2018 Regional Bracket/Results
|
Class 1A
|
Class 2A
|
Class 3A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lemont Old Quarry |
Lemont Old Quarry (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lemont Old Quarry | 11 |
|
|
|
9/15/2018
|
Lisle (4th Seed) | 6 |
|
Lisle | 1 |
9/11/2018
| |
Glendale Heights Glenside (5th Seed) | 4 |
LEMONT OLD QUARRY | 10 |
|
9/17/2018
|
Bolingbrook Jane Addams (2nd Seed) |
|
|
|
Bolingbrook Brooks | 0 |
| |
BYE |
Bolingbrook Jane Addams | 4 |
|
9/15/2018
|
Bolingbrook Brooks (3rd Seed) | 7 |
|
Bolingbrook Brooks | 6 |
9/11/2018
| |
Bolingbrook Humphrey (6th Seed) | 5 |
Regional Host: Shorewood Troy |
Minooka (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Minooka | 6 |
|
|
|
9/15/2018
|
Shorewood Troy (4th Seed) | 15 |
|
Shorewood Troy | 5 |
09/11/2018
| |
Crest Hill Richland (5th Seed) | 0 |
Minooka | 1 |
|
9/17/2018
|
Channahon (2nd Seed) |
|
|
|
CHANNAHON | 12 |
| |
BYE |
Channahon | 14 |
|
9/15/2018
|
Romeoville Lukancic (3rd Seed) | 12 |
|
Romeoville Lukancic | 4 |
9/11/2018
| |
Romeoville Martinez (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Homer Glen Homer |
Homer Glen Homer (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Homer Glen Homer | 10 |
|
|
|
9/15/2018
|
Lockport Oak Prairie (4th Seed) | 1 |
|
Mokena | 0 |
9/11/2018
| |
Mokena (5th Seed) | 8 |
HOMER GLEN HOMER | 3 |
|
9/17/2018
|
Manhattan (2nd Seed) |
|
|
|
Manhattan | 1 |
| |
BYE |
Manhattan | 9 |
|
9/15/2018
|
Frankfort Summit Hill (3rd Seed) | 14 |
|
Frankfort Summit Hill | 0 |
9/11/2018
| |
Frankfort Hickory Creek (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Homewood Hart |
Homewood Hart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Homewood Hart | 14 |
|
|
|
9/15/2018
|
Chicago Heights Washington (4th Seed) | 9 |
|
Chicago Heights Washington | 4 |
9/11/2018
| |
Steger Columbia (5th Seed) | 3 |
Homewood Hart | 4 |
|
9/17/2018
|
Flossmoor Parker (2nd Seed) |
|
|
|
FLOSSMOOR PARKER | 15 |
| |
BYE |
Flossmoor Parker | 7 |
|
9/15/2018
|
Lansing Memorial (3rd Seed) | 18 |
|
Lansing Memorial | 1 |
9/11/2018
| |
Markham Prairie-Hills (6th Seed) | 8 |
Regional Host: Coal City |
Ottawa Shepherd (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Shepherd | 10 |
|
|
|
9/15/2018
|
Morris GS (4th Seed) | 8 |
|
Wilmington | 0 |
9/11/2018
| |
Wilmington (5th Seed) | 12 |
OTTAWA SHEPHERD | 10 |
|
9/17/2018
|
Coal City (2nd Seed) |
|
|
|
Coal City | 7 |
| |
BYE |
Coal City | 6 |
|
9/15/2018
|
Braidwood Reed-Custer (3rd Seed) | 13 |
|
Braidwood Reed-Custer | 0 |
9/11/2018
| |
LaSalle Lincoln (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Kankakee JHS |
Manteno (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Manteno | 5 |
|
|
|
9/15/2018
|
Kankakee JHS (4th Seed) | 11 |
|
Kankakee JHS | 0 |
9/11/2018
| |
Peotone (5th Seed) | 2 |
Manteno | 3 |
|
9/17/2018
|
Herscher Limestone (2nd Seed) |
|
|
|
BOURBONNAIS UGC | 10 |
| |
BYE |
Herscher Limestone | 2 |
|
9/15/2018
|
Bourbonnais UGC (3rd Seed) | 12 |
|
Bourbonnais UGC | 12 |
9/11/2018
| |
Bradley Central (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Pekin Edison |
Pekin Edison (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pekin Edison | 10 |
|
|
|
9/15/2018
|
Dunlap MS (4th Seed) | 6 |
|
Dunlap MS | 0 |
9/11/2018
| |
Dunlap Valley MS (5th Seed) | 0 |
PEKIN EDISON | 7 |
|
9/17/2018
|
Canton Ingersoll (2nd Seed) |
|
|
|
Pekin Broadmoor | 3 |
| |
BYE |
Canton Ingersoll | 3 |
|
9/15/2018
|
Pekin Broadmoor (3rd Seed) | 5 |
|
Pekin Broadmoor | 4 |
9/11/2018
| |
East Peoria Central (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Morton JHS |
Morton JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton JHS | 3 |
|
|
|
9/15/2018
|
Washington Central (4th Seed) | 15 |
|
Washington Central | 2 |
9/11/2018
| |
Metamora GS (5th Seed) | 5 |
Morton JHS | 7 |
|
9/17/2018
|
Eureka (2nd Seed) |
|
|
|
WASHINGTON MS | 9 |
| |
BYE |
Eureka | 3 |
|
9/15/2018
|
Washington MS (3rd Seed) | 10 |
|
Washington MS | 5 |
9/11/2018
| |
Stanford Olympia (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Normal Chiddix |
