IESA Girls Volleyball
2018 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Mazon-Verona-Kinsman Middle School
03/06/2018 , 4:30 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Mazon-Verona-Kinsman Middle School
03/03/2018 , 9:00 AM
1013 North Street, Mazon   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Mazon-Verona-Kinsman Middle School
03/08/2018 , 5:00 PM
1013 North Street, Mazon   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Mazon-Verona-Kinsman Middle School
03/03/2018 , 20 min. after previous match
1013 North Street, Mazon   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Mazon-Verona-Kinsman Middle School
03/06/2018 , 20 min. after previous match
1013 North Street, Mazon   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Mazon-Verona-Kinsman Middle School
03/03/2018 , 20 min. after previous match
1013 North Street, Mazon   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Donovan
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Donovan HS
03/06/2018 , 5:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Donovan HS
03/03/2018 , 9:00 AM
600 North Street, Donovan   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Donovan HS
03/08/2018 , 6:00 PM
600 North Street, Donovan   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Donovan HS
03/06/2018 , 6:15 PM
600 North Street, Donovan   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Donovan HS
03/03/2018 , 10:15 AM
600 North Street, Donovan   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Ottawa Wallace
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Wallace Grade School
03/03/2018 , 1:00 PM
1463 N. 33rd Rd., Ottawa   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Wallace Grade School
03/03/2018 , 10:00 AM
1463 N. 33rd Rd., Ottawa   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Wallace Grade School
03/07/2018 , 4:30 PM
1463 N. 33rd Rd., Ottawa   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Wallace Grade School
03/03/2018 , 11:00 AM
1463 N. 33rd Rd., Ottawa   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Wallace Grade School
03/03/2018 , 2:00 PM
1463 N. 33rd Rd., Ottawa   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Wallace Grade School
03/03/2018 , 12:00 PM
1463 N. 33rd Rd., Ottawa   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Streator St. Michael
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  St. Michael School
03/06/2018 , 5:00 PM
410 S. Park, Streator   Map  
4th Seed   Winner Game 1
St. Michael School
03/03/2018 , 9:00 AM
410 S Park St., Streator   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  St. Michael School
03/08/2018 , 5:00 PM
410 S. Park, Streator   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
St. Michael School
03/03/2018 , 10:00 AM
410 S. Park, Streator   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  St. Michael School
03/06/2018 , 6:00 PM
410 S. Park, Streator   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
St. Michael School
03/03/2018 , 11:00 AM
410 S. Park, Streator   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Pekin Rankin
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Rankin School District
03/07/2018 , 4:30 PM
13716 5TH ST, PEKIN   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Rankin School District
03/06/2018 , 4:30 PM
13716 5TH ST, PEKIN   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Rankin School District
03/08/2018 , 4:30 PM
13716 5TH ST, Pekin   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Rankin School District
03/06/2018 , 5:30 PM
13716 5TH ST, PEKIN   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Rankin School District
03/07/2018 , 5:30 PM
13716 5TH ST, PEKIN   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Rankin School District
03/06/2018 , 6:30 PM
13716 5TH ST, PEKIN   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Normal Epiphany
1st Seed    
Epiphany Catholic School
03/03/2018 , 10:00 AM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
8th Seed Winner Game 1    
  Epiphany Catholic School
03/06/2018 , 5:30 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Epiphany Catholic School
03/03/2018 , 11:15 AM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
 
5th Seed Winner Game 5
  Epiphany Catholic School
03/07/2018 , 6:00 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Epiphany Catholic School
03/03/2018 , 12:30 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
 
7th Seed Winner Game 3
  Epiphany Catholic School
03/06/2018 , 6:45 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Epiphany Catholic School
03/03/2018 , 1:45 PM
1002 E. College Ave., Normal   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Monmouth ICS
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Immaculate Conception School
03/06/2018 , 5:30 PM
115 North B Street, Monmouth   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Immaculate Conception School
03/03/2018 , 10:00 AM
115 North B Street, Monmouth   Map  
 
5th Seed Winner Game 2
  Immaculate Conception School
03/07/2018 , 5:30 PM
115 North B Street, Monmouth   Map  
2nd Seed       Winner Game 3
  
BYE 2nd Seed
  Immaculate Conception School
03/06/2018 , 20 min. after previous match
115 North B Street, Monmouth   Map  
3rd Seed   3rd Seed
  
