2019 Class 1A Regional Assignments
|
Sectional A
@ Garnsey Park
|
Host: Joliet St. Raymond
Date: Monday, September 30, 2019
|
Regional 1 |
BRACKET |
Flanagan
(Co-op)
Grand Ridge
(Co-op)
Ottawa Marquette
Peru Catholic
(Co-op)
Streator St. Michael
(Co-op)
Streator Woodland
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Elwood GS
Joliet St. Raymond
Lockport Taft
Mazon-Verona-Kinsman
Rockdale
South Wilmington
(Co-op)
|
|
Sectional B
@ Williamsfield Schools
|
Host: Williamsfield
Date: Tuesday, October 1, 2019
|
Regional 3 |
BRACKET |
Bartonville Monroe
Bartonville Oak Grove
Elmwood
Galva
Oneida ROWVA
Peoria Limestone Walters
Williamsfield
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Henry-Senachwine
Lowpoint-Washburn
Metamora St. Mary's
(Co-op)
Peoria Christian
Roanoke-Benson
Sparland Midland
Washington St. Patrick
|
|
Sectional C
@ Saunemin Elementary School
|
Host: Saunemin
Date: Monday, September 30, 2019
|
Regional 5 |
BRACKET |
Colfax Ridgeview
Lexington
Normal Epiphany
Normal Metcalf
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
Saunemin
(Co-op)
(Coed)
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Donovan
Grant Park
Kankakee Grace Christian
Milford
St. Anne
|
|
|
IESA Boys Baseball 2019 Class 1A Regional Assignments |
Sectional D
@ Alumni Field
|
Host: Jacksonville Our Saviour
Date: Saturday, September 28, 2019
|
Regional 7 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Carthage
Colchester West Prairie
Hamilton
La Harpe
(Co-op)
Monmouth ICS
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Griggsville-Perry
Jacksonville Our Saviour
Kinderhook Western
Liberty
Payson Seymour
|
|
Sectional E
@ Miller Field @ West Lincoln-Broadwell
|
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Date: Saturday, September 28, 2019
|
Regional 9 |
BRACKET |
East Peoria Robein
Morton Bethel Lutheran
(Co-op)
Pekin Rankin
Pekin St. Joseph
(Co-op)
Peoria Hollis
(Coed)
South Pekin
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Delavan
Hartsburg-Emden
Lincoln Carroll Catholic
(Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln
Lincoln West Lincoln-Broadwell
Mt. Pulaski
|
|
Sectional F
@ Knights of Columbus Field
|
Host: Rantoul St. Malachy
Date: Saturday, September 28, 2019
|
Regional 11 |
BRACKET |
Buckley St. John's
Cissna Park
Fisher
Gifford
Potomac
(Co-op)
Rantoul St. Malachy
Rossville-Alvin
(Coed)
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Champaign Holy Cross
Champaign St. Matthew
Danville Schlarman
Paris Crestwood
Royal Prairieview Ogden
|
|
Sectional G
@ Memorial Park
|
Host: Nokomis JHS
Date: Saturday, September 28, 2019
|
Regional 13 |
BRACKET |
Edinburg
(Co-op)
Nokomis JHS
(Co-op)
Pawnee
Springfield Christ the King
Springfield Christian
Springfield St. Agnes
Taylorville VisionWay
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
Hardin Calhoun
(Co-op)
Jerseyville St. Francis HG
Mt. Olive
|
|
Sectional H
@ Sigel Park
|
Host: Sigel St. Michael's
Date: Saturday, September 28, 2019
|
Regional 15 |
BRACKET |
Effingham Sacred Heart
Effingham St. Anthony
Findlay Okaw Valley
Mulberry Grove JHS
Neoga
Ramsey
(Co-op)
Sigel St. Michael's
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Dieterich
Kinmundy South Central
Louisville North Clay
Newton St. Thomas
Oblong
Palestine
(Co-op)
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.