2021
Class 1A
Regional Assignments
|
Sectional A
@ Dwight
|
Host: Dwight
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 1 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Donovan
Grant Park
Kankakee Grace Christian
Milford
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Dwight
Lockport Taft
Odell
(Co-op)
Rockdale
South Wilmington
(Co-op)
|
|
Sectional B
@ St. Mary's Park
|
Host: LaSalle Trinity Catholic
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 3 |
BRACKET |
Marseilles Milton Pope
(Co-op)
Mazon-Verona-Kinsman
Seneca
Serena
Waterman Indian Creek
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Grand Ridge
(Co-op)
LaSalle Trinity Catholic
Peru Catholic
(Co-op)
Streator St. Michael
(Co-op)
Streator Woodland
|
|
Sectional C
@ Pontiac Rec Plex
|
Host: Pontiac St. Mary's
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 5 |
BRACKET |
Bement
(Co-op)
Champaign St. Matthew
Danville Schlarman
Gifford
(Co-op)
Rantoul St. Malachy
Villa Grove
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Colfax Ridgeview
Fisher
Lexington
Piper City Tri-Point
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
|
|
Sectional D
@ Flanagan
|
Host: Flanagan
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 7 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Bloomington Corpus Christi
Delavan
Hartsburg-Emden
Mt. Pulaski
(Co-op)
Normal Epiphany
(Co-op)
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
East Peoria Robein
Flanagan
(Co-op)
Lowpoint-Washburn
Metamora St. Mary's
(Co-op)
Washington St. Patrick
|
|
|
IESA Girls Softball 2021 Class 1A Regional Assignments |
Sectional E
@ Rankin School District
|
Host: Pekin Rankin
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 9 |
BRACKET |
Bartonville Monroe
Bartonville Oak Grove
Marquette Heights Georgetowne
Pekin Rankin
Peoria Limestone Walters
South Pekin
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Brimfield
Cambridge JHS
(Co-op)
Elmwood
Galva
Henry-Senachwine
Princeville
|
|
Sectional F
@ Paris Cooperative High School
|
Host: Paris Crestwood
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 11 |
BRACKET |
Dieterich
Hutsonville
(Co-op)
Martinsville
Neoga
Oblong
Paris Crestwood
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Assumption Central A & M
Beecher City
(Co-op)
Effingham St. Anthony
Findlay Okaw Valley
Ramsey
St. Elmo
(Co-op)
|
|
Sectional G
@ OSS/RCHS Field (at the YMCA)
|
Host: Jacksonville Our Saviour
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 13 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
Morrisonville JHS
(Co-op)
Mt. Olive
Mulberry Grove JHS
Nokomis JHS
(Co-op)
Palmyra Northwestern
(Co-op)
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Ashland A-C Central
Edinburg
(Co-op)
Franklin
(Co-op)
Jacksonville Our Saviour
Pawnee
|
|
Sectional H
@ South Diamond - Rainey Park
|
Host: Carrollton St. John
Date: Saturday, September 18, 2021
|
Regional 15 |
BRACKET |
Carrollton St. John
Griggsville-Perry
Hardin Calhoun
(Co-op)
Jerseyville St. Francis HG
Kinderhook Western
Pleasant Hill
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Carthage
Colchester West Prairie
Liberty
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
Payson Seymour
Stronghurst West Central
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.