2022 Class A Regional Assignments
|
Sectional A
@ Johnsburg High School
|
Host: Johnsburg JHS
Date: Saturday, March 5, 2022
|
Regional 1
@ Johnsburg High School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Alden-Hebron
Fox Lake Stanton
(Coed)
Ingleside Big Hollow
(Coed)
Johnsburg JHS
Lindenhurst Millburn MS
(Coed)
Richmond Nippersink
(Coed)
|
|
Regional 2
@ Lake Zurich MS South
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Deerfield Caruso
Deerfield Shepard
(Coed)
Green Oaks Oak Grove
(Coed)
Island Lake Matthews
(Coed)
Lake Zurich South
Wauconda
|
|
Regional 3
@ MacArthur Middle School
- 2/25/2022
, 4:30 PM
|
Burr Ridge Gower
Lisle
(Coed)
Prospect Heights MacArthur
(Coed)
|
|
Regional 4
@ Lyons Township High School - North Campus
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Darien Eisenhower
Glenwood Brookwood
La Grange Gurrie
(Coed)
Summit Heritage
(Coed)
Westmont JHS
Willowbrook Westview Hills
(Coed)
|
|
Sectional B
@ Rockridge High School
|
Host: Taylor Ridge Rockridge
Date: Saturday, March 5, 2022
|
Regional 5
@ North Boone Middle School
- 2/26/2022
, 10:00 AM
|
Genoa Kingston
Poplar Grove North Boone
Rockford Kennedy
(Coed)
Stillman Valley Meridian
(Coed)
Winnebago
(Coed)
|
|
Regional 6
@ Morrison High School
- 2/26/2022
, 10:00 AM
|
Erie
(Co-op)
(Coed)
Fulton River Bend
(Coed)
Morrison JHS
Mt. Carroll West Carroll
Port Byron Riverdale
Rock Falls
(Co-op)
(Coed)
|
|
Regional 7
@ Rockridge High School
- 2/26/2022
, 9:15 AM
|
Colona
(Co-op)
(Coed)
Joy Mercer County
(Coed)
Kewanee Central
(Co-op)
(Coed)
Orion
Sherrard JHS
Taylor Ridge Rockridge
|
|
Regional 8
@ Sandwich High School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Marseilles ES
(Coed)
Ottawa Shepherd
(Coed)
Plano
Princeton Logan
Sandwich
(Coed)
Seneca
(Co-op)
(Coed)
|
|
Sectional C
@ Coal City High School
|
Host: Coal City
Date: Saturday, March 5, 2022
|
Regional 9
@ Reed-Custer Field House
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Braidwood Reed-Custer
(Coed)
Channahon
(Coed)
Coal City
(Coed)
Crest Hill Richland
(Coed)
Manhattan
(Coed)
Wilmington
(Coed)
|
|
Regional 10
@ GCMS Middle School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Clifton Nash
(Co-op)
(Coed)
Forrest Prairie Central
Gibson City GCMS
(Co-op)
Herscher Limestone
Manteno
(Coed)
Peotone
|
|
Regional 11
@ LeRoy Jr/Sr High School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Clinton
(Coed)
Colfax Ridgeview
(Co-op)
El Paso-Gridley
(Coed)
Heyworth
LeRoy
(Co-op)
(Coed)
Stanford Olympia
(Coed)
|
|
Regional 12
@ Warrensburg-Latham High School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Lawrenceville Parkview
(Co-op)
Monticello
(Coed)
Mt. Carmel
Mt. Zion
(Coed)
Shelbyville Moulton
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional D
@ East Peoria Central Junior High
|
Host: East Peoria Central
Date: Saturday, March 5, 2022
|
Regional 13
@ Eureka Middle School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
East Peoria Central
Eureka
Glasford Illini Bluffs
Lincoln JHS
(Co-op)
Mackinaw Dee-Mack
(Coed)
Peoria St. Philomena
(Co-op)
(Coed)
Tremont
(Coed)
|
|
Regional 14
@ Canton High School
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Canton Ingersoll
(Coed)
Havana
(Coed)
Knoxville JHS
(Coed)
Macomb
Monmouth United
Monmouth-Roseville JHS
|
|
Regional 15
@ Petersburg PORTA HS
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Beardstown MS
Camp Point Central
(Co-op)
Petersburg PORTA JHS
(Co-op)
(Coed)
Pittsfield Pikeland
Rochester
Springfield St. Agnes
(Co-op)
|
|
Regional 16
@ Auburn Jr. High School @ Divernon
- 2/26/2022
, 9:00 AM
|
Auburn JHS at Divernon
(Co-op)
Jerseyville Community
(Coed)
Litchfield
(Coed)
Roxana
(Coed)
Wood River Lewis & Clark
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|