IESA Girls Basketball
2017 Regional Bracket/Results
Class 7-4A Regional 1
Regional Host: Rockford Kennedy
Rockford Eisenhower (1st Seed)    
 
BYE Rockford Eisenhower40     
  11/20/2017  
Rockford West (4th Seed)42    Rockford West34 
11/18/2017   
Rockford RESA (5th Seed)21  ROCKFORD EISENHOWER43 
  11/21/2017  
Rockford Flinn (2nd Seed)       Rockford Flinn26 
  
BYE Rockford Flinn46 
  11/20/2017  
Rockford Kennedy (3rd Seed)   Rockford Kennedy40 
  
BYE
Class 7-4A Regional 2
Regional Host: Barrington Station
Bolingbrook Jane Addams (1st Seed)    
 
BYE Bolingbrook Jane Addams27     
  11/20/2017  
Barrington Station (4th Seed)40    Barrington Station34 
11/18/2017   
Bolingbrook Brooks (5th Seed) Barrington Station16 
  11/21/2017  
Bolingbrook Humphrey (2nd Seed)       BARRINGTON PRAIRIE32 
  
BYE Bolingbrook Humphrey16 
  11/20/2017  
Barrington Prairie (3rd Seed)   Barrington Prairie45 
  
BYE
Class 7-4A Regional 3
Regional Host: Bellwood Roosevelt
Lockport Oak Prairie (1st Seed)    
 
BYE Lockport Oak Prairie34     
  11/20/2017  
Maywood Irving (4th Seed)   Bellwood Roosevelt22 
11/18/2017 - FORFEIT   
Bellwood Roosevelt (5th Seed) Lockport Oak Prairie17 
  11/21/2017  
Mokena (2nd Seed)35        MOKENA23 
11/18/2017   
Romeoville Lukancic (7th Seed) Mokena48 
  11/20/2017  
Romeoville Martinez (3rd Seed)14    Homer Glen Homer13 
11/18/2017   
Homer Glen Homer (6th Seed)20 
Class 7-4A Regional 4
Regional Host: Markham Prairie-Hills
Lansing Memorial (1st Seed)40     
11/18/2017  
Cicero Unity (8th Seed) Lansing Memorial36     
  11/20/2017  
Phoenix Coolidge (4th Seed)36    Phoenix Coolidge11 
11/18/2017   
Calumet City Dolton 149 (5th Seed) LANSING MEMORIAL37 
  11/21/2017  
Markham Prairie-Hills (2nd Seed)51        Markham Prairie-Hills30 
11/18/2017   
Robbins Kellar (7th Seed) Markham Prairie-Hills33 
  11/20/2017  
Harvey Brooks (3rd Seed)34    Harvey Brooks10 
11/18/2017   
Homewood Hart (6th Seed)
Class 7-4A Regional 5
Regional Host: Matteson Colin Powell
Matteson Huth (1st Seed)    
 
BYE Matteson Huth33     
  11/20/2017  
Flossmoor Parker (4th Seed)20    Chicago Heights Washington27 
11/18/2017   
Chicago Heights Washington (5th Seed)25  MATTESON HUTH29 
  11/21/2017  
Matteson Colin Powell (2nd Seed)       Matteson Colin Powell28 
  
BYE Matteson Colin Powell40 
  11/20/2017  
Sauk Village Rickover (3rd Seed)17    Sauk Village Rickover16 
11/18/2017   
Steger Columbia (6th Seed)16 
Class 7-4A Regional 6
Regional Host: Manteno
Frankfort Summit Hill (1st Seed)    
 
BYE Frankfort Summit Hill33     
  11/20/2017  
Kankakee JHS (4th Seed)13    Manteno10 
11/18/2017   
Manteno (5th Seed)18  FRANKFORT SUMMIT HILL43 
  11/21/2017  
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed)40        Frankfort Hickory Creek39 
11/18/2017   
Bradley Central (7th Seed)11  Frankfort Hickory Creek33 
  11/20/2017  
Bourbonnais UGC (3rd Seed)31    Bourbonnais UGC20 
11/18/2017   
Park Forest Obama STA (6th Seed)19 
Class 7-4A Regional 7
Regional Host: New Lenox Martino
Joliet Dirksen (1st Seed)    
 
BYE Joliet Dirksen35     
  11/18/2017  
Joliet Hufford (4th Seed)17    Joliet Hufford20 
11/18/2017   
Joliet Gompers (5th Seed)13  Joliet Dirksen
  11/21/2017  
New Lenox Liberty (2nd Seed)22        NEW LENOX MARTINO19 
11/18/2017   
Manhattan (7th Seed)10  New Lenox Liberty13 
  11/18/2017  
New Lenox Martino (3rd Seed)42    New Lenox Martino36 
11/18/2017   
Joliet Washington (6th Seed)12 
Class 7-4A Regional 8
Regional Host: Shorewood Troy
Shorewood Troy (1st Seed)    
 
BYE Shorewood Troy53     
  11/18/2017  
Coal City (4th Seed)10    Minooka
11/18/2017   
Minooka (5th Seed)29  SHOREWOOD TROY42 
  11/21/2017  
Channahon (2nd Seed)       Ottawa Shepherd14 
  
