State Meet Abridged Individual Results
|
We apologize for any missing information. We hope to make these results as complete as possible in the near future.
|
Event |
Place |
Name |
Mark |
School |
Comment |
Pole Vault
|
1
|
Kendel Zerrusen
|
9-00.00
|
Tolono Unity
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Ava Tucker
|
8-00.00
|
Shelbyville Moulton
|
|
|
3
|
Micaella Sollenberger
|
7-00.00
|
Farmington Central
|
|
|
4
|
Ashley Ronan
|
6-09.00
|
Girard North Mac
|
|
Shot Put
|
1
|
Peyton Smit
|
29-03.75
|
Rock Falls
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Payton Harding
|
27-10.50
|
Carlinville
|
|
|
3
|
Taylor Chattic
|
27-09.50
|
Watseka JHS
|
|
|
4
|
Maggie Heyen
|
27-09.25
|
Gillespie
|
|
|
5
|
Mackenzi Shere
|
27-05.25
|
Stillman Valley Meridian
|
|
|
6
|
Elizabeth Kaczmerick
|
27-01.00
|
Washington MS
|
|
|
7
|
Stori Hurckes
|
26-03.75
|
Johnsburg JHS
|
|
|
8
|
Eriana Williams
|
25-11.50
|
Westville JHS
|
|
Discus Throw
|
1
|
Claire Sturgis
|
85-02
|
Rochester
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Stori Hurckes
|
75-05
|
Johnsburg JHS
|
|
|
3
|
Amarah Coleman
|
73-05
|
Riverton
|
|
|
4
|
Isabella Bergonio
|
72-06
|
Round Lake Park
|
|
|
5
|
Eriana Williams
|
68-04
|
Westville JHS
|
|
|
6
|
Anna Hartmann
|
67-11
|
Winnebago
|
|
|
7
|
Taylor Chattic
|
67-07
|
Watseka JHS
|
|
|
8
|
Aspen Daurer
|
65-03
|
Channahon
|
|
High Jump
|
1
|
Reese Frye
|
5-00.00
|
Tolono Unity
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Emelyn Roberts
|
4-11.00
|
Argenta-Oreana
|
|
|
3
|
Kyla Blaser
|
4-10.00
|
Aledo Mercer County
|
|
|
4
|
Kaitlyn Lantka
|
4-10.00
|
Braidwood Reed-Custer
|
|
|
5
|
Jaida Linn
|
4-10.00
|
Hillsboro
|
|
|
6
|
Tabitha VandeSchraaf
|
4-09.00
|
Germantown Hills
|
|
|
7
|
Annabelle Bischoff
|
4-07.00
|
Downs Tri-Valley
|
|
|
8
|
Ciara Brown
|
4-07.00
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
Long Jump
|
1
|
Jaida Reed
|
15-10.00
|
El Paso-Gridley
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Zoe Liedtke
|
15-08.00
|
Pekin Edison
|
|
|
3
|
Cadyn Bounds
|
15-00.75
|
Girard North Mac
|
|
|
4
|
Taylor Freyermuth
|
15-00.00
|
Taylor Ridge Rockridge
|
|
|
5
|
Katherine Nilles
|
14-09.00
|
Markham Obama
|
|
|
6
|
Eden Cole
|
14-04.00
|
Pekin Edison
|
|
|
7
|
Natasha Bianchi
|
14-02.50
|
Genoa Kingston
|
|
|
8
|
Peyton Zeidler
|
13-11.00
|
Rochester
|
|
100 Meter Hurdles
|
1
|
Madelyn Castle
|
17.47
|
Coal City
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Katherine Nilles
|
17.47
|
Markham Obama
|
|
|
3
|
Bre Lehman
|
17.48
|
Eureka
|
|
|
4
|
Cassidy Rohacs
|
17.70
|
Arthur
|
|
|
5
|
Miranda Bruns
|
17.72
|
Shelbyville Moulton
|
|
|
6
|
Alayna Mitchell
|
17.73
|
Aledo Mercer County
|
|
|
7
|
Elizabeth Clouse
|
18.03
|
Roxana
|
|
|
8
|
Alyssa Wollenzien
|
18.20
|
Braidwood Reed-Custer
|
|
100 Meter Dash
|
1
|
Jaida Reed
|
13.12
|
El Paso-Gridley
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Julianna Williams
|
13.27
|
Washington Central
|
|
|
3
|
London Willingham
|
13.47
|
Sauk Village Rickover
|
|
|
4
|
Eliza Bodine
|
13.63
|
Monticello
|
|
|
5
|
Preslie Willemkens
|
13.64
|
Riverton
|
|
|
6
|
Brynn Diedrich
|
13.73
|
Willowbrook Westview Hills
|
|
|
7
|
Aubrey Crispen
|
14.11
|
Athens
|
|
|
8
|
Addison Cole
|
14.38
|
Girard North Mac
|
|
200 Meter Dash
|
1
|
Jaida Reed
|
27.20
|
El Paso-Gridley
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Julianna Williams
|
27.36
|
Washington Central
|
|
|
3
|
Alayna Mitchell
|
28.52
|
Aledo Mercer County
|
|
|
4
|
Zoe Liedtke
|
28.54
|
Pekin Edison
|
|
|
5
|
Preslie Willemkens
|
28.75
|
Riverton
|
|
|
6
|
Eliza Bodine
|
28.86
|
Monticello
|
|
|
7
|
London Willingham
|
29.11
|
Sauk Village Rickover
|
|
|
8
|
Kennedy Quinn
|
29.32
|
Avon Abingdon Avon
|
|
400 Meter Dash
|
1
|
Millie Kaufman
