IESA Boys Basketball
2018 Regional Bracket/Results
Class 7-2A Regional 1
Regional Host: Burr Ridge MS
Joliet Laraway (1st Seed)    
 
BYE Joliet Laraway33     
  01/22/2018  
Burr Ridge MS (4th Seed)44    Burr Ridge MS23 
01/20/2018   
Lockport Kelvin Grove (5th Seed)28  JOLIET LARAWAY28 
  01/25/2018  
Lockport Taft (2nd Seed)       Lockport Taft26 
  
BYE Lockport Taft31 
  01/22/2018  
Markham Obama (3rd Seed)39    Markham Obama22 
01/20/2018   
Chicago Learn Hunter Perkins (6th Seed)14 
Class 7-2A Regional 2
Regional Host: Ford Heights Cottage Grove UGC
Hazel Crest Jesse White (1st Seed)    
 
BYE Hazel Crest Jesse White34     
  01/23/2018  
Elwood GS (4th Seed)37    Elwood GS23 
01/20/2018   
St. Anne (5th Seed)12  HAZEL CREST JESSE WHITE42 
  01/24/2018  
Bourbonnais St. George (2nd Seed)       Grant Park10 
  
BYE Bourbonnais St. George23 
  01/23/2018  
Grant Park (3rd Seed)24    Grant Park26 
01/20/2018   
Ford Heights Cottage Grove UGC (6th Seed)19 
Class 7-2A Regional 3
Regional Host: Seneca
Dwight (1st Seed)    
 
BYE Dwight42     
  01/22/2018  
Oglesby Washington (4th Seed)42    Oglesby Washington27 
01/20/2018   
Seneca (5th Seed)14  DWIGHT45 
  01/24/2018  
McNabb Putnam County (2nd Seed)       McNabb Putnam County44 
  
BYE McNabb Putnam County54 
  01/22/2018  
Streator Woodland (3rd Seed)38    Streator Woodland21 
01/20/2018   
Gardner (6th Seed)32 
Class 7-2A Regional 4
Regional Host: Peoria St. Philomena
Peoria Christian (1st Seed)    
 
BYE Peoria Christian46     
  01/23/2018  
Roanoke-Benson (4th Seed)41    Roanoke-Benson16 
01/20/2018   
Henry-Senachwine (5th Seed)36  PEORIA CHRISTIAN51 
  01/24/2018  
Sparland Midland (2nd Seed)40        Sparland Midland21 
01/20/2018   
Peoria Heights St. Thomas (7th Seed)23  Sparland Midland29 
  01/23/2018  
Peoria Heights GS (3rd Seed)34    Peoria Heights GS26 
01/20/2018   
Peoria St. Philomena (6th Seed)26 
Class 7-2A Regional 5
Regional Host: Princeville
Toulon Stark County (1st Seed)    
 
BYE Toulon Stark County21     
  01/22/2018  
Kewanee Wethersfield (4th Seed)22    Brimfield28 
01/20/2018   
Brimfield (5th Seed)37  Brimfield11 
  01/24/2018  
Princeville (2nd Seed)48        PRINCEVILLE31 
01/20/2018   
Woodhull AlWood (7th Seed)12  Princeville41 
  01/22/2018  
Galva (3rd Seed)32    Galva22 
01/20/2018   
Oneida ROWVA (6th Seed)22 
Class 7-2A Regional 6
Regional Host: Peoria Pleasant Valley
Elmwood (1st Seed)    
 
BYE Elmwood38     
  01/22/2018  
Peoria Pleasant Valley (4th Seed)49    Peoria Pleasant Valley30 
01/20/2017   
Delavan (5th Seed)26  Elmwood28 
  01/24/2018  
Peoria St. Vincent de Paul (2nd Seed)45        PEORIA ST. VINCENT DE PAUL44 
01/20/2018   
Bartonville Oak Grove West (7th Seed)32  Peoria St. Vincent de Paul42 
  01/22/2018  
Glasford Illini Bluffs (3rd Seed)36    Glasford Illini Bluffs14 
01/20/2018   
Peoria Norwood (6th Seed)27 
Class 7-2A Regional 7
Regional Host: Bushnell-Prairie City
Stronghurst West Central (1st Seed)    
 
BYE Stronghurst West Central44     
  01/24/2018  
Lewistown JHS (4th Seed)41    Lewistown JHS27 
01/20/2018   
La Harpe (5th Seed)26  STRONGHURST WEST CENTRAL52 
  01/26/2018  
Bushnell-Prairie City (2nd Seed)49        Carthage47 
01/20/2018   
Colchester West Prairie (7th Seed)14  Bushnell-Prairie City28 
  01/24/2018  
Carthage (3rd Seed)48    Carthage31 
01/20/2018   
Table Grove VIT (6th Seed)26 
Class 7-2A Regional 8
Regional Host: Mendon Unity
Augusta Southeastern (1st Seed)49     
01/20/2018  
Hamilton (8th Seed)28  Augusta Southeastern41     
  01/22/2018  
Mendon Unity (4th Seed)18    Nauvoo-Colusa27 
01/20/2018   
Nauvoo-Colusa (5th Seed)37  AUGUSTA SOUTHEASTERN44 
  01/25/2018  
Camp Point Central (2nd Seed)48        Camp Point Central33 
01/20/2018   
Kinderhook Western (7th Seed)11  Camp Point Central23 
  01/22/2018  
Payson Seymour (3rd Seed)46    Payson Seymour21 
01/20/2018   
Liberty (6th Seed)31 
Class 7-2A Regional 9
Regional Host: Bismarck-Henning
Bismarck-Henning (1st Seed)    
 