Normal Kingsley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Kingsley | 6 |
|
|
|
9/15/2018
|
Pontiac JHS (4th Seed) | 3 |
|
Forrest Prairie Central | 2 |
9/11/2018
| |
Forrest Prairie Central (5th Seed) | 5 |
Normal Kingsley | 8 |
|
9/17/2018
|
Normal Chiddix (2nd Seed) |
|
|
|
NORMAL PARKSIDE | 9 |
| |
BYE |
Normal Chiddix | 3 |
|
9/15/2018
|
Normal Parkside (3rd Seed) | 6 |
|
Normal Parkside | 5 |
9/11/2018
| |
Streator Northlawn (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Mahomet-Seymour |
Mahomet-Seymour (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mahomet-Seymour | 10 |
|
|
|
9/15/2018
|
Bloomington JHS (4th Seed) | 7 |
|
Bloomington JHS | 1 |
9/11/2018
| |
Clinton (5th Seed) | 0 |
MAHOMET-SEYMOUR | 10 |
|
9/17/2018
|
Paxton-Buckley-Loda (2nd Seed) |
|
|
|
Paxton-Buckley-Loda | 5 |
| |
BYE |
Paxton-Buckley-Loda | 13 |
|
9/15/2018
|
Bloomington Evans (3rd Seed) | 6 |
|
Bloomington Evans | 3 |
9/11/2018
| |
Rantoul Eater (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Chatham Glenwood |
Chatham Glenwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Chatham Glenwood | 8 |
|
|
|
9/15/2018
|
Springfield Franklin (4th Seed) | 3 |
|
Quincy | 0 |
9/11/2018
| |
Quincy (5th Seed) | 8 |
CHATHAM GLENWOOD | 9 |
|
9/17/2018
|
Carlinville (2nd Seed) | 15 |
|
|
|
Carlinville | 0 |
9/11/2018
| |
Springfield Grant (7th Seed) | 2 |
Carlinville | 9 |
|
9/15/2018
|
Girard North Mac (3rd Seed) | 11 |
|
Girard North Mac | 1 |
9/11/2018
| |
New Berlin JHS (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Williamsville |
Springfield Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Lincoln | 16 |
|
|
|
9/15/2018
|
Lincoln JHS (4th Seed) | 10 |
|
Lincoln JHS | 0 |
9/11/2018
| |
Rochester (5th Seed) | 5 |
Springfield Lincoln | 3 |
|
9/17/2018
|
Williamsville (2nd Seed) |
|
|
|
WILLIAMSVILLE | 6 |
| |
BYE |
Williamsville | 12 |
|
9/15/2018
|
Riverton (3rd Seed) | 9 |
|
Riverton | 1 |
9/11/2018
| |
Springfield Washington (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Urbana MS |
Danville North Ridge (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Danville North Ridge | 5 |
|
|
|
9/15/2018
|
Champaign Edison (4th Seed) | 4 |
|
Urbana MS | 9 |
9/11/2018
| |
Urbana MS (5th Seed) | 5 |
Urbana MS | 5 |
|
9/17/2018
|
Tolono Unity (2nd Seed) |
|
|
|
TOLONO UNITY | 13 |
| |
BYE |
Tolono Unity | 4 |
|
9/15/2018
|
Champaign Franklin (3rd Seed) | 9 |
|
Champaign Franklin | 3 |
9/11/2018
| |
Champaign Jefferson (6th Seed) | 3 |
Regional Host: Charleston |
Monticello (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monticello | 18 |
|
|
|
9/15/2018
|
Mattoon (4th Seed) | 20 |
|
Mattoon | 3 |
9/11/2018
| |
Decatur Jefferson (5th Seed) | 4 |
MONTICELLO | 5 |
|
9/17/2018
|
Charleston (2nd Seed) |
|
|
|
Charleston | 4 |
| |
BYE |
Charleston | 5 |
|
9/15/2018
|
Mt. Zion (3rd Seed) | 11 |
|
Mt. Zion | 1 |
9/11/2018
| |
Decatur Stephen Decatur (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Alton |
Edwardsville Liberty (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Edwardsville Liberty | 5 |
|
|
|
9/15/2018
|
Edwardsville Lincoln (4th Seed) | 7 |
|
Edwardsville Lincoln | 4 |
9/11/2018
| |
Alton (5th Seed) | 4 |
EDWARDSVILLE LIBERTY | 11 |
|
9/17/2018
|
Granite City Coolidge (2nd Seed) |
|
|
|
Granite City Coolidge | 1 |
| |
BYE |
Granite City Coolidge | 4 |
|
9/15/2018
|
Piasa Southwestern (3rd Seed) | 18 |
|
Piasa Southwestern | 3 |
9/11/2018
| |
Cahokia Wirth (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Greenville |
Newton Jasper County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton Jasper County | 13 |
|
|
|
9/15/2018
|
Vandalia (4th Seed) | 4 |
|
Taylorville JHS | 0 |
9/11/2018
| |
Taylorville JHS (5th Seed) | 7 |
NEWTON JASPER COUNTY | 4 |
|
9/17/2018
|
Effingham JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Effingham JHS | 3 |
| |
BYE |
Effingham JHS | 8 |
|
9/15/2018
|
Greenville (3rd Seed) | 10 |
|
Greenville | 3 |
9/11/2018
| |
Pana JHS (6th Seed) | 0 |
|
Class History
The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.