2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Barrington Station |
Barrington Station (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Barrington Station | 33 |
|
|
|
12/03/2019
-
OT
|
Barrington Prairie (4th Seed) | 37 |
|
Barrington Prairie | 28 |
12/02/2019
| |
Sandwich (5th Seed) | 6 |
Barrington Station | 36 |
|
12/06/2019
|
Arlington Heights Thomas (2nd Seed) |
|
|
|
ARLINGTON HEIGHTS THOMAS | 45 |
| |
BYE |
Arlington Heights Thomas | 29 |
|
12/03/2019
|
Woodridge Jefferson (3rd Seed) | 40 |
|
Woodridge Jefferson | 19 |
12/02/2019
| |
Plano (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Rockford West |
Rockford Eisenhower (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rockford Eisenhower | 47 |
|
|
|
12/02/2019
|
Rockford RESA (4th Seed) | 22 |
|
Rockford RESA | 14 |
12/02/2019
| |
Rockford Kennedy (5th Seed) | 20 |
ROCKFORD EISENHOWER | 30 |
|
12/05/2019
|
Rockford West (2nd Seed) |
|
|
|
Rockford West | 27 |
| |
BYE |
Rockford West | 49 |
|
12/02/2019
|
Rockford Flinn (3rd Seed) | 36 |
|
Rockford Flinn | 21 |
12/02/2019
| |
Rockford Lincoln (6th Seed) | 33 |
Regional Host: Summit Heritage |
Harvey Brooks (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Harvey Brooks | 38 |
|
|
|
12/05/2019
|
Summit Heritage (4th Seed) | 24 |
|
Summit Heritage | 21 |
12/02/2019
| |
Cicero Unity (5th Seed) | 15 |
HARVEY BROOKS | 32 |
|
12/06/2019
|
Willowbrook Westview Hills (2nd Seed) |
|
|
|
Willowbrook Westview Hills | 19 |
| |
BYE |
Willowbrook Westview Hills | 27 |
|
12/05/2019
|
Markham Prairie-Hills (3rd Seed) | 62 |
|
Markham Prairie-Hills | 14 |
12/02/2019
| |
Robbins Kellar (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Phoenix Coolidge |
Calumet City Dolton 149 (1st Seed) | 34 |
|
|
12/02/2019
|
Lansing Memorial (8th Seed) | 12 |
Calumet City Dolton 149 | 31 |
|
|
|
12/05/2019
|
Sauk Village Rickover (4th Seed) | 29 |
|
Chicago Heights Washington | 25 |
12/02/2019
| |
Chicago Heights Washington (5th Seed) | 36 |
Calumet City Dolton 149 | 13 |
|
12/06/2019
|
Homewood Hart (2nd Seed) | 38 |
|
|
|
HOMEWOOD HART | 34 |
12/03/2019
| |
Steger Columbia (7th Seed) | 22 |
Homewood Hart | 30 |
|
12/05/2019
|
Flossmoor Parker (3rd Seed) | 33 |
|
Flossmoor Parker | 29 |
12/03/2019
| |
Phoenix Coolidge (6th Seed) | 31 |
Regional Host: Mokena |
Mokena (1st Seed) | 44 |
|
|
12/02/2019
|
Manhattan (8th Seed) | 10 |
Mokena | 39 |
|
|
|
12/03/2019
|
Frankfort Summit Hill (4th Seed) | 53 |
|
Homer Glen Homer | 9 |
12/02/2019
-
2OT
| |
Homer Glen Homer (5th Seed) | 57 |
MOKENA | 38 |
|
12/06/2019
|
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed) | 37 |
|
|
|
Frankfort Hickory Creek | 35 |
12/02/2019
| |
Lemont Old Quarry (7th Seed) | 9 |
Frankfort Hickory Creek | 39 |
|
12/03/2019
|
New Lenox Liberty (3rd Seed) | 32 |
|
New Lenox Liberty | 15 |
12/02/2019
| |
New Lenox Martino (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Bourbonnais UGC |
Kankakee JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Kankakee JHS | 42 |
|
|
|
12/03/2019
|
Matteson Colin Powell (4th Seed) | 28 |
|
Matteson Colin Powell | 18 |
12/02/2019
| |
Matteson Huth (5th Seed) | 27 |
KANKAKEE JHS | 26 |
|
12/05/2019
|
Bourbonnais UGC (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Bourbonnais UGC | 24 |
12/02/2019
| |
Park Forest Obama STA (7th Seed) | 1 |
Bourbonnais UGC | 36 |
|
12/03/2019
|
University Park Crete Monee (3rd Seed) | 29 |
|
University Park Crete Monee | 19 |
12/02/2019
| |
Manteno (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Shorewood Troy |
Bolingbrook Humphrey (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bolingbrook Humphrey | 39 |
|
|
|
12/03/2019
|
Romeoville Martinez (4th Seed) | 34 |
|
Romeoville Martinez | 29 |
12/02/2019
| |
Bolingbrook Brooks (5th Seed) | 26 |
Bolingbrook Humphrey | 27 |
|
12/05/2019
|
Shorewood Troy (2nd Seed) | 44 |
|
|
|
SHOREWOOD TROY | 42 |
12/02/2019
| |
Romeoville Lukancic (7th Seed) | 5 |
Shorewood Troy | 52 |
|
12/03/2019
|
Bolingbrook Jane Addams (3rd Seed) | 42 |
|
Bolingbrook Jane Addams | 37 |
12/02/2019
| |
Lockport Oak Prairie (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Ottawa Shepherd |
Ottawa Shepherd (1st Seed) | 33 |
|
|
12/02/2019
|
