2022 Class 7-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ This Sectional Cancelled
|
Host: Peotone
Date: Wednesday, February 2, 2022
|
Regional 1 |
BRACKET |
Calumet City Schrum
Calumet City Wentworth
Calumet Park Calumet
Chicago Frances Xavier Warde
Dolton Lincoln
Dolton Roosevelt
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Beecher
Glenwood Brookwood
Lansing Heritage
Momence JHS
Peotone
Sauk Village Rickover
South Holland McKinley
|
|
Sectional 2
@ Saratoga Grade School
|
Host: Morris Saratoga
Date: Friday, February 4, 2022
|
Regional 3 |
BRACKET |
Burr Ridge Gower
Crest Hill Richland
Lisle
Rockford Marshall
Sandwich
Winfield Wheaton Christian
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Braidwood Reed-Custer
Herscher Limestone
Morris GS
Morris Saratoga
Peru Parkside
Spring Valley Kennedy
Wilmington
|
|
Sectional 3
@ Rockridge Junior High School---North Gym
|
Host: Taylor Ridge Rockridge
Date: Friday, February 4, 2022
|
Regional 5 |
BRACKET |
Joy Mercer County
Kewanee Central
Orion
Sherrard JHS
Taylor Ridge Rockridge
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Avon Abingdon Avon
Chillicothe
Farmington Central
Glasford Illini Bluffs
Knoxville JHS
Monmouth United
Monmouth-Roseville JHS
|
|
Sectional 4
@ Monticello High School
|
Host: Monticello
Date: Friday, February 4, 2022
|
Regional 7 |
BRACKET |
Clifton Nash
Forrest Prairie Central
Gibson City GCMS
Hoopeston Area
Paxton-Buckley-Loda
Pontiac JHS
Watseka JHS
(Co-op)
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Bismarck-Henning
Danville Oakwood
Georgetown Mary Miller
Monticello
St. Joseph
Tolono Unity
Westville JHS
|
|
|
IESA Boys Basketball 2022 Class 7-3A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Washington Middle School
|
Host: Washington MS
Date: Friday, February 4, 2022
|
Regional 9 |
BRACKET |
El Paso-Gridley
Eureka
Germantown Hills
Mackinaw Dee-Mack
Metamora GS
Stanford Olympia
Washington Beverly Manor
Washington MS
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Clinton
Downs Tri-Valley
Heyworth
Lincoln JHS
Maroa-Forsyth
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional 6
@ Auburn High School
|
Host: Auburn JHS at Divernon
Date: Tuesday, February 1, 2022
|
Regional 11 |
BRACKET |
Athens
Auburn JHS at Divernon
Petersburg PORTA JHS
Pleasant Plains
Riverton
Springfield Lincoln
(Co-op)
Williamsville
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Beardstown MS
Camp Point Central
Pittsfield Pikeland
Quincy St. Peter
(Co-op)
Rushville Schuyler Industry
White Hall North Greene
Winchester
(Co-op)
|
|
Sectional 7
@ Paris Mayo
|
Host: Paris Mayo
Date: Tuesday, February 1, 2022
|
Regional 13 |
BRACKET |
Arthur
(Co-op)
Macon Meridian
Paris Mayo
Shelbyville Moulton
Sullivan
Tuscola East Prairie
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Bridgeport Red Hill
Lawrenceville Parkview
Marshall JHS
Newton Jasper County
Robinson Nuttall
Teutopolis
Toledo Cumberland
|
|
Sectional 8
@ Taylorville High School
|
Host: Vandalia
Date: Friday, February 4, 2022
|
Regional 15 |
BRACKET |
Carlinville
Gillespie
Girard North Mac
Hillsboro
Litchfield
Pana JHS
Piasa Southwestern
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
East Alton MS
East St. Louis Lincoln
Greenville
Roxana
Staunton
Vandalia
(Co-op)
Wood River Lewis & Clark
|
|
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|