IESA Girls Volleyball
2018 Regional Bracket/Results
Class 8-3A Regional 1
Regional Host: Crest Hill Richland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Richland Jr. High
03/06/2018 , 4:30 PM
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Richland Jr. High
03/03/2018 , 9:00 AM
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Richland Jr. High
03/07/2018 , 5:00 PM
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Richland Jr. High
03/03/2018 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Richland Jr. High
03/06/2018 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Richland Jr. High
03/03/2018 , 20 min. after previous match
1919 Caton Farm Rd., Crest Hill   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 2
Regional Host: Lansing Heritage
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Heritage Middle School
03/06/2018 , 4:30 PM
19250 Burnham Avenue, Lansing, Illinois 60438   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Heritage Middle School
03/03/2018 , 9:00 AM
19250 Burnham Avenue, Lansing, Illinois 60438   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Heritage Middle School
03/07/2018 , 5:00 PM
19250 Burnham Avenue, Lansing, Illinois 60438   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Heritage Middle School
03/03/2018 , 10:30 AM
19250 Burnham Avenue, Lansing, Illinois 60438   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Heritage Middle School
03/06/2018 , 5:30 PM
19250 Burnham Avenue, Lansing, Illinois 60438   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Heritage Middle School
03/03/2018 , 11:30 AM
19250 Burnham Avenue, Lansing, Illinois 60438   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 3
Regional Host: El Paso-Gridley
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  El Paso Gridley Junior High
03/07/2018 , 5:00 PM
403 McLean Street , Gridley   Map  
4th Seed   Winner Game 1
El Paso Gridley Junior High
03/06/2018 , 5:00 PM
403 McLean Street , Gridley   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  El Paso Gridley Junior High
03/08/2018 , 5:30 PM
403 McLean Street , Gridley   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
El Paso Gridley Junior High
03/06/2018 , 6:00 PM
403 McLean Street , Gridley   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  El Paso Gridley Junior High
03/07/2018 , 6:00 PM
403 McLean Street , Gridley   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
El Paso Gridley Junior High
03/06/2018 , 7:00 PM
403 McLean Street , Gridley   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 4
Regional Host: Germantown Hills
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Germantown Hills Middle
03/03/2018 , 1:45 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Germantown Hills Middle
03/03/2018 , 10:00 AM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Germantown Hills Middle
03/06/2018 , 5:00 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Germantown Hills Middle
03/03/2018 , 11:15 AM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Germantown Hills Middle
03/03/2018 , 3:00 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Germantown Hills Middle
03/03/2018 , 12:30 PM
103 Warrior Way, Germantown hills   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 5
Regional Host: Monmouth United
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  United Junior High School
03/06/2018 , 5:30 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
4th Seed   Winner Game 1
United Junior High School
03/03/2018 , 10:00 AM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  United Junior High School
03/07/2018 , 6:00 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
United Junior High School
03/03/2018 , 11:15 AM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  United Junior High School
03/06/2018 , 6:15 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
United Junior High School
03/03/2018 , 12:30 PM
2140 State Highway 135, Monmouth   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 6
Regional Host: Farmington Central
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Farmington Central JH
03/07/2018 , 5:00 PM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Farmington Central JH
03/03/2018 , 10:00 AM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Farmington Central JH
03/08/2018 , 6:00 PM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Farmington Central JH
03/07/2018 , 6:00 PM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Farmington Central JH
03/03/2018 , 11:00 AM
300 N Lightfoot Rd, Farmington   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 7
Regional Host: White Hall North Greene
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  North Greene JH East Gym
03/07/2018 , 6:00 PM
546 N. Main, White Hall   Map  
4th Seed   Winner Game 1
North Greene JH East Gym
03/03/2018 , 10:00 AM
546 N. Main, White Hall   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  North Greene JH East Gym
03/08/2018 , 7:00 PM
546 N. Main, White Hall   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
North Greene JH East Gym
03/03/2018 , 11:00 AM
546 N. Main, White Hall   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  North Greene JH East Gym
03/07/2018 , 7:00 PM
546 N. Main, White Hall   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
North Greene JH East Gym
03/03/2018 , 12:00 PM
546 N. Main, White Hall   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 8
Regional Host: New Berlin JHS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  New Berlin Elementary
03/07/2018 , 5:00 PM
600 Cedar St, New Berlin   Map  
4th Seed   Winner Game 1
New Berlin Elementary
03/06/2018 , 5:00 PM
600 Cedar St, New Berlin   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  New Berlin Elementary
03/08/2018 , 5:00 PM
600 Cedar St, New Berlin   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  New Berlin Elementary
03/07/2018 , 6:00 PM
600 Cedar St, New Berlin   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
New Berlin Elementary
03/06/2018 , 6:00 PM