BYE Channahon20 
  11/18/2017  
Ottawa Shepherd (3rd Seed)31    Ottawa Shepherd28 
11/18/2017   
Plano (6th Seed)
Class 7-4A Regional 9
Regional Host: Normal Kingsley
Normal Kingsley (1st Seed)    
 
BYE Normal Kingsley25     
  11/20/2017  
Normal Chiddix (4th Seed)34    Normal Chiddix31 
11/18/2017   
Morton JHS (5th Seed)26  NORMAL CHIDDIX34 
  11/21/2017  
Bloomington JHS (2nd Seed)       Bloomington JHS28 
  
BYE Bloomington JHS30 
  11/20/2017  
Normal Parkside (3rd Seed)22    Normal Parkside25 
11/18/2017   
Bloomington Evans (6th Seed)12 
Class 7-4A Regional 10
Regional Host: Washington Central
Macomb (1st Seed)    
 
BYE Macomb25     
  11/21/2017  
Dunlap MS (4th Seed)17    Canton Ingersoll18 
11/18/2017   
Canton Ingersoll (5th Seed)18  Macomb16 
  11/22/2017  
East Peoria Central (2nd Seed)27        EAST PEORIA CENTRAL22 
11/18/2017   
Washington Central (7th Seed)26  East Peoria Central31 
  11/21/2017  
Pekin Edison (3rd Seed)33    Pekin Edison20 
11/18/2017   
Pekin Broadmoor (6th Seed)29 
Class 7-4A Regional 11
Regional Host: Effingham JHS
Effingham JHS (1st Seed)    
 
BYE Effingham JHS37     
  11/20/2017  
Urbana MS (4th Seed)18    Urbana MS
11/18/2017   
Danville North Ridge (5th Seed) EFFINGHAM JHS41 
  11/22/2017  
Charleston (2nd Seed)       Charleston14 
  
BYE Charleston35 
  11/20/2017  
Mattoon (3rd Seed)   Mattoon18 
  
BYE
Class 7-4A Regional 12
Regional Host: Rantoul Eater
Champaign Jefferson (1st Seed)    
 
BYE Champaign Jefferson19     
  11/18/2017  
Champaign Edison (4th Seed)19    Champaign Edison12 
11/18/2017   
Champaign Franklin (5th Seed)12  Champaign Jefferson13 
  11/20/2017  
Mahomet-Seymour (2nd Seed)       MAHOMET-SEYMOUR28 
  
BYE Mahomet-Seymour20 
  11/18/2017  
Rantoul Eater (3rd Seed)   Rantoul Eater12 
  
BYE
Class 7-4A Regional 13
Regional Host: Taylorville JHS
Taylorville JHS (1st Seed)    
 
BYE Taylorville JHS45     
  11/18/2017  
Decatur Jefferson (4th Seed)43    Decatur Jefferson22 
11/18/2017   
Decatur Stephen Decatur (5th Seed)22  TAYLORVILLE JHS32 
  11/20/2017  
Mt. Zion (2nd Seed)       Mt. Zion27 
  
BYE Mt. Zion29 
  11/18/2017  
Clinton (3rd Seed)   Clinton14 
  
BYE
Class 7-4A Regional 14
Regional Host: Chatham Glenwood
Chatham Glenwood (1st Seed)    
 
BYE Chatham Glenwood46     
  11/20/2017  
Springfield Grant (4th Seed)29    Springfield Grant10 
11/18/2017   
Springfield Jefferson (5th Seed)22  Chatham Glenwood18 
  11/21/2017  
Rochester (2nd Seed)       ROCHESTER30 
  
BYE Rochester37 
  11/20/2017  
Springfield Franklin (3rd Seed)   Springfield Franklin
11/18/2017 - FORFEIT   
Springfield Washington (6th Seed)
Class 7-4A Regional 15
Regional Host: Bethalto Trimpe
Bethalto Trimpe (1st Seed)    
 
BYE Bethalto Trimpe50     
  11/18/2017  
Quincy (4th Seed)17    Quincy18 
11/18/2017   
Jacksonville MS (5th Seed) BETHALTO TRIMPE22 
  11/20/2017  
Jerseyville Illini (2nd Seed)       Alton10 
  
BYE Jerseyville Illini13 
  11/18/2017  
Alton (3rd Seed)   Alton32 
  
BYE
Class 7-4A Regional 16
Regional Host: Edwardsville Liberty
East St. Louis Lincoln (1st Seed)    
 
BYE East St. Louis Lincoln62     
  11/18/2017  
Edwardsville Lincoln (4th Seed)27    East St. Louis Clark14 
11/18/2017   
East St. Louis Clark (5th Seed)29  EAST ST. LOUIS LINCOLN40 
  11/20/2017  
Cahokia Wirth (2nd Seed)       Cahokia Wirth28 
  
BYE Cahokia Wirth32 
  11/18/2017  
Edwardsville Liberty (3rd Seed)20    Edwardsville Liberty22 
11/18/2017   
Granite City Coolidge (6th Seed)11 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association