IESA Girls Volleyball
2019 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Streator St. Michael
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 4
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 5

Date: TBD  
 
7th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 3

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
1st Seed    
Mazon Verona Kinsman Middle School
03/02/2019 , 9:00 AM
1013 North Street, Mazon   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Mazon Verona Kinsman Middle School
03/05/2019 , 4:30 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Mazon Verona Kinsman Middle School
03/02/2019 , 10:00 AM
1013 North Street, Mazon   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Mazon Verona Kinsman Middle School
03/07/2019 , 5:30 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Mazon Verona Kinsman Middle School
03/02/2019 , 11:00 AM
1013 North Street, Mazon   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Mazon Verona Kinsman Middle School
03/05/2019 , 5:30 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Mazon Verona Kinsman Middle School
03/02/2019 , 12:00 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Pontiac St. Mary's
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Mary's School
03/06/2019 , 5:30 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Mary's School
03/05/2019 , 5:00 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Mary's School
03/07/2019 , 5:30 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Mary's School
03/05/2019 , 6:15 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Mary's School
03/06/2019 , 6:45 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Mary's School
03/05/2019 , 7:30 PM
414 N. Main St., Pontiac   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Donovan
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Donovan JH School
03/05/2019 , 5:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Donovan JH School
03/02/2019 , 9:00 AM
600 North Street, Donovan   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Donovan JH School
03/07/2019 , 6:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Donovan JH School
03/02/2019 , 10:00 AM
600 North Street, Donovan   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Donovan JH School
03/05/2019 , 6:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Donovan JH School
03/02/2019 , 11:00 AM
600 North Street, Donovan   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Annawan
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Annawan High School
03/02/2019 , 1:00 PM
501 West South Street, Annawan   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Annawan High School
03/02/2019 , 10:00 AM
501 West South Street, Annawan   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Annawan High School
03/05/2019 , 6:00 PM
501 West South Street, Annawan   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Annawan High School
03/02/2019 , 11:00 AM
501 West South Street, Annawan   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Annawan High School
03/02/2019 , 2:00 PM
501 West South Street, Annawan   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Annawan High School
03/02/2019 , 12:00 PM
501 West South Street, Annawan   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Peoria Holy Family
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Peoria Academy
03/02/2019 , 11:30 AM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Peoria Academy
03/02/2019 , 9:00 AM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Peoria Academy
03/05/2019 , 5:45 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Peoria Academy
03/02/2019 , 12:45 AM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Peoria Academy
03/02/2019 , 10:15 AM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: East Peoria Robein
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Robein Grade School
Date: TBD
200 Campus Avenue, East Peoria   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Robein Grade School
Date: TBD
200 Campus Avenue, East Peoria   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Robein Grade School
Date: TBD
200 Campus Avenue, East Peoria   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Robein Grade School
Date: TBD
200 Campus Avenue, East Peoria   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Robein Grade School
Date: TBD
200 Campus Avenue, East Peoria   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Hartsburg-Emden
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Hartsburg-Emden Jr/Sr High School
03/06/2019 , 6:00 PM
400 W. Front St., Hartsburg   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Hartsburg-Emden Jr/Sr High School
03/05/2019 , 5:00 PM
400 W. Front St., Hartsburg   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Hartsburg-Emden Jr/Sr High School
03/07/2019 , 6:00 PM
400 W. Front St., Hartsburg   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Hartsburg-Emden Jr/Sr High School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
400 W. Front St., Hartsburg   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Hartsburg-Emden Jr/Sr High School
03/06/2019 , 20 min. after previous match
400 W. Front St., Hartsburg   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Hartsburg-Emden Jr/Sr High School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
400 W. Front St., Hartsburg   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Our Saviour Grade School
03/06/2019 , 6:00 PM
455 E. State Street, Jacksonville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Our Saviour Grade School
03/05/2019 , 6:00 PM
455 E. State Street, Jacksonville   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Our Saviour Grade School
03/07/2019 , 6:30 PM
455 E. State Street, Jacksonville   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Our Saviour Grade School
03/06/2019 , 7:00 PM
455 E. State Street, Jacksonville   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Our Saviour Grade School
03/05/2019 , 7:00 PM
455 E. State Street, Jacksonville   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Springfield Little Flower
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 3
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   Winner Game 2

Date: TBD  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Bement
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Bement High School
03/05/2019 , 6:00 PM
201 S Champaign, Bement   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Bement High School
03/02/2019 , 10:00 AM
201 S Champaign, Bement   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Bement High School
03/07/2019 , 6:00 PM
201 S Champaign, Bement   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Bement High School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
201 S Champaign, Bement   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Bement High School
03/02/2019 , 20 min. after previous match
201 S Champaign, Bement   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Rantoul St. Malachy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Malachy School
03/06/2019 , 6:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Malachy School
03/05/2019 , 5:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Malachy School
03/07/2019 , 6:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Malachy School
03/05/2019 , 6:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Malachy School
03/06/2019 , 7:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Malachy School
03/05/2019 , 7:00 PM
340 E. Belle, Rantoul   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Greenfield
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Greenfield High School
03/07/2019 , 6:00 PM
511 Mulberry, Greenfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Greenfield High School
03/05/2019 , 6:15 PM
511 Mulberry, Greenfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Greenfield High School
03/07/2019 , 20 min. after previous match
511 Mulberry, Greenfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Greenfield High School
03/07/2019 , 20 min. after previous match
511 Mulberry, Greenfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Greenfield High School
03/05/2019 , 20 min. after previous match
511 Mulberry, Greenfield   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Sorento
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
 
Date: TBD  
4th Seed   Winner Game 1

Date: TBD  
 
5th Seed Winner Game 2
 
Date: TBD  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
 
Date: TBD  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Chrisman Scottland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Chrisman-Scottland Jr. High
03/05/2019 , 6:00 PM
23231 IL Hwy 1, Chrisman   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Chrisman-Scottland Jr. High
03/02/2019 , 10:00 AM
23231 IL Hwy 1, Chrisman   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Chrisman-Scottland Jr. High
03/07/2019 , 6:00 PM
23231 IL Hwy 1, Chrisman   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Chrisman-Scottland Jr. High
03/02/2019 , 10:45 AM
23231 IL Hwy 1, Chrisman   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Chrisman-Scottland Jr. High
03/05/2019 , 6:45 PM
23231 IL Hwy 1, Chrisman   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Chrisman-Scottland Jr. High
03/02/2019 , 11:30 AM
23231 IL Hwy 1, Chrisman   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: Sigel St. Michael's
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Michael School
03/02/2019 , 10:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Michael School
03/02/2019 , 8:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  St. Michael School
03/05/2019 , 6:00 PM
200 N Church St., Sigel   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  St. Michael School
03/02/2019 , 11:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
St. Michael School
03/02/2019 , 9:30 AM
200 N Church St., Sigel   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association