2018 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Morris Saratoga |
Wilmington (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Wilmington | 26 | 25 | |
|
|
|
02/26/2018
|
Braidwood Reed-Custer (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Braidwood Reed-Custer | 24 | 16 | |
02/24/2018
| |
Crest Hill Richland (5th Seed) | 15 | 16 | |
Wilmington | 28 | 20 | 10 |
|
02/27/2018
|
Morris Saratoga (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
MORRIS SARATOGA | 26 | 25 | 25 |
02/24/2018
| |
Morris Shabbona (7th Seed) | 11 | 11 | |
Morris Saratoga | 25 | 25 | |
|
02/26/2018
|
Peotone (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Peotone | 11 | 15 | |
02/24/2018
| |
Lockport Kelvin Grove (6th Seed) | 13 | 14 | |
Regional Host: Dolton Lincoln |
Calumet City Wentworth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Calumet City Wentworth | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2018
|
Calumet City Schrum (4th Seed) | 27 | 25 | |
|
Calumet City Schrum | 12 | 13 | |
02/26/2018
| |
Dolton Lincoln (5th Seed) | 25 | 8 | |
CALUMET CITY WENTWORTH | 25 | 25 | |
|
02/28/2018
|
Lansing Heritage (2nd Seed) |
|
|
|
Lansing Heritage | 8 | 13 | |
| |
BYE |
Lansing Heritage | 25 | 25 | |
|
02/27/2018
|
Glenwood Brookwood (3rd Seed) |
|
Glenwood Brookwood | 17 | 16 | |
| |
BYE |
Regional Host: Peru Parkside |
Peru Parkside (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peru Parkside | 25 | 21 | 25 |
|
|
|
02/27/2018
|
Wenona Fieldcrest (4th Seed) | 25 | 27 | 25 |
|
Wenona Fieldcrest | 17 | 25 | 18 |
02/26/2018
| |
Pontiac JHS (5th Seed) | 11 | 29 | 11 |
PERU PARKSIDE | 25 | 25 | |
|
03/01/2018
|
Marseilles ES (2nd Seed) |
|
|
|
El Paso-Gridley | 14 | 13 | |
| |
BYE |
Marseilles ES | 10 | 14 | |
|
02/27/2018
|
El Paso-Gridley (3rd Seed) | 15 | 25 | 25 |
|
El Paso-Gridley | 25 | 25 | |
02/26/2018
| |
Rockford Marshall (6th Seed) | 25 | 16 | 6 |
Regional Host: Chillicothe |
Mossville (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mossville | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2018
|
Germantown Hills (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Germantown Hills | 23 | 22 | |
02/24/2018
| |
Washington MS (5th Seed) | 7 | 7 | |
MOSSVILLE | 25 | 19 | 25 |
|
03/01/2018
|
Chillicothe (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Eureka | 14 | 25 | 21 |
02/24/2018
| |
Washington Beverly Manor (7th Seed) | 6 | 10 | |
Chillicothe | 25 | 22 | 23 |
|
02/27/2018
|
Eureka (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Eureka | 19 | 25 | 25 |
02/24/2018
| |
Metamora GS (6th Seed) | 17 | 16 | |
Regional Host: Joy Mercer County |
Taylor Ridge Rockridge (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Taylor Ridge Rockridge | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2018
|
Monmouth-Roseville JHS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Monmouth-Roseville JHS | 13 | 19 | |
02/24/2018
| |
Joy Mercer County (5th Seed) | 21 | 23 | |
TAYLOR RIDGE ROCKRIDGE | 21 | 25 | 25 |
|
02/27/2018
|
Orion (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Sherrard JHS | 25 | 13 | 23 |
02/24/2018
| |
Monmouth United (7th Seed) | 15 | 13 | |
Orion | 23 | 17 | |
|
02/26/2018
|
Sherrard JHS (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Sherrard JHS | 25 | 25 | |
02/24/2018
| |
Knoxville JHS (6th Seed) | 13 | 14 | |
Regional Host: Avon Abingdon Avon |
Princeville (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Princeville | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2018
