2010 Class A Sectional Assignments
|
Sectional A
@ Sterling St. Mary's
|
Host: Sterling St. Mary's
Date: Monday, May 03, 2010
|
Amboy
Dixon St. Mary's
Earlville Harding
LaSalle Dimmick
LaSalle Trinity Catholic
Lindenhurst Millburn West
Loves Park St. Bridget
|
Marseilles ES
Marseilles Milton Pope
Newark Lisbon
Ottawa St. Columba
Ottawa Wallace
Palatine Quest
Peru Catholic
|
Rockford Holy Family
Round Lake Park
Seneca
Serena
Sheridan
Spring Valley Kennedy
Sterling St. Mary's
|
|
Sectional B
@ Mazon-Verona-Kinsman Middle School
|
Host: Mazon-Verona-Kinsman
Date: Monday, May 03, 2010
|
Donovan
Elwood GS
Flanagan
Gardner
(Coop)
Grand Ridge
Grant Park
Graymont
|
Herscher JHS
Joliet Union
Lostant
Mazon-Verona-Kinsman
Morris Nettle Creek
Odell
(Coop)
Pontiac St. Mary's
|
Roanoke-Benson
Rockdale
Saunemin
St. Anne
Streator Woodland
Tonica
|
|
Sectional C
@ Peoria Academy
|
Host: Peoria Academy
Date: Monday, May 03, 2010
|
Bartonville GS
Bartonville Monroe
Bartonville Oak Grove West
Bradford
Brimfield
Elmwood
Henry-Senachwine
|
Lowpoint-Washburn
Metamora St. Mary's
Peoria Academy
Peoria Heights GS
Peoria Heights St. Thomas
Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters
|
Peoria Norwood
Peoria Pleasant Valley
Peoria St. Philomena
Peoria St. Vincent de Paul
Princeville
Sparland Midland
Toulon Stark County
Williamsfield
|
|
Sectional D
@ Pleasant Hill Elementary School
|
Host: Pleasant Hill
Date: Monday, May 03, 2010
|
Astoria
Augusta Southeastern
Avon
Bushnell-Prairie City
Camp Point Central
Carthage
|
Colchester West Prairie
Cuba
Dallas City
Griggsville-Perry
Lewistown Central
Liberty
|
London Mills Valley
Mendon Unity
Monmouth United
Pleasant Hill
Virginia
|
|
|
IESA Scholastic Bowl 2010 Class A Sectional Assignments |
Sectional E
@ Thomas Metcalf School
|
Host: Normal Metcalf
Date: Monday, May 03, 2010
|
Bloomington Cornerstone
Bloomington Holy Trinity
Bloomington Trinity Lutheran
Colfax Ridgeview
Decatur Lutheran
Decatur Our Lady of Lourdes
DeLand-Weldon
|
Greenview
Hartsburg-Emden
Illiopolis Sangamon Valley
Lincoln Carroll Catholic
(Coop)
Lincoln West Lincoln-Broadwell
Marquette Heights Georgetowne
Mason City Illini Central
|
Morton Blessed Sacrament
Normal Epiphany
Normal Metcalf
Pekin Rankin
Pekin St. Joseph
South Pekin
Spring Bay Riverview
Washington St. Patrick
|
|
Sectional F
@ Paris Crestwood
|
Host: Paris Crestwood
Date: Monday, May 03, 2010
|
Arcola
Armstrong-Ellis
(Coop)
Arthur
Bismarck-Henning
Catlin
Champaign Holy Cross
Champaign Next Generation
|
Champaign St. Matthew
Chrisman Scottland
Cissna Park
Crescent City
Danville St. Paul
Fisher
Hume Shiloh
|
Lovington
Mansfield Blue Ridge ES
Oakland Lake Crest
(Coop)
Paris Crestwood
Piper City Tri-Point
Rossville-Alvin
Sidell Jamaica
Thomasboro
|
|
Sectional G
@ Central A & M Middle School
|
Host: Assumption Central A & M
Date: Monday, May 03, 2010
|
Assumption Central A & M
Aviston
Breese All Saints
Buffalo Tri-City
Bunker Hill Wolf Ridge
Carrollton GS
Columbia ICS
|
Girard
Mt. Olive
Nokomis St. Louis
Pawnee
Raymond Lincolnwood
Springfield Ball Charter
Springfield Blessed Sacrament
|
Springfield Christ the King
Springfield Christian
Springfield Our Savior's
Springfield St. Agnes
Springfield St. Joseph
Waverly
|
|
Sectional H
@ Jasper Grade School
|
Host: Fairfield Jasper
Date: Monday, May 03, 2010
|
Albion
Altamont
Beecher City
Brownstown
Cisne
Clay City
Dieterich
Effingham Sacred Heart
Effingham St. Anthony
|
Fairfield Jasper
Fairfield New Hope
Findlay Okaw Valley
Geff
Hutsonville
Kinmundy South Central
Martinsville
Neoga
Newton St. Thomas
|
Oblong
Palestine
Ramsey
Sigel St. Michael's
St. Elmo
Stewardson-Strasburg
West Salem
Windsor
|
|
|
Class History
From 1989 to 1996 there was one class of Scholastic Bowl, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1997, our present classes.
How Class Split is Determined
|