homewood Hart (3rd Seed) | 48 |
|
Homewood Hart | 57 |
01/26/2019
| |
Country Club Hills Southwood (6th Seed) | 31 |
Regional Host: Frankfort Hickory Creek |
Matteson Colin Powell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Matteson Colin Powell | 50 |
|
|
|
02/04/2019
|
University Park Crete Monee (4th Seed) | 61 |
|
University Park Crete Monee | 29 |
01/26/2019
-
3OT
| |
Park Forest Obama STA (5th Seed) | 55 |
MATTESON COLIN POWELL | 51 |
|
02/05/2019
|
Frankfort Summit Hill (2nd Seed) | 58 |
|
|
|
Frankfort Hickory Creek | 42 |
01/26/2019
| |
Steger Columbia (7th Seed) | 40 |
Frankfort Summit Hill | 52 |
|
02/01/2019
|
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed) | 48 |
|
Frankfort Hickory Creek | 57 |
01/26/2019
| |
Matteson Huth (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Joliet Hufford |
Mokena (1st Seed) | 64 |
|
|
01/26/2019
|
Joliet Gompers (8th Seed) | 32 |
Mokena | 57 |
|
|
|
02/04/2019
|
Lockport Oak Prairie (4th Seed) | 25 |
|
Joliet Washington | 49 |
01/26/2019
| |
Joliet Washington (5th Seed) | 47 |
MOKENA | 52 |
|
02/05/2019
|
Joliet Hufford (2nd Seed) | 43 |
|
|
|
Joliet Hufford | 50 |
01/26/2019
| |
New Lenox Martino (7th Seed) | 32 |
Joliet Hufford | 52 |
|
02/04/2019
|
New Lenox Liberty (3rd Seed) | 39 |
|
New Lenox Liberty | 38 |
01/26/2019
| |
Joliet Dirksen (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Minooka |
Shorewood Troy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Shorewood Troy | 45 |
|
|
|
02/01/2019
|
Yorkville (4th Seed) | 39 |
|
Yorkville | 28 |
01/26/2019
| |
Minooka (5th Seed) | 36 |
SHOREWOOD TROY | 35 |
|
02/02/2019
|
Channahon (2nd Seed) | 26 |
|
|
|
Channahon | 27 |
01/26/2019
| |
Streator Northlawn (7th Seed) | 14 |
Channahon | 57 |
|
02/01/2019
|
Ottawa Shepherd (3rd Seed) | 52 |
|
Ottawa Shepherd | 40 |
01/26/2019
| |
Plano (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Kankakee JHS |
Bourbonnais UGC (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bourbonnais UGC | 53 |
|
|
|
01/26/2019
|
Bradley Central (4th Seed) | 26 |
|
Coal City | 21 |
01/26/2019
| |
Coal City (5th Seed) | 40 |
BOURBONNAIS UGC | 43 |
|
01/29/2019
|
Kankakee JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Kankakee JHS | 38 |
| |
BYE |
Kankakee JHS | 41 |
|
01/26/2019
|
Manhattan (3rd Seed) | 28 |
|
Manhattan | 24 |
01/26/2019
| |
Manteno (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Mahomet-Seymour |
Urbana MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Urbana MS | 54 |
|
|
|
02/04/2019
|
Danville North Ridge (4th Seed) | 38 |
|
Danville North Ridge | 55 |
01/26/2019
| |
Champaign Franklin (5th Seed) | 31 |
Danville North Ridge | 41 |
|
02/05/2019
|
Mahomet-Seymour (2nd Seed) | 58 |
|
|
|
MAHOMET-SEYMOUR | 51 |
01/26/2019
| |
Rantoul Eater (7th Seed) | 16 |
Mahomet-Seymour | 52 |
|
02/04/2019
|
Champaign Jefferson (3rd Seed) | 46 |
|
Champaign Jefferson | 37 |
01/26/2019
| |
Champaign Edison (6th Seed) | 34 |
Regional Host: Bloomington Evans |
Normal Kingsley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Kingsley | 35 |
|
|
|
01/28/2019
-
