2020 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Ford Heights Cottage Grove UGC |
Burr Ridge MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Burr Ridge MS | 28 |
|
|
|
01/27/2020
|
Lockport Fairmont (4th Seed) | 17 |
|
Riverdale Washington | 29 |
01/25/2020
| |
Riverdale Washington (5th Seed) | 35 |
Riverdale Washington | 32 |
|
01/28/2020
|
Ford Heights Cottage Grove UGC (2nd Seed) |
|
|
|
FORD HEIGHTS COTTAGE GROVE UGC | 54 |
| |
BYE |
Ford Heights Cottage Grove UGC | 49 |
|
01/27/2020
|
Lockport Taft (3rd Seed) | 29 |
|
Lockport Taft | 18 |
01/25/2020
| |
Markham Obama (6th Seed) | 14 |
Regional Host: Gardner |
Joliet Laraway (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Joliet Laraway | 39 |
|
|
|
01/27/2020
|
Ottawa Wallace (4th Seed) | 25 |
|
Ottawa Wallace | 17 |
01/25/2020
| |
Marseilles ES (5th Seed) | 18 |
JOLIET LARAWAY | 40 |
|
01/30/2020
|
Dwight (2nd Seed) |
|
|
|
Dwight | 22 |
| |
BYE |
Dwight | 40 |
|
01/27/2020
|
Seneca (3rd Seed) | 19 |
|
Gardner | 27 |
01/25/2020
| |
Gardner (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Milford |
Bismarck-Henning (1st Seed) | 48 |
|
|
01/25/2020
|
Champaign Judah Christian (8th Seed) | 18 |
Bismarck-Henning | 25 |
|
|
|
01/27/2020
|
Milford (4th Seed) | 34 |
|
Bourbonnais St. George | 22 |
01/25/2020
| |
Bourbonnais St. George (5th Seed) | 40 |
Bismarck-Henning | 31 |
|
01/29/2020
|
Champaign St. Matthew (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
CHAMPAIGN ST. MATTHEW | 33 |
01/25/2020
| |
St. Anne (7th Seed) | 16 |
Champaign St. Matthew | 40 |
|
01/27/2020
|
Kankakee Bishop McNamara (3rd Seed) | 36 |
|
Kankakee Bishop McNamara | 22 |
01/25/2020
| |
Fisher (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Bloomington Corpus Christi |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 47 |
|
|
|
01/27/2020
|
Normal Metcalf (4th Seed) | 36 |
|
Normal Metcalf | 18 |
01/25/2020
| |
Colfax Ridgeview (5th Seed) | 21 |
BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI | 35 |
|
01/29/2020
|
Bloomington Cornerstone (2nd Seed) | 33 |
|
|
|
Bloomington Cornerstone | 26 |
01/25/2020
| |
LeRoy (7th Seed) | 13 |
Bloomington Cornerstone | 25 |
|
01/27/2020
|
Lexington (3rd Seed) | 33 |
|
Lexington | 15 |
01/25/2020
| |
Mansfield Blue Ridge IJHS (6th Seed) | 20 |
Regional Host: McNabb Putnam County |
Streator Woodland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Streator Woodland | 36 |
|
|
|
01/28/2020
|
Henry-Senachwine (4th Seed) | 17 |
|
Sparland Midland | 31 |
01/25/2020
| |
Sparland Midland (5th Seed) | 22 |
Streator Woodland | 26 |
|
01/29/2020
|
Peoria Heights GS (2nd Seed) | 24 |
|
|
|
PEORIA HEIGHTS ST. THOMAS | 33 |
01/25/2020
| |
Oglesby Washington (7th Seed) | 9 |
Peoria Heights GS | 20 |
|
01/28/2020
|
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed) | 41 |
|
Peoria Heights St. Thomas | 30 |
01/25/2020
| |
McNabb Putnam County (6th Seed) | 23 |
Regional Host: Peoria St. Philomena |
Peoria Christian (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Christian | 51 |
