2020 Class 7-4A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Hawthorn Middle School South
|
Host: Vernon Hills Hawthorn South
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 1 |
BRACKET |
Rockford Eisenhower
Rockford Flinn
Rockford Kennedy
Rockford Lincoln
Rockford RESA
Rockford West
Sandwich
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Arlington Heights South
Arlington Heights Thomas
Barrington Prairie
Barrington Station
Melrose Park Stevenson
Plano
Vernon Hills Hawthorn South
|
|
Sectional 2
@ Heritage Middle School
|
Host: Summit Heritage
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 3 |
BRACKET |
Cicero Unity
Flossmoor Parker
Homewood Hart
Markham Prairie-Hills
Phoenix Coolidge
Robbins Kellar
Summit Heritage
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Chicago Heights Washington
Glenwood Brookwood
Lansing Memorial
Park Forest Obama STA
(Co-op)
Sauk Village Rickover
Steger Columbia
University Park Crete Monee
|
|
Sectional 3
@ Manteno Middle School
|
Host: Manteno
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 5 |
BRACKET |
Darien Eisenhower
Homer Glen Homer
Lemont Old Quarry
Lockport Oak Prairie
Mokena
Willowbrook Westview Hills
Woodridge Jefferson
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Frankfort Hickory Creek
Frankfort Summit Hill
Manhattan
Manteno
Matteson Huth
(Co-op)
New Lenox Liberty
New Lenox Martino
|
|
Sectional 4
@ A. Vito Martinez Middle School
|
Host: Romeoville Martinez
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 7 |
BRACKET |
Channahon
Joliet Dirksen
Joliet Hufford
Minooka
Ottawa Shepherd
Shorewood Troy
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Bolingbrook Brooks
Bolingbrook Humphrey
Bolingbrook Jane Addams
Joliet Gompers
Joliet Washington
Romeoville Lukancic
Romeoville Martinez
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2020 Class 7-4A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Evans Junior High School
|
Host: Bloomington Evans
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 9 |
BRACKET |
Bourbonnais UGC
Bradley Central
Coal City
Forrest Prairie Central
Kankakee JHS
Streator Northlawn
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Bloomington Evans
Bloomington JHS
Morton JHS
Normal Chiddix
Normal Kingsley
Normal Parkside
Stanford Olympia
Washington Central
|
|
Sectional 6
@ Washington Street Gym
|
Host: Macomb
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 11 |
BRACKET |
Canton Ingersoll
Dunlap MS
Dunlap Valley MS
East Peoria Central
Macomb
Pekin Broadmoor
Pekin Edison
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Quincy
Springfield Franklin
Springfield Grant
Springfield Jefferson
Springfield Lincoln
(Co-op)
Springfield Washington
(Co-op)
|
|
Sectional 7
@ Rochester Junior High School
|
Host: Rochester
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 13 |
BRACKET |
Bethalto Trimpe
Chatham Glenwood
Jacksonville MS
Jerseyville Community
Rochester
Roxana
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Cahokia Wirth
East St. Louis Clark
East St. Louis Lincoln
Edwardsville Liberty
Edwardsville Lincoln
Granite City Coolidge
|
|
Sectional 8
@ Effingham Junior High School
|
Host: Effingham JHS
Date: Monday, March 9, 2020
|
Regional 15 |
BRACKET |
Champaign Edison
Champaign Franklin
Champaign Jefferson
Danville North Ridge
Mahomet-Seymour
Rantoul Eater
Urbana MS
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Charleston
Decatur Stephen Decatur
Effingham JHS
Mattoon
Mt. Zion
Taylorville JHS
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|