2008 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Joliet Laraway |
Lockport Fairmont (1st Seed) | |
|
BYE | Lockport Fairmont | 40 | |
| |
Elwood GS (4th Seed) | 2 | Elwood GS | 30 |
| |
Thornton Wolcott (5th Seed) | 0 | | Lockport Fairmont | 0 |
| |
Rockdale (2nd Seed) | JOLIET LARAWAY | 2 |
| |
BYE | Rockdale | 38 | |
| |
Joliet Laraway (3rd Seed) | Joliet Laraway | 55 |
| |
BYE |
Host: Mazon-Verona-Kinsman |
Mazon-Verona-Kinsman (1st Seed) | |
|
BYE | Mazon-Verona-Kinsman | 41 | |
| |
Bradley St. Joseph (4th Seed) | 15 | St. Anne | 4 |
| |
St. Anne (5th Seed) | 21 | | MAZON-VERONA-KINSMAN | 27 |
| |
Kankakee Aquinas (2nd Seed) | Kankakee Aquinas | 14 |
| |
BYE | Kankakee Aquinas | 33 | |
| |
Bourbonnais Maternity BVM (3rd Seed) | 56 | Bourbonnais Maternity BVM | 27 |
| |
Braceville (6th Seed) | 4 |
Host: Pontiac St. Mary's |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) | |
|
BYE | Pontiac St. Mary's | 47 | |
| |
Cornell (4th Seed) | 46 | Cornell | 14 |
| |
Odell (5th Seed) | 19 | | PONTIAC ST. MARY'S | 62 |
| |
Ransom (2nd Seed) | Flanagan | 31 |
| |
BYE | Ransom | 34 | |
| |
Flanagan (3rd Seed) | 37 | Flanagan | 38 |
| |
Saunemin (6th Seed) | 15 |
Host: Streator Woodland |
Marseilles Milton Pope (1st Seed) | |
|
BYE | Marseilles Milton Pope | 36 | |
| |
Mendota Holy Cross (4th Seed) | 49 | Mendota Holy Cross | 28 |
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 42 | | MARSEILLES MILTON POPE | 35 |
| |
Tonica (2nd Seed) | Streator Woodland | 31 |
| |
BYE | Tonica | 31 | |
| |
Streator Woodland (3rd Seed) | Streator Woodland | 42 |
| |
BYE |
Host: Bloomington Cornerstone |
Normal Calvary (1st Seed) | |
|
BYE | Normal Calvary | 33 | |
| |
Hartsburg-Emden (4th Seed) | 49 | Hartsburg-Emden | 35 |
| |
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed) | 21 | | Hartsburg-Emden | 40 |
| |
South Pekin (2nd Seed) | BLOOMINGTON CORNERSTONE | 52 |
| |
BYE | South Pekin | 34 | |
| |
Bloomington Cornerstone (3rd Seed) | 31 | Bloomington Cornerstone | 60 |
| |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (6th Seed) | 28 |
Host: Washington St. Patrick |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) | 39 | |
|
East Peoria Robein (8th Seed) | 31 | Peoria Limestone Walters | 36 | |
| |
Metamora St. Mary's (4th Seed) | 28 | Williamsfield | 33 |
| |
Williamsfield (5th Seed) | 46 | | Peoria Limestone Walters | 29 |
| |
Bartonville Monroe (2nd Seed) | 43 | MONMOUTH ICS | 30 |
| |
Pekin Rankin (7th Seed) | 27 | Bartonville Monroe | 32 | |
| |
Monmouth ICS (3rd Seed) | 45 | Monmouth ICS | 37 |
| |
Washington St. Patrick (6th Seed) | 26 |
Host: Royal Prairieview Ogden |
Cissna Park (1st Seed) | |
|
BYE | Cissna Park | 50 | |
| |
Gifford (4th Seed) | 45 | Gifford | 18 |
| |
Crescent City (5th Seed) | 29 | | CISSNA PARK | 44 |
| |
Royal Prairieview Ogden (2nd Seed) | Royal Prairieview Ogden | 26 |
| |
BYE | Royal Prairieview Ogden | 52 | |
| |
Rantoul St. Malachy (3rd Seed) | 39 | Rantoul St. Malachy | 39 |
| |
Buckley St. John's (6th Seed) | 20 |
Host: Hume Shiloh |
Catlin (1st Seed) | |
|
BYE | Catlin | 28 | |
| |
Hume Shiloh (4th Seed) | 22 | Sidell Jamaica | 16 |
| |
Sidell Jamaica (5th Seed) | 23 | | Catlin | 31 |
| |
Potomac (2nd Seed) | POTOMAC | 42 |
| |
BYE | Potomac | 34 | |
| |
