2020 Regional Bracket/Results
|
Class 1A
|
Class 2A
|
Class 3A
|
Regional Host: Higher Seed |
Grant Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Grant Park | 14 |
|
|
|
9/24/2020
|
St. Anne (4th Seed) | 18 |
|
St. Anne | 4 |
09/21/2020
| |
Piper City Tri-Point (5th Seed) | 3 |
GRANT PARK | 13 |
|
9/26/2020
|
Donovan (2nd Seed) |
|
|
|
Donovan | 12 |
| |
BYE |
Donovan | 10 |
|
9/24/2020
|
Milford (3rd Seed) |
|
Milford | 9 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) | 12 |
|
|
9/24/2020
|
Odell (4th Seed) | 0 |
PONTIAC ST. MARY'S
| 3 |
|
9/26/2020
|
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) | 1 |
|
Mazon-Verona-Kinsman
| 1 |
9/24/2020
| |
South Wilmington (3rd Seed) | 0 |
Regional Host: Higher Seed |
Ottawa Marquette (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Marquette | 11 |
|
|
|
9/24/2020
|
Waterman Indian Creek (4th Seed) | 13 |
|
Waterman Indian Creek | 1 |
9/21/2020
| |
Marseilles Milton Pope (5th Seed) | 6 |
OTTAWA MARQUETTE | 4 |
|
9/26/2020
|
Serena (2nd Seed) |
|
|
|
Serena | 2 |
| |
BYE |
Serena | 2 |
|
9/24/2020
|
Seneca (3rd Seed) |
|
Seneca | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Streator St. Michael (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Streator St. Michael | 13 |
|
|
|
9/24/2020
|
LaSalle Trinity Catholic (4th Seed) | 14 |
|
LaSalle Trinity Catholic | 2 |
9/21/2020
| |
Peru Catholic (5th Seed) | 4 |
Streator St. Michael | 0 |
|
9/26/2020
|
Streator Woodland (2nd Seed) |
|
|
|
STREATOR WOODLAND | 8 |
| |
BYE |
Streator Woodland | 13 |
|
9/24/2020
|
Grand Ridge (3rd Seed) |
|
Grand Ridge | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Gifford (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gifford | 2 |
|
|
|
9/24/2020
|
Paris Crestwood (4th Seed) | 18 |
|
Paris Crestwood | 11 |
9/21/2020
| |
Champaign St. Matthew (5th Seed) | 2 |
PARIS CRESTWOOD | 10 |
|
9/26/2020
|
Fisher (2nd Seed) |
|
|
|
Danville Schlarman | 0 |
| |
BYE |
Fisher | 1 |
|
9/24/2020
|
Danville Schlarman (3rd Seed) |
|
Danville Schlarman | 2 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 12 |
|
|
|
9/24/2020
|
Flanagan (4th Seed) | 6 |
|
Colfax Ridgeview | 2 |
9/21/2020
| |
Colfax Ridgeview (5th Seed) | 21 |
Bloomington Corpus Christi | 7 |
|
9/26/2020
|
Lexington (2nd Seed) |
|
|
|
LEXINGTON | 8 |
| |
BYE |
Lexington | 13 |
|
9/24/2020
|
Normal Epiphany (3rd Seed) |
|
Normal Epiphany | 3 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Henry-Senachwine (1st Seed) | 15 |
|
|
9/24/2020
|
Washington St. Patrick (4th Seed) | 5 |
HENRY-SENACHWINE
| 5 |
|
9/26/2020
|
Lowpoint-Washburn (2nd Seed) | 5 |
|
Metamora St. Mary's
| 1 |
9/24/2020
| |
Metamora St. Mary's (3rd Seed) | 12 |
Regional Host: Higher Seed |
Galva (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Galva | 11 |
|
|
|
9/24/2020
|
Toulon Stark County (4th Seed) | 15 |
|
Toulon Stark County | 0 |
9/21/2020
| |
Oneida ROWVA (5th Seed) | 5 |
GALVA | 5 |
|
9/26/2020
|
Williamsfield (2nd Seed) |
|
|
|
Williamsfield | 1 |
| |
BYE |
Williamsfield | 10 |
|
9/24/2020
|
Princeville (3rd Seed) |
|
Princeville | 9 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Limestone Walters | 12 |
|
|
|
9/24/2020
|
Peoria Christian (4th Seed) | 17 |
|
Peoria Christian | 0 |
9/21/2020
| |
Bartonville Oak Grove (5th Seed) | 2 |