|
|
|
01/28/2020
|
Peoria St. Philomena (4th Seed) | 38 |
|
Peoria St. Philomena | 14 |
01/27/2020
| |
Mason City Illini Central (5th Seed) | 18 |
PEORIA CHRISTIAN | 39 |
|
01/30/2020
|
Green Valley Midwest Central (2nd Seed) | 46 |
|
|
|
Creve Coeur Parkview | 17 |
01/27/2020
| |
Marquette Heights Georgetowne (7th Seed) | 18 |
Green Valley Midwest Central | 37 |
|
01/28/2020
|
Creve Coeur Parkview (3rd Seed) | 38 |
|
Creve Coeur Parkview | 51 |
01/27/2020
| |
Peoria Pleasant Valley (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Brimfield |
Brimfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Brimfield | 22 |
|
|
|
01/25/2020
|
Toulon Stark County (4th Seed) | 22 |
|
Toulon Stark County | 24 |
01/25/2020
| |
Kewanee Wethersfield (5th Seed) | 17 |
Toulon Stark County | 16 |
|
01/28/2020
|
Princeville (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
PRINCEVILLE | 28 |
01/25/2020
| |
Oneida ROWVA (7th Seed) | 20 |
Princeville | 32 |
|
01/25/2020
|
Monmouth United (3rd Seed) | 36 |
|
Monmouth United | 24 |
01/25/2020
| |
Colona (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Lewistown JHS |
Elmwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Elmwood | 50 |
|
|
|
01/29/2020
|
Table Grove VIT (4th Seed) | 21 |
|
London Mills Valley | 21 |
01/27/2020
| |
London Mills Valley (5th Seed) | 26 |
ELMWOOD | 43 |
|
01/30/2020
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
Bartonville Monroe | 33 |
01/27/2020
| |
Lewistown JHS (7th Seed) | 40 |
Bartonville Monroe | 45 |
|
01/29/2020
|
Bushnell-Prairie City (3rd Seed) | 53 |
|
Bushnell-Prairie City | 28 |
01/27/2020
| |
Peoria Norwood (6th Seed) | 20 |
Regional Host: La Harpe |
Nauvoo-Colusa (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Nauvoo-Colusa | 38 |
|
|
|
01/28/2020
|
La Harpe (4th Seed) | 30 |
|
La Harpe | 24 |
01/27/2020
| |
Stronghurst West Central (5th Seed) | 16 |
NAUVOO-COLUSA | 38 |
|
01/30/2020
|
Carthage (2nd Seed) |
|
|
|
Hamilton | 32 |
| |
BYE |
Carthage | 38 |
|
01/28/2020
|
Hamilton (3rd Seed) | 43 |
|
Hamilton | 52 |
01/27/2020
| |
Colchester West Prairie (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Liberty |
Mt. Sterling Brown County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Sterling Brown County | 29 |
|
|
|
01/29/2020
|
Concord Triopia (4th Seed) | 30 |
|
Augusta Southeastern | 20 |
01/25/2020
-
OT
| |
Augusta Southeastern (5th Seed) | 31 |
Mt. Sterling Brown County | 23 |
|
01/30/2020
|
Payson Seymour (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
PAYSON SEYMOUR | 39 |
01/25/2020
| |
Liberty (7th Seed) | 14 |
Payson Seymour | 50 |
|
01/29/2020
|
Mendon Unity (3rd Seed) | 50 |
|
Mendon Unity | 24 |
01/25/2020
| |
Kinderhook Western (6th Seed) | 36 |
Regional Host: Decatur Robertson |
Arcola (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Arcola | 44 |
|
|
|
01/27/2020
|
Decatur Hope (4th Seed) | 61 |
|
Decatur Hope | 41 |
01/25/2020
| |
Argenta-Oreana (5th Seed) | 36 |
Arcola | 39 |
|
01/29/2020
|
Decatur Robertson (2nd Seed) |