BYE
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Peoria Academy
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Peoria Academy
03/06/2018 , 5:30 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Peoria Academy
03/03/2018 , 1:30 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Peoria Academy
03/08/2018 , 6:00 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Peoria Academy
03/03/2018 , 2:45 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Peoria Academy
03/06/2018 , 6:30 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Peoria Academy
03/03/2018 , 4:00 PM
2711 W Willow Knolls Dr, Peoria   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Springfield Little Flower
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Little Flower School
03/07/2018 , 6:00 PM
900 stevenson drive, Springfield   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Little Flower School
03/06/2018 , 5:00 PM
900 stevenson drive, Springfield   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Little Flower School
03/08/2018 , 6:00 PM
900 stevenson drive, Springfield   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Little Flower School
03/06/2018 , 6:15 PM
900 stevenson dr, Springfield   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Little Flower School
03/07/2018 , 7:15 PM
900 stevenson drive, Springfield   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Little Flower school
03/06/2018 , 7:30 PM
900 stevenson dr, Springfield   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Our Lady of Lourdes
03/06/2018 , 6:00 PM
3950 Lourdes Drive, Decatur   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Our Lady of Lourdes
03/03/2018 , 9:00 AM
3950 Lourdes Drive, Decatur   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Our Lady of Lourdes
03/08/2018 , 6:00 PM
3950 Lourdes Drive, Decatur   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Our Lady of Lourdes
03/03/2018 , 20 min. after previous match
3950 Lourdes Drive, Decatur   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Our Lady of Lourdes
03/06/2018 , 20 min. after previous match
3950 Lourdes Drive, Decatur   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Our Lady of Lourdes
03/03/2018 , 20 min. after previous match
3950 Lourdes Drive, Decatur   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: DeLand-Weldon
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  DeLand-Weldon High School
03/08/2018 , 4:30 PM
304 E. Illinois Rt. 10, DeLand   Map  
4th Seed   Winner Game 1
DeLand-Weldon High School
03/06/2018 , 4:30 PM
304 E. Illinois Rt. 10, DeLand   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  DeLand-Weldon High School
03/08/2018 , 6:30 PM
304 E. Illinois Rt. 10, DeLand   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
DeLand-Weldon High School
03/06/2018 , 5:30 PM
304 E. Illinois Rt. 10, DeLand   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  DeLand-Weldon High School
03/08/2018 , 5:30 PM
304 E. Illinois Rt. 10, DeLand   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
DeLand-Weldon High School
03/06/2018 , 6:30 PM
304 E. Illinois Rt. 10, DeLand   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Danville Schlarman
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Schlarman Academy
03/06/2018 , 5:30 PM
2112 N. Vermilion, Danville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Schlarman Academy
03/03/2018 , 9:00 AM
2112 N. Vermilion, Danville   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Schlarman Academy
03/08/2018 , 5:30 PM
2112 N. Vermilion, Danville   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Schlarman Academy
03/03/2018 , 20 min. after previous match
2112 N. Vermilion, Danville   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Schlarman Academy
03/06/2018 , 20 min. after previous match
2112 N. Vermilion, Danville   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Schlarman Academy
03/03/2018 , 20 min. after previous match
2112 N. Vermilion, Danville   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Our Saviour School
03/07/2018 , 6:00 PM
455 East State Street, Jacksonville   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Our Saviour School
03/06/2018 , 5:30 PM
455 East State Street, Jacksonville   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Our Saviour School
03/08/2018 , 6:30 PM
455 East State Street, Jacksonville   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Our Saviour School
03/06/2018 , 6:15 PM
455 East State Street, Jacksonville   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Our Saviour School
03/07/2018 , 6:45 PM
455 East State Street, Jacksonville   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Our Saviour School
03/06/2018 , 7:00 PM
455 East State Street, Jacksonville   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Sorento
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Sorento Elementary School
03/08/2018 , 5:00 PM
510 S Main Street, Sorento   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Sorento Elementary School
03/06/2018 , 5:00 PM
510 S Main Street, Sorento   Map  
 
5th Seed Winner Game 4
  Sorento Elementary School
03/08/2018 , 7:30 PM
510 S Main Street, Sorento   Map  
2nd Seed       Winner Game 5
Sorento Elementary School
03/06/2018 , 6:00 PM
510 S Main Street, Sorento   Map  
 
7th Seed Winner Game 2
  Sorento Elementary School
03/08/2018 , 6:00 PM
510 S Main Street, Sorento   Map  
3rd Seed   Winner Game 3
Sorento Elementary School
03/06/2018 , 7:00 PM
510 S Main Street, Sorento   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Chrisman Scottland
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  Chrisman-Scottland Junior High
03/06/2018 , 6:00 PM
23231 IL Highway 1, Chrisman   Map  
4th Seed   Winner Game 1
Chrisman-Scottland Junior High
03/03/2018 , 10:00 AM
23231 IL Highway 1, Chrisman   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  Chrisman-Scottland Junior High
03/07/2018 , 6:00 PM
23231 IL Highway 1, Chrisman   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  Chrisman-Scottland Junior High
03/06/2018 , 20 min. after previous match
23231 IL Highway 1, Chrisman   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
Chrisman-Scottland Junior High
03/03/2018 , 20 min. after previous match
23231 IL Highway 1, Chrisman   Map  
 
6th Seed
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: West Salem
1st Seed    
 
BYE 1st Seed    
  West Salem Grade School
03/06/2018 , 6:00 PM
105 E. School St., West Salem   Map  
4th Seed   Winner Game 1
West Salem Grade School
03/03/2018 , 10:00 AM
105 E. School St., West Salem   Map  
 
5th Seed Winner Game 3
  West Salem Grade School
03/08/2018 , 6:00 PM
105 E. School St., West Salem   Map  
2nd Seed       Winner Game 4
  
BYE 2nd Seed
  West Salem Grade School
03/06/2018 , 20 min. after previous match
105 E. School St., West Salem   Map  
3rd Seed   Winner Game 2
West Salem Grade School
03/03/2018 , 20 min. after previous match
105 E. School St., West Salem   Map  
 
6th Seed

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association