2022 Class 7-4A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Kennedy Middle School
|
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 1 |
BRACKET |
Barrington Prairie
Barrington Station
Lake Zurich North
Lake Zurich South
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Rockford Eisenhower
Rockford Flinn
Rockford Lincoln
Rockford RESA
Rockford West
|
|
Sectional 2
@ Bolingbrook Jane Addams
|
Host: Bolingbrook Jane Addams
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 3 |
BRACKET |
Arlington Heights South
Arlington Heights Thomas
Maywood Irving
Melrose Park Stevenson
Vernon Hills Hawthorn North
Vernon Hills Hawthorn South
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Humphrey
Bolingbrook Jane Addams
Cicero Unity
Willowbrook Westview Hills
Woodridge Jefferson
|
|
Sectional 3
@ Lukancic Middle School
|
Host: Romeoville Lukancic
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 5 |
BRACKET |
Calumet City Dolton 149
Harvey Brooks
Homewood Hart
Lansing Memorial
Markham Prairie-Hills
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Homer Glen Homer
Lemont Old Quarry
Lockport Oak Prairie
Mokena
Romeoville Lukancic
Romeoville Martinez
Summit Heritage
|
|
Sectional 4
@ CHMS-Spartan Arena
|
Host: Chicago Heights MS
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 7 |
BRACKET |
Chicago Heights MS
Country Club Hills Southwood
Flossmoor Parker
Matteson Colin Powell
Matteson Huth
(Co-op)
Park Forest Michelle Obama STA
Steger Columbia
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Bourbonnais UGC
Bradley Central
Frankfort Hickory Creek
Frankfort Summit Hill
Kankakee JHS
University Park Crete Monee
|
|
|
IESA Girls Basketball 2022 Class 7-4A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Liberty JHS
|
Host: New Lenox Liberty
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 9 |
BRACKET |
Joliet Dirksen
Joliet Gompers
Joliet Hufford
Joliet Washington
New Lenox Liberty
New Lenox Martino
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Coal City
Manhattan
Minooka
Ottawa Shepherd
Plano
Shorewood Troy
|
|
Sectional 6
@ Morton Junior High School
|
Host: Morton JHS
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 11 |
BRACKET |
Bloomington Evans
Bloomington JHS
Morton JHS
Normal Chiddix
Normal Kingsley
Normal Parkside
Washington Central
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Canton Ingersoll
Dunlap MS
Dunlap Valley MS
East Peoria Central
Macomb
Pekin Broadmoor
Pekin Edison
|
|
Sectional 7
@ Mahomet-Seymour JH
|
Host: Mahomet-Seymour
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 13 |
BRACKET |
Champaign Edison
Champaign Franklin
Champaign Jefferson
Danville North Ridge
Mahomet-Seymour
Rantoul Eater
Urbana MS
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Charleston
Decatur Stephen Decatur
Effingham JHS
Mattoon
Mt. Zion
Taylorville JHS
|
|
Sectional 8
@ Rochester Junior High School
|
Host: Rochester
Date: Wednesday, November 30, 2022
|
Regional 15 |
BRACKET |
Chatham Glenwood
Jacksonville MS
Quincy
Rochester
Springfield Franklin
Springfield Grant
Springfield Jefferson
Springfield Washington
(Co-op)
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Alton
Bethalto Trimpe
Cahokia Wirth
East St. Louis Clark
(Co-op)
Edwardsville Liberty
Edwardsville Lincoln
Jerseyville Community
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|