Peoria Limestone Walters | 5 |
|
9/26/2020
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) |
|
|
|
BARTONVILLE MONROE | 7 |
| |
BYE |
Bartonville Monroe | 4 |
|
9/24/2020
|
Elmwood (3rd Seed) |
|
Elmwood | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Pekin Rankin (1st Seed) | 15 |
|
|
9/24/2020
|
Hartsburg-Emden (4th Seed) | 0 |
PEKIN RANKIN
| 11 |
|
9/26/2020
|
Delavan (2nd Seed) | 11 |
|
Delavan
| 1 |
9/24/2020
| |
Mt. Pulaski (3rd Seed) | 1 |
Regional Host: Higher Seed |
Dieterich (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dieterich | 13 |
|
|
|
9/24/2020
|
Martinsville (4th Seed) | 14 |
|
Martinsville | 1 |
9/21/2020
| |
Oblong (5th Seed) | 4 |
DIETERICH | 8 |
|
9/26/2020
|
Hutsonville (2nd Seed) |
|
|
|
Hutsonville | 0 |
| |
BYE |
Hutsonville | 15 |
|
9/24/2020
|
Neoga (3rd Seed) |
|
Neoga | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Kinmundy South Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Kinmundy South Central | 10 |
|
|
|
9/24/2020
|
Findlay Okaw Valley (4th Seed) | 12 |
|
Findlay Okaw Valley | 0 |
09/22/2020
| |
Ramsey (5th Seed) | 2 |
KINMUNDY SOUTH CENTRAL | 7 |
|
9/26/2020
|
Effingham St. Anthony (2nd Seed) |
|
|
|
Mulberry Grove JHS | 6 |
| |
BYE |
Effingham St. Anthony | 8 |
|
9/24/2020
|
Mulberry Grove JHS (3rd Seed) |
|
Mulberry Grove JHS | 9 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Pawnee (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pawnee | 16 |
|
|
|
9/24/2020
|
Edinburg (4th Seed) | 9 |
|
Bunker Hill Wolf Ridge | 1 |
9/21/2020
| |
Bunker Hill Wolf Ridge (5th Seed) | 14 |
Pawnee | 2 |
|
9/26/2020
|
Nokomis JHS (2nd Seed) |
|
|
|
MT. OLIVE | 4 |
| |
BYE |
Nokomis JHS | 12 |
|
9/24/2020
|
Mt. Olive (3rd Seed) |
|
Mt. Olive | 18 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Hardin Calhoun (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hardin Calhoun | 7 |
|
|
|
9/24/2020
-
FORFEIT
|
Jerseyville St. Francis HG (4th Seed) | 4 |
|
Carrollton St. John | 0 |
9/21/2020
| |
Carrollton St. John (5th Seed) | 23 |
Hardin Calhoun | 3 |
|
09/25/2020
|
Carrollton GS (2nd Seed) |
|
|
|
CARROLLTON GS | 5 |
| |
BYE |
Carrollton GS | 10 |
|
9/24/2020
|
Millstadt St. James (3rd Seed) |
|
Millstadt St. James | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Pleasant Hill (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pleasant Hill | 7 |
|
|
|
9/24/2020
|
Griggsville-Perry (4th Seed) | 16 |
|
Griggsville-Perry | 0 |
9/21/2020
| |
Franklin (5th Seed) | 12 |
Pleasant Hill | 0 |
|
9/26/2020
-
FORFEIT
|
Ashland A-C Central (2nd Seed) |
|
|
|
ASHLAND A-C CENTRAL | 7 |
| |
BYE |
Ashland A-C Central | 10 |
|
9/24/2020
|
Jacksonville Our Saviour (3rd Seed) |
|
Jacksonville Our Saviour | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Liberty (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Liberty | 3 |
|
|
|
9/24/2020
|
Augusta Southeastern (4th Seed) | 10 |
|
Augusta Southeastern | 11 |
9/21/2020
| |
Kinderhook Western (5th Seed) | 0 |
Augusta Southeastern | 1 |
|
9/26/2020
|
Payson Seymour (2nd Seed) |
|
|
|
STRONGHURST WEST CENTRAL | 5 |
| |
BYE |
Payson Seymour | 2 |
|
9/24/2020
|
Stronghurst West Central (3rd Seed) |
|
Stronghurst West Central | 10 |
| |
BYE |
|
Class History
The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.