2013 Class 1A Sectional Assignments
|
Sectional A
@ Melas Park West
|
Host: Mt. Prospect St. Raymond
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Arlington Heights Our Lady of the Wayside
Arlington Heights St. James
Barrington St. Anne
Buffalo Grove St. Mary
Fox Lake Stanton
Fox River Grove
Inverness Holy Family
Lake Zurich St. Francis deSales
Mt. Prospect St. Emily
Mt. Prospect St. Raymond
Palatine Quest
Palatine St. Theresa
Palatine St. Thomas
|
|
Sectional B
@ Westmont High School
|
Host: Clarendon Hills Notre Dame
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Aurora Christian
Chicago Brickton
Chicago Queen of Angels
Chicago Sacred Heart
Chicago St. Andrew
Chicago St. Clement
Chicago St. Eugene
Clarendon Hills Notre Dame
Geneva St. Peter
La Grange St. Francis
Sycamore St. Mary's
Winfield Wheaton Christian
Woodridge St. Scholastica
(Coop)
(Boys Only)
|
|
Sectional C
@ Kankakee Community College
|
Host: Bourbonnais Maternity BVM
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Beecher
Bourbonnais Maternity BVM
Bourbonnais St. George
Bradley St. Joseph
Clifton Nash
(Coop)
Crescent City
(Coop)
Joliet St. Paul
Kankakee Aquinas
Ladd
(Boys Only)
Orland Hills Bernardin
Ottawa Marquette
Wilmette St. Francis
|
|
Sectional D
@ Lake Storey
|
Host: Knoxville JHS
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Avon Abingdon Avon
Brimfield
Bushnell-Prairie City
Carthage
Chillicothe St. Edward's
Colona
East Moline Northeast
Elmwood
Knoxville JHS
Mossville
Princeville
Spring Bay Riverview
Sterling St. Mary's
(Coop)
|
|
|
IESA Cross-Country 2013 Class 1A Sectional Assignments |
Sectional E
@ Illini Central Middle School
|
Host: Mason City Illini Central
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Delavan
Havana
Mason City Illini Central
Morton Blessed Sacrament
Pekin St. Joseph
Peoria Academy
Peoria Heights St. Thomas
Peoria Quest
Peoria St. Mark
Peoria St. Philomena
South Pekin
(Coop)
Tremont
|
|
Sectional F
@ Maxwell Park
|
Host: Bloomington Holy Trinity
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Bloomington Holy Trinity
Bloomington St. Mary's
Decatur Garfield Montessori
Decatur Hope
Decatur Johns Hill
Decatur Our Lady of Lourdes
(Coop)
Decatur Robertson
Heyworth
Mackinaw Dee-Mack
Normal Epiphany
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional G
@ The High School of Saint Thomas more
|
Host: Champaign St. Matthew
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Champaign Holy Cross
Champaign Next Generation
Champaign St. Matthew
Chrisman Scottland
Danville Oakwood
Danville Schlarman
Georgetown Mary Miller
Philo St. Thomas
Rossville-Alvin
Royal Prairieview Ogden
Toledo Cumberland
Urbana University
|
|
Sectional H
@ Lincoln Park
|
Host: Springfield Christ the King
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Athens
Bunker Hill Wolf Ridge
Carrollton GS
(Coop)
Effingham St. Anthony
(Coop)
Franklin
(Coop)
Liberty
Springfield Christ the King
Springfield Christian
Springfield Little Flower
(Coop)
Teutopolis
(Boys Only)
White Hall North Greene
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split in 2012 into three classes of 1A, 2A and 3A. In 2023 it was split again into the current four classes of 1A, 2A, 3A and 4A.
How Class Split is Determined
|