600 Cedar St, New Berlin   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 9
Regional Host: Downs Tri-Valley
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Tri-Valley Middle School
03/07/2018 , 5:30 PM
505 E Washington, Downs   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Tri-Valley Middle School
03/03/2018 , 10:00 AM
505 E Washington, Downs   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Tri-Valley Middle School
03/08/2018 , 6:00 PM
505 E Washington, Downs   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Tri-Valley Middle School
03/07/2018 , 6:15 PM
505 E Washington, Downs   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Tri-Valley Middle School
03/03/2018 , 11:15 AM
505 E Washington, Downs   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 10
Regional Host: Macon Meridian
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Meridian Middle School
03/06/2018 , 6:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Meridian Middle School
03/03/2018 , 10:00 AM
728 S. Wall St., Macob   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Meridian Middle School
03/07/2018 , 6:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Meridian Middle School
03/03/2018 , 11:00 AM
728 S. Wall St., Macon   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Meridian Middle School
03/06/2018 , 7:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Meridian Middle School
03/03/2018 , 12:00 PM
728 S. Wall St., Macon   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 11
Regional Host: Watseka Glenn Raymond
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Glenn Raymond
03/07/2018 , 5:00 PM
101 W. Mulberry, Watseka   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Glenn Raymond
03/06/2018 , 4:00 PM
101 W. Mulberry, Watseka   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Glenn Raymond
03/08/2018 , 5:30 PM
101 W. Mulberry, Watseka   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Glenn Raymond
03/06/2018 , 5:00 PM
101 W. Mulberry, Watseka   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Glenn Raymond
03/07/2018 , 6:00 PM
101 W. Mulberry, Watseka   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Glenn Raymond
03/06/2018 , 6:00 PM
101 W. Mulberry, Watseka   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 12
Regional Host: Hoopeston Area
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  John Greer
03/06/2018 , 6:00 PM
609 W. Main St, Hoopeston   Map  
4th Seed   Winner Game 1
John Greer
03/03/2018 , 10:00 AM
609 W Main St, Hoopeston   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  John Greer
03/07/2018 , 6:00 PM
609 W. Main St., Hoopeston   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  John Greer
03/06/2018 , 7:30 PM
609 W. Main St., Hoopeston   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
John Greer
03/03/2018 , 11:30 AM
609 W. Main St, Hoopeston   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 13
Regional Host: Hillsboro
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Hillsboro Junior High School
03/07/2018 , 6:00 PM
909 Rountree, Hillsboro   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Hillsboro Junior High School
03/06/2018 , 5:00 PM
909 Rountree, Hillsboro   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Hillsboro Junior High School
03/08/2018 , 6:00 PM
909 Rountree, Hillsboro   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Hillsboro Junior High School
03/06/2018 , 6:00 PM
909 Rountree, Hillsboro   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Hillsboro Junior High School
03/07/2018 , 7:00 PM
909 Rountree, Hillsboro   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Hillsboro Junior High School
03/06/2018 , 7:00 PM
909 Rountree, Hillsboro   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 14
Regional Host: Greenville
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  GREENVILLE JR. HIGH
03/07/2018 , 6:00 PM
1200 Jr. High Drive, Greenville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
GREENVILLE JR. HIGH
03/06/2018 , 6:00 PM
1200 Jr. High Drive, Greenville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  GREENVILLE JR. HIGH
03/08/2018 , 6:00 PM
1200 Jr. High Drive, Greenville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  GREENVILLE JR. HIGH
03/07/2018 , 7:00 PM
1200 Jr. High Drive, Greenville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
GREENVILLE JR. HIGH
03/06/2018 , 7:00 PM
1200 Jr. High Drive, Greenville   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 15
Regional Host: Sullivan
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Sullivan Elementary School
03/06/2018 , 6:00 PM
910 North Graham Street, Sullivan   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Sullivan Elementary School
03/03/2018 , 10:00 AM
910 North Graham Street, Sullivan   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Sullivan Elementary School
03/08/2018 , 6:30 PM
910 North Graham Street, Sullivan   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Sullivan Elementary School
03/06/2018 , 7:15 PM
910 North Graham Street, Sullivan   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Sullivan Elementary School
03/03/2018 , 11:15 AM
910 North Graham Street, Sullivan   Map  
 
6th Seed
Class 8-3A Regional 16
Regional Host: Newton Jasper County
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Newton Elementary
03/06/2018 , 4:30 PM
101 E. Maxwell, Newton   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Newton Elementary
03/03/2018 , 10:00 AM
101 E. Maxwell, Newton   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Newton Elementary
03/08/2018 , 4:30 PM
101 E. Maxwell, Newton   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Newton Elementary
03/03/2018 , 20 min. after previous match
101 E. Maxwell, Newton   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Newton Elementary
03/06/2018 , 20 min. after previous match
101 E. Maxwell, Newton   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Newton Elementary
03/03/2018 , 20 min. after previous match
101 E. Maxwell, Newton   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association