Danville St. Paul (3rd Seed) | 43 | Danville St. Paul | 11 |
| |
Rossville-Alvin (6th Seed) | 22 |
Host: Champaign Next Generation |
Philo St. Thomas (1st Seed) | |
|
BYE | Philo St. Thomas | 40 | |
| |
Champaign Next Generation (4th Seed) | 14 | DeLand-Weldon | 7 |
| |
DeLand-Weldon (5th Seed) | 34 | | Philo St. Thomas | 30 |
| |
Arthur (2nd Seed) | ARTHUR | 34 |
| |
BYE | Arthur | 39 | |
| |
Thomasboro (3rd Seed) | Thomasboro | 20 |
| |
BYE |
Host: Decatur Our Lady of Lourdes |
Decatur Garfield Montessori (1st Seed) | |
|
BYE | Decatur Garfield Montessori | 34 | |
| |
Decatur Robertson (4th Seed) | 44 | Decatur Robertson | 41 |
| |
Lovington (5th Seed) | 15 | | DECATUR ROBERTSON | 44 |
| |
Decatur Our Lady of Lourdes (2nd Seed) | Decatur St. Patrick | 19 |
| |
BYE | Decatur Our Lady of Lourdes | 19 | |
| |
Decatur St. Patrick (3rd Seed) | 32 | Decatur St. Patrick | 25 |
| |
Decatur Holy Family (6th Seed) | 24 |
Host: Springfield Calvary |
Concord Triopia (1st Seed) | |
|
BYE | Concord Triopia | 42 | |
| |
Springfield Calvary (4th Seed) | 38 | Springfield Calvary | 28 |
| |
Springfield Little Flower (5th Seed) | 26 | | Concord Triopia | 29 |
| |
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed) | 44 | JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 41 |
| |
Jacksonville ISD (7th Seed) | 2 | Jacksonville Our Saviour | 32 | |
| |
Virginia (3rd Seed) | 47 | Virginia | 25 |
| |
Greenview (6th Seed) | 29 |
Host: Bowen Southeastern |
Griggsville-Perry (1st Seed) | |
|
BYE | Griggsville-Perry | 40 | |
| |
Meredosia-Chambersburg (4th Seed) | 14 | Pleasant Hill | 9 |
| |
Pleasant Hill (5th Seed) | 30 | | GRIGGSVILLE-PERRY | 34 |
| |
Bluffs (2nd Seed) | Bluffs | 32 |
| |
BYE | Bluffs | 50 | |
| |
Bowen Southeastern (3rd Seed) | 27 | Bowen Southeastern | 37 |
| |
Mt. Sterling St. Mary (6th Seed) | 18 |
Host: Hutsonville |
Hutsonville (1st Seed) | 43 | |
|
Martinsville (4th Seed) | 4 | Hutsonville | 29 |
| |
Newton St. Thomas (2nd Seed) | 45 | NEWTON ST. THOMAS | 34 |
| |
Palestine (3rd Seed) | 30 |
Host: Effingham Sacred Heart |
Beecher City (1st Seed) | |
|
BYE | Beecher City | 41 | |
| |
Brownstown (4th Seed) | 49 | Brownstown | 19 |
| |
Pana Sacred Heart (5th Seed) | 28 | | BEECHER CITY | 54 |
| |
Effingham Sacred Heart (2nd Seed) | Effingham Sacred Heart | 39 |
| |
BYE | Effingham Sacred Heart | 36 | |
| |
Ramsey (3rd Seed) | 31 | Ramsey | 33 |
| |
Sigel St. Michael's (6th Seed) | 15 |
Host: Morrisonville JHS |
Waverly (1st Seed) | |
|
BYE | Waverly | 49 | |
| |
Kincaid South Fork (4th Seed) | 32 | Carrollton St. John | 21 |
| |
Carrollton St. John (5th Seed) | 46 | | WAVERLY | 42 |
| |
Franklin (2nd Seed) | 38 | Franklin | 21 |
| |
Morrisonville JHS (7th Seed) | 5 | Franklin | 43 | |
| |
Edinburg (3rd Seed) | 30 | Palmyra Northwestern | 12 |
| |
Palmyra Northwestern (6th Seed) | 33 |
Host: Lovejoy |
Lovejoy (1st Seed) | |
|
BYE | Lovejoy | 56 | |
| |
Pocahontas (4th Seed) | 30 | Pocahontas | 11 |
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 28 | | LOVEJOY | 40 |
| |
East St. Louis Jackson (2nd Seed) | Alorton Neely | 9 |
| |
BYE | East St. Louis Jackson | 22 | |
| |
Alorton Neely (3rd Seed) | 34 | Alorton Neely | 44 |
| |
Sorento (6th Seed) | 16 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|