|
|
|
DECATUR ROBERTSON | 49 |
| |
BYE |
Decatur Robertson | 53 |
|
01/27/2020
|
Findlay Okaw Valley (3rd Seed) | 33 |
|
Findlay Okaw Valley | 16 |
01/25/2020
| |
Villa Grove (6th Seed) | 9 |
Regional Host: Kincaid South Fork |
Decatur Johns Hill (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Johns Hill | 36 |
|
|
|
01/27/2020
|
Kincaid South Fork (4th Seed) | 39 |
|
Assumption Central A & M | 30 |
01/25/2020
| |
Assumption Central A & M (5th Seed) | 42 |
Decatur Johns Hill | 34 |
|
01/29/2020
|
Nokomis JHS (2nd Seed) |
|
|
|
ILLIOPOLIS SANGAMON VALLEY | 49 |
| |
BYE |
Nokomis JHS | 7 |
|
01/27/2020
|
Illiopolis Sangamon Valley (3rd Seed) | 55 |
|
Illiopolis Sangamon Valley | 37 |
01/25/2020
| |
Decatur Dennis (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Casey-Westfield |
Casey-Westfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Casey-Westfield | 47 |
|
|
|
01/27/2020
|
Paris Crestwood (4th Seed) | 32 |
|
Paris Crestwood | 31 |
01/25/2020
| |
Neoga (5th Seed) | 15 |
CASEY-WESTFIELD | 53 |
|
01/30/2020
|
Dieterich (2nd Seed) | 55 |
|
|
|
Dieterich | 23 |
01/25/2020
| |
Kansas (7th Seed) | 12 |
Dieterich | 44 |
|
01/27/2020
|
Hutsonville (3rd Seed) | 43 |
|
Hutsonville | 26 |
01/25/2020
| |
Oblong (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Effingham St. Anthony |
Effingham St. Anthony (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham St. Anthony | 35 |
|
|
|
01/27/2020
|
Kinmundy South Central (4th Seed) | 43 |
|
Kinmundy South Central | 18 |
01/25/2020
| |
St. Elmo (5th Seed) | 20 |
EFFINGHAM ST. ANTHONY | 54 |
|
01/29/2020
|
Louisville North Clay (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
Louisville North Clay | 27 |
01/25/2020
| |
Ramsey (7th Seed) | 6 |
Louisville North Clay | 47 |
|
01/27/2020
|
Cowden-Herrick (3rd Seed) | 48 |
|
Cowden-Herrick | 23 |
01/25/2020
| |
Altamont (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Winchester |
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Blessed Sacrament | 30 |
|
|
|
01/29/2020
|
Winchester (4th Seed) | 30 |
|
Winchester | 19 |
01/25/2020
| |
Pawnee (5th Seed) | 8 |
Springfield Blessed Sacrament | 29 |
|
01/30/2020
|
New Berlin JHS (2nd Seed) | 34 |
|
|
|
NEW BERLIN JHS | 32 |
01/25/2020
| |
Springfield St. Agnes (7th Seed) | 25 |
New Berlin JHS | 33 |
|
01/29/2020
|
Springfield Christian (3rd Seed) | 34 |
|
Springfield Christian | 14 |
01/25/2020
| |
Buffalo Tri-City (6th Seed) | 26 |
Regional Host: Greenfield |
Greenfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Greenfield | 45 |
|
|
|
01/27/2020
|
White Hall North Greene (4th Seed) | 42 |
|
White Hall North Greene | 29 |
01/25/2020
| |
Carrollton GS (5th Seed) | 11 |
GREENFIELD | 35 |
|
01/29/2020
|
Hardin Calhoun (2nd Seed) | 56 |
|
|
|
Hardin Calhoun | 18 |
01/25/2020
| |
Bunker Hill Wolf Ridge (7th Seed) | 17 |
Hardin Calhoun | 36 |
|
01/27/2020
|
Madison (3rd Seed) | 46 |
|
Madison | 30 |
01/25/2020
| |
Jerseyville St. Francis HG (6th Seed) | 10 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|