BYE Bismarck-Henning31     
  01/22/2018  
Champaign St. Matthew (4th Seed)45    Champaign St. Matthew35 
01/20/2018   
Villa Grove (5th Seed)37  Champaign St. Matthew42 
  01/23/2018  
Sidell Salt Fork (2nd Seed)60        SIDELL SALT FORK43 
01/20/2018   
Champaign Judah Christian (7th Seed) Sidell Salt Fork40 
  01/22/2018  
Milford (3rd Seed)39    Milford32 
01/20/2018   
Mansfield Blue Ridge IJHS (6th Seed)22 
Class 7-2A Regional 10
Regional Host: Normal Metcalf
Bloomington Corpus Christi (1st Seed)    
 
BYE Bloomington Corpus Christi44     
  01/24/2018  
Heyworth (4th Seed)33    Heyworth10 
01/22/2018   
LeRoy (5th Seed)20  BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI41 
  01/25/2018 - OT  
Colfax Ridgeview (2nd Seed)33        Normal Metcalf37 
01/22/2018   
Fisher (7th Seed) Colfax Ridgeview37 
  01/24/2018  
Normal Metcalf (3rd Seed)46    Normal Metcalf45 
01/22/2018   
Cerro Gordo (6th Seed)17 
Class 7-2A Regional 11
Regional Host: Neoga
Effingham St. Anthony (1st Seed)    
 
BYE Effingham St. Anthony53     
  01/23/2018  
Neoga (4th Seed)22    Neoga18 
01/22/2018   
Kansas (5th Seed)13  EFFINGHAM ST. ANTHONY49 
  01/25/2018  
Paris Crestwood (2nd Seed)       Paris Crestwood17 
  
BYE Paris Crestwood45 
  01/23/2018  
Hutsonville (3rd Seed)18    Hutsonville26 
01/22/2018   
Oblong (6th Seed)16 
Class 7-2A Regional 12
Regional Host: Kinmundy South Central
Altamont (1st Seed)    
 
BYE Altamont35     
  01/23/2018  
Louisville North Clay (4th Seed)42    Louisville North Clay30 
01/22/2018   
Mulberry Grove JHS (5th Seed)19  Altamont41 
  01/25/2018  
Kinmundy South Central (2nd Seed)       KINMUNDY SOUTH CENTRAL51 
  
BYE Kinmundy South Central67 
  01/23/2018  
St. Elmo (3rd Seed)   St. Elmo42 
  
BYE
Class 7-2A Regional 13
Regional Host: Buffalo Tri-City
Decatur Robertson (1st Seed)83     
01/20/2018  
Kincaid South Fork (8th Seed)11  Decatur Robertson85     
  01/23/2018  
Decatur Hope (4th Seed)57    Decatur Hope32 
01/20/2018   
Buffalo Tri-City (5th Seed)45  DECATUR ROBERTSON67 
  01/24/2018  
Mt. Pulaski (2nd Seed)39        Decatur Johns Hill24 
01/20/2018   
Illiopolis Sangamon Valley (7th Seed) Mt. Pulaski31 
  01/23/2018  
Decatur Johns Hill (3rd Seed)43    Decatur Johns Hill42 
01/20/2018   
Decatur Dennis (6th Seed)32 
Class 7-2A Regional 14
Regional Host: Findlay Okaw Valley
Assumption Central A & M (1st Seed)    
 
BYE Assumption Central A & M28     
  01/22/2018  
Cowden-Herrick (4th Seed)34    Cowden-Herrick40 
01/20/2018   
Ramsey (5th Seed)25  COWDEN-HERRICK33 
  01/25/2018  
Nokomis JHS (2nd Seed)33        Morrisonville JHS17 
01/20/2018   
Findlay Okaw Valley (7th Seed) Nokomis JHS26 
  01/22/2018  
Morrisonville JHS (3rd Seed)41    Morrisonville JHS28 
01/20/2018   
Pawnee (6th Seed)32 
Class 7-2A Regional 15
Regional Host: Ashland A-C Central
Ashland A-C Central (1st Seed)    
 
BYE Ashland A-C Central50     
  01/22/2018  
Springfield Christian (4th Seed)39    Springfield Christian26 
01/20/2018   
Springfield St. Agnes (5th Seed)22  Ashland A-C Central32 
  01/24/2018  
Springfield Christ the King (2nd Seed)55        SPRINGFIELD CHRIST THE KING36 
01/20/2018   
Springfield Blessed Sacrament (7th Seed) Springfield Christ the King56 
  01/22/2018  
Concord Triopia (3rd Seed)38    Concord Triopia30 
01/20/2018   
Mason City Illini Central (6th Seed)33 
Class 7-2A Regional 16
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG
Bunker Hill Wolf Ridge (1st Seed)    
 
BYE Bunker Hill Wolf Ridge34     
  01/22/2018  
Winchester (4th Seed)35    Carrollton GS28 
01/20/2018   
Carrollton GS (5th Seed)37  Bunker Hill Wolf Ridge28 
  01/24/2018  
Jerseyville St. Francis HG (2nd Seed)45        MADISON35 
01/20/2018   
Greenfield (7th Seed)29  Jerseyville St. Francis HG38 
  01/22/2018  
Madison (3rd Seed)56    Madison55 
01/20/2018   
Hardin Calhoun (6th Seed)10 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association