|
1:04.38
|
Eureka
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Amari Vickery
|
1:04.99
|
Litchfield
|
|
|
3
|
Kaitlyn Frieden
|
1:07.51
|
Aledo Mercer County
|
|
|
4
|
Audrey Dickerson
|
1:09.00
|
Deerfield Shepard
|
|
|
5
|
Alexis Nilles
|
1:09.21
|
Markham Obama
|
|
|
6
|
Ella Vaughn
|
1:09.30
|
Washington Central
|
|
|
7
|
Lillian Harmon
|
1:10.02
|
River Forest Roosevelt
|
|
|
8
|
Madison Belisle
|
1:10.05
|
Manteno
|
|
800 Meter Run
|
1
|
Amari Vickery
|
2:31.55
|
Litchfield
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Brynn Diedrich
|
2:32.64
|
Willowbrook Westview Hills
|
|
|
3
|
Olivia Brophy
|
2:36.50
|
Chicago Sacred Heart
|
|
|
4
|
Tabitha VandeSchraaf
|
2:37.70
|
Germantown Hills
|
|
|
5
|
Lucinda Hodges
|
2:40.21
|
Rockton Stephen Mack
|
|
|
6
|
Joelle Wilson
|
2:40.75
|
Williamsville
|
|
|
7
|
Kamryn Rader
|
2:41.08
|
Stanford Olympia
|
|
|
8
|
Klarke Goranson
|
2:41.08
|
Manteno
|
|
1600 Meter Run
|
1
|
Paige Joachim
|
5:40.81
|
Channahon
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
Lydia Hart
|
5:47.32
|
Athens
|
|
|
3
|
Olivia Brophy
|
5:49.22
|
Chicago Sacred Heart
|
|
|
4
|
Lucinda Hodges
|
5:50.99
|
Rockton Stephen Mack
|
|
|
5
|
Madeleine Fox
|
5:58.27
|
Marshall JHS
|
|
|
6
|
Emalyn Millar
|
5:59.37
|
Aledo Mercer County
|
|
|
7
|
Martyna Makowski
|
6:02.71
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
|
8
|
Amelia Makowski
|
6:04.64
|
Mt. Prospect River Trails
|
|
4x100 Meter Relay
|
1
|
|
54.60
|
Washington Central
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
|
55.04
|
Kewanee Central
|
|
|
3
|
|
55.10
|
El Paso-Gridley
|
|
|
4
|
|
55.11
|
Pekin Edison
|
|
|
5
|
|
55.53
|
Athens
|
|
|
6
|
|
56.52
|
Pana JHS
|
|
|
7
|
|
57.65
|
Winnebago
|
|
|
8
|
|
57.67
|
Bradley Central
|
|
4x200 Meter Relay
|
1
|
|
1:54.35
|
Aledo Mercer County
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
|
1:54.35
|
Eureka
|
|
|
3
|
|
1:56.27
|
Litchfield
|
|
|
4
|
|
1:58.00
|
Port Byron Riverdale
|
|
|
5
|
|
1:58.31
|
Dunlap MS
|
|
|
6
|
|
1:58.38
|
Paxton-Buckley-Loda
|
|
|
7
|
|
2:00.15
|
Tolono Unity
|
|
|
8
|
|
2:00.21
|
River Forest Roosevelt
|
|
4x400 Meter Relay
|
1
|
|
4:28.55
|
Eureka
|
Class Record - New Class
|
|
2
|
|
4:32.47
|
Aledo Mercer County
|
|
|
3
|
|
4:32.53
|
Williamsville
|
|
|
4
|
|
4:36.96
|
Washington Central
|
|
|
5
|
|
4:37.56
|
Braidwood Reed-Custer
|
|
|
6
|
|
4:38.59
|
Chicago Sacred Heart
|
|
|
7
|
|
4:42.10
|
Litchfield
|
|
|
8
|
|
4:43.00
|
St. Joseph
|
|
|
Class History
The first IESA state track meet for boys was held in Wenona in 1932 with 28 schools attending. A 24" trophy for the winning team was donated by the merchants of Wenona.
From 1932 to 1984 there were two classes of boys' track, Class A (Heavyweights) and Class B (Lightweights). Class B was based on age, weight, and height from 1932 to 1968. In 1969, the weight factor was dropped and competition was based on age and height factors. Class B was discontinued in 1985, changed to grade level play (7 and 8) and school size, our present classes.
The girls' track program, initiated in 1972 at the regional level, moved to state finals in 1974 in two divisions: Class A for grades five through eight and Class B for grades five and six only. These two classes were continued through the 1979 season. From 1980 through 1984, the Girls classes were changed to correspond with those of the boys based on age and height factors. Class B girls were measured during those years for height the same as the boys. Beginning in 1985, those classes were dropped and reorganized into four classes by school size and grade level (7A, 7AA, 8A and 8AA). It was split again in 2021 into the current classes of 7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A, and 8-4A.
How Class Split is Determined
|