Joliet Washington (8th Seed) | 5 |
Ottawa Shepherd | 24 |
|
|
|
12/03/2019
|
Joliet Dirksen (4th Seed) | 27 |
|
Joliet Dirksen | 28 |
12/02/2019
| |
Coal City (5th Seed) | 18 |
Joliet Dirksen | 19 |
|
12/05/2019
|
Minooka (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
MINOOKA | 38 |
12/02/2019
| |
Joliet Gompers (7th Seed) | 0 |
Minooka | 46 |
|
12/03/2019
|
Joliet Hufford (3rd Seed) | 41 |
|
Joliet Hufford | 36 |
12/02/2019
| |
Channahon (6th Seed) | 36 |
Regional Host: Morton JHS |
Normal Chiddix (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Chiddix | 32 |
|
|
|
12/03/2019
|
Morton JHS (4th Seed) | 50 |
|
Morton JHS | 39 |
12/02/2019
| |
Normal Parkside (5th Seed) | 47 |
Morton JHS | 23 |
|
12/05/2019
|
Normal Kingsley (2nd Seed) | 34 |
|
|
|
EAST PEORIA CENTRAL | 35 |
12/02/2019
| |
Bloomington JHS (7th Seed) | 26 |
Normal Kingsley | 31 |
|
12/03/2019
|
East Peoria Central (3rd Seed) | 48 |
|
East Peoria Central | 37 |
12/02/2019
| |
Bloomington Evans (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Dunlap Valley MS |
Canton Ingersoll (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Canton Ingersoll | 28 |
|
|
|
12/03/2019
|
Chillicothe (4th Seed) | 32 |
|
Chillicothe | 21 |
12/02/2019
| |
Macomb (5th Seed) | 27 |
CANTON INGERSOLL | 39 |
|
12/05/2019
|
Dunlap MS (2nd Seed) | 42 |
|
|
|
Dunlap Valley MS | 24 |
12/02/2019
| |
Pekin Edison (7th Seed) | 12 |
Dunlap MS | 27 |
|
12/03/2019
|
Dunlap Valley MS (3rd Seed) | 32 |
|
Dunlap Valley MS | 33 |
12/02/2019
| |
Pekin Broadmoor (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Urbana MS |
Champaign Jefferson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Jefferson | 37 |
|
|
|
12/03/2019
|
Champaign Edison (4th Seed) | 29 |
|
Champaign Edison | 19 |
12/02/2019
| |
Rantoul Eater (5th Seed) | 7 |
Champaign Jefferson | 29 |
|
12/06/2019
|
Urbana MS (2nd Seed) |
|
|
|
URBANA MS | 43 |
| |
BYE |
Urbana MS | 19 |
|
12/03/2019
|
Mahomet-Seymour (3rd Seed) | 41 |
|
Mahomet-Seymour | 17 |
12/02/2019
| |
Danville North Ridge (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Mattoon |
Mattoon (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mattoon | 19 |
|
|
|
12/03/2019
|
Effingham JHS (4th Seed) | 53 |
|
Effingham JHS | 16 |
12/02/2019
| |
Champaign Franklin (5th Seed) | 26 |
MATTOON | 27 |
|
12/05/2019
|
Charleston (2nd Seed) |
|
|
|
Charleston | 22 |
| |
BYE |
Charleston | 26 |
|
12/03/2019
|
Mt. Zion (3rd Seed) | 42 |
|
Mt. Zion | 18 |
12/02/2019
| |
Decatur Stephen Decatur (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Taylorville JHS |
Taylorville JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Taylorville JHS | 53 |
|
|
|
12/02/2019
|
Springfield Jefferson (4th Seed) | 28 |
|
Springfield Washington | 8 |
12/02/2019
| |
Springfield Washington (5th Seed) | 30 |
TAYLORVILLE JHS | 29 |
|
12/03/2019
|
Springfield Lincoln (2nd Seed) |
|
|
|
Rochester | 26 |
| |
BYE |
Springfield Lincoln | 22 |
|
12/02/2019
|
Rochester (3rd Seed) |
|
Rochester | 34 |
| |
BYE |
Regional Host: Jacksonville MS |
Quincy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Quincy | 39 |
|
|
|
12/03/2019
|
Springfield Franklin (4th Seed) | 34 |
|
Springfield Franklin | 17 |
12/02/2019
| |
Springfield Grant (5th Seed) | 17 |
QUINCY | 20 |
|
12/05/2019
|
Chatham Glenwood (2nd Seed) |
|
|
|
Chatham Glenwood | 17 |
| |
BYE |
Chatham Glenwood | 33 |
|
12/03/2019
|
Jacksonville MS (3rd Seed) |
|
Jacksonville MS | 7 |
| |
BYE |
Regional Host: Alton |
Alton (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Alton | 59 |
|
|
|
12/03/2019
|
Edwardsville Lincoln (4th Seed) | 26 |
|
Jerseyville Community | 7 |
12/03/2019
| |
Jerseyville Community (5th Seed) | 32 |
ALTON | 48 |
|
12/05/2019
|
Bethalto Trimpe (2nd Seed) |
|
|
|
Bethalto Trimpe | 20 |
| |
BYE |
Bethalto Trimpe | 28 |
|
12/03/2019
|
Edwardsville Liberty (3rd Seed) |
|
Edwardsville Liberty | 13 |
| |
BYE |
Regional Host: East St. Louis Clark |
East St. Louis Clark (1st Seed) | 44 |
|
|
12/05/2019
|
Granite City Coolidge (4th Seed) | 4 |
East St. Louis Clark
| 6 |
|
12/06/2019
|
Cahokia Wirth (2nd Seed) | 33 |
|
CAHOKIA WIRTH
| 33 |
12/05/2019
| |
East St. Louis Lincoln (3rd Seed) | 18 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|