OT
|
Bloomington Evans (4th Seed) | 37 |
|
Bloomington Evans | 40 |
01/26/2019
| |
Normal Chiddix (5th Seed) | 33 |
BLOOMINGTON EVANS | 36 |
|
02/04/2019
|
Bloomington JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Normal Parkside | 27 |
| |
BYE |
Bloomington JHS | 45 |
|
01/28/2019
|
Normal Parkside (3rd Seed) | 54 |
|
Normal Parkside | 54 |
01/26/2019
| |
Clinton (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Morton JHS |
Macomb (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Macomb | 50 |
|
|
|
01/31/2019
|
Canton Ingersoll (4th Seed) | 40 |
|
Canton Ingersoll | 41 |
01/26/2019
| |
Pekin Edison (5th Seed) | 35 |
MACOMB | 41 |
|
02/01/2019
|
Morton JHS (2nd Seed) | 53 |
|
|
|
Morton JHS | 37 |
01/26/2019
| |
Pekin Broadmoor (7th Seed) | 29 |
Morton JHS | 45 |
|
01/28/2019
-
2OT
|
Dunlap MS (3rd Seed) | 60 |
|
Dunlap MS | 42 |
01/26/2019
| |
East Peoria Central (6th Seed) | 30 |
Regional Host: Mt. Zion |
Charleston (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Charleston | 34 |
|
|
|
01/29/2019
|
Mt. Zion (4th Seed) | 18 |
|
Mt. Zion | 42 |
01/26/2019
| |
Mattoon (5th Seed) | 16 |
Mt. Zion | 26 |
|
01/31/2019
|
Effingham JHS (2nd Seed) |
|
|
|
EFFINGHAM JHS | 40 |
| |
BYE |
Effingham JHS | 42 |
|
01/28/2019
|
Decatur Stephen Decatur (3rd Seed) | 44 |
|
Decatur Stephen Decatur | 26 |
01/29/2019
| |
Decatur Jefferson (6th Seed) | 40 |
Regional Host: Taylorville JHS |
Springfield Grant (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Grant | 63 |
|
|
|
02/02/2019
|
Springfield Washington (4th Seed) | 64 |
|
Springfield Washington | 57 |
01/26/2019
| |
Rochester (5th Seed) | 44 |
SPRINGFIELD GRANT | 56 |
|
02/04/2019
|
Springfield Lincoln (2nd Seed) | 63 |
|
|
|
Springfield Lincoln | 48 |
01/26/2019
| |
Springfield Jefferson (7th Seed) | 28 |
Springfield Lincoln | 49 |
|
02/02/2019
|
Springfield Franklin (3rd Seed) | 44 |
|
Springfield Franklin | 33 |
01/26/2019
| |
Taylorville JHS (6th Seed) | 33 |
Regional Host: Chatham Glenwood |
Jacksonville MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jacksonville MS | 51 |
|
|
|
01/28/2019
|
Bethalto Trimpe (4th Seed) | 33 |
|
Bethalto Trimpe | 25 |
01/26/2019
| |
Quincy (5th Seed) | 28 |
Jacksonville MS | 40 |
|
01/31/2019
|
Alton (2nd Seed) | 44 |
|
|
|
ALTON | 52 |
01/26/2019
| |
Roxana (7th Seed) | 12 |
Alton | 41 |
|
01/28/2019
|
Chatham Glenwood (3rd Seed) | 40 |
|
Chatham Glenwood | 40 |
01/26/2019
| |
Jerseyville Community (6th Seed) | 31 |
Regional Host: East St. Louis Clark |
East St. Louis Clark (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
East St. Louis Clark | 40 |
|
|
|
01/28/2019
|
Edwardsville Lincoln (4th Seed) | 42 |
|
Edwardsville Lincoln | 10 |
01/26/2019
| |
Granite City Coolidge (5th Seed) | 28 |
EAST ST. LOUIS CLARK | 56 |
|
1/29/2019
|
East St. Louis Lincoln (2nd Seed) |
|
|
|
East St. Louis Lincoln | 50 |
| |
BYE |
East St. Louis Lincoln | 57 |
|
1/28/2019
|
Edwardsville Liberty (3rd Seed) | 52 |
|
Edwardsville Liberty | 41 |
01/26/2019
| |
Cahokia Wirth (6th Seed) | 33 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|