IESA Track and Field
 

Boys Class 7A
State Track Meet
May 11, 12, 2018
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 7A Team Champion
Stronghurst West Central
Top Teams
1 Stronghurst West Central 40
2 Chicago St. Benedict 36
3 Bismarck-Henning 28.25
4 Teutopolis 28
5 Carrollton GS 21
5 Sidell Salt Fork 21
7 Carthage 19
8 Springfield Christian 18
9 Effingham St. Anthony 16
10 Colfax Ridgeview 15
Event Champions
110 Meter Hurdles
Sam Emerson
 Peoria St. Philomena
17.03
100 Meter Dash
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
11.83
200 Meter Dash
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
24.54
400 Meter Dash
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
54.69
800 Meter Run
Jack Rhyner
 Chicago St. Benedict
2:14.89
1600 Meter Run
Logan Peel
 Carthage
5:03.18
4x100 Meter Relay

 Bismarck-Henning
51.01
4x200 Meter Relay

 Teutopolis
1:49.63
4x400 Meter Relay

 Decatur Our Lady of Lourdes
4:03.54
Pole Vault
Parker Holldorf
 Erie
9-07
High Jump
Dalton Yocum
 Bushnell-Prairie City
5-05
Long Jump
Kaiden Droste
 Stronghurst West Central
19-09.5+
Shot Put
Willie Gilmore
 Carrollton GS
41-02.25
Discus Throw
Garrett Taylor
 Sidell Salt Fork
126-04
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Boys Class 8A
State Track Meet
May 11, 12, 2018
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 8A Team Champion
Gibson City GCMS
Top Teams
1 Gibson City GCMS 63
2 Champaign Next Generation 30
2 Erie 30
4 Winchester 29
5 Teutopolis 22
6 Arcola 21
6 Fox River Grove 21
8 Kankakee Bishop McNamara 20
9 Altamont 17
10 Bartonville Oak Grove West 16
10 Buda Bureau Valley South 16
Event Champions
110 Meter Hurdles
Miles Wood
 Champaign Next Generation
15.49
100 Meter Dash
Aidan Laughery
 Gibson City GCMS
11.51
200 Meter Dash
Aidan Laughery
 Gibson City GCMS
23.28+
400 Meter Dash
Jimmy Davis
 Buffalo Grove St. Mary
53.29
800 Meter Run
Chase Provost
 Kankakee Bishop McNamara
2:05.37+
1600 Meter Run
Chase Provost
 Kankakee Bishop McNamara
4:35.25+
4x100 Meter Relay

 Camp Point Central
48.32
4x200 Meter Relay

 Gibson City GCMS
1:39.46
4x400 Meter Relay

 Gibson City GCMS
3:50.24
Pole Vault
Kadin Jacobs
 Erie
11-06
High Jump
Kolby Franks
 Erie
5-08
Long Jump
Ryan Moore
 Winchester
20-05.25
Shot Put
Alexander Comet
 Champaign Next Generation
50-09.25
Discus Throw
Frank Driscoll
 Peoria Hollis
132-03
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 7A
State Track Meet
May 11, 12, 2018
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 7A Team Champion
Seneca
Top Teams
1 Seneca 31
2 Waterman Indian Creek 28
3 Altamont 26
4 Peoria Washington 23
4 Teutopolis 23
6 Mt. Sterling Brown County 21
7 Monmouth ICS 19
7 Peoria Heights GS 19
9 Toulon Stark County 17
10 Rantoul St. Malachy 16
Event Champions
100 Meter Hurdles
Ainsley Reed
 Rock Falls St. Andrew
16.47
100 Meter Dash
Jaela Pierson
 Peoria Heights GS
12.92
200 Meter Dash
Jaela Pierson
 Peoria Heights GS
27.94
200 Meter Dash
Mia Jackson
 Peoria Washington
27.94
400 Meter Dash
Alyvia Fager
 Chillicothe St. Edward's
1:00.95
800 Meter Run
Sterling Scarlette
 Springfield Christian
2:31.03
1600 Meter Run
Angelle Wrobel
 Rantoul St. Malachy
5:27.92
4x100 Meter Relay

 Seneca
54.90
4x200 Meter Relay

 Monmouth ICS
1:54.29
4x400 Meter Relay

 Toulon Stark County
4:33.99
Pole Vault
Emma Turner
 Waterman Indian Creek
8-00
High Jump
Kenna Wollard
 Mossville
4-11
Long Jump
Anna Bruno
 Seneca
16-06.5
Shot Put
Emma Ioerger
 Spring Bay Riverview
31-04
Discus Throw
Jaiden Oleson
 Prophetstown PLT
88-07
+ Class Record
* All-Time Record
 
 

Girls Class 8A
State Track Meet
May 11, 12, 2018
@ Eastside Centre, East Peoria
2018 Class 8A Team Champion
Champaign St. Matthew
Top Teams
1 Champaign St. Matthew 32
2 Newark Lisbon 30
3 Chillicothe St. Edward's 26
3 Monmouth ICS 26
5 Kickapoo St. Mary's 25
6 Fulton River Bend 24
7 Batavia Holy Cross 20
7 Henry-Senachwine 20
9 Mt. Pulaski 18
10 Teutopolis 15
Event Champions
100 Meter Hurdles
Megan Williams
 Newark Lisbon
15.75
100 Meter Dash
Aliza Welker
 Kickapoo St. Mary's
12.62
200 Meter Dash
Aliza Welker
 Kickapoo St. Mary's
26.04
400 Meter Dash
Teagan Cover
 Chillicothe St. Edward's
1:00.70
800 Meter Run
Lianna Surtz
 Batavia Holy Cross
2:21.19
1600 Meter Run
Lianna Surtz
 Batavia Holy Cross
5:17.67
4x100 Meter Relay

 Fulton River Bend
52.87
4x200 Meter Relay

 Springfield Christian
1:53.92
4x400 Meter Relay

 Monmouth ICS
4:18.02
Pole Vault
Isabelle Hemmen
 Teutopolis
9-03
High Jump
Brooke Probst
 Waterman Indian Creek
5-02
Long Jump
Nakeita Kessling
 Henry-Senachwine
18-03.25+
Shot Put
Cassidy Clark
 Mt. Pulaski
33-07.5
Discus Throw
Olivia Birge
 Sidell Salt Fork
104-01
+ Class Record
* All-Time Record