IESA Girls Volleyball
2018 Regional Bracket/Results
Class 7-1A Regional 1
Regional Host: Thornton Wolcott
Thornton Wolcott (1st Seed)    
 
BYE Thornton Wolcott25 27 25     
  02/27/2018  
Rockdale (4th Seed)25 25     Rockdale21 29 17 
02/26/2018   
Lockport Fairmont (5th Seed)10 13   THORNTON WOLCOTT14 25 25 
  02/28/2018  
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed)       Mazon-Verona-Kinsman25 12 18 
  
BYE Mazon-Verona-Kinsman25 25  
  02/27/2018  
Riverdale Patton (3rd Seed)   Riverdale Patton12  
  
BYE
Class 7-1A Regional 2
Regional Host: Donovan
Donovan (1st Seed)    
 
BYE Donovan25 22 25     
  02/27/2018  
Crescent City (4th Seed)25 22 18    Piper City Tri-Point23 25 19 
02/26/2018   
Piper City Tri-Point (5th Seed)11 25 25  Donovan21 14  
  03/01/2018  
Buckley St. John's (2nd Seed)       CISSNA PARK25 25  
  
BYE Buckley St. John's17 16  
  02/27/2018  
Cissna Park (3rd Seed)25 25     Cissna Park25 25  
02/26/2018   
Saunemin (6th Seed)12 12  
Class 7-1A Regional 3
Regional Host: Ottawa Wallace
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic14 22      
  02/24/2018  
Tonica (4th Seed)22 27     Ottawa Wallace25 25  
02/24/2018   
Ottawa Wallace (5th Seed)25 29   Ottawa Wallace20 23  
  02/28/2018  
Ottawa Marquette (2nd Seed)25 25         OTTAWA MARQUETTE25 25  
02/24/2018   
Marseilles Milton Pope (7th Seed)18 15   Ottawa Marquette25 11 25 
  02/24/2018  
Grand Ridge (3rd Seed)25 22 23    Oglesby Holy Family10 25 21 
02/24/2018   
Oglesby Holy Family (6th Seed)15 25 25 
Class 7-1A Regional 4
Regional Host: Streator St. Michael
Pontiac St. Mary's (1st Seed)    
 
BYE Pontiac St. Mary's25 26      
  02/27/2018  
Cornell (4th Seed)25 25     Cornell10 24  
02/26/2018   
Streator St. Michael (5th Seed)21 15   Pontiac St. Mary's23 25 19 
  03/01/2018  
Flanagan (2nd Seed)25 25         LEXINGTON25 12 25 
02/26/2018   
Lostant (7th Seed)21 12   Flanagan25 16 12 
  02/27/2018  
Lexington (3rd Seed)25 25     Lexington20 25 25 
02/26/2018   
Odell (6th Seed)16  
Class 7-1A Regional 5
Regional Host: Pekin Rankin
Spring Bay Riverview (1st Seed)    
 
BYE Spring Bay Riverview25 25      
  02/27/2018 - FORFEIT  
East Peoria Robein (4th Seed)25 25     East Peoria Robein27 27  
02/26/2018   
Pekin St. Joseph (5th Seed)21 21   East Peoria Robein25 21 20 
  02/28/2018  
Bartonville GS (2nd Seed)25 25         PEKIN RANKIN21 25 25 
02/26/2018   
South Pekin (7th Seed)18   Bartonville GS22 22  
  02/27/2018  
Pekin Rankin (3rd Seed)25 25     Pekin Rankin25 25  
02/26/2018   
Bartonville Monroe (6th Seed)13 14  
Class 7-1A Regional 6
Regional Host: Metamora St. Mary's
Morton Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Morton Blessed Sacrament15 26 19     
  02/24/2018  
Normal Epiphany (4th Seed)25 20 25    Normal Epiphany25 24 25 
02/24/2018   
Metamora St. Mary's (5th Seed)22 25 20  NORMAL EPIPHANY25 25  
  02/27/2018  
Normal Calvary (2nd Seed)25 25         Washington St. Patrick15 21  
02/24/2018   
Lowpoint-Washburn (7th Seed)19 21   Normal Calvary25 21 18 
  02/24/2018  
Bloomington Cornerstone (3rd Seed)14 22     Washington St. Patrick23 25 25 
02/24/2018   
Washington St. Patrick (6th Seed)25 25  
Class 7-1A Regional 7
Regional Host: Monmouth ICS
Monmouth ICS (1st Seed)25 25      
02/26/2018  
La Harpe (4th Seed)10 18   MONMOUTH ICS 25 25  
  02/27/2018  
Cambridge JHS (2nd Seed)25 25 19    Cuba 11  
02/26/2018   
Cuba (3rd Seed)17 27 25 
Class 7-1A Regional 8
Regional Host: Peoria Academy
Peoria Limestone Walters (1st Seed)    
 
BYE Peoria Limestone Walters25 25      
  02/26/2018  
Peoria St. Jude (4th Seed)22 25 21    Peoria Academy 
02/24/2018   
Peoria Academy (5th Seed)25 17 25  PEORIA LIMESTONE WALTERS26 25  
  02/28/2018  
Annawan (2nd Seed)25 25         Annawan24 16  
02/24/2018   
Peoria St. Mark (7th Seed)  Annawan25 25  
  02/26/2018  
Williamsfield (3rd Seed)25 25     Williamsfield14 17  
02/24/2018   
Peoria Hollis (6th Seed)21  
Class 7-1A Regional 9
Regional Host: Springfield Little Flower
Hartsburg-Emden (1st Seed)    
 