|
Farmington Central (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Farmington Central | 9 | 17 | |
02/24/2018
| |
Marquette Heights Georgetowne (5th Seed) | 14 | 18 | |
Princeville | 20 | 19 | |
|
02/28/2018
|
Avon Abingdon Avon (2nd Seed) |
|
|
|
TREMONT | 25 | 25 | |
| |
BYE |
Avon Abingdon Avon | 19 | 25 | |
|
02/26/2018
|
Creve Coeur Parkview (3rd Seed) | 20 | 11 | |
|
Tremont | 25 | 27 | |
02/24/2018
| |
Tremont (6th Seed) | 25 | 25 | |
Regional Host: Mt. Sterling Brown County |
Mt. Sterling Brown County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Sterling Brown County | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2018
|
Camp Point Central (4th Seed) | 19 | 16 | |
|
Pittsfield Pikeland | 10 | 11 | |
02/26/2018
| |
Pittsfield Pikeland (5th Seed) | 25 | 25 | |
Mt. Sterling Brown County | 22 | 25 | 22 |
|
03/01/2018
|
Quincy St. Peter (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
QUINCY ST. PETER | 25 | 21 | 25 |
02/26/2018
| |
Rushville Schuyler Industry (7th Seed) | 9 | 10 | |
Quincy St. Peter | 25 | 25 | |
|
02/27/2018
|
Beardstown MS (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Beardstown MS | 10 | 20 | |
02/26/2018
| |
White Hall North Greene (6th Seed) | 20 | 22 | |
Regional Host: Pleasant Plains |
Pleasant Plains (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pleasant Plains | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2018
|
New Berlin JHS (4th Seed) | 25 | 30 | |
|
New Berlin JHS | 20 | 11 | |
02/26/2018
| |
Petersburg PORTA JHS (5th Seed) | 21 | 28 | |
PLEASANT PLAINS | 23 | 25 | 25 |
|
03/01/2018
|
Havana (2nd Seed) |
|
|
|
Athens | 25 | 15 | 19 |
| |
BYE |
Havana | 22 | 22 | |
|
02/27/2018
|
Athens (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Athens | 25 | 25 | |
02/26/2018
| |
Green Valley Midwest Central (6th Seed) | 4 | 9 | |
Regional Host: Stanford Olympia |
Downs Tri-Valley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Downs Tri-Valley | 14 | 20 | |
|
|
|
02/27/2018
|
Williamsville (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Williamsville | 25 | 25 | |
02/26/2018
| |
Riverton (5th Seed) | 23 | 14 | |
Williamsville | 19 | 15 | |
|
02/28/2018
|
Mackinaw Dee-Mack (2nd Seed) |
|
|
|
MACKINAW DEE-MACK | 25 | 25 | |
| |
BYE |
Mackinaw Dee-Mack | 25 | 25 | |
|
02/27/2018
|
Stanford Olympia (3rd Seed) | 25 | 28 | |
|
Stanford Olympia | 15 | 15 | |
02/26/2018
| |
Heyworth (6th Seed) | 8 | 17 | |
Regional Host: St. Joseph |
Tolono Unity (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Tolono Unity | 17 | 18 | |
|
|
|
02/27/2018
|
St. Joseph (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
St. Joseph | 25 | 25 | |
02/26/2018
| |
Warrensburg-Latham (5th Seed) | 19 | 16 | |
ST. JOSEPH | 25 | 25 | |
|
03/01/2018
|
Macon Meridian (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Macon Meridian | 18 | 7 | |
02/26/2018
| |
Argenta-Oreana (7th Seed) | 11 | 20 | |
Macon Meridian | 25 | 25 | |
|
02/27/2018
|
Maroa-Forsyth (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Maroa-Forsyth | 17 | 18 | |
02/26/2018
| |
Mansfield Blue Ridge IJHS (6th Seed) | 16 | 17 | |
Regional Host: Onarga Iroquois West |
Beecher (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Beecher | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2018
|
Herscher Limestone (4th Seed) | 24 | 25 | 25 |
|
Herscher Limestone | 19 | 19 | |
02/24/2018
| |
Momence JHS (5th Seed) | 26 | 19 | 8 |
BEECHER | 25 | 25 | |
|
02/28/2018
|
Kankakee Bishop McNamara (2nd Seed) | 25 | 26 | |
|
|
|
Clifton Nash | 15 | 15 | |
02/24/2018
| |
Onarga Iroquois West (7th Seed) | 7 | 24 | |
Kankakee Bishop McNamara | 26 | 10 | |
|
02/26/2018
|
Clifton Nash (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Clifton Nash | 28 | 25 | |
02/24/2018
| |
Watseka Glenn Raymond (6th Seed) | 12 | 14 | |
Regional Host: Paxton-Buckley-Loda |
Georgetown Mary Miller (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Georgetown Mary Miller | 21 | 14 | |
|
|
|
02/24/2018
|
Hoopeston Area (4th Seed) | 25 | 21 | 25 |
|
Hoopeston Area | 25 | 25 | |
02/24/2018
| |
Westville JHS (5th Seed) | 14 | 25 | 17 |
Hoopeston Area | 25 | 19 | 16 |
|
02/27/2018
|
Gibson City GCMS (2nd Seed) |
|
|
|
PAXTON-BUCKLEY-LODA | 20 | 25 | 25 |
| |
BYE |
Gibson City GCMS | 14 | 25 | 19 |
|
02/24/2018
|
Paxton-Buckley-Loda (3rd Seed) | 25 | 16 | 25 |
|
Paxton-Buckley-Loda | 25 | 23 | 25 |
02/24/2018
| |
Danville Oakwood (6th Seed) | 20 | 25 | 13 |
Regional Host: Pana JHS |
Pana JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana JHS | 25 | 25 | |
|
|
|
02/26/2018
|
Vandalia (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Vandalia | 16 | 18 | |
02/24/2018
| |
Carlinville (5th Seed) | 13 | 23 | |
PANA JHS | 25 | 25 | 25 |
|
02/27/2018
|
Hillsboro (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Hillsboro | 27 | 12 | 22 |
02/24/2018
| |
Litchfield (7th Seed) | 10 | 14 | |
Hillsboro | 20 | 25 | 25 |
|
02/26/2018
|
Girard North Mac (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Girard North Mac | 25 | 10 | 19 |
02/24/2018
| |
Auburn JHS at Divernon (6th Seed) | 19 | 12 | |
Regional Host: Staunton |
Staunton (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Staunton | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2018
|
Piasa Southwestern (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Piasa Southwestern | 7 | 15 | |
02/26/2018
| |
Greenville (5th Seed) | 11 | 9 | |
STAUNTON | 25 | 19 | 25 |
|
02/28/2018
|
Wood River Lewis & Clark (2nd Seed) |
|
|
|
Wood River Lewis & Clark | 14 | 25 | 9 |
| |
BYE |
Wood River Lewis & Clark | 25 | 25 | |
|
02/27/2018
|
Gillespie (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Gillespie | 22 | 18 | |
02/26/2018
| |
East Alton MS (6th Seed) | 23 | 22 | |
Regional Host: Shelbyville Moulton |
Shelbyville Moulton (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Shelbyville Moulton | 25 | 25 | |
|
|
|
02/27/2018
|
Arcola (4th Seed) | 14 | 25 | 26 |
|
Arcola | 15 | 18 | |
02/26/2018
| |
Teutopolis (5th Seed) | 25 | 13 | 24 |
SHELBYVILLE MOULTON | 24 | 25 | 25 |
|
03/01/2018
|
Arthur (2nd Seed) |
|
|
|
Arthur | 26 | 8 | 3 |
| |
BYE |
Arthur | 22 | 25 | 25 |
|
02/27/2018
|
Tuscola East Prairie (3rd Seed) | 25 | 25 | |
|
Tuscola East Prairie | 25 | 16 | 19 |
02/26/2018
| |
Sullivan (6th Seed) | 15 | 13 | |
Regional Host: Toledo Cumberland |
Toledo Cumberland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Toledo Cumberland | 25 | 23 | 22 |
|
|
|
02/26/2018
|
Marshall JHS (4th Seed) | 25 | 25 | |
|
Marshall JHS | 18 | 25 | 25 |
02/24/2018
| |
Paris Mayo (5th Seed) | 16 | 10 | |
MARSHALL JHS | 25 | 25 | |
|
03/01/2018
|
Casey-Westfield (2nd Seed) | 25 | 25 | |
|
|
|
Newton Jasper County | 22 | 12 | |
02/24/2018
| |
Lawrenceville Parkview (7th Seed) | 15 | 13 | |
Casey-Westfield | 25 | 22 | 19 |
|
02/26/2018
|
Robinson Nuttall (3rd Seed) | 25 | 23 | 24 |
|
Newton Jasper County | 19 | 25 | 25 |
02/24/2018
| |
Newton Jasper County (6th Seed) | 18 | 25 | 26 |
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|