BYE Hartsburg-Emden25 25      
  02/26/2018  
Springfield St. Aloysius (4th Seed)22 23     Virginia10 11  
02/24/2018   
Virginia (5th Seed)25 25   HARTSBURG-EMDEN25 25  
  02/27/2018  
Greenview (2nd Seed)26 24 16        Springfield Calvary11  
02/24/2018   
Springfield Calvary (7th Seed)24 26 25  Springfield Calvary21 25 25 
  02/26/2018  
Springfield Christian (3rd Seed)25 25     Springfield Christian25 21 16 
02/24/2018   
Springfield Little Flower (6th Seed)23 23  
Class 7-1A Regional 10
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell
Decatur Lutheran (1st Seed)    
 
BYE Decatur Lutheran27 25      
  02/26/2018  
Lincoln Carroll Catholic (4th Seed)25 25     Lincoln Carroll Catholic25 12  
02/24/2018   
Decatur Garfield Montessori (5th Seed)18 17   Decatur Lutheran12 20  
  02/28/2018  
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed)25 25         LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL25 25  
02/24/2018   
Lincoln Chester-East Lincoln (7th Seed)16   Lincoln West Lincoln-Broadwell25 25  
  02/26/2018  
Decatur Our Lady of Lourdes (3rd Seed)25 25     Decatur Our Lady of Lourdes19 14  
02/24/2018   
Decatur Holy Family (6th Seed)15 10  
Class 7-1A Regional 11
Regional Host: Champaign Next Generation
DeLand-Weldon (1st Seed)    
 
BYE DeLand-Weldon25 25      
  02/26/2018  
Champaign Holy Cross (4th Seed)16 22     Thomasboro20 15  
02/24/2018   
Thomasboro (5th Seed)25 25   DELAND-WELDON26 30  
  02/27/2018  
Bement (2nd Seed)       Bement24 28  
  
BYE Bement25 25  
  02/26/2018  
Champaign Next Generation (3rd Seed)20 25 25    Champaign Next Generation17 22  
02/24/2018   
Philo St. Thomas (6th Seed)25 18 20 
Class 7-1A Regional 12
Regional Host: Royal Prairieview Ogden
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden25 25      
  02/24/2018  
Rantoul St. Malachy (4th Seed)25 25     Rantoul St. Malachy19 12  
02/24/2018   
Gifford (5th Seed)17 20   Royal Prairieview Ogden20 25 24 
  02/26/2018  
Potomac (2nd Seed)25 25         POTOMAC25 23 26 
02/24/2018   
Danville Schlarman (7th Seed)14 15   Potomac25 25  
  02/24/2018  
Homer Heritage (3rd Seed)25 13 25    Homer Heritage16  
02/24/2018   
Rossville-Alvin (6th Seed)15 25 17 
Class 7-1A Regional 13
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour25 25      
  02/27/2018  
Waverly (4th Seed)25 25     Waverly18 21  
02/26/2018   
Pleasant Hill (5th Seed)  JACKSONVILLE OUR SAVIOUR25 25  
  03/01/2018  
Kinderhook Western (2nd Seed)25 25         Franklin13 19  
02/26/2018   
Griggsville-Perry (7th Seed)19 20   Kinderhook Western19 20  
  02/27/2018  
Franklin (3rd Seed)25 20 25    Franklin25 25  
02/26/2018   
Palmyra Northwestern (6th Seed)21 25 18 
Class 7-1A Regional 14
Regional Host: Pocahontas
Sorento (1st Seed)    
 
BYE Sorento25 25      
  03/01/2018  
Pocahontas (4th Seed)23 25 25    Pocahontas19 14  
02/26/2018   
Lovejoy (5th Seed)25 20 11  Sorento14  
  03/01/2018  
Morrisonville JHS (2nd Seed)25 25         MORRISONVILLE JHS25 25  
02/26/2018   
Mulberry Grove JHS (7th Seed)  Morrisonville JHS25 25  
  03/01/2018  
Brussels (3rd Seed)25 25     Brussels14  
02/26/2018   
Mt. Olive (6th Seed)16  
Class 7-1A Regional 15
Regional Host: Chrisman Scottland
Hume Shiloh (1st Seed)    
 
BYE Hume Shiloh21 25 25     
  02/26/2018  
Chrisman Scottland (4th Seed)25 25     Chrisman Scottland25 10 
02/24/2018   
Windsor (5th Seed)10   HUME SHILOH22 25 25 
  02/27/2018  
Stewardson-Strasburg (2nd Seed)       Stewardson-Strasburg25 15 16 
  
BYE Stewardson-Strasburg13 25 25 
  02/26/2018  
Martinsville (3rd Seed)25 25     Martinsville25 19 11 
02/24/2018   
Mattoon St. John's (6th Seed)17  
Class 7-1A Regional 16
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's18 25 25     
  02/27/2018  
Newton St. Thomas (4th Seed)26 17 19    West Salem25 23 15 
02/26/2018   
West Salem (5th Seed)24 25 25  Sigel St. Michael's13 24  
  03/01/2018  
Grayville (2nd Seed)       GRAYVILLE25 26  
  
BYE Grayville25 25  
  02/27/2018  
Effingham Sacred Heart (3rd Seed)25 26     Effingham Sacred Heart13  
02/26/2018   
Dieterich (6th Seed)21 24  

Class History

From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2018 Illinois Elementary School Association